Начало Контекст Преди 65 години Съветският съюз изстрелва „Луна 2“ – първият апарат достигнал Луната
9803
Хроника

Преди 65 години Съветският съюз изстрелва „Луна 2“ – първият апарат достигнал Луната

На 14 септември 1959 година „Луна 2“ става първият в света автоматичен междупланетен апарат, който достига повърхността на Луната.На 12 септември 1959 г. от космодрумът в Байконур е изстреляна с ракета носител „Восток-Л“ автоматичната междупланетна станция „Луна 2“. На 14 септември кацането на AMC „Луна“ 2 е регистрирано от съветски и чужди обсерватории.

| 14 Септември 2024, 07:00 ч.
Преди 65 години Съветският съюз изстрелва „Луна 2“ – първият апарат достигнал Луната
Преди 65 години Съветският съюз изстрелва „Луна 2“ – първият апарат достигнал Луната
Снимка © DFA

На 14 септември 1959 година „Луна 2“ става първият в света автоматичен междупланетен апарат, който достига повърхността на Луната.

Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза председателят на Управителния съвет на Българската педиатрична асоциация (БПА) проф. Иван Литвиненко. Той откри 16-то издание на Националния конгрес по педиатрия с международно участие, който започна днес в курортния комплекс Боровец и ще продължи до 22 септември.

Професорът е и председател на Обществения комитет за изграждане на бъдещата детска болница. „Имаме голям пробив, защото през последните години се случиха неща и процесът тръгна. Вече имаме изчистен терен и финални щрихи на изготвения план на заданието, което ще послужи за изграждане на болницата“, посочи проф. Литвиненко. 

Той увери, че вече имат подкрепа на политическите партии, Министерския съвет и на Министерството на здравеопазването. 

Проф. Литвиненко каза, че друг проблем в педиатрията е

Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират от Община Камено, съобщиха от общинската администрация. Прегледите ще бъдат на 28 и 29 септември, от 9:30 до 18:30 ч. в специално обособена зона в Народно читалище „Просвета 1927“ в града.

Желаещите да бъдат прегледани могат да направя консултация на място с офталмолог, който ще провери здравето на очите им. Не е необходимо пациентите да носят медицинско направление от личен лекар или друга медицинска документация.

Допълнителна информация може да бъде намерена на официалната интернет страница на Община Камено.

Както информирахме, в периода от 16 до 20 септември Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания (СБАЛПФЗ) в Бургас извършва безплатни изследвания и консултации за туберкулоза. Дейностите са част от Седмица на отворените врати.

&

Общинският съвет в Рудозем ще проведе днес извънредно заседание, на което ще бъде разгледан проект на предложение за актуализация на бюджета на общината за 2024 г., съобщиха от Общинската администрация.

Предложението се отнася за промени в капиталовата програма на общината, заяви кметът Недко Кулевски. Актуализацията предвижда пренасочване на средства от гласувани по-рано обекти, които не могат да бъдат завършени в първоначалния срок. Финансирането за тези обекти ще бъде прехвърлено за проектиране за улици и пътища в общината, съгласно внесеното проекторешение.

Днешното заседание на Общинския съвет започва в 18:30 часа. 

Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември от 11:30 часа  на площад „Свети Александър Невски”, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

В рамките на събитието президентът ще приеме почетния караул, след което Негово Светейшество българският патриарх Даниил ще отслужи тържествен водосвет, ще бъде извършен и ритуал по издигането на българския национален флаг, допълват от президентството.

На 17 септември Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София. На този ден градът, приел името на храма „Света София“ – Божията премъдрост, отбелязва своя празник, съобщават от Столичната община.

В присъствието на кмета на София Васил Терзиев от 10:00 ч. ще се проведе тържественото заседание на Столичния общински съв

Днес на територията на община Габрово ще се извърши дезинфекция, дезинсекция и дератизация. Карантинният период на мероприятията е 24 часа, съобщават от Община Габрово.

Срещу кърлежи ще бъдат обработени озеленените площи, както и местата за масов отдих и разходки като паркове и градини. Комплекс от мерки и мероприятия за унищожаване на гризачите вредители (дератизация) ще бъде извършен спрямо 144 броя канални шахти, също и по бреговата ивица по поречието на реките Янтра и Синкевица. Дезинфекция ще бъде извършена и на откритите пясъчници и съоръжения на открити детски и фитнес площадки на територията на общината, посочват от местната администрация. 

Мероприятията по дезакаризация на тревните площи ще се извърши с бицида „Айкън 10 КС“, пиретроиден инсектицид, ефективен срещу кърлежи и бълхи и нискотоксичен за нецелеви организми, посочват от Община Габрово.

