Спасителният център към Варненския зоопарк е приел близо сто пациенти през настоящата година. Най-много от тях, около 80 процента, са птици, но има и бозайници, и влечуги. Това съобщи лекарят на зоопарка д-р Михаил Василев. Той уточни, че спасителният център работи с диви видове, които са защитени от Закона на биологичното разнообразие. Животните се настаняват от Регионалната инспекция на околната среда и водите след постъпили при тях сигнали. Акцентира се на реалното биоразнообразие на естествената среда край Варна, уточни той и добави, че Варненският зоопарк е получил по проект 50 хиляди лева от държавното Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за дейността на спасителния център.
Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи. Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски. По думите му проблеми има в много населени места в региона и най-вече в град Ловеч.
"Причината е намаленият дебит от водоизточника "Черни Осъм". Там вървят по 290 литра в секунда за три общини – Троян, Ловеч и Плевен", обясни Събевски.
В град Ловеч няма вода 13 часа в денонощието. В общината още шест населени места са на режим, като в село Дъбрава няма водоподаване от няколко месеца. В момента водоизточникът им дава по 0,5 кубика на денонощие.
"Решението е да се търсят нови водоизточници. Не е само Дъбрава - проблем с водоподаването има в селата Прелом, Брестово, Горно Павликене, Радювене и Къкрина", каза Събевски.
Той обясни, че в Прелом има вода през 10 дни по четири часа, в Брестово – пр
Евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент (ЕП), в която членува и „Възраждане“, ще участват днес в конференция в София на тема „Миграцията“, съобщиха от пресцентъра на „Възраждане“.
Преди това в 09:00 часа ще се състои работна среща на тема „Парламентаризъм и демокрация“ на групата „Европа на суверенните нации“ и народни представители от „Възраждане“. Срещата ще бъде в зала 134 на Народното събрание и ще има част, открита за медии.
В разговора с евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ от страна на „Възраждане“ ще участва председателят на партията Костадин Костадинов, заместник-председателите на „Възраждане“ Цончо Ганев и Петър Петров и народните представители Искра Михайлова, Светос
Мъж в нетрезво състоияние блъсна майка си, поредният сигнал за домашно насилие е получен на тел.112 около 21:00 часа снощи, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева.
Мъжът на 38 години е блъснал 63-годишната жена в дома им в кубратското село Божурово в присъствието на малолетните внуци. Пострадалата е прегледана от екип на Филиала за спешна медицинска помощ в Кубрат, който е установил деформация на ръката със съмнения за счупване.
Извършителят е тестван за употреба на алкохол, като дрегерът е отчел 2,50 промила. Той е задържан в Районното управление в Кубрат. По случая е образувано досъдебно производство.
В началото на седмицата 54-годишен разградчанин бе задържан за извършено домашно насилие, а седмицата преди това мъж на 21 години от разградското село Дряновец след скандал причини порезни рани на майка си.
Оряхово днес отбелязва 147 години от своето освобождение. То е свързано непосредствено с обсадата на Плевен, разказа директорът на Историческия музей в дунавския град Евгения Найденова.
„Когато започва обсадата, ген. Гурко решава, че превземането на укрепленията при Оряхово ще е от изключително значение, за да се прекъснат снабдителните връзки на османските войски. Той отделя румънски войски под командването на полк. Слъничану, които се отправят към Оряхово, заедно с руски части, командвани от ген. Майендорф“, посочи Найденова. Те пристигат в съседното на Оряхово село Селановци на 18 ноември и на 19 ноември започват движенията. Румънските войски нападат откъм с. Лесковец, а руските войски заемат позиция към Мизия, тогава Букьовци, за да отвличат вниманието. Основната битка се води от румънските войски. Целият ден е изпълнен със сражения, загиват над 150 войници и п
Инвестиция за над 1 млн.лв. ще направи концесионерът, спечелил конкурса за реконструкция на пустеещото от десетилетия езеро в зеленото сърце на Хасково – лесопарк "Кенана", съобщи кметът на града Станислав Дечев на брифинг днес.
Решението за отдаването на концесия на обекта за срок от 35 години беше взето на сесия на Общинския съвет тази година, припомни кметът.
В близкото минало езерото и мястото около него бяха сред любимите зони за отдих и забавление на местните хора, но с времето те бяха запуснатои а езерото остана в безводие.
След приключване на процедурите по отдаване на концесия, за стопанисването на района е подписан договор с хасковската фирма "Ариаман", каза кметът на областния център. Станислав Дечев посочи, че при разработване на идейния проект за възстановяването на самото езеро и промяната на терена около него, фирмата е спазила основно и
Ветеринарните лекари успяват да излекуват успешно една трета от пациентите и да ги върнат в дивата природа. Някои обаче са в критично състояние и се налага да се намеси спешната медицина. Тези, които оцелеят, но са в състояние, което не позволява връщането им в природата, например заради ампутирано крило, при възможност се настаняват в специални местообитания в зоопарка, далеч от посетителите, уточни д-р Василев. Тези животни се ползват впоследствие за брачни двойки с други обитатели с цел създаване на поколение, което да бъде освободено в природата. По думите на д-р Василев така се повлиява консервацията на местните видове, но и не само, защото има и прелетни животни.
