Начало Местен фокус Два вековни дъба са богатство за омуртагското село Величка
9653
България

Два вековни дъба са богатство за омуртагското село Величка

Два вековни дъба са природно богатство за омуртагското село Величка.Няма жител на населеното място, който да не знае за тях и да няма близък или по-далачен спомен, свързан с дърветата.

| 06 Октомври 2024, 09:21 ч.
Два вековни дъба са богатство за омуртагското село Величка
Два вековни дъба са богатство за омуртагското село Величка
Снимка © БТА

Два вековни дъба са природно богатство за омуртагското село Величка. Няма жител на населеното място, който да не знае за тях и да няма близък или по-далачен спомен, свързан с дърветата. 

Специализирана полицейска операция по безопасност на пътното движение се извършва на територията на област Габрово. Началото бе дадено тази сутрин на участък от Габрово - Севлиево, при разклона за село Чавеи.

Акцията е по метода „широкообхватен контрол”. В нея участват служители от Областната дирекция на МВР в Габрово, както и от териториалните структури на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), Изпълнителна агенция (ИА) „Автомобилна администрация“, Агенция "Митници" и Национална агенция за приходите (НАП). Акции текат и в територията на Севлиево, Дряново и Трявна.

Операцията е за контрол на употребата на алкохол и наркотични вещества, неправоспособност, отнемане на предимство на пътните превозни средства, използване на обезопасителни колани и системи за обезопасяване на водачи и пътници в моторните превозни средства (МПС), за използван

В шест стъпки съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ (ПП) Кирил Петков описва действията, които според него трябва да се предприемат за справяне с политическата ситуация в страната. Предложенията на Петков са описани в негов пост във фейсбук.

Като първи приоритет той посочва необходимостта 51-вото Народно събрание да започне максимално бързо работа, а като втори – чрез закон да се направи така, че да се спре „стабилизирането“ на Борислав Сарафов, който в момента е и.д. главен прокурор, за следващите седем години. Отстраняването на ръководителя на Комисията за противодействие на корупцията – Антон Славчев, отново е препотвърдено от Петков като важна стъпка. Промяна в Изборния кодекс за справяне с фалшификациите, приемането на бюджет за догодина и гарантирането членството на България в еврозоната са другите точки.

„Да не позво

Свищов е първата община, която започва саниране на жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост, каза кметът на община Свищов Генчо Генчев. Кметът заедно с ръководителя по проектите Стоян Парашкевов обявиха резултатите от обществените поръчки за саниране на 19 жилищни сгради по време на среща с домоуправителите им.

По думите на Генчев за 11 от жилищните сгради договорите могат да бъдат подписани веднага, като през декември може да започне и санирането на сградите. За шест от блоковете трябва да се изчака до 3 декември за излизане на решение, защото има повече от една фирма, която е кандидатствала за изпълнение. Две от сградите са отпаднали, поради липса на избран изпълнител, като за тях се приемат оферти до 3 януари 2025 г., посочи кметът.

Оттук нататък предстои да бъдат поканени фирмите, за да се сключат договорите и след изготвянето на техническите проекти д

Общинските съветници в Дулово дадоха съгласието си за учредяване на Местна инициативна група (МИГ) „Дулово 2024“. Това се случи на проведеното извънредно заседание на Общинския съвет.

Докладната записка бе входирана от кмета на общината инж. Невхис Мустафа. В нея се посочва, че решението за създаване на МИГ е част от подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), финансиран от Програмата за селските райони за периода 2021 – 2027 година. Друг мотив да се създаде инициативна група, че Общината не се е възползвала от предимствата и възможностите на подхода ЛИДЕР, предлаган в предни програмни периоди, с което са пропуснати ползи за институцията и за местните общности.

