Свиленград ще отбележи 112 години от освобождението си от османско иго, съобщиха от Общината. „Винаги ще помним, че така дълго жадуваната свобода е извоювана с кръвта на хиляди български воини, пожертвали себе си в името на националния идеал за единение на България. Прекланяме се пред подвига на отдалите живота си, за да може нашият край да се присъедини към свободното ни отечество“, казва в своето обръщение към свиленградчани кметът на града арх. Анастас Карчев, цитиран от Общината.
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в Шуменско намалява спрямо второто с 3,1 процента до 1795 лева. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток.
Оттам отбелязват, че средната брутна месечна работна заплата в областта за юли 2024 г. е 1794 лева, за август - 1765 лева, а за септември - 1827 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Преработваща промишленост" (с 9,4 процента) и "Държавно управление" (с 4,6 на сто). Най-голямо увеличение на заплатите се наблюдава във "Финансови и застрахователни дейности" (с 23,9 процента) и "Операции с недвижими имоти" (с 12,9 на сто).
През наблюдавания период средното месечно възнаграждение в областта нараства с 13,4 процента спрямо същото тримесечие на 2023 г. В обществения сектор ръстът е с 13,
Затруднено е движението в района на Индустриалния парк в Шумен след верижно пътно произшествие с три автомобила, станало на влизане в града, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Оттам отбелязват, че към момента няма данни за пострадали.
Екипи на пътна полиция ще съдействат за регулиране на движението, допълват от пресцентъра на полицията в Шумен.
Заради инцидент с товарен автомобил полиция регулира движението около Индустриалния парк в Шумен и на 14 ноември.
Жена на 38 години от Берковица, управлявала автомобил с концентрация на алкохол в кръвта 2,25 промила, е задържана снощи в Берковица, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Жената е била спряна от полицията за проверка на документите към 23:00 часа на улица „Парчевич“ в Берковица. Задържана е за денонощие. Автомобилът не е иззет, тъй като е собственост на друг човек. По случая е образувано бързо производство по член 343 от Наказателния кодекс.
От Областната дирекция на МВР в Монтана съобщиха , че от август 2023 година, когато влязоха в сила законовите промени за конфискация на автомобил, ако шофьорът кара след употреба на наркотици или на алкохол над 1,20 промила, досега в региона са иззети 76 автомобила, а около други 80 водачи, направили същото нарушение, но не с личен автомобил, ще трябва да платят неговата стойност след направена оц
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши на 25 и 26 ноември в община Ловеч, съобщи кметът Страцимир Петков.
Той припомни, че за втори път държавата предоставя свой имот за приют за кучета в Ловеч. Теренът е с площ 3400 кв.м и в него има три сгради. Предоставянето е безвъзмездно и безсрочно, но с условие за изграждане на Общински център за безстопанствени кучета. Същите терен и сгради са били предоставени на община Ловеч и през 2012 г. за срок от десет години за реализиране на същите дейности.
„В предходния десетгодишен период Общината не е успяла да направи ремонт, тъй като един такъв голям приют коства сериозно проектиране“, обясни Петков и добави, че е подадено заявление за проектиране в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което ще струва около 300 хиляди лева.
„Смятаме да заложим и хотелск
Две тежки катастрофи с пострадали са станали в област Ямбол през последната седмица. От началото на годината до момента обаче се отчита спад в тежките инциденти в региона спрямо същия период на 2023 година. Това каза на брифинг началникът на сектор „Пътна полиция“ в Областната дирекция на МВР главен инспектор Тодор Мишинев.
Два товарни автомобила са се блъснали челно на пътя Ямбол – с. Роза на 11 ноември. При инцидента са ранени единият водач и жена, пътувала в едното превозно средство. Шофьор е пострадал на пътя Ямбол – Сливен на 18 ноември при сблъсък на два леки автомобила, след отнемане на предимство при ляв завой за местността Курткая.
От началото на тази година на територията на област Ямбол са станали 46 тежки пътно-транспортни произшествия, при които има осем загинали и 54 ранени. Спрямо същия период на 2023 г., катастрофите са с 21
Той припомня за героичните дни, когато Свиленград дава спасително убежище и надежда за оцеляване на хиляди бежанци, прокудени от Източна и Западна Тракия.
„Ние, днешните свиленградчани, пренасяме в гените си духовната сила, наследена от нашите деди, тяхната борбеност, жизненост и родолюбие. Това наследство е нашето богатство, то ни дава вяра и ни води към по-доброто бъдеще на Свиленград, което всички ние заедно съграждаме“, завършва обръщението си арх. Анастас Карчев.
