Над 170 души от област Разград получиха достъп до правна помощ и базисни услуги по проект на Сдружение „Център съзидателно правосъдие“. Реализираните дейности по проекта „Бюро за граждански консултации“ бяха представени на брифинг от изпълнителния директор на сдружението Георги Милков.
Нов общински съветник влиза в състава на Общинския съвет в Плевен. Това става известно от решение на Общинската избирателна комисия (ОИК), публикувано на официалния й сайт.
Свилен Атанасов става част от Общинския съвет в групата на коалиция "БСП за България". Той влиза на мястото на Ева Маринова-Найденова, която почина на 22 септември. Атанасов е следващият поред в листата на коалицията, регистрирана за участие в местните избори през миналата година.
Общинският съвет на Плевен е съставен от 41 общински съветници. Сформирани са седем групи. Председател е доц. д-р Иван Малкодански. На заседанието през септември клетва като новообявен общински съветник положи Пепо Петков.
През 2023 година във Варненско са станали 703 тежки катастрофи, като броят им е с близо 11 % повече в сравнение с 2022 година, съобщиха от Териториалното статистическо бюро - Североизток. При тези инциденти са били леко ранени 701 души, а 144 са тежко пострадали. Загиналите са 30, с 11 на сто повече в сравнение с предходната година.
Общият брой на пътнотранспортните произшествия в региона през миналата година е 2650. В сравнение с 2022 г. те са се увеличили с 3,9 %. Варненска област е на трето място в страната по брой тежки катастрофи, а по брой загинали се нарежда на четвърта позиция сред 28-те региона.
При пътните инциденти през миналата година са пострадали 97 деца и младежи до 17 години. Най-много ранени са от възрастовата група между 15 и 17 години. От всички 845 пострадали през 2023 г., 88,5 % са пълнолетни, като най-много са хората между 25 и 64 години.
Най
Мъж на 52 години от Белоградчик е задържан за срок до 24 часа за противозаконно отнемане на чужд лек автомобил, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин.
Автомобилът е бил паркиран на улицата пред дома на собственика в с. Върбовчец. Посегателството било извършено във времето от 11:00 часа на 4 октомври до 17:00 часа на 6 октомври. Колата е установена и върната на собственика. В процес на изясняване е съпричастността на задържани към още две престъпни деяния, осъществени по същото време в същия частен имот – кражба на парична сума в размер на 78 лева и запалване на входната врата на къщата. Работата на разследващите продължава, като са образувани три досъдебни производства.
В началото на месеца бяха задържани двама младежи на 18 и 16 години за грабеж на около 400 лева от здравната служба в село Гара Орешец.
Тефтери с имена са намерени и иззети от служители на сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ при Областната дирекция на МВР в Разград. Специализираната полицейска операция, насочена към противодействие на престъпления, свързани с политическите права на гражданите и т.нар. „купен вот“, бе проведена в разградското село Ясеновец, съобщи говорителят на ОД на МВР в Разград Илияна Георгиева.
Проверени са търговски обекти и места, за които има информация, че се извършва незаконна дейност, свързана с купуване и продаване на гласове. В смесен магазин в селото е открит бележник с изписани имена на лица, срещу които фигурират различни по размер суми, стигащи до 85 лв., които според собственика на магазина представляват задължения (вересии), незаплатени поради липса на средства у купувачите към момента на покупката. Установени са 12 души от Ясеновец,
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои гранични контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) с Румъния и с Гърция, съобщиха от Главната дирекция "Гранична полиция" (ГДГП) - МВР, на сайта на ведомството. Информацията е актуална към 6:00 ч. тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Оряхово", "Дуранкулак" и "Никопол" на изход за товарни автомобили.
Поради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към пунктовете „Силистра“, „Кардам“, „Дуранкулак“, „Кайнарджа“ и „Крушари“. Последните два са с работно време от 8:00 до 20:00 ч. всеки ден, като пре
Той обясни, че безплатните консултации са били в помощ на хората с ниски доходи и хора от малки населени места, които нямат възможност да заплащат за консултации по различни въпроси. През последните десет месеца екипът по проекта е посетил седем общини в област Разград. Проведени са повече от 20 безплатни приемни за хора от уязвими групи и са организирани седем информационни сесии. В резултат на мобилните приемни са подадени повече от 30 сигнала и са заведени шест съдебни дела в подкрепа на жени, деца, възрастни и хора с увреждания.
По думите на Милков в изпълнение на проектните дейности е постигнат значителен напредък в подпомагането на хората в неравностойно положение. Той даде и конкретни примери за въздействието, което екипът на проекта е имал върху живота на хората в Лудогорието.
