Скопие декларира като свой основен външнополитически приоритет присъединяването си към Европейското семейство на ценности и правила. Това припомнят от Министерството на външните работи (МВнР) в своя позиция във връзка с "продължаващите изказвания на представители на Република Северна Македония, поставящи под съмнение принципа pacta sunt servanda".
Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси, каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на Церемония по награждаване на победителите в конкурса „Мистър и Мисис Икономика“ 2024 в зала "Джон Атанасов" на София Тех Парк. Конкурсът е организиран от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и списание „Икономика“.
Надявам се да преодолеем зависимостите, да има правила, защото вие се нуждаете от тях, нуждаете се от прогноза, каза вицепрезидентът Илияна Йотова пред представителите на бизнеса. Много се надявам съвсем скоро да се поздравим с такава ситуация и с хора, които не мислят за себе си, а за България, каза още тя. От страна на президентската институция заявявам, че може да разчитате на нашата подкрепа. Ние искаме стабилност в страната, добави Йотова.
Вицепрезидентът връчи награда
Областна дирекция на МВР – Благоевград издирва Димитрина Христова Толева на 61 години от град Петрич. Това се посочва в информация, предоставена от Йорданка Шаркова - говорител на Областна дирекция на МВР-Благоевград. Жената е в неизвестност от 28.08.2024 година. Висока е около 167см. с кафяви очи, дълга и прошарена коса, слабо телосложение. Изчезналата жена е била облечена с черно долнище, сива тениска и оранжево горнище.
"Тя изчезна без следа. Леля ми, която винаги е била близо до дома, никога не е отсъствала за повече от час и половина, е изчезнала. Тя обича спокойствието и уюта на дома и градината си – нейното убежище. Тя не е човек, който би изчезнал просто така", каза племенникът на изчезналата жена Борислав Христов.
"Леля ми не е богата, не е публична личност. Тя е тиха жена, която страда от недиагностицирани епизоди на шизофрения и води п
Океанският лайнер „Британик“, кораб-сестра на „Олимпик“ и „Титаник“, потъва на 21 ноември 1916 г. в Средиземно море край бреговете на гръцкия остров Кеа. Той е създаден с цел да бъде търговски плавателен съд, но никога не е работил като такъв. Той е преоборудван като болничен кораб по време на Първата световна война и потъва, според съобщенията след удар в мина, отбелязва енциклопедия „Британика“.
Както и останалите два кораба – „Британик“ е построен от белфастката фирма „Харланд и Волф“ (Harland and Wolff) като част от клас трансатлантически луксозни лайнери за „Уайт стар лайн“ (White Star Line). Класът, който е проектиран за комфорт, а не за скорост, е замислен през 1907 г. и първоначално включва само „Олимпик“ и „Титаник“. Третият кораб е добавен по-
Благотворителен концерт под наслов „За Поля – с любов“ събра на една сцена в Разград любители на изкуството от различни възрасти. Музикалната проява, организирана от Капанския ансамбъл, бе в подкрепа на Павлина Стоева, която се бори с тежко заболяване. Залата на Общинския културен център се препълни с жители на Разград, дошли да съпреживеят магията на музиката и танца, и да станат съпричастни към съдбата на Поля, която от 25 години е част от Капанския ансамбъл.
В концерт-спектакъла се включиха артистите от Капанския ансамбъл и формациите към него - Средношколската танцова формация „Лудогорска младост“ и Детския танцов ансамбъл „Лудогорче“. Участваха още Средношколският танцов състав при Народно читалище „Напредък – 1901“ и танцьорите от Детския танцов състав „Гецовлийчета“ при Народно читалище „Просве
Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Във високите части на планините духа ураганен вятър и е мъгливо.
В районите над 1800 метра надморска височина има снежна покривка с навявания. "Не се препоръчва излизане във високите части на планините. Температурите са много ниски – около минус 10 градуса, а с ураганния вятър усещането е като за минус 20 и повече", казаха от ПСС на БЧК.
Лифтовите съоръжения в повечето курорти не работят поради профилактика.
През последното денонощие не е имало инциденти с туристи в планините, съобщиха планинските спасители.
Това предполага стриктно придържане към добре известните поети ангажименти, посочват от външното ни министерство и добавят, че процесът на европейска интеграция се основава на собствените заслуги и не допуска посредничество между Европейския съюз (ЕС) и страна-кандидат. Единствената гаранция за успех е изпълнението на установените критерии и условия, се посочва в позицията.
В телевизионно интервю премиерът на Република Северна Македония (РСМ) Християн Мицкоски заяви, че премиерът на Унгария Виктор Орбан е предложил да домакинства среща между България и РСМ, „за да се види дали могат да бъдат приближени позициите”, за да може Северна Македония да започне преговори с ЕС. „Нека Европейският съюз да бъде арбитър, председателят на ЕС ни кани в Будапеща, за да решим всички въпроси предварително, не на етапи, да няма повече пречки и процесът (на евроинтеграция на Северна Македония) да не се билатерализира. Да започнем веднага. Не съм в тази история само за да участвам, а за да завърша с успех. Това е същността на целия този процес. Същността не е да се променя конституцията до следващото препятствие след 6 месеца. Това не е процес, който ще започне сега и ще приключи следващата седмица. Трябва да ги разрешим (проблемите) сега. Ако имаме обективни пречки (по време на преговорите с ЕС), това може да ни направи по-добри, но субективните проблеми, двустранната политика е проблем“, заяви Мицкоски.
