Начало Контекст Подземните води са "златният" резерв на България, смятат учени
9415
Икономика

Подземните води са "златният" резерв на България, смятат учени

За алтернативите пред България в справянето с безводието потърси мнението на ръководителя на секция "Хидрогеология" в Геологическия институт на БАН доц. д-р Петър Гергинов и колега му доц. д-р Димитър Антонов.България има алтернатива за решаване на водната криза и тя е в използването на естествените ресурси от подземни води, които за повече от 30 години са увеличили количествата си - от 175 куб. метра за секунда през 70-те години на 20-и век, на 193 куб. метра в секунда към 2016-2021 г. Сега в страната се използват около 17 на сто от наличните ресурси от подземни води, разказаха в интервю учените.

| 14 Септември 2024, 10:00 ч.
Подземните води са
Подземните води са "златният" резерв на България, смятат учени
Снимка © БТА

За алтернативите пред България в справянето с безводието потърси мнението на ръководителя на секция "Хидрогеология" в Геологическия институт на БАН доц. д-р Петър Гергинов и колега му доц. д-р Димитър Антонов.

С парад на бойни знамена и историческа възстановка ще бъде отбелязан Денят на независимостта на България и годишнина от Горноджумайското въстание. Това казаха на пресконференция в Националния пресклуб в Благоевград председателят на регионален клуб „Традиция“ Васил Багашки и главният секретар Милчо Стоименов. Събитията са организирани съвместно с Регионалния исторически музей в Благоевград. 

Багашки разказа, че в събота е предвиден парад на реплики на бойни знамена - нещо, което до сега не е правено в такъв мащаб в Благоевград, ще участват над 120 човека от цяла България от 22 различни града. Очаква се да бъдат показани над 20 броя знамена, като започнем от 1876-а до 1919 година, посочи той. Зрителите ще имат възможност да видят знамето на Ботевата чета, знамето на четата на Филип Тотю, доста знамена от Македоно-Одринското опълчение, знамена от Междусъюзническат

Животните в зоокъта в Разград посрещат есента в обновени домове. След ремонтни дейности са подобрени зоните, където се отглеждат понитата, птиците нанду, козирозите, виетнамските прасета, елените лопатари и ламите, каза зооинженер Ивелин Неделчев, ръководител направление „Зоокът“.

Той обясни, че са подменени покривите на закритите помещения и козирките на навесите, които обитават животните през по-студените сезони. За понитата и за лопатарите са изградени нови комбинирани хранилки с по две зони. Изградени са и пясъчници за понитата и за птиците нанду, в които те си правят "пясъчни бани". По думите на Неделчев ще бъде поставена козирка и на помещението на ламите. Предстои също обновяване на съоръженията за игра в клетката на лъвовете, ще се направи и алпинеум в зоната, където се отглежда гривестият козирог. 

Дейностите са част от поетапното обновяване на

Полицейски служители подпомагат движението в районите около учебните заведения в Търговище и областта в деня на откриването на учебната година. Приоритетно се пропускат пешеходците, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в Търговище.

От полицията напомнят на водачите, че съгласно Закона за движение по пътищата и правилника за приложението му не се допуска престоят и паркирането върху пешеходни пътеки и на по-малко от пет метра преди тях. При установяване на подобни нарушения униформените служители ще предприемат незабавно предвидените в същия закон мерки. На 16 септември – първият за новата учебна година ден, всички обозначени полицейски автомобили, движещи се в транспортния поток, ще бъдат с включена светлинна сигнализация.

По традиция от началото на септември е в ход акцията на „Пътна полиция“ „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя

Всички дейности, които са отговорност на правителството за подготовка на изборите, вървят по график. Това беше докладвано на свиканата от служебния премиер Димитър Главчев на регулярна среща във връзка организацията на предстоящите на 27 октомври избори, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

На срещата е станало ясно, че продължават срещите на министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов с областните управители по региони, като предстоят разговори във Велико Търново и Варна. В петък публично ще бъдат изтеглени номерата на машините, които ще минат удостоверяване на типа на техническите устройства на машинното гласуване. По график вървят и дейностите за осигуряване на видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането след края на изборния ден в секционните избирателни комисии.

Министърът на електронното управление Валентин Мундров изтъкна твърдия ангажимент на минис

В Ямбол на 20 септември ще бъде открит новоизграден скейт парк. Събитието ще е съпроводено с шоу от 17:30 часа. Ще има демонстрации на екстремно каране с участието на едни от най-добрите у нас майстори на ролери, кънки, специални велосипеди, скутери, тротинетки, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Предвидени са и награди за най-добър трик. За настроението ще се погрижи диджей Снаки – Силвия Иванова. Част от парка ще бъде изрисуван от Паола Делфин от Мексико, Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, както и художниците от Super G Team – Даниел Дубаров и Николай Димитров.

Паркът е на терен от 1206 кв. м до бившата бонбонена фабрика в града, който беше запустял от години. Проектът е на стойност близо 633 хил. лева. Половината от тях бяха осигурени от спортното министерство по национална програма, а останалите &

България има алтернатива за решаване на водната криза и тя е в използването на естествените ресурси от подземни води, които за повече от 30 години са увеличили количествата си - от 175 куб. метра за секунда през 70-те години на 20-и век, на 193 куб. метра в секунда към 2016-2021 г. Сега в страната се използват около 17 на сто от наличните ресурси от подземни води, разказаха в интервю учените. 

Използването им обаче преминава през вдигането на цената на водата поради естеството на добива им, има и опасност от трайно намаляване на количествата в населените места, които и към момента ги използват за водоснабдяване - например Североизточна България. В тази част на страната единственият възможен източник не само за питейно водоснабдяване, но и за напояване, и за промишлени цели са подземни води от дълбок водоносен хоризонт, които се експлоатират чрез дълбоки сондажи и помпи, захранвани от значително количество електроенергия. Затова в тези райони цената на водата е най-висока и в тях има значителен риск да се стигне до намаляване запасите от подземни води, посочиха учените. 