Основните цели на местната инициативна група са подкрепа на местните общности за реализиране на социални, икономически и екологични проекти, създаване на интегрирани стратегии за разви

В рамките на два дни старозагорци предадоха 476 килограма опасни битови отпадъци, в рамките на поредната есенна екокампания, за която съобщи. Цел е да се съхрани зеленият облик на града, а кампанията бе организирана от фирма „БалБок Инженеринг“ АД и Община Стара Загора в средата на ноември в мобилни пунктове, разположени в парковете „Зелен клин“ и „Артилерийски“, информираха от пресцентъра на Община Стара Загора.

Заключението на организаторите е, че за седма поредна година старозагорци са проявили висока активност и отговорно отношение с предаването на това внушително количество опасни битови отпадъци. Сред тях са остатъци от лакове и бояджийски материали, разтворители, киселини, основи, пестициди и лекарства с изтекъл срок на годност. Организаторите отчитат, че отново лекарствените средства са били най-често оставяните за обезвреждане отпад

Данни за двата вековни дъба има и в регистъра на Изпълнителната агенция по околната среда. Те са от вида Quercus spp. Дърветата са гордост за местното население, което през годините се грижи за тях, опазвайки ги. Още през 1990 г. са оградени и са им поставени табели, които указват ориентировъчната възраст на растенията, след посещение на експерти от РИОСВ – Шумен, разказа пред репортер Шукри Ахмед – бивш кмет на Величка. 

Едното дърво се намира почти в центъра на селото, на кръстовище пред джамията, съградена през 1683 година. Ахмед си спомня, че в неговото детство, край дървото са се събирали деца и възрастни в дните на големите мюсюлмански празници Рамазан Байрам и Курбан Байрам. Връзвана е люлка и малките са играели тук. До дървото има два кладенеца, водата от които е годна за пиене. Другият дъб е в долния край на Величка по пътя за съседното село Менгишево, до местното езерце.

Според данни от регистъра на Изпълнителната агенция по околната среда дъбът в центъра на селото е на възраст над 550 години. Височината му е 22 метра, а обиколката 5,30 метра. Другият, по официални данни, е на 500 г., висок 18 метра и с обиколка 4,95 метра. 

Местните хора, освен с двата вековни дъба, се гордеят и с многото кладенци в околността – около 26. В тези водоизточници, въпреки сушавите години напоследък, все още има вода. 

Село Величка, по думите на 66-годишния Шукри Ахмед, се е наричало Вели бей кьой и е възникнало край и заради вода. В миналото овчар на име Вели открива вода в землището на селото и построява чешма, така се разраства и населеното място. 

Прокуратурата поиска промяна в обвинението срещу Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов. Искането бе направено в съдебна зала от прокурора по делото Калин Близнаков.

До този ход се стигна след разпит на няколко свидетели по-рано днес. 

Според Близнаков са установени нови обстоятелства, които са причина деянието вече да бъде разглеждано като особено тежък случай, като остава обвинението, че престъплението е извършено при евентуален умисъл.

Така, ако бъде признат за виновен, Тодоров може да получи до 20 години или доживотен затвор.

Съдът отказа това да се случи днес в съдебна зала, но Калин Близнаков заяви, че следващия път отново ще поиска тази промяна, като ще трябва да се аргументира по-подробно.

Катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов, стана на 2 септември 2023 г. на пешеходна пътека

Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.

Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.

Според К

Адвокати в Ямбол ще консултират безплатно граждани в петък, 22 ноември, когато отбелязват своя професионален празник - Деня на българската адвокатурата. Инициативата се организира за поредна година, съобщи председателят на Адвокатската колегия в Ямбол Атласка Данкова.

Безплатните правни консултации ще са от 9:00 до 11:00 часа в Клуба на адвоката в сградата на Адвокатската палата на ул. „Жорж Папазов“ 14, в залата на приземния етаж. Специализирани в различни сфери на правото адвокати ще помагат на посетителите по различни казуси.

Към момента в Ямболската колегия членуват 154 адвокати, които обслужват съдебния район, включващ съдилищата в Ямбол, Елхово и Тополовград. „Броят им се увеличава през последните няколко години. Приемаме и доста млади колеги, което е радващо“, коментира Данкова.