Видовете, които постъпват в спасителния център, са различни през всеки сезон. През зимата се приемат повече хищни грабливи птици като сови и мишелови, пролет и есен доминират щъркели и пеликани, а през лятото има бум на осиротели малки, сред които се срещат много таралежи, лястовици, бързолети. Един от спасените е пеликанът Стойчо, който е отлетял, присъединявайки се към мигрираща група. Той е пристигнал със счупен крак, лекуван е със специални шини и за лекарите е гордост, че се е справил и вече е на свобода. В центъра не се приемат гларуси, защото не са защитени, вече са твърде голям брой и пречат на другите видове.
Д-р Василев припомни, че 70 процента от европейската популация на щъркелите минава през България и е много важно да се влезе в процеса по опазване на вида, което се случва чрез спасителния център във Варна.
Докторът е категоричен, че щъркелите, които в социалните мрежи са коментирани като „завърнали се“ у нас, не могат да са дошли от юг. По думите му тези птици най-вероятно идват от Северна Европа и са млади или възрастни, изморени са при прелета и затова кацат някъде. Те не могат да продължат с групата си миграцията на юг и по всяка вероятност ще останат у нас, но по думите на лекаря зимите тук вече не са толкова тежки и животните успяват да си намират храна и да се справят да оцелеят до пролетта. Д-р Василев припомни, че щъркелите се влияят не от температурата, а от дължината на деня и по нея се ориентират за миграцията си.
За осма поредна година на съвместна церемония двойки от Казанлък ще отбележат 50 години съвместен живот. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Инициативата за златните сватби е на кмета на общината Галина Стоянова, а празникът ще бъде на 11 декември.
От Общината призовават всички, които са сключили граждански брак в Казанлък през 1974 година, да заявят желанието си за участие в тържествената церемония на телефон 0431 99 546. Заявки се приемат до 4 декември.
По данни на администрацията се очаква в церемонията да вземат участие почти 120 двойки. Те ще бъдат част от тържество, изцяло организирано от кмета, като подарък за техния празник.
Както съобщихме, през 2023 година общо 64 двойки подновиха своите брачни обещания на обща церемония в Казанлък.
Областен информационен център (ОИЦ) – Пазарджик приключи информационната си кампания, която обхвана всички общини в област Пазарджик, съобщиха от ОИЦ. Срещите се проведоха в периода от 2 до 22 ноември и имаха за цел да представят възможностите за финансиране на проекти от Европейските фондове за споделено управление до края на календарната година, добавиха от центъра.
На заключителното събитие, което се състоя в пленарната зала на Община Пазарджик, участие взе Нино Ненов, заместник-кмет на Община Пазарджик с ресор „Европейски фондове, програми и проекти“. В своето изказване Ненов изрази подкрепата на общината към всички заинтересовани страни и припомни, че администрацията и неговият екип са винаги на разположение за партньорства, съдействие и допълнителни разяснения относно възможностите за финансиране по програмите.
По време на кампанията б
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за иновативно управление на отпадъците. Наградата беше връчена на официална церемония от Н. Пр. Жоел Мейер посланик на Френската република в България.
Журито оцени усилията на Общината в създаването и поддържането на подходяща инфраструктура, системи и съоръжения за рециклиране, както и тяхното ефективно управление. Ние продължаваме да инвестираме в нови съоръжения и иновации, включително чрез финансиране от Европейския съюз. Целта е предоставяне на висококачествени услуги на гражданите и повишаване на нивото на устойчивост в областта на битовите отпадъци, посочиха от общинската администрация.
Припомняме, че в края на миналата година в Бургас беше открита първата в страната анаероб
Общо 81 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Петима души са пострадали. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт.
Мъж на 30 години е пострадал при пожар в къща в село Никола Козлево, област Шумен. При опит да спре пожара в къщата, мъжът получава изгаряния по лицето и ръцете.
При друг инцидент – в село Крушовица, област Враца, са пострадали трима души при взрив на газова бутилка. Те са транспортирани в лечебно заведение преди пристигането на екипите на пожарната.
Мъж е пострадал и при инцидент в апартамент в Русе. Към в 16:59 ч. вчера в пожарната в Русе е получен сигнал за пожар апартамент в града. При пристигане на място, след разговор със съседите е установено, че се е чул взрив от апартамента и е излизал пушек от терасата. Констатирано е, че
Идеята за украсата на коледната елха в Кюстендил тази година е иновативна, каза художникът Евгени Серафимов. Той посочи, че в Кюстендил елхата винаги е била естествена, а идеята му дошла преди години, когато дървото се пречупи и бе необходимо да се коригира. Тогава се замислил дали не може на елхата да се добавят и няколко клона, за да не е толкова рехава. Така се родила идеята да се направи метална конструкция с формата на елха, която да бъде покрита с клони от иглолистни дървета.
Серафимов обясни, че коледното дърво на площада в Кюстендил ще има естетична визия, ще е кичесто и богато, а най-хубавото е, че за целта няма да бъде отсечено дърво, което е расло 50-60 години. Той поясни, че клоните, с които ще се покрие металната конструкция, са отрязани при прочистване на дървета и по този начин се получава естествена визия без да е "убито" нито едно дърво.
„Радвам с