За някои от общо 102-те общини с нарушено водоснабдяване обаче използването на подземните води може да се окаже единственото решение за трайно справяне с безводието. По данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството 325 087 българи продължават да изпитват затруднения с достъпа до питейна вода, според справка на ВиК операторите на обособените територии за периода 2 - 8 септември.

Решаването на водната криза е свързано единствено с дългосрочни проучвателни, технически и социални решения, са категорични учените. Според тях в голяма част от тези дейности важна роля би играла силна действаща Национална геоложка служба, която да провежда проучвания в регионален и локален мащаб не само на геоложкия строеж на България, но и на подземните води. Учените посочват, че България е една от изключително малкото страни, в която към момента няма такава служба. Сега е стопирано изготвянето на Хидрогеоложка карта на България. През 90-те години на 20-и век бившият Комитет по геология е изпълнявал функциите на геоложка служба, като е започнал мащабна програма за изготвяне на такава карта. Тогава са били изготвени хидрогеоложки карти в мащаб 1:25 000 на около една четвърт от територията на България. Със закриването на Комитета и липсата на структура, която да го замести, тази изключително полезна дейност бе стопирана, коментираха учените.

Подземните води също са засегнати от климатичните промени. Засега в България се наблюдава снижаване на нивата в плитките водоносни хоризонти и намаляване на дебита на изворите, особено в карстови терени, като спадът е в порядъка на 20-27 на сто, посочват учените. Същевременно обаче на отделни места се наблюдава и увеличаване на нивата на плитките подземни води с до 68 на сто. 

Европейската мрежа на службите на пътна полиция Roadpol организира "Ден без загинали на пътя" в рамките на "Дните на безопасността на пътя" на 19 септември в Севлиево, съобщиха от Общината. Събитието е съвместно с местната администрация и Областна администрация – Габрово и ще бъде от състезателен характер за ученици от пети и шести клас. 

Основната идея е да бъдат организирани дейности за деца и възрастни, насочени към безопасно шофиране, пресичане и колоездене при спазване на правилата за движение. Заявка за участие до момента са подали: Средно училище (СУ) „Васил Левски“, Основно (ОУ) „Христо Ботев“, ОУ „Стефан Пешев“, ОУ “Св. св. Кирил и Методий“ - село Душево с два отбора,  ОУ “Св. св. Кирил и Методий“ - село Градница, ОУ “Св. Солунски братя“ - село Крамолин, ОУ “Св. св. Кирил и Ме

В дежурната оперативна част на Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен са приети обаждания от жители на Велики Преслав, които са съобщили за опити за телефонни измами, каза говорителят на ОД на МВР Ася Йорданова. 

Непознати, които се представили за служители на електроразпределителното дружество, са потърсили хората на стационарни телефони и са им съобщили за огромни задължения за електроенергия. В единия от случаите са казали, че домакинството дължи парична сума в размер на 10 000 лв. Съобщили още, че ще изпратят техен представител на място, за да вземе парите. Веднага след това последвало второ обаждане от непознат мъж, също измамник, който се представил за полицейски служител и казал на хората че става дума за измама. Помолил ги да му съдействат, за да задържат измамниците, като за целта трябвало да приготвят всички пари, които са в жилището им и да ги предадат на служи

Стремим се да направим всичко възможно по-публично и по-добро, така че да има по-голямо доверие към гласуването с машини. Това каза служебният министър на електронното управление Валентин Мундров.

Мундров и служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, който е определен и за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството, дадоха съвместен брифинг преди срещата на шестимата служебни министри, ръководещи отговорните ведомства за организационно-техническата подготовка на изборите, с Централната избирателна комисия (ЦИК).

По думите на Мундров се полагат усилия за изграждане на по-голямо доверие към изборния процес във връзка с машинното гласуване.

Ниската избирателна активност се дължи, освен на други фактори и на известни колебания на избирателите в прозрачността на изборния процес, каза Росен Карадим

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще проведе днес заседание, на което ще бъде обсъден проект на постановление на Министерския съвет (МС) за определяне размера на линията на бедност за страната за 2025 г., внесен от министъра на труда и социалната политика. Това съобщиха от правителствената пресслужба.

Кабинетът предлага от 1 януари 2025 година линията на бедност да е 638 лева. За тази година тя е 526 лв. 

От КНСБ смятат, че линията на бедност за следващата година трябва да е 667 лв., а не 638 лв. В позиция, публикувана на сайта на конфедерацията, се посочва, че синдикатът не приема подхода за определянето на размера на линията на бедност и няма да подкрепи така предложения проект на постановление на МС.

КНСБ настоява методиката за определяне на линията на бедност сериозно да се прецизира, като се дефинират минималните потребности, ко

Депутатите задължиха Министерския съвет да изготви доклад за изпълнението на решенията на Народното събрание, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток“, след гласувания, по предложение на „Възраждане“, проект на решение за задължаване на Министерския съвет да изготви Доклад във връзка с изпълнението на решения на Народното събрание, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток”.

Решението бе подкрепено със 152 гласа „за“, нула – „против“ и три – „въздържал се“.

Така Министерският съвет е задължен да изготви и внесе в Народното събрание доклад за всички планирани, предприети и извършени действия по изпълнението на решения на парламента, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток", в срок до десет дни от приемането на решението. 

Средно за България за питейно-битово, промишлено водоснабдяване, производство на селскостопанска продукция се използват около 17 на сто от наличните ресурси от подземни води, а за лични нужди от населението (кладенци в дворове) - 2 на сто, разказаха учените и допълниха, че това прави около 1,35 литра в секунда при наличност от 193 литра в секунда ресурс.

По данни на Европейската агенция по околна среда в границите на Европейския съюз 65 на сто от водата за питейни цели и 25 на сто за земеделски нужди се осигуряват от подземни води. От друга страна, данните от Second River Basin Management Plans (2016) EU-27 показват, че 9 на сто от подземните водни тела са в лошо количествено състояние, посочиха учените.

По данни на басейновите дирекции най-много подземни води са формирани в Дунавския район, най-ниски стойности на естествените ресурси са определени в Западнобеломорския. Най-съществена е ролята на подземните води в Североизточна България, Добруджа и Лудогорието.