Ямболските адвокати се включват в образователните прог

Експерти обсъдиха заплахите и възможностите пред адвокатската професия от изкуствения интелект (ИИ) по време на конференция на тема „Изкуственият интелект - заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия. Готови ли сме за предизвикателството?“. Събитието е по повод Деня на българския адвокат – 22 ноември, и се организира от Софийската адвокатска колегия.

Много често сравняваме ИИ с нас. Той не е човек. Той има революционна логика, която е различна от нашата. Тя стига до изводите си по различни пътища от тези, които ние използваме, каза Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании. По неговите думи не можем да регулираме изкуствения интелект, защото няма дефиниция за него. Според Димитров адвокатите трябва да преосмислят начина по, който вършат работата си, тъй като тяхната професия е една от най-заплашените

През третото тримесечие на 2024 г. общият брой на заетите лица в област Шумен е 65 300, от които 36 700 са мъже, а 28 600 са жени. Коефициентът на заетост за населението на 15 и повече навършени години в областта през третото тримесечие на годината е 50,4% (при 53,8% за страната), съответно 58,9% за мъжете и 42,5% за жените, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток към Националния статистически институт (НСИ). 

По брой на заетите лица област Шумен заема 14-о място сред всички 28 области в страната. С най-голям брой заети лица са областите София (столица), Пловдив и Варна, а с най-малък брой заети са областите Видин, Силистра и Разград, добавиха от Отдел „Статистически изследвания - Шумен“.

По показателя коефициент на заетост област Шумен заема 15-о място в страната. През третото тримесечие на 2024 г. заетите лица на възраст между 15 и 64

И днешното население се отнася с грижа към чешмите и кладенците. Ахмед разказва, че в миналото овчарите (тук са се отглеждали стада овце, крави и биволици) винаги носели нож в себе си и когато откриели вода, издълбавали мястото и се образувало ручейче с идеята да има място за водопой на животните. От водата пият и хората, връщайки се и отивайки на полето, тъй като основният поминък тук е бил земеделието. Постепенно се изграждат чешми „за себап“ (добро дело, благодеяние). 

Въпреки че дните им преминават в усилен труд на къра, в миналото хората на Величка имат отношение и към образованието на децата си. С всеобщи усилия те съграждат ново училище. Ахмед си спомня как родителите му са участвали в градежа, като всеки месец са полагали по пет трудодни. Така е изградена и детската градина. Тези две институции, през които са преминали поколения, днес са закрити. Малкото ученици от селото учат в съседното Врани кон.

Двата вековни дъба от Величка са част от общо 29-те защитени вековни дървета, съгласно Закона за биологичното разнообразие, които растат на територията на област Търговище.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Ограничено е движението по автомагистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструк ...
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН ...
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Татяна Павлова. Мъжът е напуснал дома си в Я ...
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината на извънредно заседание, което се проведе в сградата на общинската администрация. Точката бе единствена в ...
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово вече може да се ползва без ограничение, съобщиха от Регионалната ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Областната дирекция на МВР в Шумен издирва Джабил Хасан Сали
Областната дирекция (OД) на МВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали, на 84 години, с постоянен адрес в град Провадия. От около година мъжът живее при свои бли ...
Пострадалите при пътнотранспортното произшествие на Околовръстния път на Стара Загора са четирима, казаха от полицията
Пострадали са четирима при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път на Стара Загора, в близост до пътен възел "Зора", съобщиха от Областната дирекция на МВР в Стара Заго ...
Движението по пътя Стара Загора – Казанлък в района на Стара Загора е ограничено в двете посоки, съобщиха от АПИ
Движението по път I-5 Стара Загора – Казанлък в района на Стара Загора е ограничено в двете посоки поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструк ...
Пътнотранспортно произшествие затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък, съобщиха от АПИ
Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (А ...
С водосвет и шествие отбелязаха 81 години от обявяването на Кнежа за град
В Кнежа отбелязаха 81 години от обявяването на населеното място за град. Тържествен водосвет в храм „Св. Троица“ даде начало на празничния ден.След това на площад &bdqu ...
Тикер в 22:01 ч.
Областната дирекция (OД) на МВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Х ...
Начало Местен фокус
9653
България