Според него преговорната рамка, в която като условие за начало на преговорите на Северна Македония с ЕС е вписано включването на българите в страната в основния закон, не е договор, а в Договора за приятелство и добросъседство с България не е записано, че конституцията трябва да се променя. В интервюто Мицкоски заяви, че представителите на ЕС, с които е разговарял в Брюксел, са му казали, че са подкрепили преговорната рамка, защото бившият президент на Република Северна Македония Стево Пендаровски и бившият премиер Димитър Ковачевски са ги убедили, че ще осигурят необходимото мнозинство, за да бъдат вписани българите в конституцията на страната.
Миналата седмица постоянните представители в ЕС взеха решение Албания да бъде отделена от Северна Македония по пътя за присъединяване към ЕС, като първият клъстер от преговорите ще бъде отворен официално на 15 октомври. Европейската комисия обяви, че очаква началото на преговорите за разширяване възможно най-скоро с Албания, както и със Северна Македония, след като бъдат изпълнени изискванията, одобрени от Съвета на ЕС. Няколко дни по-рано председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова Република Северна Македония да спазва поетите задължения, да прилага правно обвързващите споразумения и да продължи с решимост реформите по пътя към ЕС. Той написа това послание в социалната мрежа "Екс" след закрита среща с премиера на РСМ Християн Мицкоски.
Неотдавна правителството на Мицкоски влезе в сблъсък със София под претекст, че протоколът на българския президент не е поставил знамето на Северна Македония при посещението на президента Гордана Силяновска-Давкова в София.
Десетки таксиметрови шофьори излязоха на протест във Варна срещу увеличението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Те потеглиха с шествие през централната част на града в посока квартал „Аспарухово“ и обратно. Шофьорите възнамеряват да направят два кръга по маршрута.
„Протестът ни е против несъразмерните застрахователни полици за „Гражданска отговорност“, коментира председателят на Независим синдикат „Авто 94“ във Варна Димчо Иванов.
Той обясни, че е решено изведнъж такситата да бъдат вкарани в рисковите списъци, където са опасни товари, школите за правоспособност и спортните коли. „Сега изведнъж ни вкараха и нас в рисковия списък, като се има предвид, че за цяла година инцидентите на пътя по вина на таксиметрови шофьори е 0,03 процента“, посочи Иванов.
По думите му увеличен
През месец ноември 2024 г. отдел „Култура“ на Община Стара Загора успешно финализира планираните проекти за ремонт, консервация и реставрация на четири войнишки паметника, посветени на Балканските войни, съобщиха от пресцентъра на институцията.
Чрез целенасочената политика на Община Стара Загора в последните години, свързана с опазването и поддържането на военни паметници, успешно се реновираха голяма част от войнишките паметници на територията на общината. С постановления на Министерския съвет от 2022 г. и 2023 г. бяха отпуснати целеви средства към Община Стара Загора за проекти, с които тя е кандидатствала и е одобрена пред Областна комисия „Военни паметници“ – Стара Загора и Националния институт за недвижимо културно наследство. Проектите включват ремонт, консервация и реставрация на военните паметници в селата Бенковски, Петрово, Михайлов
Служебният кабинет ще проведе утре редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона – Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове. Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.
Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред.
Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата.
Началото на з
България и Румъния допринасят съществено за сигурността на Шенгенското пространство и не са допуснали промени в средата за сигурност след отпадането на контрола по въздушните и морските граници. Това бе признато от австрийския министър на вътрешните работи Герхард Карнер по време на среща в Будапеща днес, проведена по инициатива на Унгарското председателство на Съвета на ЕС.
Министрите на вътрешните работи на Австрия, България, Румъния и Унгария Герхард Карнер, Атанас Илков, Каталин Предою и Шандор Пинтер договориха пакет от мерки за опазване на външните граници на ЕС, като стъпка към вземането на решение за премахване на контрола по вътрешните сухопътни граници на България и Румъния, съобщиха от МВР.
Мерките включват продължаване на съвместните усилия за противодействие на незаконната миграция към ЕС. Опазването на външните граници е споделена отговорност и затова Австр
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в Шуменско намалява спрямо второто с 3,1 процента до 1795 лева. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток.
Оттам отбелязват, че средната брутна месечна работна заплата в областта за юли 2024 г. е 1794 лева, за август - 1765 лева, а за септември - 1827 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Преработваща промишленост" (с 9,4 процента) и "Държавно управление" (с 4,6 на сто). Най-голямо увеличение на заплатите се наблюдава във "Финансови и застрахователни дейности" (с 23,9 процента) и "Операции с недвижими имоти" (с 12,9 на сто).
През наблюдавания период средното месечно възнаграждение в областта нараства с 13,4 процента спрямо същото тримесечие на 2023 г. В обществения сектор ръстът е с 13,