Достъпни от инженерна гледна точка или с най-висока степен на използваемост са подземни води, които се акумулират в подземни водни тела, изградени от несвързани кватернерни и неогенски материали с относително по-плитко залягащи порови води (в крайдунавските низини - 39,3 на сто, в грабенови депресии (като Софийската или Подбалканските такива) - 35,3 на сто, и алувиалните наслаги на по-големите реки - 27,9 на сто). В тези райони са съсредоточени и повече населени места, промишлени предприятия и е развито селското стопанство, посочиха учените.

Следва пълният текст на интервюто:

Какви са общите количества подземни води на България?

- За да се отговори правилно на този въпрос, трябва да се обърне внимание на това, че водата под земята не е разпространена навсякъде. Обикновено тя запълва празни пространства в скалите - пори, пукнатини, каверни. Общият обем натрупана по този начин вода в даден район или геоложка структура се нарича запаси от подземни води (измервани само в кубични метри). Една от характерните особености е, че освен да се натрупва, водата може да се движи под земята и да се подменя, вследствие на навлизане на повърхностни води и валежи и след това появата им като извори или директно оттичане в реки, езера и други водни басейни. Количествата на тези води се наричат ресурси и се измерват като дебити, например в кубични метри за секунда. От екологична точка могат да се използват само ресурсите на подземните води, защото намаляването на запасите, може да бъде необратимо. Необходимо е да се има предвид и друга особеност на подземните води - техният химичен състав не е еднакъв и зависи от много естествени фактори. Съществена част от запасите и ресурси са с повишено съдържание на някои химични показатели, които я правят непригодна за използване за питейни цели. Предвид това, както и факта, че често не е възможно да се използва цялото количество от естествените ресурси, се използва понятието експлоатационни ресурси - количеството вода с подходящи качества, които могат да се експлоатират със съществуващи технически средства. 

Съгласно Картите на естествените и прогнозно-експлоатационни ресурси на пресните подземни води в М 1:200 000 (изготвени през 70-те години на 20-и век), естествените ресурси от подземни води са били 175 куб. метри за секунда. Около 42 на сто (74 куб. метри за секунда) от това водно количество се пада на карстовите подземни води, формирани в пещери и каверни под земята, както изтичащи от карстови извори, така и формиращи оттока на артезианските карстови водоносни хоризонти. Трябва да добавим, че експлоатационните ресурси от карстови води са оценени на около 42 m3/s (около 32 на сто от естествените ресурси).

Втори по количества са водите, формирани в поровата среда на алувиалните наслаги на реките и крайдунавските низини. Естествените им ресурси възлизат на 52 m3/s (около 30 на сто от общото им количество). При оценката на възможностите им за експлоатация се вземат предвид и възможностите за привличане на допълнителни ресурси от реките, така наречените привлекаеми ресурси от повърхностни води. Сумарната стойност на тези водни ресурси е висока, като само от река Дунав може да се разчита на привличане на около 70 m3/s.

Останалите около 40 m3/s ресурси от пресни подземни води са формирани в други части на страната, които се характеризират с разнообразни хидрогеоложки условия.

След 2000 г. управлението на водите в България се извършва от четири териториални басейнови дирекции (Дунавска, Източнобеломорска, Черноморска и Западнобеломорска). Техните специалисти извършват непрекъснато оценяване и актуализиране на естествените и наличните ресурси от подземни води за всяко подземно водно тяло. Съгласно Вторите планове за управление на речните басейни (2016-2021 г.), публикувани на сайтовете на Басейновите дирекции, естествените ресурси от подземни води възлизат на 193 кубични метра в секунда.

Какво е географското им разпределение?

- Отново, съгласно данни на басейновите дирекции, най-много подземни води са формирани в Дунавския район, което се дължи както на най-голямата му площ, така и на разпространението на значими артезиански водоносни хоризонти на неговата територия. Най-ниски стойности на естествените ресурси са определени в Западнобеломорски район, който е и с най-малка площ. Стойностите са приблизително: 83 куб. метри за секунда (Дунавски район); 69 куб. метри за секунда (Източнобеломорски район); 23 куб. метри за секунда (Черноморски район); и 17 куб. метри за секунда (както споменахме за Западнобеломорски район). С неблагоприятни условия за разкриване на подземни води са районите, в които преобладават скали с предимно глинест състав.

Какви количества от тях са приложими за използване за водоснабдяване на страната? Какъв би били процентът на подземните води, които биха могли да бъдат използвани за водни нужди на населението, съотнесено към общото потребление на вода от населението (по данни на НСИ за 2023 г. доставената вода от ВиК е 251 млн. куб. м, или 103 литра средно на човек на ден)?

- Най-съществена е ролята на подземните води в Североизточна България, Добруджа и Лудогорието. Експлоатацията се извършва от дренажи, шахтови кладенци и сондажи, някои от които с дълбочини до няколкостотин метра. Широко се използват и подземните води, формирани в алувиалните наслаги на крайдунавските низини и терасите на по-големите реки. Средно за страната, за питейно-битово, промишлено водоснабдяване, производство на селскостопанска продукция се използват около 17 на сто от наличните ресурси от подземни води, а за лични нужди от населението (кладенци в дворове) - 2 на сто. Тоест, ако се позовем на цитираните данни на ВиК, това прави около 1,35 литра в секунда при наличност от 193 литра в секунда ресурс.

На кои места, с оглед дълбочината на находищата, това е възможно инженерно най-бързо да се случи и къде се изискват повече усилия?

- Достъпни от инженерна гледна точка или с най-висока степен на използваемост, което и учените подкрепят с изследвания, са подземни води, които се акумулират в подземни водни тела, изградени от несвързани кватернерни и неогенски материали с относително по-плитко залягащи порови води (в крайдунавските низини - 39,3 на сто, в грабеновидните депресии (като Софийската или Подбалканските такива) - 35,3 на сто, и алувиалните наслаги на по-големите реки - 27,9 на сто). В тези райони са съсредоточени и повече населени места, промишлени предприятия и е развито селското стопанство. Логично е по-дълбоко залягащи пресни подземни води, заради по-сложните геоложки и тектонски условия, да изискват по-сложни технически решения и оттам по-високи финансови ресурси за тяхното извличане. В общи линии, това важи за райони извън гореспоменатите. 