Два вековни дъба са богатство за омуртагското село Величка

Два вековни дъба са природно богатство за омуртагското село Величка.Няма жител на населеното място, който да не знае за тях и да няма близък или по-далачен спомен, свързан с дърветата.

| 06 Октомври 2024, 09:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Два вековни дъба са богатство за омуртагското село Величка
Два вековни дъба са богатство за омуртагското село Величка
Снимка © БТА

Два вековни дъба са природно богатство за омуртагското село Величка. Няма жител на населеното място, който да не знае за тях и да няма близък или по-далачен спомен, свързан с дърветата. 

Специализирана полицейска операция по безопасност на пътното движение се извършва на територията на област Габрово. Началото бе дадено тази сутрин на участък от Габрово - Севлиево, при разклона за село Чавеи.

Акцията е по метода „широкообхватен контрол”. В нея участват служители от Областната дирекция на МВР в Габрово, както и от териториалните структури на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), Изпълнителна агенция (ИА) „Автомобилна администрация“, Агенция "Митници" и Национална агенция за приходите (НАП). Акции текат и в територията на Севлиево, Дряново и Трявна.

Операцията е за контрол на употребата на алкохол и наркотични вещества, неправоспособност, отнемане на предимство на пътните превозни средства, използване на обезопасителни колани и системи за обезопасяване на водачи и пътници в моторните превозни средства (МПС), за използван

В шест стъпки съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ (ПП) Кирил Петков описва действията, които според него трябва да се предприемат за справяне с политическата ситуация в страната. Предложенията на Петков са описани в негов пост във фейсбук.

Като първи приоритет той посочва необходимостта 51-вото Народно събрание да започне максимално бързо работа, а като втори – чрез закон да се направи така, че да се спре „стабилизирането“ на Борислав Сарафов, който в момента е и.д. главен прокурор, за следващите седем години. Отстраняването на ръководителя на Комисията за противодействие на корупцията – Антон Славчев, отново е препотвърдено от Петков като важна стъпка. Промяна в Изборния кодекс за справяне с фалшификациите, приемането на бюджет за догодина и гарантирането членството на България в еврозоната са другите точки.

„Да не позво

Свищов е първата община, която започва саниране на жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост, каза кметът на община Свищов Генчо Генчев. Кметът заедно с ръководителя по проектите Стоян Парашкевов обявиха резултатите от обществените поръчки за саниране на 19 жилищни сгради по време на среща с домоуправителите им.

По думите на Генчев за 11 от жилищните сгради договорите могат да бъдат подписани веднага, като през декември може да започне и санирането на сградите. За шест от блоковете трябва да се изчака до 3 декември за излизане на решение, защото има повече от една фирма, която е кандидатствала за изпълнение. Две от сградите са отпаднали, поради липса на избран изпълнител, като за тях се приемат оферти до 3 януари 2025 г., посочи кметът.

Оттук нататък предстои да бъдат поканени фирмите, за да се сключат договорите и след изготвянето на техническите проекти д

Общинските съветници в Дулово дадоха съгласието си за учредяване на Местна инициативна група (МИГ) „Дулово 2024“. Това се случи на проведеното извънредно заседание на Общинския съвет.

Докладната записка бе входирана от кмета на общината инж. Невхис Мустафа. В нея се посочва, че решението за създаване на МИГ е част от подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), финансиран от Програмата за селските райони за периода 2021 – 2027 година. Друг мотив да се създаде инициативна група, че Общината не се е възползвала от предимствата и възможностите на подхода ЛИДЕР, предлаган в предни програмни периоди, с което са пропуснати ползи за институцията и за местните общности.