Празничното отбелязване ще започне с тържествена литургия за благоденствието на Свиленград и неговите жители в храм „Св. Троица”, съобщиха от общинския пресцентър. След това е традиционното поклонението на връх Шейновец с панихида пред паметника-костница на загиналите за освобождението на Свиленград. Кулминация на празника ще е откриването на паметник на войводата Димитър Маджаров в градския парк.
Денят е обявен за празник на пограничната община с решение на Общинския съвет от 13 юни 1997 г., сочи справката в отдел "Справочна" на . Паметната дата за свиленградчани идва след първата битка от Балканската война, когато градът посреща своите освободители от Втора българска армия с командир ген. Никола Иванов (5 октомври 1912 година).
Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжната прокуратура, с което е било прекратено наказателното производство срещу бившия кмет Иван Портних за авариралата тръба под Варненското езеро, съобщиха от пресслужбата на институцията. Съдът не се съгласи с фактите, възприети от прокуратурата и стигна до съвсем различен извод, уточняват оттам.
Според Окръжния съд, прокуратурата трябва да извърши допълнително разследване по наказателното производство, образувано срещу Портних, за това че, след като на два пъти е бил уведомен, че е имало съществено нарушение по изпълнението на проект за изграждане на транспортиращия тръбопровод, минаващ през Варненското езеро, той не предявил абсолютно никакви претенции спрямо строителя на съоръжението, за да ангажира гаранционната му отговорност и с това причинил съществени вреди.
Вредите са свързани с допълнителен ремонт на тръбоп
Все още има седемкилометрова опашка от чакащи тежкотоварни автомобили пред граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово", но постепенно ситуацията се нормализира. Причината за бавното пропускане на камионите е, че обработката се извършва ръчно, съобщи областният управител на Ямбол Николай Костадинов.
"Очакваме всеки момент да бъде пусната електронната обработка след въвеждането на новата система на турската митническа администрация. Прави се всичко възможно да се отпуши колоната. В момента няма напрежение сред шофьорите, осигурени са химически тоалетни, раздадена им е вода", каза още областният управител на Ямбол.
По думите му е създадена добра организация, има достатъчно полицейско присъствие, контролира се самият процес от служители на Областната дирекция на МВР – Ямбол и на "Гранична полиция". Леките автомобили и автобусите преминават безпроблемно пре
През месец ноември 2024 г. отдел „Култура“ на Община Стара Загора успешно финализира планираните проекти за ремонт, консервация и реставрация на четири войнишки паметника, посветени на Балканските войни, съобщиха от пресцентъра на институцията.
Чрез целенасочената политика на Община Стара Загора в последните години, свързана с опазването и поддържането на военни паметници, успешно се реновираха голяма част от войнишките паметници на територията на общината. С постановления на Министерския съвет от 2022 г. и 2023 г. бяха отпуснати целеви средства към Община Стара Загора за проекти, с които тя е кандидатствала и е одобрена пред Областна комисия „Военни паметници“ – Стара Загора и Националния институт за недвижимо културно наследство. Проектите включват ремонт, консервация и реставрация на военните паметници в селата Бенковски, Петрово, Михайлов
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването. Събитието, което се проведе в TEZ Event Center, беше организирано от сдружение "Клъстер Тракия икономическа зона" (КТИЗ) по инициатива на фирма "Сокотаб", която е член на сдружението.
Кръглата маса беше открита от инж. Пламен Панчев, основател на Тракия икономическа зона (ТИЗ). След официалната част Инна Владева, групов координатор по устойчивост във фирма "Сокотаб", представи презентация, включваща основните аспекти на водната криза у нас и екологичните цели и задачи, които компанията си е поставила, за да се справи с проблема.
"Идеята за тази среща беше провокирана до голяма степен от внедряването на стандарт по опазване на водните ресурси. Ние започвам
В Кюстендил 37 двойки подновиха брачните си съюзи на церемония, която Община Кюстендил организира по случай Деня на християнско семейство и за да покаже уважението си към хората, сключили граждански брак преди 50 години. В приветственото си слово към празнуващите златна сватба, кметът на Община Кюстендил Огнян Атанасов каза, че събитието е пример за това, че бракът не е отживелица, а ценност и пример за следващите поколения.
„Вие сте примерът, че хората трябва да сключват брак, да имат семейства, да отглеждат децата си в тези семейства, за да може да вървят напред, защото едно общество, за да е здраво, за да бъде проспериращо е важна най-малката съставна част, а именно семейството“, каза кметът Атанасов пред празнуващите златна сватба.
В началото на церемонията празнуващото семейство Александрови запалиха огън, символизиращ любовта и топлината на семей