Колко от тези подводни източници могат бързо да се възстановят по естествен път?

- Отговорът на този въпрос е свързан и се съдържа донякъде в отговора на предния въпрос. Там, където имаме засилен водообмен между дъждовни, инфилтрационни и/или речни води и подземни такива, възстановяването по естествен път е бързо, например като при алувиалните наслаги на по-големите реки. И обратно, например в Североизточна България няма допълнителни източници за възстановяване на изчерпаните водни количества.

Как се отразяват климатичните проблеми върху състоянието на подземните води на България?

- Принципно погледнато, климатичните промени не могат да не окажат влияние върху състоянието на които и да са подземни води в една или друга посока. Засега в България се наблюдава едно снижаване на нивата - подчертаваме, в плитките водоносни хоризонти, и намаляване на дебита на изворите, особено в карстови терени, но като стойности говорим за спад в порядъка на 20-27 на сто. Освен това обаче на отделни места се наблюдава и увеличаване на нивата на плитките подземни води с до 68 на сто. 

Какви са примерите в други страни за използването на такива подземни води и какво показва практиката за цената на водата, добита по такъв начин?

- Доста сложен и комплексен въпрос, със сигурност тема за цяло предаване! Да започнем оттам: по данни на Европейската агенция по околна среда в границите на Европейския съюз 65 на сто от водата за питейни цели и 25 на сто за земеделски нужди се осигуряват от подземни води. От друга страна, данните от Second River Basin Management Plans (2016) EU-27 показват, че 9 на сто от подземните водни тела са в лошо количествено състояние.

Относно цената не бихме могли да направим обобщение, защото не сме специалисти в ценообразуването, но можем да дадем някои примери. Така например в Североизточна България единственият възможен източник не само за питейно водоснабдяване, но и за напояване и за промишлени цели са подземни води от дълбок водоносен хоризонт са, които се експлоатират чрез дълбоки сондажи и помпи, захранвани от значително количество електроенергия. Затова в тези райони цената на водата е най-висока и в тях има значителен риск да се стигне до намаляване запасите от подземни води. 

Какви са предложенията на учените от Института във връзка с решаването на водната криза в страната?

- Осигуряването на вода на населението винаги е било дългосрочен въпрос. Това, че съществуват обстоятелства, при които не достига вода или дори липсва, е свързано с комбинация от фактори. От една страна, това са неблагоприятни климатични условия, от друга - състоянието на водоизточниците и ВиК мрежата. Решаването на водната криза е свързано единствено с дългосрочни проучвателни, технически и социални решения. 

Относно последното искаме да подчертаем, че според нас, в голяма част от тези дейности важна роля би играла една силна действаща Национална геоложка служба, която да провежда проучвания в регионален и локален мащаб не само на геоложкия строеж на България, но и на подземните води. За съжаление, България е една от изключително малкото страни, в която към момента няма такава служба. Ще си позволим да дадем малък пример за ролята за такава структура - през 90-те години на 20-и век бившият Комитет по геология, изпълнявал функциите на геоложка служба, започна мащабна програма за изготвяне на Хидрогеоложка карта на България. Бяха изготвени хидрогеоложки карти в мащаб 1:25 000 на около една четвърт от територията на България, но със закриването на Комитета и липсата на структура, която да го замести, тази изключително полезна дейност бе стопирана. 

Защо е важна ролята на подобна структура?

- В момента наблюдаваме все по-често административните органи, специалистите в практиката и научните среди в областта на подземните води да работят поотделно, без да си съдействат, въпреки че целта е обща. В този контекст създаването на действаща Национална геоложка служба ще облекчи значително работата по конкретни проблеми от една страна, а от друга, ще доведе до по-добра координация и до спестяване на ресурси - финансови, времеви и др. В тази връзка, основните области, в които експертите по подземни води в Геологическия институт могат да съдействат в бъдеще на органите на управление на водите, са няколко: локални и регионални условия на скалите колектор на подземни води с оглед възможностите за оптималното им използването; оценка количества и качествата на подземните води, с оценка възможностите за използването им за различни цели; оценка влиянието на естествени и антропогенни фактори върху количествата и качествата на подземните води; решаване на нестандартни проблеми свързани с подземните води и др.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещаше посетителите във втория ден на Варошлийски вечери. Двудневното издание е посветено на това жите ...
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Турция обсъдиха кметът на Айтос и генералният консул в Бургас
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на икономиката, туризма, земеделието, културата и търговията между България и Турция обсъдиха на среща кметът на община ...
Седем мъже от престъпна група за продажба на фалшиви стоки са с повдигнати обвинения, съобщиха от Окръжна прокуратура - Хасково
Окръжна прокуратура - Хасково повдигна обвинения на седем мъже за участието им в организирана престъпна група за продажба на стоки на световни търговски марки без съгласието на пра ...
Полицаи и еколози съдействаха за спасяването на поен лебед в Сливен
Служители на участък "Надежда" към Районното управление на полицията в Сливен са оказали съдействие при спасяване на дива птица. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР. Птицат ...
Надяваме се до 30 октомври да подготвим предложение за законодателно транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС, каза министър Ивайло Иванов
Надяваме се до 30 октомври да подготвим предложение за законодателно транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в Европейския съюз (ЕС), каза служебният министър н ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
С тържествена сесия Общинският съвет отбеляза 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град
Тържествена сесия на Общинския съвет в Каспичан се състоя в зала 105 на Народно читалище "Пробуда - 1928". Сесията беше по повод 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град. ...
Тринадесет работодатели участваха в трудова борса в Ловеч
Тринадесет работодатели участваха в обща трудова борса, която се състоя в Регионалния център за социална икономика в Ловеч. Това съобщи Ирина Митева, директор на Дирекция „Б ...
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза председателят на Управителния съвет на Българската педиатрична асоциация (БПА) проф. Иван ...
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещаше посетителите във втория ден на Варошлийски вечери. Двудневното издание е посветено на това жите ...
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията. Той се обърна към чакащите го журналисти с думите: "Дайте ми време да се адаптирам. Ще ви отделя време".&nb ...
Тикер в 03:01 ч.
Тържествена сесия на Общинския съвет в Каспичан се състоя в зала 105 на Народно ...
Начало Контекст
9415
Икономика