На 12 септември 1959 г. от космодрумът в Байконур е изстреляна с ракета носител „Восток-Л“ автоматичната междупланетна станция „Луна 2“. На 14 септември кацането на AMC „Луна“ 2 е регистрирано от съветски и чужди обсерватории. Космическият апарат каца на лунната повърхност в източната част на „Морето на спокойствието“, в близост до кратерите Аристил, Архимед и Автолик. 

„Луна 2" представлява запечатан контейнер във формата на сфера, в която се намират научно-измервателна и комуникационна апаратура. Научното оборудване включва инструменти за регистрация на ядрена радиация и елементарни частици, гайгеров брояч, магнитометри, микрометеоритни детектори. Информацията от уредите се изпраща до Земята с три радиопредавателя, които действат на различни честоти.

Основните научни постижения на лунната мисия са откриването на слънчевия вятър и неговото директно измерване. Анализът на получената информация показва, че Луната практически няма собствено магнитно поле и радиационни пояси.

Москва, 12 септември 1959 г. /ТАСС/ Съгласно програмата за изследване на космическото пространство и подготовката за междупланетни полети на 12 септември 1959 година в Съветския съюз бе изстреляна успешно втора космическа ракета.

Ракетата бе изстреляна, с цел да се изследва космическото пространство при полет към Луната.

Общо 160 ентусиасти в Свищов се включиха в доброволческата кампания „Да изчистим България заедно", която се състоя на 14 септември, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Оттам посочиха, че 112 от тях са възрастни, а 48 са деца. Въпреки лошото време, участниците  успяха да почистят 14 предварително заявени района и събраха общо 1010 килограма отпадъци.

Представители на общинската администрация избраха да почистят района на река Дунав при местността Паметниците във връзка с тазгодишния акцент на кампанията, насочен към замърсяването на най-застрашените природни обекти – водните басейни. Почистени бяха още районът около Стопанската академия „Димитър А. Ценов“, Стадион „Академик“, свищовските училища и други.

Миналата година в екоинициативата в Свищов взеха участие над 380 доброволци, които събраха близо три тона

През нощта облачността ще е значителна и на места главно в централните райони ще има валежи от дъжд. Сутринта в котловините и низините ще се образува мъгла. Това съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°. Атмосферното налягане e по-ниско от средното за месеца и ще остане без съществена промяна.

Утре над Западна и Централна България облачността ще се разкъсва и намалява и ще преобладава слънчево време. Над останалата част от страната облачността ще е значителна и на места ще има валежи от дъжд. Ще духа слаб вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 17° и 22°, в София - около 17°.

Над Черноморието облачността ще е предимно значителна. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад.

Работи се по възстановяването на хидромелиоративната мрежа на страната, като към момента тече пълна инвентаризация на цялата инфраструктура на Напоителни системи, заяви в Кърджали министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов.

"За да тръгнем нещо да надграждаме, трябва да знаем къде се намираме, трябва да знаем каква е в момента реалната ситуация, да я остойностим и да тръгнем да надграждаме. На 90 процента сме готови с това нещо. Не случайно казах, че последните данни са от 1999 г. В момента осъвременяваме данните, защото програмата ни е доста амбициозна. Тя включва както реновиране на системите на Напоителни системи, така и изграждане на нови язовири", обясни пред журналисти министърът. Той допълни, че се изготвят количествено-стойностните сметки, които да бъдат заложени в бюджета за догодина.

"Това, което искаме да направим не е правено от много дълги години -

Като служебно правителство, няма да забавим нито един проект в областта за жп транспорта, който би допринесъл за преодоляване задръстванията по границите ни, увери служебният министър на транспорта Красимира Стоянова по време на изслушване в парламента. То бе по искане на „БСП за България“ във връзка със затрудненията при преминаването на границите с Гърция, Турция и Румъния и инициативата на Гърция и Турция за намиране на алтернативен транспортен коридор и заобикаляне на България.

Според левицата през последните 35 години не се прави нищо за жп превозите у нас.

Категорично не мога да се съглася с твърдението, че в последните години нищо не се прави за жп транспорта, заяви министърът. И подчерта, че България следва европейските директиви. Много са проектите, финансирани в жп транспорта, отбеляза Красимира Стоянова. Според нея балансът между железопътния

Полицаи във Видин разследват случай на нападение на автомобил в Брегово, на който са били забити две кирки, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин.

Във вторник жена от граничния град е сигнализирала за забити две кирки – на предния капак и на тавана на лек автомобил „Хюндай“, паркиран на улицата пред дома . Оперативна група е извършила оглед на местопроизшествието. Изяснено било, че автомобилът е нает от София от фирма за коли под наем. Образувано е досъдебно производство за противозаконно повреждане на чужда движима вещ.

