Областният управител на Велико Търново Ивайло Здравков и директорът на полицията в старата столица старши комисар Димитър Машов обсъдиха подготовката на предстоящите парламентарни избори, съобщиха от пресцентъра на областната администрация.
Историческата сграда на българския парламент на пл. „Народно събрание“ 2 беше осветена в зелена светлина тази вечер, 5 октомври, в знак на солидарност с Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи, отбелязван всяка година по инициатива на Съвета на Европа. Това съобщиха от пресцентъра на парламента.
По този повод председателят на парламента Рая Назарян заяви, че с присъединяването си към кампанията Народното събрание изразява своята съпричастност към тази благородна кауза, отдава почит към донорите на органи и показва уважение към техните семейства за човечността и отзивчивостта към чуждата болка, проявени в най-тежък момент.
Днешната инициатива е знак за благодарност към медицинските екипи, които работят в областта на трансплантациите и дават на хората втори шанс за живот, подчерта тя, цитирана от пресцентъра на парламента. Европейският ден е
Кметът на община Казанлък Галина Стоянова получи награда и почетна грамота за личност с цялостен принос в развитието на културния туризъм по време на 19-ото Международно изложение "Културен туризъм" във Велико Търново. Това съобщават от пресцентъра на местната администрация.
Сред аргументите за избора е, че през последните две години Галина Стоянова е един от лидерите у нас, работещи за спасяване на статута на розовото масло и благодарение на нейните политически и дипломатически контакти и взаимодействието и с Европейския парламент, беше защитено производството на националната емблема на страната. “Борбата за нашата идентичност, представлявана в света от най-качественото българско розово масло, не е приключила. В община Казанлък сме поели отговорността на държавата и сме възложили на български учени в Софийския университет да докажат естествения произход и здравосло
Министерският съвет ще разгледа проект на Решение за одобряване проект за изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за програмен период 2023 – 2027 г., съфинансиран от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за гарантиране на земеделието и от държавния бюджет. Това съобщиха от пресслужбата на кабинета. Заседанието започва в 11:00 часа.
В дневния ред е още приемане на актуализиран Национален план за изпълнение на Компакта за засилване на гражданското измерение на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз.
Служебното правителство се очаква да обсъди участието на България с национален щанд на Международното изложение за биохрани „БИОФАХ 2025“, което ще се проведе от 11 до 14 февруари 2025 г. в гр. Нюрнберг, Германия.
Четири тежки катастрофи с четирима ранени са станали в област Враца за последните седем дни, съобщи на брифинг началникът на сектор „Пътна полиция“ при Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) във Враца главен инспектор Христо Димитров. За периода 30 септември – 06 октомври са регистрирани четиринадесет пътнотранспортни произшествия. Няма загинали, посочиха от КАТ.
Съставени са 74 акта, 662 фиша и са заснети 561 видеоклипа за превишаване на скоростта, посочи още инспектор Христов. Установени са и осем водачи, които шофират след употреба на алкохол и наркотични вещества.
Христов каза, че от днес до края на седмицата се провежда специализирана полицейска операция във връзка с контрол за използване на колани, каски на мотористите и за ползване на мобилен телефон при шофиране. „Размерът на глобата за липсата на предпазен колан е петдесет лев
Всичко по отношение на преградното съоръжение на българо-турската граница е наред, но с оглед на развитието в Близкия изток и потенциален мигрантски натиск би трябвало да се вземат още решения във връзка с увеличаване на видеонаблюдението, заяви служебният министър-председател Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание.
По думите на премиера, ако се увеличи мигрантският натиск, трябва да се увеличат и хората, които патрулират, както и превозните средства. Главчев припомни, че на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента беше поставен въпросът, че липсват около 100 км от преградното съоръжение на българо-турската граница. "В резултат на което съвместно с министър Запрянов, министър Илков, шефа на гранична полиция и шефа на отбраната в понеделник прелетяхме над съоръжението, не само прелетяхме, но и по земя извършихме проверка и
Срещата бе инициирана от областния управител, като целта му бе да провери на какъв етап е процесът по организация на вота. Старши комисар Машов увери, че подготовката вече е започнала и протича нормално. “Основната ни цел е да организираме провеждането на честни и прозрачни избори”, припомни областният управител. В отговор директорът на полицията обобщи, че неговите служители ще гарантират това. Той допълни също, че сигурността на целия процес ще бъде обезпечена от екипите на Областна дирекция (ОД) на МВР. “В Дирекцията създадохме и специален щаб във връзка с организацията на процеса, който ръководя лично. Такива бяха създадени във всички Районни управления в областта”, посочи още ст. комисар Машов и обобщи, че дейностите към момента вървят по план.
Обсъдени бяха и различни организационни въпроси, свързани с нормалното протичане на изборите, както и техническата им подготовка. Здравков бе категоричен и че Областна администрация поддържа връзка с всички отговорни за вота институции и че координацията и комуникацията са в много добър синхрон. Стриктно се спазват и указанията, дадени от Министерски съвет. Всички обединяват усилията си за спокойното и нормално протичане, както на предизборната кампания, така и на самия изборен ден, допълни той.
