Общинските съветници в Шабла приеха Наредбата за изменение на символиката на града на редовното си заседание днес. В нея се предложи да се учреди ежегодна награда "Шабла" за млади творци до 35 години.
Представители на общини, държавни институции и дружества докладваха готовността си за работа през зимния сезон и при усложнена обстановка пред областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова. Това съобщи Мария Ловчинова от областната администрация след заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия.
Тя посочи, че в 12-те общини са проведени заседания на общинските щабове. Имат изготвени планове за зимно поддържане на общинските пътища и уличната мрежа. Приоритет за всички общини при зимното почистване са болничните заведения, поликлиники, учебни и детски заведения, социални домове, сгради на оперативните служби на МВР, административни сгради, централни части на населените места. Сключени са договори с фирми и общински предприятия за зимно поддържане, осигурени са количествата пясък и сол, необходими за поддържането на пътища. Извършени са проверки за
Оперативните дежурни в областна администрация ми предадоха информация за паднали дървета заради силния вятър, но няма затворени пътища в региона, съобщи областният управител проф. Андрияна Андреева.
Тя допълни, че дърветата са отстранени, никъде няма прекъснато електрозахранване. По думите обстановката в областта е спокойна, независимо от някои поражения с материален характер.
До този момент няма наводнени обществени сгради или пътища в региона, каза още проф. Андреева.
Тя съобщи още, че от всички общини в областта единствено Община Варна не е представила доклад за зимната си готовност. Преди две седмици на среща при нея такъв документ е нямала и Община Дългопол, но тя вече го е предоставила.
Свързала съм се с кмета на Община Варна Благомир Коцев, но към момента не е представен такъв доклад и няма сключени договори за зимна поддържка, обобщи проф. Ан
Повече от 100 таксиметрови шофьори се включиха в протестно шествие в Пазарджик срещу увеличението на застраховката "Гражданска отговорност".
Протестираме срещу рекета на таксиметровите шофьори от застрахователните компании, каза Красимира Бързакова от организаторите. Тя уточни, че предлаганото повишение е от три до път пъти, което ще се отрази директно на цените. "Сумите са непосилни. Към вчерашна дата една от застрахователните компании предлага най-евтината годишна полица за 680 лева, а най-скъпата надвишава 3800 лева:, посочи Бързакова. Тя определи като неистина основанието на застрахователите за повишение на цената, които твърдят, че рискът и щетите при таксиметровите автомобили е 20 пъти по-висок от този при останалите автомобили.
В Пазарджик в момента работят четири големи таксиметрови компании, има и няколко по-малки, а общият брой на шофьорите е 240, каза още Кра
С първа копка кметът на община Свиленград арх. Анастас Карчев даде днес началото на проекта за благоустрояването на квартал „Изгрев”, съобщиха от пресцентъра на общината.
На днешния празник на християнското семейство започваме нашия най-голям проект за последните години, с който ще подобрим жизнената среда на хората в квартала. След приключване на строителството ще бъде решен проблемът с разделното събиране на отпадъците, ще има много повече места за паркиране и разнообразни възможности за отдих и спорт, каза на церемонията кметът, цитиран от пресцентъра.
Кварталът, който е най-големият жилищен район в Свиленград с площ 46 400 кв. м. с население над 2 000 души, ще придобие модерна визия с облагородени междублокови пространства с нови детски и зелени зони, паркинги и велоалеи.
Проектът е разработен от общината през 2020 година и след няколкогодишн
На полицейските автомобили в Шумен са поставени стикери с код, които при сканиране или снимане с мобилен телефон отвежда до портала за електронни административни услуги на МВР. Областната дирекция на полицията разполага и с шест мобилни терминала за плащане на глоби с дебитна или кредитна карта. Това съобщи на брифинг днес началникът на сектор „Пътна полиция“ гл. инспектор Веселин Георгиев, след което пред журналисти бе демонстрирано как става плащането.
Общо 16 са възникналите и отработени през изминалата седмица пътнотранспортни произшествия в Шуменско. Четири от тях са тежки, при които са пострадали четирима участници в пътното движение. За превишение на скоростните режими са издадени 622 електронни фиша. Наложени са пет глоби в размер на 800 лева на водачи, които са извършили повторно нарушение от този вид. Служители на Областната дирекция на МВР в Шумен
Тя има за цел да се удостоят с публични признания учени и дейци в общината в областта на културата, образованието и науката, за ярки постижения и принос в развитието на сценичните, културни изкуства, книгите, четенето, медиите.