От дирекцията на полицията във Видин уточниха , че това е първи случай в областта за годината на подобно деяние. 

 

Ракетата се състои от няколко степени.

Последната степен на ракетата надмина втората космическа скорост – 11,2 км в секунда и се движи към Луната.

В 15 часа московско време на 12 септември съветската космическа ракета ще бъде на 78,5 хиляди километра от Земята и ще се намира по това време над точка, разположена северно от остров Нова Гвинея.

Последната степен на космическата ракета представлява управляема ракета, тежка 1,511 кг /без горивото/. Тя носи контейнер с научна и радиотехническа апаратура. Контейнерът, който има формата на кълбо, е херметически затворен и пълен с газ. Той е снабден със система за автоматическо регулиране на топлинния режим.

След като навлезе в орбита контейнерът с научно-измерителната апаратура се отдели от последната степен на ракетата.

С помощта на втората съветска космическа ракета трябва да се изследват:

– магнитното поле на Земята и магнитното поле на Луната;

– поясите на радиация около Земята;

– интензивността и вариациите на интензивността на космическото излъчване;

– тежките ядра в космическото излъчване;

– газовата компонента на междупланетното вещество;

– и да се изучат метеорните частици.

Научната и измерителната апаратура с източниците за захранване и контейнерът тежат общо 390,2 кг. (…)

За визуално наблюдение на космическата ракета в нея е поставена специална апаратура за натриев облак – изкуствена комета. Изкуствената комета ще се образува на 12 септември в 21 часа, 39 минути и 42 секунди московско време. Тя ще се наблюдава в съзвездието Водолей, близо до линията, която съединявана звездите Алфа от съзвездието Орел и Алфа от съзвездието Южна риба.

Екваториалните координати на кометата ще бъдат: ректасцензия – 20 часа и 41 минута, деклинация – минус 7.2 градуса.

Изкуствената комета може да се наблюдава и фотографира с оптически средства (със светлинни филтри, които отделят неутралната линия на натрия) от територията на Средна Азия, Кавказ, Украйна, Белорусия, централната част на европейската територия на СССР, а също от Европа, Африка, страните от Близкия Изток, Индия и западната част на Китай.

Всички радиопредаватели в космическата ракета работят нормално. Земните радиотехнически станции приемат научната информация от борда на ракетата.

С помощта на специален автоматизиран измерителен комплекс, чийто станции са разположени в различни точки на Съветския съюз, се измерват непрекъснато параметрите на движението на ракетата. Бързо действащи електронно-изчислителни машини обработват резултатите от измерванията и определят елементите на нейната орбита. (…)

Според предварителни данни, ракетата се движи по траектория, близка до предвидената. Очаква се космическата ракета да достигне Луната на 14 септември в 00:05 минути московско време.

Успешното пускане на втората съветска космическа ракета е нов важен етап в изследването и завладяването на космоса от човека. С това се разширяват перспективите за международно сътрудничество в областта на овладяването на космическото пространство, което ще съдейства за по-нататъшно намаляване на международното напрежение и за укрепване на мира.

***

Отзиви на запад за съветската ракета за Луната

Вашингтон, 12 септември 1959 г. /ЮПИ/ Съвсем очевидно е, че не случайно Съветите са избрали именно настоящия момент да изпратят своята ракета до Луната – тя ще пристигне на предназначението си горе-долу в момента, когото Хрушчов ще тръгне за Вашингтон. Съветският ръководител, чийто силен усет към практичното, бе отразен в ходовете и действията на Русия през последните няколко години, показва не по-малка слабост и към театралните жестове, които увеличават престижа.

Целта, на съветските опити в областта на космическите полети са явно предназначени да покажат надмощието на Русия в състезанието за завладяване на Космоса.

Хенри М. Джексън (демократ от Вашингтон) заяви: „Ако ракетата постигне оповестената си цел и удари Луната, това ще покаже, че Съветите отлично умеят да избират моментите на действията си – Хрушчов ще пристигне тук, когото ракетата му ще се намира на Луната или ще лети около нея. Не се съмнявам, че Хрушчов ще използва превъзходно това обстоятелство. То е прекрасен пример за способността на Съветите да използват политическите и психологически страни на научния напредък.

Джон О. Пастер (демократ от Роуд Айлънд) каза, че безспорно русите са постигнали голям напредък в областта на космическите ракети и тъкмо това е „една от причините за благоволението на президента ни да покани Хрушчов в САЩ“.

