Местната структура на Държавен архив в Габрово отбеляза днес професионалния си празник - Денят на българските архивисти.
Досегашният областен председател в Смолян Румен Пехливанов, народният представител от „Алианс за права и свободи“ (АПС) и бивш депутат от ДПС Хайри Садъков, кметовете на Мадан, Рудозем, Борино и общински лидери и съветници от областта, са в списъка с изключените от ДПС членове. Това потвърди Хари Малинов, временно изпълняващ длъжността областен председател на „ДПС – Ново начало“. Той уточни, че започва процес на попълване на местните и общинските структури.
Решението за изключването на местните лидери, кметове, общинари и народен представител е взето на състоялото се през почивните дни заседание на Централния съвет на ДПС, уточни Малинов. Сред отстранените са кметовете на Мадан - Фахри Молайсенов, на Рудозем - Недко Кулевски, на Борино - Мустафа Караахмед. Изключват се и всички общински председатели на ДПС от област Смолян, работили за други
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход. Това заяви пред българската общност в Сингапур президентът Румен Радев. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална визита във Виетнам.
"Нашата диаспора в Сингапур заема много специално място сред българските общности в чужбина, защото това е най-високо образованата диаспора. Тук има водещи специалисти в своите области, като започнем с финансите, информационните технологии, високите технологии, бизнеса, културата и спорта", коментира президентът.
Дипломатическите отношения между България и Сингапур са установени на 21 ноември 1967 г., посочва информация на отдел "Справочна" на . През 1970 г. България открива дипломатическа канцелария в Сингапур, оглавявана от временно управляващ. В пери
Общинските съветници в Перник приеха да се направят корекция в поименния списък на капиталовите разходи на Общината за тази година. Това се случи на извънредно заседание на Общинския съвет, а точката за корекцията бе единствена за разглеждане в дневния ред.
Всяка година Община Перник, а и не само, прехвърлят т.нар. преходни остатъци. Това са суми, които са предоставени на общините от републиканския бюджет за ремонт или изграждане на конкретни обекти, посочи председателят на Общинския съвет Денислав Захариев. Нормално е в една календарна година, заради тежките процедури по Закона за обществените поръчки, да не успяваме да реализираме тези обекти и парите за тях винаги биват прехвърляни за следващата година, коментира той.
Захариев поясни, че Община Перник е получила писмо от Министерство на финансите, в което е указано, че остатъчните средства трябва да бъдат р
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС са внесли един незаконен доклад в Столичния общински съвет (СОС) за препроектиране на ул. "Опълченска". Това заяви общинският съветник от групата „Продължаваме промяната – Демократична България“ („Спаси София“) Андрей Зографски по време на пресконференция, на която представиха насоки за проектиране на улици и градска среда в София.
Исканията на групата на ГЕРБ-СДС са СОС да задължи кмета на София Васил Терзиев да препроектира ул. "Опълченска", обясни Зографски. Той посочи, че чл. 19 от Закона за движението по пътищата ясно казва, че организацията на движението по пътищата, ремонтите и поддръжката на уличната мрежа са от ексклузивните правомощия на кметовете на общините.
Отношението на ГЕРБ е лицемерно спрямо градската среда и проектите на София, каза Зографски. Той посочи, че проектът за ремонт на ул. "
Актуализация на инвестиционната програма на Община Бобов дол, в частта "Капиталови разходи" за 2024 година, гласува Общинският съвет в града, на извънредна сесия днес. С решението средства, заложени в програмата за обекти, които не могат да бъдат реализирани през тази финансова година, се пренасочват за погасяване на заема на община Бобов дол, който е в размер на 210 хиляди лева и е от от 2006 г., каза председателят на Общинския съвет (ОбС) Красимир Чаврагански. "Има писмо от Министерство на финансите, с което се позволява средствата, които не могат да се усвоят, да се пренасочат", обясни Чаврагански.
Въпросът за актуализацията предизвика широка дискусия по време на заседанието, тъй като общински съветници питаха защо до този момент не са били изработени проекти и не е започнала работата по заложените капиталови обекти за годината. "Няма достатъчно хора, а броят на работе
„Дарения продължават да постъпват от редовни дарители през цялата година. Тази година, на нашата 65- годишнина, имаме още един важен акцент. Той става все по-важен с всяка година. Най-важният ресурс - това са хората. Последните години бяха много тежки за нас, зейна пропаст от липсата на хора. Подготвихме дигитална изложба, която публикувахме днес - „Да бъдеш архивист“. С нея се опитахме да пресъздадем голяма част от дейностите, скрити за обществото. В Габрово имаме 2570 фонда, над 300 000 архивни единици, в архива работят четирима души. Пожелаваме си на 70 - годишнината на Държавен архив - Габрово да ви посрещнем в новата сграда“, каза в приветствието си Цветомира Койчева, началник-отдел "Държавен архив" – Габрово.
В читалнята на Държавен архив – Габрово бяха наградени новите дарители на структурата. Тази година отличени бяха Христо Петров- фотограф и журналист от Габрово; Димитър Босев за своите дарения; Иван Ковачев - музикант, дарил документи, свързани с баща му; Димитринка Грънчарова, Мария Шандуркова и Калина Владова.
