Медицински сестри и акушерки могат да кандидатстват по проекта „Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти“. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването (МЗ).
Общинските съветници в Троян одобриха единодушно предложената от кмета актуализация на бюджета за 2024 г. Промяната се налага поради обжалване от един от участниците на обществена поръчка по проект за рехабилитация и модернизация на външно изкуствено осветление в Троян и селата Черни Осъм и Орешак.
Според вносителите на предложението Комисията за защита на конкуренцията вероятно няма да се произнесе по жалбата до края на годината. Поради това предвидените средства от целевата субсидия за капиталови разходи за съфинансиране по проекта ще бъдат пренасочени за дейности, за които има яснота, че могат да бъдат изпълнени и разплатени до края на годината.
По-голяма част от средствата ще бъдат пренасочени към провеждаща се в момента поръчка за доставка на специализиран автомобил с хидравлична платформа, с прогнозна стойност 150 хил. лева. С 13 хил. лв. ще се допълни климат
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в Шуменско намалява спрямо второто с 3,1 процента до 1795 лева. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток.
Оттам отбелязват, че средната брутна месечна работна заплата в областта за юли 2024 г. е 1794 лева, за август - 1765 лева, а за септември - 1827 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Преработваща промишленост" (с 9,4 процента) и "Държавно управление" (с 4,6 на сто). Най-голямо увеличение на заплатите се наблюдава във "Финансови и застрахователни дейности" (с 23,9 процента) и "Операции с недвижими имоти" (с 12,9 на сто).
През наблюдавания период средното месечно възнаграждение в областта нараства с 13,4 процента спрямо същото тримесечие на 2023 г. В обществения сектор ръстът е с 13,
Общинският съвет в Тервел ще проведе извънредно заседание днес. Това става известно от публикуван на сайта на Общината проект на дневен ред, който включва две докладни записки, внесени от кмета на Тервел - инженер Симеон Симеонов.
В първа точка се посочва, че Община Тервел изпълнява проект “Повишаване на енергийната ефективност на сгради общинска собственост в Община Тервел”, който предвижда изграждането на фотоволтаична инсталация с мощност 170 kW за покриване на собствени нужди на сградата на Общинска администрация - Тервел. Проектът се финансира по мярка седем “Основни услуги и обновяване на селата в селските райони” от Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 година.
Общината може да подаде заявление за получаване на авансово плащане по проекта, след подписването на Анекс към договора по инициативата на Държавен
Таксиметровите шофьори в Плевен се присъединяват към националния протест, обявен за утре. Това съобщи Мария Попова, таксиметров шофьор и представител на Националния таксиметров синдикат с председател Красимир Цветков.
Нашите протести са свързани с рязкото увеличение на цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ от началото на октомври. Увеличението е от 200 до 1100%. До момента сме плащали „Гражданска отговорност“ в диапазона от 260 до 320 лв. От октомври месец застраховките започват от 800 до 4000 лв., посочи Попова.
По думите това означава допълнително натоварване на услугата, завишаване на тарифите, ще има и фалити на фирми, които няма да успеят да влязат в този ценови диапазон, ще има и влизане на таксиметровите автомобили в сивия сектор. Тя допълни, че освен тази застраховка всяка г
Специализирана полицейска операция по безопасност на пътното движение се извършва на територията на област Габрово. Началото бе дадено тази сутрин на участък от Габрово - Севлиево, при разклона за село Чавеи.
Акцията е по метода „широкообхватен контрол”. В нея участват служители от Областната дирекция на МВР в Габрово, както и от териториалните структури на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), Изпълнителна агенция (ИА) „Автомобилна администрация“, Агенция "Митници" и Национална агенция за приходите (НАП). Акции текат и в територията на Севлиево, Дряново и Трявна.
Операцията е за контрол на употребата на алкохол и наркотични вещества, неправоспособност, отнемане на предимство на пътните превозни средства, използване на обезопасителни колани и системи за обезопасяване на водачи и пътници в моторните превозни средства (МПС), за използван
Одобрените кандидати ще получават месечен финансов стимул (в допълнение към получаваните доходи) в размер на две и половина минимални работни заплати за страната.
По проекта ще се подпомагат медицински сестри – специализанти по педиатрични здравни грижи от цялата страна, тъй като за целите му тази специалност е определена за специалност с установен недостиг на специалисти на територията на страната, както и медицински сестри и акушерки – специализанти в областта на анестезиология и интензивни грижи; консултант по проблемите на майчинството и развитието на новороденото; операционна и превързочна техника; психиатрични здравни грижи (за медицински сестри); специфични грижи за пациенти с онкологични заболявания (за медицински сестри); спешна медицинска помощ (за медицински сестри и акушерки).