Подземните води са "златният" резерв на България, смятат учени

За алтернативите пред България в справянето с безводието потърси мнението на ръководителя на секция "Хидрогеология" в Геологическия институт на БАН доц. д-р Петър Гергинов и колега му доц. д-р Димитър Антонов.България има алтернатива за решаване на водната криза и тя е в използването на естествените ресурси от подземни води, които за повече от 30 години са увеличили количествата си - от 175 куб. метра за секунда през 70-те години на 20-и век, на 193 куб. метра в секунда към 2016-2021 г. Сега в страната се използват около 17 на сто от наличните ресурси от подземни води, разказаха в интервю учените.

| 14 Септември 2024, 10:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Подземните води са
Подземните води са "златният" резерв на България, смятат учени
Снимка © БТА

За алтернативите пред България в справянето с безводието потърси мнението на ръководителя на секция "Хидрогеология" в Геологическия институт на БАН доц. д-р Петър Гергинов и колега му доц. д-р Димитър Антонов.

С парад на бойни знамена и историческа възстановка ще бъде отбелязан Денят на независимостта на България и годишнина от Горноджумайското въстание. Това казаха на пресконференция в Националния пресклуб в Благоевград председателят на регионален клуб „Традиция“ Васил Багашки и главният секретар Милчо Стоименов. Събитията са организирани съвместно с Регионалния исторически музей в Благоевград. 

Багашки разказа, че в събота е предвиден парад на реплики на бойни знамена - нещо, което до сега не е правено в такъв мащаб в Благоевград, ще участват над 120 човека от цяла България от 22 различни града. Очаква се да бъдат показани над 20 броя знамена, като започнем от 1876-а до 1919 година, посочи той. Зрителите ще имат възможност да видят знамето на Ботевата чета, знамето на четата на Филип Тотю, доста знамена от Македоно-Одринското опълчение, знамена от Междусъюзническат

Животните в зоокъта в Разград посрещат есента в обновени домове. След ремонтни дейности са подобрени зоните, където се отглеждат понитата, птиците нанду, козирозите, виетнамските прасета, елените лопатари и ламите, каза зооинженер Ивелин Неделчев, ръководител направление „Зоокът“.

Той обясни, че са подменени покривите на закритите помещения и козирките на навесите, които обитават животните през по-студените сезони. За понитата и за лопатарите са изградени нови комбинирани хранилки с по две зони. Изградени са и пясъчници за понитата и за птиците нанду, в които те си правят "пясъчни бани". По думите на Неделчев ще бъде поставена козирка и на помещението на ламите. Предстои също обновяване на съоръженията за игра в клетката на лъвовете, ще се направи и алпинеум в зоната, където се отглежда гривестият козирог. 

Дейностите са част от поетапното обновяване на

Полицейски служители подпомагат движението в районите около учебните заведения в Търговище и областта в деня на откриването на учебната година. Приоритетно се пропускат пешеходците, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в Търговище.

От полицията напомнят на водачите, че съгласно Закона за движение по пътищата и правилника за приложението му не се допуска престоят и паркирането върху пешеходни пътеки и на по-малко от пет метра преди тях. При установяване на подобни нарушения униформените служители ще предприемат незабавно предвидените в същия закон мерки. На 16 септември – първият за новата учебна година ден, всички обозначени полицейски автомобили, движещи се в транспортния поток, ще бъдат с включена светлинна сигнализация.

По традиция от началото на септември е в ход акцията на „Пътна полиция“ „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя

Всички дейности, които са отговорност на правителството за подготовка на изборите, вървят по график. Това беше докладвано на свиканата от служебния премиер Димитър Главчев на регулярна среща във връзка организацията на предстоящите на 27 октомври избори, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

На срещата е станало ясно, че продължават срещите на министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов с областните управители по региони, като предстоят разговори във Велико Търново и Варна. В петък публично ще бъдат изтеглени номерата на машините, които ще минат удостоверяване на типа на техническите устройства на машинното гласуване. По график вървят и дейностите за осигуряване на видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането след края на изборния ден в секционните избирателни комисии.

Министърът на електронното управление Валентин Мундров изтъкна твърдия ангажимент на минис

В Ямбол на 20 септември ще бъде открит новоизграден скейт парк. Събитието ще е съпроводено с шоу от 17:30 часа. Ще има демонстрации на екстремно каране с участието на едни от най-добрите у нас майстори на ролери, кънки, специални велосипеди, скутери, тротинетки, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.

Предвидени са и награди за най-добър трик. За настроението ще се погрижи диджей Снаки – Силвия Иванова. Част от парка ще бъде изрисуван от Паола Делфин от Мексико, Сара Йейтс от Великобритания, позната с творческия псевдоним Fauna Graphic, както и художниците от Super G Team – Даниел Дубаров и Николай Димитров.

Паркът е на терен от 1206 кв. м до бившата бонбонена фабрика в града, който беше запустял от години. Проектът е на стойност близо 633 хил. лева. Половината от тях бяха осигурени от спортното министерство по национална програма, а останалите &

България има алтернатива за решаване на водната криза и тя е в използването на естествените ресурси от подземни води, които за повече от 30 години са увеличили количествата си - от 175 куб. метра за секунда през 70-те години на 20-и век, на 193 куб. метра в секунда към 2016-2021 г. Сега в страната се използват около 17 на сто от наличните ресурси от подземни води, разказаха в интервю учените. 

Използването им обаче преминава през вдигането на цената на водата поради естеството на добива им, има и опасност от трайно намаляване на количествата в населените места, които и към момента ги използват за водоснабдяване - например Североизточна България. В тази част на страната единственият възможен източник не само за питейно водоснабдяване, но и за напояване, и за промишлени цели са подземни води от дълбок водоносен хоризонт, които се експлоатират чрез дълбоки сондажи и помпи, захранвани от значително количество електроенергия. Затова в тези райони цената на водата е най-висока и в тях има значителен риск да се стигне до намаляване запасите от подземни води, посочиха учените. 