Дискутирани бяха и транспортните схеми, които ще се ползват при доставката на машините за гласуване, както и графикът за придвижването на секционните избирателни комисии до Районната избирателна комисия (РИК), след като изборният ден приключи. Екипите на ОД на МВР - Велико Търново ще охраняват и тези процеси.
Припомняме, че Районната избирателна комисия във Велико Търново встъпи в правомощията си на 7 септември, а неин председател е Десислава Йонкова. Съставът беше определен от Централната избирателна комисия (ЦИК), след като на консултациите при областния управител Ивайло Здравков на 1 септември, с участието на упълномощени представители на всички парламентарно представени партии и коалиции, не беше постигнато съгласие. Едно от първите решения, които взе РИК, бе за назначаване на трима специалист-експерти за подпомагане дейността от началото на работата до 14 дни от произвеждане на изборите за народни представители на 27 октомври. Това са Вилиан Попов, Евсин Хасанов и Ивелин Стоянов.
Военнослужещи от батальон ISTAR на 61-ва Стрямска механизирана бригада, от състава на Сухопътните войски, участваха в международното учение Danubian Whisper 24, което завърши днес в района на град Бузъу, Румъния, съобщиха от Министерството на отбраната.
В учението участваха и военнослужещи от Румъния, Молдова и Полша.
Под ръководството на заместник-командира на батальон ISTAR майор Иван Пенов военнослужещите изпълниха задачи от областта на разузнаването в сложна метеорологична обстановка в планинско-гориста местност.
Учението допринесе за повишаване на оперативната съвместимост между участниците и способностите на формированията за действия при широк спектър от операции в съюзен или коалиционен формат за гарантиране на сигурността.
С ден на отворени врати 61-ва Стрямска механизирана бригада в Карлово отбеляза през април 20-ата годишнина от присъединяв
Резултатите от вътрешните одити на две общински предприятия – „Обреден дом“ и „Чистота“, са изпратени на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и прокуратурата, каза пред медиите кметът на Кюстендил Огнян Атанасов. Той посочи, че такива проверки се правят във всички общински предприятия.
„Приключи вътрешния одит на театъра, в момента се прави на музея“, каза още Атанасов.
Той посочи, че почти във всяко предприятие или културен институт има забележки, които обаче могат да бъдат отстранени. „Там, където забележките са по-тежки и могат да бъдат квалифицирани от компетенцията на други органи, са подадени към тях и те провеждат своите разследвания“, отбеляза кметът на Кюстендил.
Той допълни, че заради обжалване пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по отношение избора на фирма за авторски н
Общо дванадесет проекта на стойност 1,16 милиарда лева са одобрени по Програма "Транспортна свързаност" 2021-2027. Това заяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков по време на откриването на Логистична Бизнес Конференция 2024, организирана от списание „Логистика“, съобщиха от пресцентъра на министерството.
„За транспортни проекти през настоящия програмен период по европейската програма са осигурени общо 3,7 милиарда лева. По-мащабните от тях, които вече са в процес на изпълнение, са продължаване на дейностите за модернизацията на железопътните линии Елин Пелин-Костенец и Пловдив-Бургас, удълбочаване на пристанище Бургас и проучвания за внедряване на ERTMS система в железопътния транспорт“, каза зам.-министър Недялков.
Той отбеляза, че до края на годината предстои да бъдат отворени процедури и по два много ва
Стойностите на клиничните пътеки в областта на неврологията да се повишат с до сто процента. Това каза акад. Иван Миланов, директор на Многопрофилната болница за активно лечение по неврология и психиатрия „Св. Наум“. Акад. Миланов участва в дискусия, посветена на предизвикателствата и лечението на мозъчните заболявания. По думите му стойностите на неврологичните клинични пътеки не са променяни отдавна.
След като болницата получава малко средства по клинични пътеки, не може да се даде достатъчно добро възнаграждение на работещите в нея, допълни той. Липсата на медицински сестри, работещи в областта на неврологията, както и в останалите медицински специалности, и ниското им възнаграждение са други проблем, посочи още акад. Миланов. Начинът за повишаване на възнагражденията е чрез повишаване на цените на клиничните пътеки, добави той.
Отдавна трябваше да
Ернесто „Че“ Гевара е роден на 14 юни 1928 г. в Росарио, Аржентина в богато семейство с аристократичен произход. През целият си живот страда от астматични пристъпи, което обаче не го спира да спортува активно през младежките си години. През 1948 г. записва медицина в Буенос Айрес. В този период Че Гевара обича да кара колело и мотоциклет, с които пътешества в Аржентина и Латинска Америка. През 1952 г. издава книгата си „Мотоциклетни дневници“, в която описва срещите си и впечатленията си от местното население на континента. През 1954 г. по време на втората си обиколка в Латинска Америка, Че Гевара става свидетел на преврата в Гватемала срещу Гусман, организиран от Централно разузнавателно управление (ЦРУ). Това го променя и той започва да организира съпротива, става марксист, заселва се в Мексико, където се запознава и с братя Ка