Подаването на документите за участие в проекта започна на 15 юли т.г. До момента подадените 89 заявления за кандидатстване са само от лекари и лекари по дентална медицина. Поради тази причина от МЗ припомнят, че за финансиране по проекта могат да кандидатстват и медицински сестри и акушерки специализанти.
Проектът е на стойност 15 млн. лв и е е финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 година. Изпълнението му ще продължи до 31 декември 2028 година. Целта е в здравната система да бъдат осигурени достатъчно медицински специалисти и да се постигне балансирано териториално разпределение.
През април от МЗ съобщиха, че броят на специализантите, които ще бъдат финансирани по проекта, както и областите с най-ниска осигуреност със съответните специалисти, са определени на базата на анализ, изготвен от Националният център по обществено здраве и анализи, в който са взети предвид редица характеристики на човешките ресурси в здравната система и спецификата и значението на отделните специалности за постигане на приоритетите в сектора. През май, след среща на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева с представителите на Обществения съвет за изграждане на национална детска болница, министър Кондева каза пред журналисти, че чрез проекта приоритетно ще бъдат финансирани педиатрични специалности.
Общо 60 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт.
Пожарникарите са реагирали на 93 сигнала за произшествия. При пожарите са пострадали трима души.
С преки материални щети са възникнали 18 пожара, от които: осем в жилищни сгради; един в промишлени сгради; един в спомагателни, временни или паянтови постройки; три в транспортни средства; три в съоръжения на открито; два други.
Без нанесени материални щети са възникнали 42 пожара, от които: седем в сухи треви, горска постеля и храсти; един в стърнища; 26 в отпадъци; шест в готварски уреди и комини; два други.
Извършени са 26 спасителни дейности и помощни операции, от които: осем при катастрофи в транспортни средства; една при инциденти с опасни вещества (
Безплатни прегледи за туберколоза ще извършват в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Добрич, съобщиха от лечебното заведение. Те ще се проведат в периода от 9-и до 13 декември в ТУБ кабинет в Терапевтичния корпус на приземния етаж на болницата.
Прегледите за туберколоза са в рамките на обявената от здравното заведение Седмица на отворените врати. През периода ще извършват скрининг на риска за туберкулоза чрез анкета, консултации, а на съмнителните за туберколоза пациенти ще бъдат направени допълнителни прегледи и изследвания, посочиха от МБАЛ-Добрич.
През юни т.г. безплатни прегледи имаше в областни градове в страната, включително и в Добрич.
В резултат на приемането и изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г. се очаква намаляване на заболеваемостта от туберкулоза, под
Първото заседание на парламента беше подновено. Депутатите се събраха, за да направят пореден - пети, опит да изберат председател на Народното събрание. Пристъпваме към нов кръг предложения и гласуване, според приетите процедурни правила, каза в началото председателстващият заседанието Силви Кирилов.
Преди началото на заседанието в кулоарите на парламента съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков призова ГЕРБ-СДС на оттеглят кандидата си Рая Наразян, тъй като, по думите му, Назарян събира най-много отрицателен вот от всички номинации.
Ако се стигне до балотаж за председател на парламента, ще подкрепим Силви Кирилов, каза Джевдет Чакъров преди заседанието.
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването. Събитието, което се проведе в TEZ Event Center, беше организирано от сдружение "Клъстер Тракия икономическа зона" (КТИЗ) по инициатива на фирма "Сокотаб", която е член на сдружението.
Кръглата маса беше открита от инж. Пламен Панчев, основател на Тракия икономическа зона (ТИЗ). След официалната част Инна Владева, групов координатор по устойчивост във фирма "Сокотаб", представи презентация, включваща основните аспекти на водната криза у нас и екологичните цели и задачи, които компанията си е поставила, за да се справи с проблема.
"Идеята за тази среща беше провокирана до голяма степен от внедряването на стандарт по опазване на водните ресурси. Ние започвам
Пътуванията трябва да носят свобода и емоции, не бива да прекаляваме с планове и графици – около това мнение се обединиха Таня Калинова и Константин Христов, които в интервю посочиха част от своите съвети за пътешествия у нас и в чужбина. Йордания, Казахстан, Австралия, Канада са само част от страните, които са посетили. По пътя си не веднъж са срещали непредвидими ситуации. Те съветват хората да мислят за преживяванията. Според двамата едно пътуване отнема време да бъде организирано, но е удоволствие сам да избереш кои места да посетиш, с какво ще пътуваш и колко време да отделиш.
По повод предстоящите коледни и новогодишни празници Таня Калинова каза, че има възможности и за бюджетни пътувания, а Константин Христов коментира, че пътуването не е универсално хоби и не става въпрос за пари. Днес има толкова достъпни възможности за транспорт и настаняване, че при добр