Основните цели на местната инициативна група са подкрепа на местните общности за реализиране на социални, икономически и екологични проекти, създаване на интегрирани стратегии за разви

В рамките на два дни старозагорци предадоха 476 килограма опасни битови отпадъци, в рамките на поредната есенна екокампания, за която съобщи. Цел е да се съхрани зеленият облик на града, а кампанията бе организирана от фирма „БалБок Инженеринг“ АД и Община Стара Загора в средата на ноември в мобилни пунктове, разположени в парковете „Зелен клин“ и „Артилерийски“, информираха от пресцентъра на Община Стара Загора.

Заключението на организаторите е, че за седма поредна година старозагорци са проявили висока активност и отговорно отношение с предаването на това внушително количество опасни битови отпадъци. Сред тях са остатъци от лакове и бояджийски материали, разтворители, киселини, основи, пестициди и лекарства с изтекъл срок на годност. Организаторите отчитат, че отново лекарствените средства са били най-често оставяните за обезвреждане отпад

Данни за двата вековни дъба има и в регистъра на Изпълнителната агенция по околната среда. Те са от вида Quercus spp. Дърветата са гордост за местното население, което през годините се грижи за тях, опазвайки ги. Още през 1990 г. са оградени и са им поставени табели, които указват ориентировъчната възраст на растенията, след посещение на експерти от РИОСВ – Шумен, разказа пред репортер Шукри Ахмед – бивш кмет на Величка. 

Едното дърво се намира почти в центъра на селото, на кръстовище пред джамията, съградена през 1683 година. Ахмед си спомня, че в неговото детство, край дървото са се събирали деца и възрастни в дните на големите мюсюлмански празници Рамазан Байрам и Курбан Байрам. Връзвана е люлка и малките са играели тук. До дървото има два кладенеца, водата от които е годна за пиене. Другият дъб е в долния край на Величка по пътя за съседното село Менгишево, до местното езерце.

Според данни от регистъра на Изпълнителната агенция по околната среда дъбът в центъра на селото е на възраст над 550 години. Височината му е 22 метра, а обиколката 5,30 метра. Другият, по официални данни, е на 500 г., висок 18 метра и с обиколка 4,95 метра. 

Местните хора, освен с двата вековни дъба, се гордеят и с многото кладенци в околността – около 26. В тези водоизточници, въпреки сушавите години напоследък, все още има вода. 

Село Величка, по думите на 66-годишния Шукри Ахмед, се е наричало Вели бей кьой и е възникнало край и заради вода. В миналото овчар на име Вели открива вода в землището на селото и построява чешма, така се разраства и населеното място. 

Прокуратурата поиска промяна в обвинението срещу Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов. Искането бе направено в съдебна зала от прокурора по делото Калин Близнаков.

До този ход се стигна след разпит на няколко свидетели по-рано днес. 

Според Близнаков са установени нови обстоятелства, които са причина деянието вече да бъде разглеждано като особено тежък случай, като остава обвинението, че престъплението е извършено при евентуален умисъл.

Така, ако бъде признат за виновен, Тодоров може да получи до 20 години или доживотен затвор.

Съдът отказа това да се случи днес в съдебна зала, но Калин Близнаков заяви, че следващия път отново ще поиска тази промяна, като ще трябва да се аргументира по-подробно.

Катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов, стана на 2 септември 2023 г. на пешеходна пътека

Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.

Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.

Според К

Адвокати в Ямбол ще консултират безплатно граждани в петък, 22 ноември, когато отбелязват своя професионален празник - Деня на българската адвокатурата. Инициативата се организира за поредна година, съобщи председателят на Адвокатската колегия в Ямбол Атласка Данкова.

Безплатните правни консултации ще са от 9:00 до 11:00 часа в Клуба на адвоката в сградата на Адвокатската палата на ул. „Жорж Папазов“ 14, в залата на приземния етаж. Специализирани в различни сфери на правото адвокати ще помагат на посетителите по различни казуси.

