Парламентът прие на първо и второ четене в рамките на едно заседание Законопроект за ратифициране на Споразумението относно Централноевропейската програма за обмен в университетското образование (CEEPUS IV), подписано във Варшава, Полша, на 20 септември 2023 г.
Министерският съвет ще разгледа проект на Решение за одобряване проект за изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за програмен период 2023 – 2027 г., съфинансиран от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, Европейския фонд за гарантиране на земеделието и от държавния бюджет. Това съобщиха от пресслужбата на кабинета. Заседанието започва в 11:00 часа.
В дневния ред е още приемане на актуализиран Национален план за изпълнение на Компакта за засилване на гражданското измерение на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз.
Служебното правителство се очаква да обсъди участието на България с национален щанд на Международното изложение за биохрани „БИОФАХ 2025“, което ще се проведе от 11 до 14 февруари 2025 г. в гр. Нюрнберг, Германия.
Темата за предразсъдъците и речта на омраза обсъдиха представители на институции и експерти на заключителна конференция на проекта „РАВНИ – ЗАЕДНО“ (EQUALTOGETHER) в резиденция „Бояна“, насочен към укрепване на гражданските организации на уязвимите общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, сегрегацията, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци. Форумът бе организиран от Българския хелзинкски комитет (БХК).
Това е заключително събитие за съвместния проект между няколко български и международни организации за престъпленията от омраза и речта на омраза, както и за мерките, които нашата страна трябва да вземе, за да се бори успешно и ефективно с тези деяния, каза Красимир Кънев, директор на програма „Мониторинг и изследвания“ в БХК. В течение на две години направихме сериозни проучвания на ситу
Британският гражданин, който на 6 октомври подаде сигнал, че е жертва на отвличане и грабеж, е съобщил неистина, съобщиха от пресцентъра на полицията в Кюстендил.
Полицаите са установили, че подателят на сигнала е решил „да си покара мотоциклет“ по труден планински терен над с. Самораново, община Дупница.
В труднодостъпния терен за движение с МПС британецът изоставил мотоциклета, който му бил предоставен от негов познат. Върнал се пеша над селото и подал сигнала чрез тел.112, че е жертва на престъпление.
В хода на осъществените специализирани действия са установени редица несъответствия. При проведените разговори в полицията е признал, че е въвел в заблуждение органите на реда. За новите обстоятелства в рамките на вече образуваното досъдебно производство е уведомена прокуратурата. Работата по случая продължава Районното управление в Дупница.
Съдия Ели Анастасова - Мицевска от Районен съд Дупница се отведе от разглеждане на Наказателно от общ характер дело № 545 от 2024 год., по което обвиняем е кметът на Община Дупница, а пострадало лице е временно изпълняващият длъжността началник на РУ Дупница, съобщават от пресслужбата на съда.
В мотивите си за отвод, съдия Анастасова посочва, че към момента пет от определените докладчици по делото са се отвели от разглеждане на делото, поради това, че отношенията им с обвиняемия, като кмет на Община Дупница и с пострадалия, като началник на РУ – Дупница, биха могли да породят съмнения относно безпристрастното разглеждане на делото.
„Предстои делото да бъде преразпределено на друг съдия от гражданската колегия на Районен съд Дупница“, казаха от пресслужбата.
Насроченото за 15.10.2024 год. разпоредително заседание по делото се отменя.
Националната ни система за контрол на качеството на атмосферния въздух е компрометирана, каза по време на пресконференция в Националния пресклуб в София адв. Димитър Площаков.
Според данни, събрани от адв. Димитър Площаков, пунктовете, на които се поставят станциите за измерване на качеството на въздуха, са далеч от местата, на които има висока концентрация на фини прахови частици.
В нашата страна Законът за опазване на околната среда вменява на министъра на околната среда да организира и ръководи националната система за контрол на качеството на атмосферния въздух, която се нарича още Национална автоматизирана система за контрол по качеството на въздуха. Дейността се администрира от Изпълнителната агенция по околна среда, отбеляза адв. Площаков.
„Системата и събраните данни са държавна собственост. Състоянието на атмосферния въздух в
Министерството на образованието и науката оценява като успешно участието на страната в предходните три етапа на програмата CEEPUS и изразява надежди, че това ще продължи и при изпълнението на четвъртия етап, след ратифициране на този законопроект, се посочва в доклада на Комисията по образованието и науката в Народното събрание.
Централноевропейската програма за академичен обмен (CEEPUS) е дългосрочна програма за академичен обмен и мобилност на преподаватели, студенти, докторанти и специализанти от университети на следните 15 държави - Република Албания, Република Австрия, Република България, Босна и Херцеговина, Република Хърватия, Чешката република, Унгария, Република Молдова, Република Северна Македония, Черна гора, Република Полша, Румъния, Република Сърбия, Словашката република и Република Словения. Основната идея на програмата е университетски факултети от горепосочените държави да се свързват помежду си и да формират мрежи с различна научна тематика - например мрежа за славянски езици, за геодезия, за химия, за компютърни науки и др. Обединени по този начин, факултетите си сътрудничат и обменят студенти и преподаватели в рамките на програмата, става известно от мотивите на вносителя на законопроекта - Министерския съвет.
