С награждаване на лекари и медицински специалисти бяха отбелязани 70 години от създаването на Инфекциозното отделение в Многопрофилната областна болница за активно лечение (МОБАЛ) „Д-р Стефан Черкезов“. Над 200 лекари, медицински сестри, санитари и технически експерти бяха отличени за участието си в борбата с пандемията от COVID- 19. На тържеството се събраха десетки професионалисти от всички отделения и звена на областната болница, които повече от две години бяха на първа линия в борбата с вируса.
Общинският съвет в Мизия одобри на редовно заседание днес три докладни на кмета, касаещи актуализация на програмата за управление и разпореждане с общински имоти. След решение на съветниците три имота – два в Мизия и един в Крушовица, ще бъдат обявени за продажба. За целта възложиха на кмета изработването на пазарни оценки на имотите.
Съветниците актуализираха и капиталовата програма на общината.
Началото на заседанието започна с минута мълчание в знак на почит и признателност към загиналите герои за Освобождението на Мизия. Днес се отбелязват 147 години от освобождението на населеното място. На паметника при Каменов мост община Мизия отбеляза годишнината с поднасяне на венци и цветя.
Надявам се на разум от всички, ние ще гласуваме за Рая Назарян, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред медиите в кулоарите на парламента. Той припомни, че партийните структури са приели решение за подкрепа към Рая Назарян и това не зависи от него.
Борисов посочи, че когато се говори в общественото пространство всички трябва да си мерят приказките, ако това, което казват ще носи щета на всички. Според него въпросът вече не е дали ще има председател и работещ парламент, защото „всички казахме, че тези избори са нелегитимни“. Лидерът на ГЕРБ припомни и това, че резултатите от изборите се оспорват пред Конституционния съд (КС) и попита ами „ако решението на КС е обратното на това, което си мислят жалбоподателите“.
Бойко Борисов каза още, че изходът от политическата криза е всеки да се съобрази с резултатите от изборите, като отбеляза, че Г
В 75% от случаите хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) се развива при пушачи, съобщи пулмолоъгът доц. д-р Николай Янев, пулмолог в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" на форум, организиран от "АстраЗенека България" по повод Световния ден за борба със заболяването - 20 ноември.
През тази година инициативата се отбелязва от Глобалната инициатива за ХОББ (GOLD) под надслов Know your lung function - „Разбери повече за белодробната функция“. Темата тази година има за цел да подчертае колко е важно измерването на белодробната функция. Това се осъществява чрез спирометрия, неразделен инструмент за диагностициране на ХОББ.
Специалистът обясни, че ХОББ състояние на белия дроб, характеризиращо се с хронични респираторни симптоми като задух, кашлица, отделяне на храчки, дължащи се на аномалии на дихателните пътища (бро
Срамувам се от това, което виждам, написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов в профила си във Фейсбук.
Изборът, най-възрастният депутат да стане временно председател на 51-вия Парламент, е спасителен пояс. Е, паднал се е от „Има такъв народ“, допълва Трифонов.
Той припомня, че Силви Кирилов е изключителен специалист и не е само един от най-добрите уролози в страната, но има и огромен административен опит – бил е начело на най-голямата болница в държавата – Медицинска Академия.
Слави Трифонов отхвърля обвинението, че всичко, което се случва около избора на председател на парламента, е било заради следващия служебен кабинет.
Не! Предложението на „Има такъв народ“ – доц. д-р Силви Кирилов да стане председател на 51-вия Парламент е, за да може парламентът да заработи, президентът д
Първото заседание на 51-ото Народно събрание ще бъде подновено в сряда, 27 ноември, от 11:00 часа. Това съобщи председателстващият парламента Силви Кирилов след петия поред неуспешен опит да бъде избран председател.
В 70-годишната история на инфекциозното отделение, това е най-голямото и трудно предизвикателство, с което медиците трябваше да се борят, каза д-р Мая Попова, началник на отделението. В пика на заболяването седем от болничните отделения са били преобразувани, а лекарите, медицинските сестри и санитарите са поели дежурствата, продължили с дни и седмици, припомни д-р Попова и благодари на всички институции, обединили своите усилия за справяне със ситуацията.
Кметът на община Велико Търново Даниел Панов връчи Старопрестолни грамоти на изпълнителния директор на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ д-р Даниел Илиев, на медицинския директор д-р Галина Гарева, на главната медицинска сестра Йорданка Минекова, на началника на Инфекциозно отделение д-р Мая Попова, на д-р Константин Рашков, който свързва целия си професионален път с отделението, на д-р Йорданка Дамянова, която е дългогодишният началник на отделението, както и на директора на РЗИ – Велико Търново д-р Евгения Недева и директора на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ д-р Ирина Млъзева.