Към момента в Ямболската колегия членуват 154 адвокати, които обслужват съдебния район, включващ съдилищата в Ямбол, Елхово и Тополовград. „Броят им се увеличава през последните няколко години. Приемаме и доста млади колеги, което е радващо“, коментира Данкова.

Ямболските адвокати се включват в образователните прог

Експерти обсъдиха заплахите и възможностите пред адвокатската професия от изкуствения интелект (ИИ) по време на конференция на тема „Изкуственият интелект - заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия. Готови ли сме за предизвикателството?“. Събитието е по повод Деня на българския адвокат – 22 ноември, и се организира от Софийската адвокатска колегия.

Много често сравняваме ИИ с нас. Той не е човек. Той има революционна логика, която е различна от нашата. Тя стига до изводите си по различни пътища от тези, които ние използваме, каза Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании. По неговите думи не можем да регулираме изкуствения интелект, защото няма дефиниция за него. Според Димитров адвокатите трябва да преосмислят начина по, който вършат работата си, тъй като тяхната професия е една от най-заплашените

През третото тримесечие на 2024 г. общият брой на заетите лица в област Шумен е 65 300, от които 36 700 са мъже, а 28 600 са жени. Коефициентът на заетост за населението на 15 и повече навършени години в областта през третото тримесечие на годината е 50,4% (при 53,8% за страната), съответно 58,9% за мъжете и 42,5% за жените, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток към Националния статистически институт (НСИ). 

По брой на заетите лица област Шумен заема 14-о място сред всички 28 области в страната. С най-голям брой заети лица са областите София (столица), Пловдив и Варна, а с най-малък брой заети са областите Видин, Силистра и Разград, добавиха от Отдел „Статистически изследвания - Шумен“.

По показателя коефициент на заетост област Шумен заема 15-о място в страната. През третото тримесечие на 2024 г. заетите лица на възраст между 15 и 64

И днешното население се отнася с грижа към чешмите и кладенците. Ахмед разказва, че в миналото овчарите (тук са се отглеждали стада овце, крави и биволици) винаги носели нож в себе си и когато откриели вода, издълбавали мястото и се образувало ручейче с идеята да има място за водопой на животните. От водата пият и хората, връщайки се и отивайки на полето, тъй като основният поминък тук е бил земеделието. Постепенно се изграждат чешми „за себап“ (добро дело, благодеяние). 

Въпреки че дните им преминават в усилен труд на къра, в миналото хората на Величка имат отношение и към образованието на децата си. С всеобщи усилия те съграждат ново училище. Ахмед си спомня как родителите му са участвали в градежа, като всеки месец са полагали по пет трудодни. Така е изградена и детската градина. Тези две институции, през които са преминали поколения, днес са закрити. Малкото ученици от селото учат в съседното Врани кон.

Двата вековни дъба от Величка са част от общо 29-те защитени вековни дървета, съгласно Закона за биологичното разнообразие, които растат на територията на област Търговище.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Областната дирекция на МВР в Шумен издирва Джабил Хасан Сали
Основна линия
Пострадалите при пътнотранспортното произшествие на Околовръстния път на Стара Загора са четирима, казаха от полицията
Местен фокус
Движението по пътя Стара Загора – Казанлък в района на Стара Загора е ограничено в двете посоки, съобщиха от АПИ
На преден план
Пътнотранспортно произшествие затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък, съобщиха от АПИ
Сфера
С водосвет и шествие отбелязаха 81 години от обявяването на Кнежа за град
На преден план
В Старозагорско работят по множество сигнали за причинени от силния вятър щети, съобщиха от Общината
Местен фокус
Магистратите решиха четирима от задържаните край Пловдив с цигари без бандерол да останат в ареста, петият - под домашен арест
Местен фокус
Локомотив излезе от релсите при входните стрелки на гара "Захарна фабрика" в София
Контекст
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Сфера
От ПП-ДБ искат срещата с ГЕРБ да е публична, заради липсата на доверие
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.