Покачването на разходите за електронни ваучери за храна има заряд да дебалансира пазара на дребно, обяви днес във Враца изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия (СМТ) Николай Вълканов. Той припомни, че още в края на миналата година са алармирали за очаквано повишение на разходите за тези ваучери, които от тази година са изцяло електронни.
Кандидатът за председател на 51-ото Народното събрание от партия "Възраждане" ще е Петър Петров. Това съобщиха от пресцентъра "Възраждане", след като партия е провела организационен съвет в Ловеч.
На съвета са присъствали председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов, зам.-председателите Цончо Ганев и Петър Петров, както и всички членовете на Организационния съвет и новоизбраните народни представители, се посочва още в съобщението.
В него се допълва, че по време на съвета е взето решение политическата организация да работи за правителство без ГЕРБ и ДПС.
България се представя със собствен павилион на Конференцията на страните (COP) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК) за втори път. Двадесет и деветото издание на форума (СОР29) започва днес в столицата на Азербайджан, Баку, и ще продължи до 22 ноември.
В съзвучие с основната програма на СОР29 дискусиите на българския павилион са насочени към осигуряването на финансите, необходими за борбата с климатичните промени и адаптирането към тях, конкурентоспособността при нулеви въглеродни емисии, декарбонизацията на чистите технологии, зелени инициативи за региона на Югоизточна Европа. Отделни панели в програмата са посветени на ролята на жените при климатичното финансиране, както и на мястото на учените и университетите и сътрудничеството между тях в борбата с климатичната криза, а също и на изкуствения интелект в системите за ранно предупреждение. &
Трима конституционни съдии положиха клетва на официална церемония в залата за открити заседания на Конституционния съд.
След произнасянето на клетвата д-р Невин Фети и проф. Сашо Пенов, назначени от президента и съдия Галина Тонева - Дачева, избрана от общото събрание на съдии от ВКС и ВАС, подписаха клетвените си листове. Те съответно заемат местата на Филип Димитров, проф. Марияна Карагьозова и Таня Райковска.
На събитието присъстваха президентът Румен Радев, председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова и председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков.
В съответствие със сега действащия Кодекс на труда (КТ) минималната заплата за 2025 г. е определена с постановление на Министерския съвет и от 1 януари ще бъде 1077 лв. Законодателните промени за транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС в националното законодателство няма да доведат до намаляване на нейния размер. Това посочват от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) в писмен отговор след запитване . Вчера от ведомството информираха, че предложенията за изменения в КТ ще бъдат обсъдени на работна група днес.
На този етап няма подготвен окончателен текст на Закон за изменение и допълнение на КТ, свързан с транспонирането на Директивата, коментират от МТСП. Оттам уточняват, че измененията са свързани с въвеждане на критерии за определяне на минималната работна заплата и референтна стойност за оценка на нейната адекватност. „Пр
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) препоръча водата в Шумен и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич да не се използва за пиене и готвене. Според съобщение на сайта на инспекцията все още стойността на показателя „мътност” на водата е над нормата, приемлива за потребителите.
При проведения днес лабораторен контрол на проба вода от централното водоснабдяване на Шумен не се констатират други отклонения от здравните норми по изследваните физикохимични показатели. В пункта, от който е взета водата, е установено наличие на остатъчен хлор, съответстващо на нормативните изисквания, допълват от РЗИ.
В лабораторията на инспекцията продължава ежедневният анализ на проби вода от централното водоснабдяване на Шумен по показатели мътност, остатъчен хлор и микробиологични показатели. Всяка промяна в качеството на питейната вода ще бъде публикувана своевременно, уверя
По думите на Вълканов електронизацията е улеснение за ползватели, за търговци и за самите ваучер-оператори, и по принцип би трябвало да понижава разходите, но в случая не е съвсем така. "Ако с хартиени ваучери разходите на търговеца са били 2,5 - 3 на сто, сега могат да стигнат до 5 на сто, а особено за малките търговци това е много сериозен проблем", обясни Вълканов, посочвайки, че причината е в това, че веднъж се плащат такси към ваучер-оператора и втори път се начисляват такива за банките и финансовото обслужване на транзакциите.
Той посочи още, че на ваучерите за храна се падат 8-9 на сто от оборота с хранителни стоки и безалкохолни напитки, което е 1,6 млрд.лв., като политиката е този дял от пазара да се увеличава. "Така че покачването на разходите на търговците, особено за малките търговци, го виждаме като притеснителен момент, който има заряд и да дебалансира пазара на дребно в страната", обясни Вълканов.
