Има ли опасност за здравето на хората, ако бъдат поставени вендинг автомати за лекарства, и каква е ползата от тях, коментираха пред медиите в парламента Андрей Чорбанов от "Има такъв народ", Маргарита Генчева от "Възраждане" и Александър Симидчиев от "Продължаваме промяната-Демократична България". Миналата седмица в пленарната зала бяха приети на първо четене промени, предложени от "Възраждане", в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. С измененията се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба.
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои от граничните пунктове с Румъния и Гърция, съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ към МВР на интернет страницата. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам", ГКПП "Дуранкулак" и ГКПП "Никопол" на изход за товарни автомобили.
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба, припомнят от "Гранична полиция". Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно
Иззеха градски автобус в Бургас, след като шофьорът му дал положителна проба за употреба на амфетамин. Водачът е тестван за употреба на наркотици, след като е допуснал пътен инцидент. Това съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в крайморския град.
Инцидентът е станал около 17:30 ч. на улица "Мария Луиза" 13. Там настъпва самостоятелен пътен инцидент с автобус "Иебус Иризар", с бургаска регистрация, собственост на общинската фирма "Бургасбус". Автобусът е бил управляван 39-годишен бургазлия. При инцидента на пода в автобуса пада пътник на 88 години. Откаран е в Университетската многопрофилна болница за активно лечение в Бургас. Пострадалият е със счупена лява тазобедрена става, без опасност за живота.
Водачът на автобуса е тестван за употреба на алкохол и наркотици, като втората проба била положителна за употреба на амфетамин. Водачът дал кръв и урина за химичен анал
Министерството на електронното управление успя да повиши доверието към машинното гласуване с процеса по удостоверяване на машините за гласуване. Това каза служебният министър на електронното управление Валентин Мундров. Той участва в среща, организирана от предизента Румен Радев, с представители на отговорните институции за подготовката предсрочните парламентарни избори на 27 октомври.
Удостоверяването се излъчваше в реално време и всеки гражданин можеше да види и чуе по какъв начин се прави. За втори път партиите участват в процеса по удостоверяване. За да повишим доверието, разширихме методиката и този път проверяваме т.нар. параметризиращ софтуер. Това е софтуер, който конфигурира всяка машина в зависимост от това в коя секция е, обясни Мундров. Убеден съм, че с Централната избирателна комисия ще приключим удостоверяването и довереното изграждане на 11 октомври, каза служебн
Турски водач на 24 години е задържан за предложен подкуп на полицейски служители, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР – София.
През вчерашния ден служители на Районното полицейско управление в Правец изпълнявали служебните си задължения по спиране и отклоняване на тежкотоварния трафик над 12 тона по първокласен път 1-3 при пътен възел. „Осиковска Лакавица“. Водач на тир с турска регистрация нарушил забраната и продължил движението си по автомагистрала „Хемус“. Нарушителят е бил спрян. По време на проверката шофьорът дал паспорт, в който били поставени две банкноти от по десет евро, обясниха от полицията.
Шофьорът е задържан и срещу него е започнато бързо производство за извършено престъпление по чл. 304, ал.1 от Наказателния кодекс. Според този текст от закона, който предложи, обещае или даде дар или каквато и да е облага
Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов инспектира социалните услуги, които предоставя общината за изхранване на възрастни хора и хора в неравностойно положение.
Той посети кухнята, в която се приготвя храната и разговаря с новия управител Весела Машова за процеса при приготвянето , разпределянето и доставката към потребителите. Двамата обсъдиха доставките на продуктите и менютата, по които се работи. По-късно той разговаря и с управителя на Домашния социален патронаж Веселка Борисова.
По програмата „Топъл обяд” се обслужват 170 лица, като на 100 се прави доставка, а останалите се хранят в трапезарията към Домашния социален патронаж.
От Общината съобщиха, че след инспекцията кметът е потърсил и мнението на хората, които се възползват от услугата.
Джоргов посочи , че не са установени нарушения и отзивите, които получават от потреб
Фармацевти веднага реагираха. Инициативният комитет на магистър-фармацевтите в позиция до медиите обяви, че смята автоматизираната система за продажба на лекарства за опасна.
Страховете са неоснователни, няма как в машините да се продават лекарства, които са с рецепта, защото лицензионният режим на тези автомати ще е като при аптеките, посочи Андрей Чорбанов, зам.-председател на здравната комисия. Във вендинг автоматите за лекарства ще има само и единствено такива медикаменти, които са без лекарско предписание – аспирин, аналгин и др., каза той и уточни, че тези медикаменти и в момента не подлежат на контрол в смисъл, в който се влага от фармацевтите.
Чорбанов отбеляза, че лекарствата, които ще се предлагат в тези автомати, в голяма част от европейските страни могат да бъдат купени и от супермаркета. Сега, който и да ходи до големия град, купува лекарства и ги носи на възрастните хора по селата, които не могат да отидат да си купят, добави депутатът. Защо аптеките не протестираха, когато затвориха малките аптеки по селата, попита Чорбанов. Според него такива автомати трябва да бъдат поставени най-вече в селата, тъй като в повечето от тях няма аптеки, както и има областни центрове, в които няма денонощни аптеки.