За някои от общо 102-те общини с нарушено водоснабдяване обаче използването на подземните води може да се окаже единственото решение за трайно справяне с безводието. По данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството 325 087 българи продължават да изпитват затруднения с достъпа до питейна вода, според справка на ВиК операторите на обособените територии за периода 2 - 8 септември.

Решаването на водната криза е свързано единствено с дългосрочни проучвателни, технически и социални решения, са категорични учените. Според тях в голяма част от тези дейности важна роля би играла силна действаща Национална геоложка служба, която да провежда проучвания в регионален и локален мащаб не само на геоложкия строеж на България, но и на подземните води. Учените посочват, че България е една от изключително малкото страни, в която към момента няма такава служба. Сега е стопирано изготвянето на Хидрогеоложка карта на България. През 90-те години на 20-и век бившият Комитет по геология е изпълнявал функциите на геоложка служба, като е започнал мащабна програма за изготвяне на такава карта. Тогава са били изготвени хидрогеоложки карти в мащаб 1:25 000 на около една четвърт от територията на България. Със закриването на Комитета и липсата на структура, която да го замести, тази изключително полезна дейност бе стопирана, коментираха учените.

Подземните води също са засегнати от климатичните промени. Засега в България се наблюдава снижаване на нивата в плитките водоносни хоризонти и намаляване на дебита на изворите, особено в карстови терени, като спадът е в порядъка на 20-27 на сто, посочват учените. Същевременно обаче на отделни места се наблюдава и увеличаване на нивата на плитките подземни води с до 68 на сто. 

Европейската мрежа на службите на пътна полиция Roadpol организира "Ден без загинали на пътя" в рамките на "Дните на безопасността на пътя" на 19 септември в Севлиево, съобщиха от Общината. Събитието е съвместно с местната администрация и Областна администрация – Габрово и ще бъде от състезателен характер за ученици от пети и шести клас. 

Основната идея е да бъдат организирани дейности за деца и възрастни, насочени към безопасно шофиране, пресичане и колоездене при спазване на правилата за движение. Заявка за участие до момента са подали: Средно училище (СУ) „Васил Левски“, Основно (ОУ) „Христо Ботев“, ОУ „Стефан Пешев“, ОУ “Св. св. Кирил и Методий“ - село Душево с два отбора,  ОУ “Св. св. Кирил и Методий“ - село Градница, ОУ “Св. Солунски братя“ - село Крамолин, ОУ “Св. св. Кирил и Ме

В дежурната оперативна част на Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен са приети обаждания от жители на Велики Преслав, които са съобщили за опити за телефонни измами, каза говорителят на ОД на МВР Ася Йорданова. 

Непознати, които се представили за служители на електроразпределителното дружество, са потърсили хората на стационарни телефони и са им съобщили за огромни задължения за електроенергия. В единия от случаите са казали, че домакинството дължи парична сума в размер на 10 000 лв. Съобщили още, че ще изпратят техен представител на място, за да вземе парите. Веднага след това последвало второ обаждане от непознат мъж, също измамник, който се представил за полицейски служител и казал на хората че става дума за измама. Помолил ги да му съдействат, за да задържат измамниците, като за целта трябвало да приготвят всички пари, които са в жилището им и да ги предадат на служи

Стремим се да направим всичко възможно по-публично и по-добро, така че да има по-голямо доверие към гласуването с машини. Това каза служебният министър на електронното управление Валентин Мундров.

Мундров и служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, който е определен и за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството, дадоха съвместен брифинг преди срещата на шестимата служебни министри, ръководещи отговорните ведомства за организационно-техническата подготовка на изборите, с Централната избирателна комисия (ЦИК).

По думите на Мундров се полагат усилия за изграждане на по-голямо доверие към изборния процес във връзка с машинното гласуване.

Ниската избирателна активност се дължи, освен на други фактори и на известни колебания на избирателите в прозрачността на изборния процес, каза Росен Карадим

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще проведе днес заседание, на което ще бъде обсъден проект на постановление на Министерския съвет (МС) за определяне размера на линията на бедност за страната за 2025 г., внесен от министъра на труда и социалната политика. Това съобщиха от правителствената пресслужба.

Кабинетът предлага от 1 януари 2025 година линията на бедност да е 638 лева. За тази година тя е 526 лв. 

От КНСБ смятат, че линията на бедност за следващата година трябва да е 667 лв., а не 638 лв. В позиция, публикувана на сайта на конфедерацията, се посочва, че синдикатът не приема подхода за определянето на размера на линията на бедност и няма да подкрепи така предложения проект на постановление на МС.

КНСБ настоява методиката за определяне на линията на бедност сериозно да се прецизира, като се дефинират минималните потребности, ко

Депутатите задължиха Министерския съвет да изготви доклад за изпълнението на решенията на Народното събрание, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток“, след гласувания, по предложение на „Възраждане“, проект на решение за задължаване на Министерския съвет да изготви Доклад във връзка с изпълнението на решения на Народното събрание, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток”.

Решението бе подкрепено със 152 гласа „за“, нула – „против“ и три – „въздържал се“.

Така Министерският съвет е задължен да изготви и внесе в Народното събрание доклад за всички планирани, предприети и извършени действия по изпълнението на решения на парламента, свързани с бъдещето на комплекса „Марица-изток", в срок до десет дни от приемането на решението. 

Средно за България за питейно-битово, промишлено водоснабдяване, производство на селскостопанска продукция се използват около 17 на сто от наличните ресурси от подземни води, а за лични нужди от населението (кладенци в дворове) - 2 на сто, разказаха учените и допълниха, че това прави около 1,35 литра в секунда при наличност от 193 литра в секунда ресурс.

По данни на Европейската агенция по околна среда в границите на Европейския съюз 65 на сто от водата за питейни цели и 25 на сто за земеделски нужди се осигуряват от подземни води. От друга страна, данните от Second River Basin Management Plans (2016) EU-27 показват, че 9 на сто от подземните водни тела са в лошо количествено състояние, посочиха учените.