Едно от възможните решения е малките търговци да започнат да вдигат цените, за да компенсират от някъде този разход, но в конкурентната среда, в която се намира сектор "Търговия с храни" това вероятно не е решение, каза изпълнителният директор.
"Тук има и друго разрешение на въпроса, с промените от миналата година в Закона за корпоративното подоходно облагане министърът на финансите има право веднъж в годината да регулира таксите към ваучер-операторите. Това е едно решение, което би могло да помогне за връщането на баланса в търговията на дребно", посочи още Вълканов.
Граждани, които живеят на ул. „Опълченска“, се събраха на протест пред сградата на Столична община (СО). Те поискаха проектът за ремонта и реконструкцията на улицата да се преразгледа.
Протестиращите раздадоха белезници на влизащите в сградата общински съветници преди началото на заседанието на Столичния общински съвет (СОС). „Белезниците са за тези, които са одобрили проекта и тези, които в момента го защитават. Идеята е те сами да се закопчаят и знаят накъде да отидат с тези белезници“, каза Кристина Манева, която е един от говорителите на протеста.
Протестът беше организиран във фейсбук под надслов „Битката продължава – искаме преразглеждане на проекта за „Опълченска“.
„Ние сме тук с нашите искания, които се поставят от месец юли насам. Исканията са ни безумията на „Опълченска&l
Президентът на България Румен Радев се срещна с президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска в кулоарите на климатичната конференция на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан.
Срещата премина в контруктивен тон и двамата тържавни глави изразиха надежда този дух да премине и в сътрудничеството межди парламентите и правителствата на двете страни.
Срещата е била по инициатива на Силяновска.
Предишната среща между двамата държавни глави бе на 13 септември в София.
Работното посещение на българскияи държавен глава в Баку продължава и днес.
България сформира национален отбор за първото Европейско първенство по пикълбол и ще участва в предстоящата надпревара. Това каза в Националния пресклуб Росица Петрова, член на Българската федерация по пикълбол.
Първенството ще бъде в периода 23-24 ноември 2024 г. в Саутхемптън, Англия. От 2023 г. този спорт вече има и представителен орган в България, а именно Българската федерация по пикълбол, допълни тя. Пикълболът е ракетен спорт, който комбинира елементи от тенис и тенис на маса. Клубове по пикълбол освен в София, има във Варна, в Бургас, в Пловдив и в Стара Загора, посочи Петрова.
Пикълболът става все по-популярен и в България, каза Гергин Ангелов, президент на федерацията. В последните две години сме направили немалко демонстрации в България и вече много клубове започват да предлагат игра на пикълбол, допълни той. По думите му пикълболът е много приобщаващ спорт, п
В ход е премахването на десетки изсъхнали иглолистни дървета в Търговище. По-голямата част от тях се намират на територията на парковете, но има такива и в централната градска част, и в кварталите. До края на есента, както и през пролетта, ще бъдат залесени нови фиданки на територията на града, съобщиха от общинския пресцентър.
Дейностите по премахване се извършват от Общинското предприятие "Флора", след експертна оценка от ландшафтните архитекти на местната администрация. За всички дървета, които се премахват, категорично е установено, че са изсъхнали, повечето от тях са от вида смърч.
Както съобщихме, климатичните промени способстват за развитието на вредители и болести в природата, според директора на Регионалната дирекция по горите – Шумен.
Всички дейности по премахването на сухи и болни дървета се извършват след проведена законова процедура,
В секторите електротехника и електроника в България работят около 1300 компании с над 57 хиляди служители и 55 милиарда лева годишен оборот, посочиха представители на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) на среща между бизнеса и науката във Велико Търново. Фирмите заемат сериозното трето място по критерий износ сред всички бизнеси в страната, тъй като основната част от продукцията им се реализира в чужбина, стана ясно от данните, които изнесоха те, съобщиха от пресцентъра на Областна администрация в старата столица.
Срещата между бизнеса и науката в секторите "Електроиндустрия" и "Информационни и комуникационни технологии" (ИКТ) се проведе във фабриката на фирма "АК Пластроник" и бе подкрепена от областния управител на област Велико Търново Ивайло Здравков. В нея се включиха представители на различни компании, на БАСЕЛ, на Италианска търговска камар