***

Съветските граждани приветстват огромните успехи на родната наука

Москва, 14 септември 1959 г. /ТАСС/ Втората съветска космическа ракета, която бе успешно изстреляна на 12 септември тази година, измина точно до определения курс гигантско разстояние и на 14 септември в 0 часа, 2 минути и 24 секунди московско време стигна повърхността на Луната. (…)

Директорът на астрономическата обсерватория при Харковския университет Н. Барабашов отбелязва, че втората космическа ракета ще даде нови необходими сведения за развитието на космонавтиката и ще помогне в най-скоро време да се изпрати на Луната и на други планети не само автоматичен междупланетен кораб, но ще позволи на първите космонавти да стъпят на повърхността на Луната и на други планети.

Н. Барабашов подчерта, че пред учените от всички страни стоят грандиозни задачи, които трябва да се разрешат в най-тясно сътрудничество. Тези задачи са, заяви той, организиране на планетни институти както на повърхността на Земята, така и на изкуствените спътници, а след това и на повърхността на Луната и на други планети, от Слънчевата система. (…)

***

Отзиви за успешния полет на съветската космическа ракета на Луната

Английски печат

Лондон, 14 септември 1959 г. /Франс прес/ Попадението на съветската космическа ракета на Луната е в центъра на вниманието на британските вестници.

„Дейли телеграф“ пише: „Както и да мислят експертите – продължава вестникът – втората и по-точно съветска ракета до Луната има ясно и определено значение за обикновените хора, именно г-н Хрушчов разполага засега не само с ракети, които са извънредно мощни, но които са също и точни“.

„Дейли хералд“ пише: „Христофор Колумб откри Америка, учените на Хрушчов откриха пътя към Луната. Този резултат е огромен и славен, а Хрушчов може да се срещне с президента Айзенхауер с гордо чело“.

„Дейли мейл“: „Класическо парче от даровете на г-н Хрушчов за организацията на спектаклите. Още от началото той беше казал, че няма да замине за Америка с чувство за слабост и подценяване. Този научен сензационен подвиг ще му позволи да се освободи от това чувство“.

***

Западна Германия

Първата крачка в Космоса

Хамбург, 14 септември 1959 г. /ДПА/(Коментар от Фриц Людеке) (…) Една отколешна мечта на човека е изпълнена. „Мълчаливият спътник на нощта“, както поетът Клопщок нарече Луната, изгуби своята романтична отдалеченост. Човекът докосна единствения спътник на Земята и не е далеч денят, когато едно човешко същество ще започне да крачи по пустинната и планинска повърхност на Луната (…)

***

Франция

Париж, 14 септември /АП/ След като бе осведомен за съветската ракета до Луната, прочутият френски хуманист и лауреат на Нобелова награда д-р Албер Швайцер каза:

„Досега Луната ми навяваше само поетични мечти. Не мисля, че човечеството ще бъде по-щастливо, след като вземе контрола върху Луната“.

Други прочути французи направиха следните изявления: Биологът Жан Рестан: „От научна гледна точка това събитие ме интересува извънредно много. От човешка гледна точка бих предпочел то да не съвпада така идеално с пътуването на г-н Хрушчов до Съединените щати“. (…)

Писателят-художник Жан Кокто, член на Френската академия на науките: „Имам толкова работа на Земята, че за момента ми е невъзможно да се занимавам с Луната“.

Току-що омъжилата се Брижит Бардо: „Запазете ми две места за следващото пътуване до Луната“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза председателят на Управителния съвет на Българската педиатрична асоциация (БПА) проф. Иван ...
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част (НГвЧ), съобщиха от Министерството на отбраната. Заповедта е на командира на военното формирование, като 1 ...
Силистра бе част от Национално шахматно турне "Асеневци"
Десетки деца от основните училища в Силистра участваха в открит урок по шахмат. Събитието се състоя в сградата на общинската администрация и бе част от националното шахматно турне ...
Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти
Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. На днешното заседание „За“ гласуваха двама ...
Близо дванадесет милиона е бюджетът на Община Мизия за 2023 година
Финансовата рамка за миналата година на община Мизия за 2023 г. е в размер на 11 963 944 лв, а днес отчетът за разходването беше приет от Общинския съвет. В приходната част има по- ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
С тържествена сесия Общинският съвет отбеляза 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град
Тържествена сесия на Общинския съвет в Каспичан се състоя в зала 105 на Народно читалище "Пробуда - 1928". Сесията беше по повод 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град. ...
Тринадесет работодатели участваха в трудова борса в Ловеч
Тринадесет работодатели участваха в обща трудова борса, която се състоя в Регионалния център за социална икономика в Ловеч. Това съобщи Ирина Митева, директор на Дирекция „Б ...
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза председателят на Управителния съвет на Българската педиатрична асоциация (БПА) проф. Иван ...
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещаше посетителите във втория ден на Варошлийски вечери. Двудневното издание е посветено на това жите ...
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията. Той се обърна към чакащите го журналисти с думите: "Дайте ми време да се адаптирам. Ще ви отделя време".&nb ...
Тикер в 04:12 ч.
Тържествена сесия на Общинския съвет в Каспичан се състоя в зала 105 на Народно ...
Начало Контекст
9803
Хроника

