Общият брой на образуваните съдебни дела по електронен път надхвърли 13 700 само за период от 18 месеца, съобщиха от „Информационно обслужване“ (ИО).
Общинските съветници в Троян одобриха единодушно предложената от кмета актуализация на бюджета за 2024 г. Промяната се налага поради обжалване от един от участниците на обществена поръчка по проект за рехабилитация и модернизация на външно изкуствено осветление в Троян и селата Черни Осъм и Орешак.
Според вносителите на предложението Комисията за защита на конкуренцията вероятно няма да се произнесе по жалбата до края на годината. Поради това предвидените средства от целевата субсидия за капиталови разходи за съфинансиране по проекта ще бъдат пренасочени за дейности, за които има яснота, че могат да бъдат изпълнени и разплатени до края на годината.
По-голяма част от средствата ще бъдат пренасочени към провеждаща се в момента поръчка за доставка на специализиран автомобил с хидравлична платформа, с прогнозна стойност 150 хил. лева. С 13 хил. лв. ще се допълни климат
За необходимостта от засилен контрол на регистрацията на домашни животни се обявиха днес представители на институции и общините в Русенско. Това се случи по време на среща, свикана от областния управител на Русе Драгомир Драганов след зачестили сигнали за изоставени кучета и нападения от тях.
Той коментира, че проблемите са най-вече в по-малките населени места и общини в региона. Много собственици на домашни любимци, без да са ги регистрирали по необходимия ред с чип и паспорт, особено през есенния сезон ги пускат на улицата, след като решават, че вече не могат да се грижат за тях.
Затова контролът трябва да е още при придобиване на домашни любимци, каза кметът на Две могили Божидар Борисов. Той добави, че са необходими и законодателни промени, които да регламентират условията за това и съответните санкции при неспазването им.
По данни на Регионалната здравн
На днешното си заседание общинските съветници в Кърджали разрешиха да се допусне изменение на Общ и на Подоробен устройствени планове в землището на две съседни села - Вишеград и Островица, с което да се създадат условия за инвестиционно намерение за създаване на фотоволтаичен парк от над 200 дка. Точката предизвика реакцията на групите съветници в ОбС и бе приета само с гласовете на ДПС.
Според представената от кмета Ерол Мюмюн докладна измененията ще послужат за промяна на предназначението на земеделската земя за неземеделски цели и за издаване на виза за проучване.
Своето намерение да гласуват „против“ изразиха още преди заседанието от групата на „Възраждане“. Те се мотивираха с това, че предложението е внесено в последния момент, без да има яснота по него правено ли е проучване за икономически ползи и вреди за Общината. Съветниците откроиха и
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лева по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна или така наречената "украинска помощ". Държавната помощ се осигурява в изпълнение на сключеното на 12 февруари 2024 г. Споразумение между Министерския съвет (МС), Министерството на земеделието и храните, ДФЗ и браншови организации от сектора, съобщиха от МС.
Министерството на земеделието и храните нотифицира две схеми за държавна помощ за земеделските производители за второто полугодие, като необходимият ресурс бе определен на общо 325 млн. лева.
Първият транш от 200 млн. лева беше направен на 10 октомври, когато над 50 000 земеделски стопани получиха финансови средства по "украинската помощ".
С цел изплащане на целия размер н
Една от първите задачи на възстановителното правосъдие е да поправи стореното. Докато конвенционалното право следи за спазването на закона, възстановителното се опитва да възстанови справедливостта такава, каквато е според страните. То поставя в центъра човека, а не законите. Това обясни Елена Евстатиева, председател на Асоциацията за възстановително правосъдие. Асоциацията организира днес в София кръгла маса на тема „Обещанията на възстановителното правосъдие в един поляризиращ се свят“, която е в рамките на Международната седмица на възстановителното правосъдие.
Възстановителното правосъдие се опитва да се допита до жертвите какво според тях би трябвало да се случи след престъплението, за да могат те по-лесно да се възстановят, обясни Евстатиева. Често представата на жертвите за справедливост е различна от тази на закона, каза още тя.
Възстановително
Това стана възможно след като през март 2023 г. дружеството завърши проекта за оптимизиране на Единния портал за електронно правосъдие (ЕПЕП), което позволява на гражданите да инициират съдебни дела изцяло онлайн, посочват от ИО.
От началото на годината броят на образуваните електронни дела през портала е над 10 500, което е три пъти повече в сравнение с цялата минала година. Статистиката показва, че все повече граждани се възползват от възможността да инициират съдебно дело по електронен път, отчитат от ИО. Порталът се ползва активно от над 19 000 потребители.
Данните показват, че извършените процесуални действия чрез подаване на документи изцяло по електронен път са над 160 000, а след оптимизацията на системата прочетените електронни призовки през потребителски профили са над 38 000, което е драстично увеличение спрямо предходните осем години.
Разработената функционалност на ЕПЕП за активен достъп до дела чрез извършване на процесуални действия в електронна форма е дала възможност на адвокати и страни по дела да подадат успешно над 164 000 електронни документа във всичките 151 съдилища, отчитат от дружеството.
„Оптимизирането на платформата повишава значително ефективността на сектор „Правосъдие” и облекчава достъпа до правосъдие на гражданите и бизнеса“, каза изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов, цитиран в съобщението. По думите му, дигитализацията в сектора дава възможност за висококачествени, икономически ефективни и леснодостъпни електронни услуги. От друга страна спестява значителни разходи и време на потребителите.