Темата коментира и председателят на здравната комисия Александър Симидчиев от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Според него проблемът е в концепцията. Притесненията били най-вече, че възрастните хора в селата може да не успеят да се справят с технологията. Рисковете са, че ще инвестираме в инсталиране на вендинг автомати на места, където няма да има пълноценен ефект от тях, разясни Симидчиев, като подчерта, че ПГ на ПП-ДБ винаги се били за развитие на технологиите, но всичко трябва да бъде добре премислено. Затова смятам да предложа и създаването на работна група, веднага след парламентарната здравна комисия утре, на която да се чуят всички гледни точки, съобщи председателят . На нея ще бъдат поканени представители на общините. Ако една вендинг машина струва 180 хил. лв., това е практически една година заплатата, за да може да бъде разкрита денонощна аптека, въпросът е къде слагаме парите и какво получаваме накрая, добави депутатът.
Оставаме открити за всички работещи предложения, които да допълнят нашата идея за подобряване достъпа на пациентите до лекарствени продукти, коментира Маргарита Генчева от "Възраждане", член на здравната комисия. Става дума за лекарствени автомати за лекарствени продукти, които не са по лекарско предписание.
През последните години се наблюдава тенденция на увеличаване на издадените решения от Териториални експертни лекарски комисии (ТЕЛК), съобщи на пресконференция д-р Аргир Аргиров, директор на Регионалната здравна инспекция в Пловдив. По думите му през 2023 година с около седем-осем хиляди са повече издадените ТЕЛК решения, спрямо издадените през 2022 г. Като от началото на годината до момента постъпилите заявления в ТЕЛК-Пловдив са 17 500, а за година се издават около 30 хил. решения от всичките ТЕЛК комисии в областта.
Д-р Аргиров съобщи, че улеснение на гражданите и за да се избегне струпването на много хора на дълги опашки, вече е създадена организация за разделяне на потоците. Като чакащите само за справка, за да проверят докъде е стигнала тяхната преписка, ще бъдат обслужвани на друго гише срещу лична карта, а справките по телефона ще бъдат ограничени. До момента на е
Трябва да бъда вписан в Агенцията по вписванията като управител на НЗОК, каза пред журналисти Станимир Михайлов. За да бъде легитимен подписът ми пред трети страни, трябва да бъда вписан в Агенцията, допълни той. На 24 септември 2024 Конституционният съд се произнесе, че решението на Народното събрание да освободи Михайлов от поста управител на НЗОК е противоконституционно. През април депутатите освободиха Михайлов от поста "управител" на НЗОК.
Радвам се, че справедливостта е възстановена, тук съм, за да изпълня решението на КС и да спазя закона, каза още той и посочи, че предстои да се срещне с подуправителя на НЗОК, с директорите на дирекции, за да се запознае с всичко, което се е случило в негово отсъствие. На въпрос дали според него се е случвало нещо нередно Михайлов отговори негативно и посочи, че е следил процесите. Ще се запозная подробно и със стенограмата от последнот
По повод Деня на българската община, който се отбелязва на 12 октомври, ръководството и служителите на община Разград отдадоха почит пред делото и личността на първия разградски кмет след Освобождението - Георги Попов.
Венец пред паметната му плоча, поставена пред Етнографския музей, поднесоха кметът Добрин Добрев и зам.-председателят на Общинския съвет Стоян Ненчев. Цветя пред мемориалния знак положиха и общински служители. Почитта си към първия кмет на Разград присъстващите изразиха и с минута мълчание.
Директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова посочи , че Георги Попов е личност, за която можем определено да кажем, че поставя началото на разградската модерност. „Той е човек, който може да определим като модел на първостроителите на модерна България. Неговият принос в обществения живот на региона е голям“, отбеляза Тодорова. Тя припомни
Полицията в Русе разследва случай на хулиганство с пострадали двама мъже. Това съобщи регионалният говорител на МВР в крайдунавския град Даниела Малчева.
Тя уточни, че към момента няма данни случаят да е свързан с нарушения на изборното законодателство.
Сигналът е подаден около 10:00 часа тази сутрин от гражданин. Той обяснил, че е възникнало сбиване пред спирка на градския транспорт на ул. "Тодор Икономов" в града. Служители на полицейския участък в кв. "Чародейка" са посетили посоченото място. Там те установили, че в скандала са участвали трима русенци - мъж на 48 г., а също и друг мъж на 54 г. и 51-годишната му жена.
Двамата мъже са посетили спешното приемно отделение на болница в Русе, като състоянието им се уточнява.
Разследването по случая продължава, като е уведомена и прокуратурата.
Паркът за мечки край Белица се сбогува с мечока Боби, съобщиха на официалната си фейсбук страница от партка. Оттам посочиха, че през последните две години Боби се борил със сериозно заболяване на кожата. Наскоро здравето му се влошило и се наложила операция на главата. След многобройни изследвания и лечения, от парка установили, че състоянието му е причинено от автоимунно заболяване, лекарите му назначили нови лекарства, но планът за лечение подействал добре само за няколко седмици, след което мечокът отново се влошил, информираха от парка.
След като изчерпахме всички възможности за лечение на състоянието му, което му причиняваше болезнени петна по цялото тяло, и предвид резултатите от последния контролен преглед, разкриващи, че вътрешните му органи започват да показват влошаване, в комбинация с напредналата артроза в двете тазобедрени стави, се взе решение да се сложи край на
Във връзка с финансирането припомни, че в бюджета на Здравната каса за тази година е предвидена такава сума, която не се усвоява. Очевидно, това не е достатъчен финансов стимул за фармацевтите, за да откриват аптеки и филиали в малки населени места, смята депутатът.