По данни на басейновите дирекции най-много подземни води са формирани в Дунавския район, най-ниски стойности на естествените ресурси са определени в Западнобеломорския. Най-съществена е ролята на подземните води в Североизточна България, Добруджа и Лудогорието.

Достъпни от инженерна гледна точка или с най-висока степен на използваемост са подземни води, които се акумулират в подземни водни тела, изградени от несвързани кватернерни и неогенски материали с относително по-плитко залягащи порови води (в крайдунавските низини - 39,3 на сто, в грабенови депресии (като Софийската или Подбалканските такива) - 35,3 на сто, и алувиалните наслаги на по-големите реки - 27,9 на сто). В тези райони са съсредоточени и повече населени места, промишлени предприятия и е развито селското стопанство, посочиха учените.

Следва пълният текст на интервюто:

Какви са общите количества подземни води на България?

- За да се отговори правилно на този въпрос, трябва да се обърне внимание на това, че водата под земята не е разпространена навсякъде. Обикновено тя запълва празни пространства в скалите - пори, пукнатини, каверни. Общият обем натрупана по този начин вода в даден район или геоложка структура се нарича запаси от подземни води (измервани само в кубични метри). Една от характерните особености е, че освен да се натрупва, водата може да се движи под земята и да се подменя, вследствие на навлизане на повърхностни води и валежи и след това появата им като извори или директно оттичане в реки, езера и други водни басейни. Количествата на тези води се наричат ресурси и се измерват като дебити, например в кубични метри за секунда. От екологична точка могат да се използват само ресурсите на подземните води, защото намаляването на запасите, може да бъде необратимо. Необходимо е да се има предвид и друга особеност на подземните води - техният химичен състав не е еднакъв и зависи от много естествени фактори. Съществена част от запасите и ресурси са с повишено съдържание на някои химични показатели, които я правят непригодна за използване за питейни цели. Предвид това, както и факта, че често не е възможно да се използва цялото количество от естествените ресурси, се използва понятието експлоатационни ресурси - количеството вода с подходящи качества, които могат да се експлоатират със съществуващи технически средства. 

Съгласно Картите на естествените и прогнозно-експлоатационни ресурси на пресните подземни води в М 1:200 000 (изготвени през 70-те години на 20-и век), естествените ресурси от подземни води са били 175 куб. метри за секунда. Около 42 на сто (74 куб. метри за секунда) от това водно количество се пада на карстовите подземни води, формирани в пещери и каверни под земята, както изтичащи от карстови извори, така и формиращи оттока на артезианските карстови водоносни хоризонти. Трябва да добавим, че експлоатационните ресурси от карстови води са оценени на около 42 m3/s (около 32 на сто от естествените ресурси).

Втори по количества са водите, формирани в поровата среда на алувиалните наслаги на реките и крайдунавските низини. Естествените им ресурси възлизат на 52 m3/s (около 30 на сто от общото им количество). При оценката на възможностите им за експлоатация се вземат предвид и възможностите за привличане на допълнителни ресурси от реките, така наречените привлекаеми ресурси от повърхностни води. Сумарната стойност на тези водни ресурси е висока, като само от река Дунав може да се разчита на привличане на около 70 m3/s.

Останалите около 40 m3/s ресурси от пресни подземни води са формирани в други части на страната, които се характеризират с разнообразни хидрогеоложки условия.

След 2000 г. управлението на водите в България се извършва от четири териториални басейнови дирекции (Дунавска, Източнобеломорска, Черноморска и Западнобеломорска). Техните специалисти извършват непрекъснато оценяване и актуализиране на естествените и наличните ресурси от подземни води за всяко подземно водно тяло. Съгласно Вторите планове за управление на речните басейни (2016-2021 г.), публикувани на сайтовете на Басейновите дирекции, естествените ресурси от подземни води възлизат на 193 кубични метра в секунда.

Какво е географското им разпределение?

- Отново, съгласно данни на басейновите дирекции, най-много подземни води са формирани в Дунавския район, което се дължи както на най-голямата му площ, така и на разпространението на значими артезиански водоносни хоризонти на неговата територия. Най-ниски стойности на естествените ресурси са определени в Западнобеломорски район, който е и с най-малка площ. Стойностите са приблизително: 83 куб. метри за секунда (Дунавски район); 69 куб. метри за секунда (Източнобеломорски район); 23 куб. метри за секунда (Черноморски район); и 17 куб. метри за секунда (както споменахме за Западнобеломорски район). С неблагоприятни условия за разкриване на подземни води са районите, в които преобладават скали с предимно глинест състав.

Какви количества от тях са приложими за използване за водоснабдяване на страната? Какъв би били процентът на подземните води, които биха могли да бъдат използвани за водни нужди на населението, съотнесено към общото потребление на вода от населението (по данни на НСИ за 2023 г. доставената вода от ВиК е 251 млн. куб. м, или 103 литра средно на човек на ден)?

- Най-съществена е ролята на подземните води в Североизточна България, Добруджа и Лудогорието. Експлоатацията се извършва от дренажи, шахтови кладенци и сондажи, някои от които с дълбочини до няколкостотин метра. Широко се използват и подземните води, формирани в алувиалните наслаги на крайдунавските низини и терасите на по-големите реки. Средно за страната, за питейно-битово, промишлено водоснабдяване, производство на селскостопанска продукция се използват около 17 на сто от наличните ресурси от подземни води, а за лични нужди от населението (кладенци в дворове) - 2 на сто. Тоест, ако се позовем на цитираните данни на ВиК, това прави около 1,35 литра в секунда при наличност от 193 литра в секунда ресурс.

На кои места, с оглед дълбочината на находищата, това е възможно инженерно най-бързо да се случи и къде се изискват повече усилия?