Опашката от тирове пред Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" намаля до 21 км към 10:00 часа днес, съобщи директорът на Областната дирекция на МВР Иван Расоков. Утре се очаква окончателно нормализиране на ситуацията с трафика към граничния пункт, допълниха от пресцентъра на областната управа в Хасково.
Областният управител Мехмед Атаман свика работна среща във връзка с проблемите, възникнали на ГКПП "Капитан Андреево" поради въвеждането на новата информационна система за транзит NCTS – фаза пет от страна на Турция, чийто митнически власти прекратиха планово обработката на товарни коли от 21:00 часа на 16 ноември. Това доведе до "тапа" на магистрала "Марица" с дължина близо 40 километра снощи.
Движението между двете страни през граничнните пунктове "Капитан Андреево" и "Лесово" бе възобновено тази нощ в 00:50 часа.
<
През октомври се е увеличил броят на започналите работа безработни, регистрирани в Бюрото по труда във Велико Търново, съобщиха от институцията. През октомври 243 безработни лица са започнали работа, наблюдава се увеличение на броя им в сравнение с предходния месец и спрямо същия месец на предходната година.
Четири лица от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своята нова позиция чрез бюрото по труда, посочиха още от Бюрото по труда.
От търсещите работа над 25 на сто са наети в сферата на преработваща промишленост, 16 процента – в строителството, толкова са наети и в държавно управление. В сектора на хотелиерството и ресторантьорството процентът е над шест.
Равнището на регистрираната безработица за региона на Дирекция „Бюро по труда” – Велико Търново през месец октомври е 3,6 процента, при 5,2 на сто за страната
Общинските съветници в Дулово дадоха съгласието си за учредяване на Местна инициативна група (МИГ) „Дулово 2024“. Това се случи на проведеното извънредно заседание на Общинския съвет.
Докладната записка бе входирана от кмета на общината инж. Невхис Мустафа. В нея се посочва, че решението за създаване на МИГ е част от подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), финансиран от Програмата за селските райони за периода 2021 – 2027 година. Друг мотив да се създаде инициативна група, че Общината не се е възползвала от предимствата и възможностите на подхода ЛИДЕР, предлаган в предни програмни периоди, с което са пропуснати ползи за институцията и за местните общности.
Основните цели на местната инициативна група са подкрепа на местните общности за реализиране на социални, икономически и екологични проекти, създаване на интегрирани стратегии за разви
Не сме в патова ситуация, каза в кулоарите на парламента лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов по повод днешния пети неуспешен опит за избор на председател на Народното събрание.
„Просто имаме една формация, която очевидно отказва да се съобрази с намеренията на своите избиратели, да изпълни своите предизборни обещания, и това е „Демократична България“, смята Костадин Костадинов.
„Днес за пореден път видяхме политическото самоубийство на „Демократична България“, каза той по отношение на резултатите от днешното гласуване. Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент.
Лидерът на „Възраждане“ посочи, че от партията ще отидат на среща с „БСП Обединена левица“, за което са получили покана, но без дата и час на не
На днешното си заседание Общинският съвет на Каварна даде съгласие Общината да кандидатства по проект за възстановяване и защита на морските пространства. Проектът е OLAMUR (Offshore Low-trophic Aquaculture in Multi-Use scenario Realization) за асоциирани региони с название на процедурата: “HORIZON-MISS-2021-OCEAN-04-01- Лайтхаус в басейните на Балтийско и Северно море. Морска аквакултура със слабо въздействие и максимално използване на морското пространство“, програма Хоризонт 2021-2027".
Заместник-кметът Диана Додова поясни, че финансирането е изцяло по проекта и не се изисква собствено дофинансиране на дейности. Тя обясни, че каскадното финансиране по проекта OLAMUR e на стойност от 100 000 евро и е определено за присъединяване на допълнителни региони, като този на Черно море и в частност община Каварна.
Пилотните проекти, като този в Бълг
Данните показват, че достъпите до електронни съдебни дела през ЕПЕП са скочили със 130% за деветмесечието на 2024 г. спрямо същия период на миналата година. Общият брой на достъпите за последните 18 месеца достигна 340 000, което е шесткратно увеличение спрямо всички достъпи от началото на електронния портал през 2015 година.
Проектът „Оптимизиране на Единния портал за електронно правосъдие за създаване на условия за повишаване достъпа на граждани и юридически лица до е-правосъдие“ на Висшия съдебен съвет увеличава значително публичността, проследимостта и прозрачността на съдебната система, отбелязват от дружеството. Той предоставя възможност за онлайн регистрация на потребители, създаване и управление на профили на юридически лица (държавни институции, банки, застрахователи, доставчици на комунални услуги и др.), електронно заявяване на достъп до дела, нови електронни услуги за иницииране на съдебно производство, подаване на документи по образувани дела и електронни разплащания през виртуален ПОС терминал.
Като част от проекта „Информационно обслужване“ разработи и мобилното приложение eCase. То осигурява удобна и лесна проследимост на хронологията по съдебните дела навсякъде и по всяко време. Приложението е налично за двете най-разпространени операционни системи за мобилни устройва Android и iOS. Данните показват, че отворените потребителски сесии само в рамките на една година, откакто приложението влезе в експлоатация, надхвърлят 530 000.