Той изтъкна, че успехите са доказателство за силата на единството и сътрудничеството между различни организации и институции. Георги Милков отбеляза още, че през последните четири години (2020-2023 г.) се наблюдава възходяща тенденция в сътрудничеството между компетентните органи за осигуряване на правна защита на жертвите на домашно насилие в Област Разград. „Анализът на Главна дирекция „Национална полиция“ в МВР показва, че регионът е на трето място в страната по брой на издадените заповеди за незабавна и постоянна защита през 2022 г., като тенденцията продължава и през първите шест месеца на 2023 г. Това предполага, че гражданите са по-наясно с правата си и са по-склонни да ги упражняват, търсейки необходимата защита срещу домашно насилие“, посочи изпълнителният директор на неправителствената организация в Разград. Според него успехът се дължи на подобрената координация и сътрудничество между ангажираните институции в областта, които участват в Местния механизъм за прилагане на Закона за защита от домашното насилие, иницииран през 2011 г. от Центъра за съзидателно правосъдие.
В брифинга участваха заместник областният управител Надя Йорданова, юристите, с които работи центърът по този проект, представители на Окръжна прокуратура, директори на Дирекции „Социално подпомагане“, представители на Регионалното управление по образованието (РУО), кметове на малки населени места, както и секретари на читалища от малки населени места, партньори на Центъра за съзидателно правосъдие.
Събота и неделя (12 и 13 октомври) Стара Загора ще бъде домакин на седмото издание на фестивала „Здравей, Здраве“, популяризиращ здравословния начин на живот. Фестивалът ще се проведе традиционно на античната улица „Августа Траяна“, съобщи на пресконференция Боряна Узунова, част от организаторите на събитието.
По време на форума ще има обособена специална зона за младите хора, където ще могат „да се докоснат до традиционните ни занаяти, да хванат длето и парче дърво и да се опитат да резбоват, ще могат да замесят тесто и да узнаят как се украсява със символи празничният хляб на българина“, добави тя.
„Нашата слънчева и зелена Стара Загора е един от най-подходящите градове да се проведе този фестивал“, посочи заместник-кметът на община Стара Загора Павлина Делчева. Сред акцентите на фестивала ще има и такива по отношен
Позволителни за предстояща санитарна сеч на черен бор край село Мараш и на няколко участъка на Шуменското плато е издала Регионалната дирекция по горите (РДГ), обяви на брифинг в Шумен директорът на Дирекцията инж. Емил Гелов. Той съобщи, че не се наблюдава сериозно нарастване на заболелите борови насаждения по Шуменското плато и поясни, че са засегнати около 25% от дърветата.
Както съобщихме, лесовъдите от РДГ-Шумен и Североизточното държавно предприятие наблюдават съхненето на борове от миналата година. Вредители причиняват съхненето на черния бор на територията на Природния парк „Шуменско плато“, посочиха експерти.
„Няма геометрично развитие на заболяването. През годината се увеличи с около 5% това поражение. Можем да кажем, че сега има около 20%–25% засегнати насаждения", каза на брифинг инж. Гелов.
Петте участъка, за които са издадени
Петима души, шофирали след употреба на наркотици, алкохол или след като са откраднали кола, са задържани в последните няколко дни в Монтанско, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Към полунощ в Монтана е спрян мъж на 23 години от село Габровница в община Монтана, който шофирал след употреба на амфетамин. Проверката установила още, че нарушителят няма шофьорска книжка. Той е задържан за денонощие, срещу него е образувано досъдебно производство по член 343 от Наказателния кодекс (НК).
В село Долна Вереница, община Монтана, е установен мъж на 56 години, който управлявал кола с концентрация на алкохол в издишания въздух от 1,40 промила. В село Лехчево, община Бойчиновци, е задържан младеж на 21 години, който шофирал след употреба на амфетамин. В град Лом е установена 21-годишна жена, която управлявала кола след употреба на два наркотика – амфет
Продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу COVID-19 в област Ямбол. От средата на септември до момента са се имунизирали близо 400 души, отчетоха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ). В имунизационния кабинет в РЗИ – Ямбол вече е налична и противогрипна ваксина.
„Имунизирали сме и потребителите в един дом за възрастни хора в село Болярско, предстои да бъдат обхванати и други социални заведения в региона“, каза директорът на РЗИ – Ямбол д-р Радостина Калчева.
Желаещите да ваксинират срещу сезонния грип могат да го направят в имунизациоония кабинет на РЗИ срещу заплащане. Безплатните противогрипни ваксини, от които могат да се възползват 20 процента от хората над 65-годишна възраст в страната, все още не са налични в аптеките и при личните лекари в региона, посочи тя.
По думите се очаква до една – две седмици в Ямболска о
Здравно-образователна кампания ще се състои в Сандански, съобщи Албена Бугаринова от пресцентъра на Общинската администрация. Инициативата е насрочена за 14 октомври (понеделник).
От 10:30 до 12:30 часа, пред залата на Общински съвет-Сандански, специалисти от РЗИ-Благоевград ще извършат оценка на риска от развиване на диабет, сърдечно-съдови заболявания и остеопороза. Лекарите ще консултират лица с оплаквания и с различни заболявания. Здравните специалисти предоставят още възможност за изследване на лица, които пушат, за нивото на въглеродния оксид в издишания въздух, измерване на кръвното налягане, определяне на индекса на телесна маса и интерактивни занимания с алкоочила. Алкоочилата са средство, което се с използва, за да се образоват хората за последиците от злоупотребата с алкохол.
По време на кампанията ще се разпространят безплатно и здравно-образователни ма