Срещу инсталирането на вендинг машини за продажба на лекарства се обявиха от Асоциацията на студентите по фармация. В позицията, разпространена от Управителния съвет на асоциацията, се казва, че предложението не само застрашава здравето на пациентите, но и обезценява значението на тяхното дългогодишно обучение и професионална квалификация, което струва на държавата 50 хиляди лева.
Тежко пътно произшествие е станало тази сутрин на пътя между сливенските села Малко Чочовени и Гавраилово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР - Сливен. Сигналът е получен в 7:00 часа в дежурната част на Районното управление на полицията в Сливен. Инцидентът е станал между автобус от "Пътнически превози" и каруца. При произшествието на място е починал водачът на каруцата - мъж на 64 години.
Автобусът е управляван от водач на 68 години, изпробван е за употреба на алкохол, като пробата му е отрицателна. Няма пострадали пътници в автобуса.
В каруцата е имало още един мъж, който не е пострадал, каза говорителят на областната полиция Първолета Мандинска. Конят е загинал.
Образувано е досъдебно производство, причината за катастрофата се изяснява, посочи още Мандинска.
На място се извършва оглед. Движението се пренасочва по обходен маршрут
Област Велико Търново е на 10-о място в страната по брой загинали при пътнотранспортни произшествия (ПТП) през 2023 година, съобщиха от Отдел “Статистически изследвания – Велико Търново” на Териториално статистическо бюро - Север. За този период областта е и на 8-о място по брой тежки катастрофи и по брой ранени сред 28-те области в страната.
През 2023 г. в област Велико Търново са регистрирани 1092 катастрофи с наличие на материални щети и пострадали, като в сравнение с 2022 г. се наблюдава намаление с 0,8 %. През годината са настъпили 282 тежки произшествия, при които леко ранени са 308 души, тежко ранени са 71, и загинали - 22 души. Спрямо предходната година е регистрирано увеличение при тежките пътни инциденти с 11,9 %. Броят на ранените също се увеличава с 8 %, докато загиналите намаляват с 21,4 %, или с шестима души, посочиха от Отдел “Статистическ
Над 150 млади фотографи показаха през своя поглед спомените си от лятото. Във фото предизвикателството, отправено от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните към Община Разград, участваха ученици от всички краища на страната, съобщиха от общинската администрация.
Снимки за конкурса под наслов „Моето различно щуро лято“ са получени от млади хора от София, Варна, Пловдив, Ямбол, Пазарджик, Шумен, Хасково, Пазарджик, Враца, Казанлък, Кюстендил, Кърджали, Калофер, Вълчедръм, Исперих, Попово, Луковит, Гулянци, Лудогорци, Стражец, Синдел, както и от всички разградски училища.
Творбите им бяха оценени от жури в състав Петя Радкова – фотограф, Петър Петров – репортер и оператор в Общинско радио Разград и Радка Минчева – старши експерт „Връзки с обществеността“ в Община Разград.
В предстоящите избори няма да се използват ролки хартия за машинното гласуване, които са били произведени и използвани при предходни избори. Хартията ще бъде със съвсем други, допълни защити, които до момента не са били утвърждавани и прилагани. Това каза председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова по време на организираната от президента Румен Радев среща с представители на институциите, отговорни за подготовката на предстоящите избори за Народно събрание и за гарантирането на честността на вота.
Нейкова обясни още, че ЦИК е одобрила допълнителна защита за специализираната хартия, която не е използвана досега, като тя ще бъде една за частичните местни избори и друга за изборите за Народно събрание на 27 октомври. По думите дори визуално се забелязва разликата между ролките хартия за двата избора.
Нейкова добави, че е постъпила информация от в
Актуални за туристическия бранш въпроси бяха обсъдени на работна среща между кмета на община Павел баня Иса Бесоолу, местните хотелиери и представители на МВР, съобщиха от местната администрация. Тема на срещата беше и взаимодействието между трите институции.
Акценти по време на срещата бяха такса “смет”, спокойствието и сигурността на почиващите, културно-масовите събития и партньорството между Общината и бизнеса в тази посока. Участниците в срещата бяха единодушни, че интензитетът на сметопочистването около хотелите трябва да остане без промяна, за да не се създаде проблем. Всички бяха на едно мнение и по въпроса, че самите туристи също трябва да пазят чисто около и в местата, където са настанени, както и в целия град.
В момента в павелбанските хотели и къщи за гости са настанени над 2000 души. От началото на годината досега са регистрирани 250 000 т
Настояваме проектозаконът за поставяне на вендинг машини за продажба на лекарства да бъде незабавно оттеглен, пишат още студентите по фармация. Според тях този подход е крайно опасен, както за здравето на пациентите, така и за развитието на фармацевтичната професия. "Здравето на хората е ценност, която изисква компетентност, отговорност и грижа – качества, които вендинг машините никога не могат да заменят", посочват от асоциацията.
Инсталирането на вендинг машини за продажба на лекарства прави нашето обучение почти излишно, се казва още в документа.
От асоциацията поставянето на вендинг машини за продажба на лекарства създава предпоставки за безконтролна самодиагностика и самолечение.