Инфекциозно отделение е важна структура, не само за великотърновската областна болница, то има изключително място на здравната карта на цялата страна, каза изпълнителният директор на лечебното заведение д-р Даниел Илиев.
Инфекциозното отделение към МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ е открито през 1954 г. Близо 100 хиляди са били пациентите, преминали през базите на отделението с различни страдания в този период, уточни д-р Мая Попова. Днес в звеното работят двама лекари, 11 медицински сестри и петима санитари, уточни д-р Рашков.
Искаме мораториум върху цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ до изработване на ясен законов механизъм, през застрахователния кодекс, за въвеждането на системата „бонус-малус“ и оценка на риска на всеки шофьор, на базата на индивидуалното му представяне. Това заяви Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат, по време на започналия днес протест срещу поскъпването на задължителната застраховка.
Цветков определи като „брутално“ поскъпването на премията по застраховката. „Като казваме брутално, имаме предвид от 300% до 1110%. На моята кола застраховката от 386 лв. вече е 1077 лв. и продължават да растат. В същото време не намираме абсолютно никаква обосновка за това“, каза Цветков.
Той коментира и тезата на председателя на Управителния съвет на Асоциацията на български
Огнеборци спасиха от опожаряване търговски обект в Шумен и къщи в населени места на областта, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Малко преди полунощ е подаден сигнал за пожар в покрив на къща в село Иглика, община Хитрино. При пристигане на ул. „Явор“ в селото огнеборците заварили силно развит пожар, обхванал покривната конструкция на къщата. Предполага се, че след пожар в тялото на комина, пламъците са се прехвърлили върху покривната конструкция, вследствие на преминаваща в близост греда. Пожарът е ликвидиран с 30 тона вода. Унищожени са 80 кв. м покривна конструкция, домашно имущество, техника на домакинството. Спасени от опожаряване са две сгради.
В 12:42 часа вчера е получено съобщение и за пожар в стая на къща в кв. „Боймир“ в Каолиново. Към адреса е насочен противопожарен екип от града. Пламъците, които тръгна
В Търговищко е задържан мъж застрелял благороден елен без да има съответното надлежно разрешение. Тялото на животното е намерено на 17 ноември около 15:30 часа в местността „Мешенлика“ край село Братово. Сигнал за инцидента е получен на тел. 112, информират от Областната дирекция (ОД) на МВР.
В резултат на започнали след получаване на сигнала в РУ-Търговище бързи издирвателни и процесуално-следствени действия служители на управлението са установили извършителя на деянието. Това е 20-годишен мъж от омуртагското село Горна Хубавка.
Установено е, че за времето от 13 до 17 часа с регистриран на негово име ловен автомат „Импала плюс“ е отстрелял животното, без да притежава необходимото разрешително. Ловното оръжие е законно притежавано от него, а отстрелът е станал по време на ловен излет за диви свине, посочва говорителят на дирекция
До 28 ноември тази година младежките организации и такива, работещи с млади хора, както и неформалните младежки групи, които осъществяват дейност поне от една година на територията на община Перник, могат да представят своите проектни предложения за младежки дейности и инициативи. Те ще бъдат включени в Общинския годишен план за младежта през 2025 г. и финансирани от местната администрация, съобщиха от Община Перник.
Проектите трябва да бъдат внесени в деловодството на Общината до 16:00 ч. на 28 ноември, на хартиен или електронен носител. Изискване за изготвянето на идеите е те да се осъществяват на територията на Перник и да са в насока за повишаване на информираността на младите хора, улесняване на достъпа до информация за възможности, повишаване на социалните умения и компетенции, стимулиране на младежката активност за осъществяване на дейности на местно ниво, както и насърч
Сухопътните войски са гръбнака на Българската армия, те са навсякъде, където има нужда от тях. Това каза командирът на Четвърти артилерийски полк полк. Красимир Ташев при тържественото отбелязване в Асеновград на празника на Сухопътни войски. По думите му, въпреки недофинансирането на Българската армия и остарялото въоръжение, командирите на формирования се опитват това да не ги ограничава и да изпълняват успешно поставените им задачи.
"В цялата структура на държавата Българската армия е най-комплексната. Причината е, че когато е необходимо, подпомагаме Министерството на вътрешните работи на държавната граница, подпомагаме службите за пожарна и аварийна безопасност при стихийни бедствия, наводнения, пожари, в същото време сме зад граница на мисии на Европейския съюз и НАТО и се подготвяме на полеви занятия", посочи полк. Ташев.
Той припомни събитията от 1885 година