В деня на професионалния си празник Държавен архив – Габрово получи ценно дарение от Технически университет – Габрово. Двама от заместник-ректорите на висшето учебно заведение на Габрово - доц. д-р инж. Драгомир Василев, заместник-ректор "Научноизследователска работа" и доц. д-р инж. Христо Недев, заместник-ректор "Международно сътрудничество и връзки с обществеността" връчиха на Цветомира Койчева, началник отдел "Държавен архив" – Габрово албум със снимки от създаването на университета. Дарението е по повод 60-годишнината на Технически университет – Габрово и 65-годишнината на Държавен архив – Габрово.
Отбелязването на 65-годишнината от създаването на Държавен архив – Габрово започна вчера с Ден на отворените врати в архивохранилището на архива в Габрово.
На 10 октомври 1951 г. с указ на Президиума на Народното събрание се създава Държавният архивен фонд на Народна република България. Днес архивната система на България отбелязва своята 72-ра годишнина. Габровският архив е създаден на 1 октомври 1959 г. и е свързан със създаването на тогавашния Габровски окръг.
Екипът на Община Стара Загора организира първа среща със заинтересованите страни по проект "Климат", съобщиха от пресцентъра на институцията. Обсъдени са широк кръг теми, свързани със социално-икономическите фактори и уязвимостта на териториите, подложени на климатични рискове.
В срещата участваха представители на неправителствения сектор, бизнеса и публичната администрация като Регионалната инспекция по околната среда и водите - Стара Загора, Държавното горско стопанство и Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Освен това бяха представени основните политики и националните стратегически документи за анализ и идентификация на климатичното влияние върху различни сектори на социално-икономическия живот - биоразнообразие, човешко здраве, гори, води, селско стопанство, енергетика, градска среда, туризъм, транспорт, добавиха от Общинат
Първият по рода си в Стара Загора мултидисциплинарен медицински форум Medica Zagora ще се състои на 22 и 23 ноември в Културния център. Това съобщи на пресконференция началникът на отдел „Инвестиции“ в Общината Росица Райкова. Форумът се организира от администрацията в партньорство с Българския лекарски съюз (БЛС) и Регионалната здравна инспекция (РЗИ).
На пресконференцията присъстваха още директорът на РЗИ – Стара Загора д-р Недялка Кабаджова, директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ към инспекцията д-р Таня Перчемлиева, зам.-председателят на регионалната колегия на БЛС д-р Любомир Трифонов и общинският съветник Антон Тонев.
Форумът ще протече в две части, посочи Райкова. Първият ден ще е насочен предимно към медицинските специалисти, като целта ще бъде конференцията да послужи като платформа за обмяна на опит. Прогр
Пожарът в завода за производство на алуминиеви автомобилни части „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД не се е отразил на качеството на атмосферния въздух в Русе и съседните населени места. Това съобщи Рени Петрова, главен експерт "връзки с обществеността" на екоинспекцията в крайдунавския град.
Тя добави, че това се потвърждава от данните от пунктовете за автоматичен непрекъснат контрол в Русе, както и от този за собствен мониторинг на площадката на завода по време на и след инцидента на 21 ноември.
По данни от станциите, които измерват и метеорологични параметри след 3:00 ч. на 21 ноември, скоростта на вятъра в Русе е била над 70 км/ч, с посока запад-северозапад, което е подпомогнало разсейването на димните газове, причинени от пожара.
Операторът е във връзка с контролния орган по отношение спазването на сроковете на дадените от екоинспек
Темата за избор на председател на 51-вото Народно събрание коментираха Андрей Цеков („Продължаваме промяната – Демократична България“) и Даниел Митов (ГЕРБ-СДС) в предаването „Здравей България“ по Нова телевизия. Цеков беше номиниран от ПП-ДБ за поста, но вчера от коалицията обявиха, че оттеглят кандидатурата му и ще подкрепят Силви Кирилов от "Има такъв народ". Кирилов председателства вече няколко заседания в качеството му на най-възрастен народен представител. От групата на ГЕРБ-СДС издигат Рая Назарян за председател на парламента.
Много ясно вчера беше обявена позицията на ПП-ДБ. Оттегляме кандидатурата с цел да дадем изход на парламентарната криза, така че Народното събрание (НС) да може да започне своята дейност, каза Андрей Цеков. Имаше призив към всички политически партии да се обединят около това техническо решение, което ще позволи д
Община Карлово възстанови моста, който се намира на общинския път между селата Московец и Богдан, над река Стряма, съобщиха от пресцентъра на общината. Пътното съоръжение бе напълно разрушено при бедствието от 2 септември 2022 година. В първите дни след наводнението бе поставен временен мост от военнослужещи към Министерството на отбраната, който възстанови пътната връзка по суша, комуникациите и снабдяването към засегнатите села.
Единственият асфалтов път, който свързва село Богдан с общинския център Карлово и Подбалканския път, минава през този мост. Община Карлово спази всички законови нормативи - изготви технически проект, проведе обществена поръчка за избор на изпълнител и след осигуреното финансиране от държавния бюджет реализира изграждането на новото пътно съоръжение.
На 2 септември 2022 година при пороен дъжд от 200 литра на квадратен метър бяха наводнени