Програма CEEPUS IV също така подкрепя мобилността на академичния състав (преподаватели, изследователи и/или преподаватели по изкуствата от даден университет), като предоставя стипендии по CEEPUS IV с цел насърчаване на транснационалното междууниверситетско сътрудничество и разширяване на централноевропейското измерение на университетските учебни програми.
Споразумението за CEEPUS IV предвижда и облекчаване на административните процедури, като по този начин се гарантира по-ефективното изпълнение на програмата.
Споразумението ще влезе в сила на 1 май 2025 г., след като подписалите го държави са депозирали своите документи за одобрението му. То има действие за срок седем години от датата на влизането му в сила.
Отличени са най-добри служители на общинската администрация в Попово. Поводът е предстоящият 12 октомври – Денят на българската община и местното самоуправление, съобщиха от пресцентъра на Общината.
На церемония в залата на Дома на културата „Димо Коларов“ в града кметът Людмил Веселинов поздрави присъстващите и им пожела успехи в професионален план и ползотворна работа в техните всекидневни трудови задължения.
Не беше подмината утвърдилата се традиция за номинации, на базата на които са определени най-добрите служители в общинската администрация и звената към нея, както и най-добър кмет и кметски наместник на населено място. Носителите на призовете и тази година бяха избрани от комисия с председател секретарят на община Попово Христо Белчев.
С приза „Най-добър кмет на годината“ в община Попово е отличен Тихомир Ангелов –
Гражданското обединение “Вода за Омуртаг” са търсили информация по казуса за водоснабдяването на Омуртаг чрез над 100 подадени заявления по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) от декември 2022 г. насам. Половината от тях са внесени в различни местни, регионални и национални институции през настоящата година. Това съобщи координаторът на обединението Магдалена Славова по повод отличаването на неформалното обединение на граждани „Вода за Омуртаг“ с наградата „Златен ключ“ на Програма достъп до информация (ПДИ). Отличието е в категория „Неправителствена организация, упражнявала най-активно правото си на достъп до информация“.
Номинацията на „Вода за Омуртаг“ идва от екипа на ПДИ. Гражданското обединение, основно чрез водещия си координатор Магдалена Славова, редовно използва ЗДОИ, за да получи достъп до разли
Втора катастрофа на пътя Велико Търново – София е станала в близост до първата от тази сутрин, съобщиха от пресцентъра на полицията в старата столица. В нея участват седем автомобила, като има двама пострадали граждани.
От първата катастрофа общо четирима души са откарани за преглед в Спешна помощ. Все още няма данни за състоянието им.
Участъкът на двете катастрофи остава затворен.
Припомняме, че малко по-рано днес катастрофа затвори временно главен път София - Варна в участъка на разклона за великотърновското село Момин сбор. По първоначална информация са се ударили три леки автомобила. Екипи на полицията пренасочват леките автомобили през селата Пушево и Леденик, а товарните превозни средства изчакват на място.
В лицето на Кирил Маричков българската сцена изгуби легенда - рокаджия в сърцето си и аристократ по душа, написа президентът Румен Радев в профила си във Фейсбук.
До последния си дъх живя с песента и с любовта на публиката, на която ще липсва, допълва държавният глава. Кирил Маричков и "Щурците" допринесоха за модерното звучене на българската музика, която донесе и духа на промяна в цялото ни общество. А като човек вдъхваше надежда, че музиката ни прави по-добри! Светла памет!, пише още президентът.
Кирил Маричков почина по-рано тази вечер на 79-годишна възраст в село Селановци, община Оряхово, област Враца, където тази вечер трябваше да има концерт, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев.
По време на подготовката на концерт на "Фондацията" Маричков е паднал, извикана е линейка. Музикантът е починал в линейката, каза още Добрев.
Никога чо
По-късно днес Министерството на електронното управление (МЕУ), Българският институт по метрология (БИМ) и Българският институт за стандартизация (БИС) ще подпишат решението за удостоверяване на съответствието на машините за вота и на хеш кода. Това каза служебният министър на електронното управление Валентин Мундров на брифинг за медиите в Министерството на електронното управление.
По-рано днес във ведомството беше извършена процедурата по довереното изграждане на софтуера, който ще се инсталира на машините за гласуване на предстоящите на 27 октомври предсрочни парламентарни избори. Процедурата се извърши от Централната избирателна комисия (ЦИК) в контролирана среда, предоставена от министерството. Поканени бяха и представители на политически партии и неправителствени организации.
Министър Мундров заяви, че довереното изграждане е една от последните стъпки по проце