Правилното съхранение на лекарствата е от изключителна важност за тяхната ефективност и безопасност. Много лекарства изискват специфични условия на съхранение – определена температура, защита от светлина или влага, за да запазят своите свойства. Вендинг машините не могат да осигурят постоянен и адекватен контрол върху тези условия, което поставя под въпрос качеството на предлаганите лекарства, допълват от Асоциацията на студентите по фармация.
На 12 септември парламентът прие на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с които се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба. Текстовете, внесени от „Възраждане“, бяха одобрени със 119 гласа „за“, 12 „против“ и 22 „въздържал се“.
Мъж на 56 години пострада при пожар в дома си вчера в радомирското село Дрен, съобщиха от пресцентъра на полицията в Перник. Инцидентът е станал вследствие на взрив на газова бутилка.
Пострадалият е транспортиран в пернишката болница, където е установено, че е с изгаряния по ръцете и тялото. По-късно е откаран за лечение в столично лечебно заведение.
Вследствие на взрива е унищожено жилището на мъжа, както и домашно имущество. Причината за случилото се е изтичане на газ от бутилката, в резултат на което се е образувала взривоопасна концентрация и локален взрив.
Припомняме, че през тази година възрастна жена от Перник също пострада при битов инцидент с газова бутилка. Инцидентът стана на приземен етаж от къща на ул. „Захари Зограф“ в областния град.
Борислав Сарафов има повече от три качества, за да заеме поста главен прокурор, каза пред медиите служебният министър на правосъдието Мария Павлова по повод кандидатурата на Сарафов.
Павлова не вижда проблем в това, че Сарафов е единствен кандидат и припомни, че по подобен начин, само с една кандидатура, са протекли изборите за председател на Върховния касационен съд, когато беше избрана Галина Захарова, както и при избора на Борис Велчев за главен прокурор.
Министър Павлова каза, че не е направила номинация за главен прокурор, защото няма право да гласува.
Служебният правосъден министър изрази надежда процедурата за избор на главен прокурор да стигне до своя край, защото не е хубаво всички органи да са с изтекли мандати или с временно изпълняващи длъжността ръководители. Добре е за всеки един орган, в т.ч. и в съдебната власт, да има титуляр, смята тя.
Спо
Община Дулово е подписала договор за финансиране на обновяването на уличното осветление във всички населени места. Това съобщи зам. Кметът Айваз Чакър.
Проектът "Внедряване на електрическа ефективна система на територията на община Дулово" е на стойност близо 2 милиона лева. Той е финансиран по Плана за възстановяване и устойчивост. Предвижда се подмяна на електрически табла и на около 7000 осветителни тела с нови LED лампи.
В близките дни ще бъде обявена обществената поръчка и предстои процедурата по избор на изпълнител.
Заместник-кметът каза още, че е приключил първият етап от асфалтирането на уличната мрежа в Дулово. Средствата за това са от капиталовата програма на Общината и са в размер на 1,3 милиона лева. До момента са асфалтирани улици в селата Вокил, Водно, Полковник Таслаково, Колобър, Поройно, Скала, Руйно и Раздел. В следващия етап на програмата ще бъ
Есенна кампания за събиране на опасни битови отпадъци се организира в Ямбол със съдействието на фирма "БалБок Инженеринг" на 16 октомври, съобщиха от общинския пресцентър.
Пунктът и този път ще бъде позициониран на паркинга зад сградата на общинската администрация и ще бъде с работно време от 10:00 до 16:00 часа.
Ще се приемат безвъзмездно опасни отпадъци като лекарства с изтекъл срок на годност, живачни термометри, бои, лакове и разредители, както и лепила, пяна, силикон, домакински препарати, пестициди и др., посочват от Общината.
Два дни по-късно, на 18 октомври, мобилният пункт за предаване на опасни отпадъци ще бъде в град Елхово, на паркинга пред Народно читалище „Развитие – 1893“.
Припомняме, че първият етап от тазгодишната кампания в Ямболско бе през май в областния град.
Започна ремонтът на Ученическото общежитие в Разград, . Строително-монтажните работи предвиждат основен ремонт на сградите и внедряване на мерки за енергийна ефективност, съобщиха от общинската администрация. Това е вторият проект по Националния план за възстановяване и развитие, който Община Разград започва. Първият също е насочен към младите хора в града – изграждане на Младежки център в бившия Междуучилищен център за трудово-политехническо обучение.
Проектното решение е съобразено с енергоспестяващите мерки, предвидени в енергийното обследване. Проектът не предвижда конструктивни промени, отбелязаха от Общината.
Ремонтните дейности започнаха с поставяне на външна изолация на стените на петте самостоятелни блока, които имат функционална връзка и са с разгъната застроена площ общо 12 885 кв.м.
Предвижда се топлоизолация на пода и на покрива, подмяна
Държавата финансира откриването на аптеки, включително денонощни, или продажбата на лекарствени продукти чрез автомати в областите, общините и населените места, за които в Националната аптечна карта е установен недостиг на открити аптеки, включително денонощни, записаха депутатите. Финансирането ще се извършва по критерии и ред, определени с наредба, издадена от министъра на здравеопазването, след съгласуване с министъра на финансите.
Срещу промяната на закона се обявиха и от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България, които смятат автоматизираната система за продажба на лекарства за опасна.
Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Това съобщават от Българския фармацевтичен съюз (БФС).