Преди 65 години Съветският съюз изстрелва „Луна 2“ – първият апарат достигнал Луната

На 14 септември 1959 година „Луна 2“ става първият в света автоматичен междупланетен апарат, който достига повърхността на Луната.На 12 септември 1959 г. от космодрумът в Байконур е изстреляна с ракета носител „Восток-Л“ автоматичната междупланетна станция „Луна 2“. На 14 септември кацането на AMC „Луна“ 2 е регистрирано от съветски и чужди обсерватории.

| 14 Септември 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Преди 65 години Съветският съюз изстрелва „Луна 2“ – първият апарат достигнал Луната
Преди 65 години Съветският съюз изстрелва „Луна 2“ – първият апарат достигнал Луната
Снимка © DFA

На 14 септември 1959 година „Луна 2“ става първият в света автоматичен междупланетен апарат, който достига повърхността на Луната.

Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза председателят на Управителния съвет на Българската педиатрична асоциация (БПА) проф. Иван Литвиненко. Той откри 16-то издание на Националния конгрес по педиатрия с международно участие, който започна днес в курортния комплекс Боровец и ще продължи до 22 септември.

Професорът е и председател на Обществения комитет за изграждане на бъдещата детска болница. „Имаме голям пробив, защото през последните години се случиха неща и процесът тръгна. Вече имаме изчистен терен и финални щрихи на изготвения план на заданието, което ще послужи за изграждане на болницата“, посочи проф. Литвиненко. 

Той увери, че вече имат подкрепа на политическите партии, Министерския съвет и на Министерството на здравеопазването. 

Проф. Литвиненко каза, че друг проблем в педиатрията е

Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират от Община Камено, съобщиха от общинската администрация. Прегледите ще бъдат на 28 и 29 септември, от 9:30 до 18:30 ч. в специално обособена зона в Народно читалище „Просвета 1927“ в града.

Желаещите да бъдат прегледани могат да направя консултация на място с офталмолог, който ще провери здравето на очите им. Не е необходимо пациентите да носят медицинско направление от личен лекар или друга медицинска документация.

Допълнителна информация може да бъде намерена на официалната интернет страница на Община Камено.

Както информирахме, в периода от 16 до 20 септември Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания (СБАЛПФЗ) в Бургас извършва безплатни изследвания и консултации за туберкулоза. Дейностите са част от Седмица на отворените врати.

&

Общинският съвет в Рудозем ще проведе днес извънредно заседание, на което ще бъде разгледан проект на предложение за актуализация на бюджета на общината за 2024 г., съобщиха от Общинската администрация.

Предложението се отнася за промени в капиталовата програма на общината, заяви кметът Недко Кулевски. Актуализацията предвижда пренасочване на средства от гласувани по-рано обекти, които не могат да бъдат завършени в първоначалния срок. Финансирането за тези обекти ще бъде прехвърлено за проектиране за улици и пътища в общината, съгласно внесеното проекторешение.

Днешното заседание на Общинския съвет започва в 18:30 часа. 

Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември от 11:30 часа  на площад „Свети Александър Невски”, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

В рамките на събитието президентът ще приеме почетния караул, след което Негово Светейшество българският патриарх Даниил ще отслужи тържествен водосвет, ще бъде извършен и ритуал по издигането на българския национален флаг, допълват от президентството.

На 17 септември Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София. На този ден градът, приел името на храма „Света София“ – Божията премъдрост, отбелязва своя празник, съобщават от Столичната община.

В присъствието на кмета на София Васил Терзиев от 10:00 ч. ще се проведе тържественото заседание на Столичния общински съв

Днес на територията на община Габрово ще се извърши дезинфекция, дезинсекция и дератизация. Карантинният период на мероприятията е 24 часа, съобщават от Община Габрово.

Срещу кърлежи ще бъдат обработени озеленените площи, както и местата за масов отдих и разходки като паркове и градини. Комплекс от мерки и мероприятия за унищожаване на гризачите вредители (дератизация) ще бъде извършен спрямо 144 броя канални шахти, също и по бреговата ивица по поречието на реките Янтра и Синкевица. Дезинфекция ще бъде извършена и на откритите пясъчници и съоръжения на открити детски и фитнес площадки на територията на общината, посочват от местната администрация. 