- Достъпни от инженерна гледна точка или с най-висока степен на използваемост, което и учените подкрепят с изследвания, са подземни води, които се акумулират в подземни водни тела, изградени от несвързани кватернерни и неогенски материали с относително по-плитко залягащи порови води (в крайдунавските низини - 39,3 на сто, в грабеновидните депресии (като Софийската или Подбалканските такива) - 35,3 на сто, и алувиалните наслаги на по-големите реки - 27,9 на сто). В тези райони са съсредоточени и повече населени места, промишлени предприятия и е развито селското стопанство. Логично е по-дълбоко залягащи пресни подземни води, заради по-сложните геоложки и тектонски условия, да изискват по-сложни технически решения и оттам по-високи финансови ресурси за тяхното извличане. В общи линии, това важи за райони извън гореспоменатите. 

Колко от тези подводни източници могат бързо да се възстановят по естествен път?

- Отговорът на този въпрос е свързан и се съдържа донякъде в отговора на предния въпрос. Там, където имаме засилен водообмен между дъждовни, инфилтрационни и/или речни води и подземни такива, възстановяването по естествен път е бързо, например като при алувиалните наслаги на по-големите реки. И обратно, например в Североизточна България няма допълнителни източници за възстановяване на изчерпаните водни количества.

Как се отразяват климатичните проблеми върху състоянието на подземните води на България?

- Принципно погледнато, климатичните промени не могат да не окажат влияние върху състоянието на които и да са подземни води в една или друга посока. Засега в България се наблюдава едно снижаване на нивата - подчертаваме, в плитките водоносни хоризонти, и намаляване на дебита на изворите, особено в карстови терени, но като стойности говорим за спад в порядъка на 20-27 на сто. Освен това обаче на отделни места се наблюдава и увеличаване на нивата на плитките подземни води с до 68 на сто. 

Какви са примерите в други страни за използването на такива подземни води и какво показва практиката за цената на водата, добита по такъв начин?

- Доста сложен и комплексен въпрос, със сигурност тема за цяло предаване! Да започнем оттам: по данни на Европейската агенция по околна среда в границите на Европейския съюз 65 на сто от водата за питейни цели и 25 на сто за земеделски нужди се осигуряват от подземни води. От друга страна, данните от Second River Basin Management Plans (2016) EU-27 показват, че 9 на сто от подземните водни тела са в лошо количествено състояние.

Относно цената не бихме могли да направим обобщение, защото не сме специалисти в ценообразуването, но можем да дадем някои примери. Така например в Североизточна България единственият възможен източник не само за питейно водоснабдяване, но и за напояване и за промишлени цели са подземни води от дълбок водоносен хоризонт са, които се експлоатират чрез дълбоки сондажи и помпи, захранвани от значително количество електроенергия. Затова в тези райони цената на водата е най-висока и в тях има значителен риск да се стигне до намаляване запасите от подземни води. 

Какви са предложенията на учените от Института във връзка с решаването на водната криза в страната?

- Осигуряването на вода на населението винаги е било дългосрочен въпрос. Това, че съществуват обстоятелства, при които не достига вода или дори липсва, е свързано с комбинация от фактори. От една страна, това са неблагоприятни климатични условия, от друга - състоянието на водоизточниците и ВиК мрежата. Решаването на водната криза е свързано единствено с дългосрочни проучвателни, технически и социални решения. 

Относно последното искаме да подчертаем, че според нас, в голяма част от тези дейности важна роля би играла една силна действаща Национална геоложка служба, която да провежда проучвания в регионален и локален мащаб не само на геоложкия строеж на България, но и на подземните води. За съжаление, България е една от изключително малкото страни, в която към момента няма такава служба. Ще си позволим да дадем малък пример за ролята за такава структура - през 90-те години на 20-и век бившият Комитет по геология, изпълнявал функциите на геоложка служба, започна мащабна програма за изготвяне на Хидрогеоложка карта на България. Бяха изготвени хидрогеоложки карти в мащаб 1:25 000 на около една четвърт от територията на България, но със закриването на Комитета и липсата на структура, която да го замести, тази изключително полезна дейност бе стопирана. 

Защо е важна ролята на подобна структура?

- В момента наблюдаваме все по-често административните органи, специалистите в практиката и научните среди в областта на подземните води да работят поотделно, без да си съдействат, въпреки че целта е обща. В този контекст създаването на действаща Национална геоложка служба ще облекчи значително работата по конкретни проблеми от една страна, а от друга, ще доведе до по-добра координация и до спестяване на ресурси - финансови, времеви и др. В тази връзка, основните области, в които експертите по подземни води в Геологическия институт могат да съдействат в бъдеще на органите на управление на водите, са няколко: локални и регионални условия на скалите колектор на подземни води с оглед възможностите за оптималното им използването; оценка количества и качествата на подземните води, с оценка възможностите за използването им за различни цели; оценка влиянието на естествени и антропогенни фактори върху количествата и качествата на подземните води; решаване на нестандартни проблеми свързани с подземните води и др.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Турция обсъдиха кметът на Айтос и генералният консул в Бургас
Седем мъже от престъпна група за продажба на фалшиви стоки са с повдигнати обвинения, съобщиха от Окръжна прокуратура - Хасково
Полицаи и еколози съдействаха за спасяването на поен лебед в Сливен
Надяваме се до 30 октомври да подготвим предложение за законодателно транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС, каза министър Ивайло Иванов
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
С тържествена сесия Общинският съвет отбеляза 60-годишнината от обявяването на Каспичан за град
Основна линия
Тринадесет работодатели участваха в трудова борса в Ловеч
Контекст
Една от големите ни болки е продължаващата липса на Национална педиатрична болница, каза проф. Иван Литвиненко от БПА
Местен фокус
С ретро фото, разкази от миналото и изложба Етнографският комплекс в Ловеч посрещна посетителите във втория ден на Варошлийски вечери
В детайли
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган напусна централата на партията
На преден план
Министър Стоянова ще изиска разработчиците на системата за дигитализиране на документите на кандидат-водачите да приключат работа по-рано
Сфера
Безплатни профилактични прегледи за превенция на очни заболявания организират в Камено
Сфера
Общинският съвет в Рудозем прие актуализация на бюджета на общината
Местен фокус
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Турция обсъдиха кметът на Айтос и генералният консул в Бургас
В детайли
Боровец е домакин на Национален конгрес по педиатрия с международно участие
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.