Наградата ще се присъжда от община Шабла, тя ще може да е индивидуална или колективна.
Общинският съветник Стефан Жечев подчерта, че през 2024 година решението, което се е взело от Общинския съвет, не се е спазило в срок, затова наградата ще трябва да се присъди не тази, а другата година.
“Целият процес по изменението, изготвянето на наредба, приемането и утвърждаването не е кратък период”, каза заместник-кметът на общината Петър Атанасов. Той обясни, че ако има хора тази година, които трябва да се наградят, това може да се случи през общинските фондации или през общината.
На редовното заседание се приеха всички докладни записки, свързани с отдаването под наем на част от имоти общинска собственост в село Герун.
Адвокатска клетва от 1933 г., полагана при встъпване в длъжност, бе сред архивните документи, които членовете на Адвокатската колегия в Ямбол прелистиха в днешния празничен Ден на българската адвокатура. Откритите досиета от началото на миналия век ще бъдат предадени на Държавен архив – Ямбол, съобщи председателят колегията Атласка Данкова.
„Обещавам се и се кълна в името на Всемогъщия и Всезнающия Бог да изпълнявам съвестно длъжностите си като адвокат, да се показвам достоен за необходимите за професията доверие и уважение чрез моето поведение при нейното упражнение и извън него и да не нарушавам уважението към съдилищата и властите, като помня, че за всичко това ще бъда длъжен да давам отчет през закона и пред Бога и Страшния негов съд. Заклех се.” Това гласи клетвата, полагана от новоприети членове на Адвокатска колегия – Ямбол, открита в до
Общо 16 точки разгледаха на днешното си заседание общинските съветници в Кърджали. В една от тях бяха заложени промени в Програмата за капиталови разходи за 2024 година.
Актуализацията предвиждаше компенсирани промени между отделни обекти, финансирани със средства от трансформираната целева субсидия. Основно те се отнасяха до финансирането за изготвяне на инвестиционни проекти за основни ремонти на местни пътища в малки населени места, както и за хидрогеоложко проучване. Част от средствата се предвижда да бъдат използвани за изготвяне на технически проекти за обновяване на инфраструктура и повишаване на енергийната ефективност на Центъра за обществена подкрепа в Ардино, на сградата на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания, на Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост, както и на сградата в която се помещават услуги за деца и семейст
Седем точки са включени в предложения дневен ред на редовното заседание на Общински съвет – Мизия, става известно от публикуваната покана в сайта на общинската администрация.
Докладни за изготвяне на три пазарни оценки ще разгледат съветниците. Кметът на общината Валя Берчева посочва в докладните, че за трите имота (два в Мизия и един в Крушовица) има заявен интерес за закупуване. С предложенията на кмета ще се актуализира и Годишната програма за управление и разпореждане с общински имоти.
Съветниците ще обсъдят актуализация и на капиталовата програма и ще коментират докладна на кмета на с. Софрониево Демира Димитрова. В докладната си тя посочва, че селото трябва да разполага с делегиран бюджет и да има заделени средства за капиталови разходи.
Плевенският Общински съвет прие промяна в инвестиционната програма на извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията беше от една точка - извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година.
Промяната бе приета с 25 гласа „за“, двама „против“ и 11 „въздържал се“. Първоначално в залата се регистрираха 37 общински съветници.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен, е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерс
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва днес в откриването на изложба, която представя постиженията на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) и българския принос в нея, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Откриването е от 15:00 часа във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Експозицията е посветена на 70-годишнината на ЦЕРН и на 25-годишнината от членството на България в организацията. Над 100 български учени, инженери и техници са ангажирани в различни проекти на ЦЕРН. Експозицията ще остане там до 28 ноември и може да бъде разгледана със свободен достъп от 10:00 до 17:00 часа.
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици - ЦЕРН отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Историята на организацията е история на успех и сът
Съветниците одобриха точката относно изпълнение на решенията на Общински съвет - Шабла за първо шестмесечие на 2024 година.