Мероприятията по дезакаризация на тревните площи ще се извърши с бицида „Айкън 10 КС“, пиретроиден инсектицид, ефективен срещу кърлежи и бълхи и нискотоксичен за нецелеви организми, посочват от Община Габрово.

На 12 септември 1959 г. от космодрумът в Байконур е изстреляна с ракета носител „Восток-Л“ автоматичната междупланетна станция „Луна 2“. На 14 септември кацането на AMC „Луна“ 2 е регистрирано от съветски и чужди обсерватории. Космическият апарат каца на лунната повърхност в източната част на „Морето на спокойствието“, в близост до кратерите Аристил, Архимед и Автолик. 

„Луна 2" представлява запечатан контейнер във формата на сфера, в която се намират научно-измервателна и комуникационна апаратура. Научното оборудване включва инструменти за регистрация на ядрена радиация и елементарни частици, гайгеров брояч, магнитометри, микрометеоритни детектори. Информацията от уредите се изпраща до Земята с три радиопредавателя, които действат на различни честоти.

Основните научни постижения на лунната мисия са откриването на слънчевия вятър и неговото директно измерване. Анализът на получената информация показва, че Луната практически няма собствено магнитно поле и радиационни пояси.

Москва, 12 септември 1959 г. /ТАСС/ Съгласно програмата за изследване на космическото пространство и подготовката за междупланетни полети на 12 септември 1959 година в Съветския съюз бе изстреляна успешно втора космическа ракета.

Ракетата бе изстреляна, с цел да се изследва космическото пространство при полет към Луната.

Общо 160 ентусиасти в Свищов се включиха в доброволческата кампания „Да изчистим България заедно", която се състоя на 14 септември, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Оттам посочиха, че 112 от тях са възрастни, а 48 са деца. Въпреки лошото време, участниците  успяха да почистят 14 предварително заявени района и събраха общо 1010 килограма отпадъци.

Представители на общинската администрация избраха да почистят района на река Дунав при местността Паметниците във връзка с тазгодишния акцент на кампанията, насочен към замърсяването на най-застрашените природни обекти – водните басейни. Почистени бяха още районът около Стопанската академия „Димитър А. Ценов“, Стадион „Академик“, свищовските училища и други.

Миналата година в екоинициативата в Свищов взеха участие над 380 доброволци, които събраха близо три тона

През нощта облачността ще е значителна и на места главно в централните райони ще има валежи от дъжд. Сутринта в котловините и низините ще се образува мъгла. Това съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°. Атмосферното налягане e по-ниско от средното за месеца и ще остане без съществена промяна.

Утре над Западна и Централна България облачността ще се разкъсва и намалява и ще преобладава слънчево време. Над останалата част от страната облачността ще е значителна и на места ще има валежи от дъжд. Ще духа слаб вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 17° и 22°, в София - около 17°.

Над Черноморието облачността ще е предимно значителна. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад.

Работи се по възстановяването на хидромелиоративната мрежа на страната, като към момента тече пълна инвентаризация на цялата инфраструктура на Напоителни системи, заяви в Кърджали министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов.

"За да тръгнем нещо да надграждаме, трябва да знаем къде се намираме, трябва да знаем каква е в момента реалната ситуация, да я остойностим и да тръгнем да надграждаме. На 90 процента сме готови с това нещо. Не случайно казах, че последните данни са от 1999 г. В момента осъвременяваме данните, защото програмата ни е доста амбициозна. Тя включва както реновиране на системите на Напоителни системи, така и изграждане на нови язовири", обясни пред журналисти министърът. Той допълни, че се изготвят количествено-стойностните сметки, които да бъдат заложени в бюджета за догодина.

"Това, което искаме да направим не е правено от много дълги години -

Като служебно правителство, няма да забавим нито един проект в областта за жп транспорта, който би допринесъл за преодоляване задръстванията по границите ни, увери служебният министър на транспорта Красимира Стоянова по време на изслушване в парламента. То бе по искане на „БСП за България“ във връзка със затрудненията при преминаването на границите с Гърция, Турция и Румъния и инициативата на Гърция и Турция за намиране на алтернативен транспортен коридор и заобикаляне на България.

Според левицата през последните 35 години не се прави нищо за жп превозите у нас.

Категорично не мога да се съглася с твърдението, че в последните години нищо не се прави за жп транспорта, заяви министърът. И подчерта, че България следва европейските директиви. Много са проектите, финансирани в жп транспорта, отбеляза Красимира Стоянова. Според нея балансът между железопътния

Полицаи във Видин разследват случай на нападение на автомобил в Брегово, на който са били забити две кирки, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин.

Във вторник жена от граничния град е сигнализирала за забити две кирки – на предния капак и на тавана на лек автомобил „Хюндай“, паркиран на улицата пред дома . Оперативна група е извършила оглед на местопроизшествието. Изяснено било, че автомобилът е нает от София от фирма за коли под наем. Образувано е досъдебно производство за противозаконно повреждане на чужда движима вещ.

От дирекцията на полицията във Видин уточниха , че това е първи случай в областта за годината на подобно деяние. 

 

Ракетата се състои от няколко степени.

Последната степен на ракетата надмина втората космическа скорост – 11,2 км в секунда и се движи към Луната.

В 15 часа московско време на 12 септември съветската космическа ракета ще бъде на 78,5 хиляди километра от Земята и ще се намира по това време над точка, разположена северно от остров Нова Гвинея.

Последната степен на космическата ракета представлява управляема ракета, тежка 1,511 кг /без горивото/. Тя носи контейнер с научна и радиотехническа апаратура. Контейнерът, който има формата на кълбо, е херметически затворен и пълен с газ. Той е снабден със система за автоматическо регулиране на топлинния режим.

След като навлезе в орбита контейнерът с научно-измерителната апаратура се отдели от последната степен на ракетата.

С помощта на втората съветска космическа ракета трябва да се изследват:

– магнитното поле на Земята и магнитното поле на Луната;

– поясите на радиация около Земята;

– интензивността и вариациите на интензивността на космическото излъчване;

– тежките ядра в космическото излъчване;

– газовата компонента на междупланетното вещество;

– и да се изучат метеорните частици.

Научната и измерителната апаратура с източниците за захранване и контейнерът тежат общо 390,2 кг. (…)

За визуално наблюдение на космическата ракета в нея е поставена специална апаратура за натриев облак – изкуствена комета. Изкуствената комета ще се образува на 12 септември в 21 часа, 39 минути и 42 секунди московско време. Тя ще се наблюдава в съзвездието Водолей, близо до линията, която съединявана звездите Алфа от съзвездието Орел и Алфа от съзвездието Южна риба.

Екваториалните координати на кометата ще бъдат: ректасцензия – 20 часа и 41 минута, деклинация – минус 7.2 градуса.

Изкуствената комета може да се наблюдава и фотографира с оптически средства (със светлинни филтри, които отделят неутралната линия на натрия) от територията на Средна Азия, Кавказ, Украйна, Белорусия, централната част на европейската територия на СССР, а също от Европа, Африка, страните от Близкия Изток, Индия и западната част на Китай.

Всички радиопредаватели в космическата ракета работят нормално. Земните радиотехнически станции приемат научната информация от борда на ракетата.

С помощта на специален автоматизиран измерителен комплекс, чийто станции са разположени в различни точки на Съветския съюз, се измерват непрекъснато параметрите на движението на ракетата. Бързо действащи електронно-изчислителни машини обработват резултатите от измерванията и определят елементите на нейната орбита. (…)

Според предварителни данни, ракетата се движи по траектория, близка до предвидената. Очаква се космическата ракета да достигне Луната на 14 септември в 00:05 минути московско време.

Успешното пускане на втората съветска космическа ракета е нов важен етап в изследването и завладяването на космоса от човека. С това се разширяват перспективите за международно сътрудничество в областта на овладяването на космическото пространство, което ще съдейства за по-нататъшно намаляване на международното напрежение и за укрепване на мира.

***

Отзиви на запад за съветската ракета за Луната

Вашингтон, 12 септември 1959 г. /ЮПИ/ Съвсем очевидно е, че не случайно Съветите са избрали именно настоящия момент да изпратят своята ракета до Луната – тя ще пристигне на предназначението си горе-долу в момента, когото Хрушчов ще тръгне за Вашингтон. Съветският ръководител, чийто силен усет към практичното, бе отразен в ходовете и действията на Русия през последните няколко години, показва не по-малка слабост и към театралните жестове, които увеличават престижа.

Целта, на съветските опити в областта на космическите полети са явно предназначени да покажат надмощието на Русия в състезанието за завладяване на Космоса.

Хенри М. Джексън (демократ от Вашингтон) заяви: „Ако ракетата постигне оповестената си цел и удари Луната, това ще покаже, че Съветите отлично умеят да избират моментите на действията си – Хрушчов ще пристигне тук, когото ракетата му ще се намира на Луната или ще лети около нея. Не се съмнявам, че Хрушчов ще използва превъзходно това обстоятелство. То е прекрасен пример за способността на Съветите да използват политическите и психологически страни на научния напредък.

Джон О. Пастер (демократ от Роуд Айлънд) каза, че безспорно русите са постигнали голям напредък в областта на космическите ракети и тъкмо това е „една от причините за благоволението на президента ни да покани Хрушчов в САЩ“.

***

Съветските граждани приветстват огромните успехи на родната наука

Москва, 14 септември 1959 г. /ТАСС/ Втората съветска космическа ракета, която бе успешно изстреляна на 12 септември тази година, измина точно до определения курс гигантско разстояние и на 14 септември в 0 часа, 2 минути и 24 секунди московско време стигна повърхността на Луната. (…)

Директорът на астрономическата обсерватория при Харковския университет Н. Барабашов отбелязва, че втората космическа ракета ще даде нови необходими сведения за развитието на космонавтиката и ще помогне в най-скоро време да се изпрати на Луната и на други планети не само автоматичен междупланетен кораб, но ще позволи на първите космонавти да стъпят на повърхността на Луната и на други планети.

Н. Барабашов подчерта, че пред учените от всички страни стоят грандиозни задачи, които трябва да се разрешат в най-тясно сътрудничество. Тези задачи са, заяви той, организиране на планетни институти както на повърхността на Земята, така и на изкуствените спътници, а след това и на повърхността на Луната и на други планети, от Слънчевата система. (…)

***

Отзиви за успешния полет на съветската космическа ракета на Луната

Английски печат

Лондон, 14 септември 1959 г. /Франс прес/ Попадението на съветската космическа ракета на Луната е в центъра на вниманието на британските вестници.

„Дейли телеграф“ пише: „Както и да мислят експертите – продължава вестникът – втората и по-точно съветска ракета до Луната има ясно и определено значение за обикновените хора, именно г-н Хрушчов разполага засега не само с ракети, които са извънредно мощни, но които са също и точни“.

„Дейли хералд“ пише: „Христофор Колумб откри Америка, учените на Хрушчов откриха пътя към Луната. Този резултат е огромен и славен, а Хрушчов може да се срещне с президента Айзенхауер с гордо чело“.

„Дейли мейл“: „Класическо парче от даровете на г-н Хрушчов за организацията на спектаклите. Още от началото той беше казал, че няма да замине за Америка с чувство за слабост и подценяване. Този научен сензационен подвиг ще му позволи да се освободи от това чувство“.

***

Западна Германия

Първата крачка в Космоса

Хамбург, 14 септември 1959 г. /ДПА/(Коментар от Фриц Людеке) (…) Една отколешна мечта на човека е изпълнена. „Мълчаливият спътник на нощта“, както поетът Клопщок нарече Луната, изгуби своята романтична отдалеченост. Човекът докосна единствения спътник на Земята и не е далеч денят, когато едно човешко същество ще започне да крачи по пустинната и планинска повърхност на Луната (…)

***

Франция

Париж, 14 септември /АП/ След като бе осведомен за съветската ракета до Луната, прочутият френски хуманист и лауреат на Нобелова награда д-р Албер Швайцер каза:

„Досега Луната ми навяваше само поетични мечти. Не мисля, че човечеството ще бъде по-щастливо, след като вземе контрола върху Луната“.

Други прочути французи направиха следните изявления: Биологът Жан Рестан: „От научна гледна точка това събитие ме интересува извънредно много. От човешка гледна точка бих предпочел то да не съвпада така идеално с пътуването на г-н Хрушчов до Съединените щати“. (…)

Писателят-художник Жан Кокто, член на Френската академия на науките: „Имам толкова работа на Земята, че за момента ми е невъзможно да се занимавам с Луната“.

Току-що омъжилата се Брижит Бардо: „Запазете ми две места за следващото пътуване до Луната“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Конкурс за 118 вакантни длъжности обявиха от Националната гвардейска част
Силистра бе част от Национално шахматно турне "Асеневци"
Парламентарната комисия по културата и медиите не прие на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти
Близо дванадесет милиона е бюджетът на Община Мизия за 2023 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
С тържествена сесия Общинският съвет отбеляза 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град
Основна линия
Тринадесет работодатели участваха в трудова борса в Ловеч
Контекст
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Местен фокус
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
В детайли
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията
На преден план
Министър Стоянова ще изиска разработчиците на системата за дигитализиране на документите на кандидат-водачите да приключат работа по-рано
Сфера
Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират в Камено
Сфера
Общинският съвет в Рудозем прие актуализация на бюджета на общината
Местен фокус
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Турция обсъдиха кметът на Айтос и генералният консул в Бургас
В детайли
Боровец е домакин на Национален конгрес по педиатрия с международно участие
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.