Да си архивист е призвание и отговорност. Това каза в интервю Калина Маджарова, началник-отдел в Държавен архив - Стара Загора по повод 10 октомври, професионален празник на архивистите. "В днешно време, когато системата на държавните архиви и хората, които работят в нея, са изключително малко, ние работещите сме всичко. Ние приемаме документите, ние ги обработваме, ние ги съхраняваме и се грижим за тях", обясни тя. Да си архивист е отговорност и чест, допълни Маджарова.
Преди 20 години, на 11 ноември 2004 г., в парижката военна болница “Перси” умира палестинският лидер Ясер Арафат (Рахман Абул Рауф Арафат ал Кудва Хюсейни).
Роденият на 4 август 1929 г. Арафат е председател на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) (4 февруари 1969-11 ноември 2004). Председател е на Централния комитет на палестинското национално движение за освобождение "Ал Фатах" (31 май 1980-11 ноември 2004). След признаването с резолюция на Общото събрание на ООН на Държавата Палестина на 15 декември 1988 г., Ясер Арафат е утвърден от Централния съвет на ООП за президент на Държавата Палестина на 2 април 1989 г. От 5 юли 1994 г. Ясер Арафат е ръководител на Палестинската автономна власт. След произведените избори на 20 януари 1996 г. за Съвет на автономията той полага клетва като президент на Палести
Възрастна жена от Исперих е станала жертва на телефонна измама, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева.
Около 14:30 часа вчера 80-годишната жена е подала сигнал в Районното управление, че от 12:00 до 14:00 часа същия ден е получила телефонно обаждане от непознат мъж, представил се за „Димитър Димитров от Криминална полиция“. Той успял да заблуди жената, че за полицейска операция по задържането на лица, извършващи грабежи на възрастни хора, е необходимо да предаде за съхранение на цивилен полицай всичките си налични пари и ценности. Около 14:00 часа на 13 ноември пред дома си измамената жена е предала 5200 лв., 250 евро и около 90 грама златни накити, посочи Георгиева.
В хода на предприетите незабавни и целенасочени оперативно-издирвателни действия в района на автогарата служителите на Районното управление в Исп
Девет пътнотранспортни произшествия на територията на Кюстендилска област са станали за седмица, съобщи на брифинг началникът на сектор "Пътна полиция" към Областната дирекция на МВР – Кюстендил Радослав Боюклийски. При катастрофите няма жертви, но са пострадали четирима души, които са без опасност за живота. За този период са извършени проверки на 601 моторни превозни средства и на 714 души. Съставени са били 123 акта и 135 фиша, а констатираните нарушения на скоростните ограничения са документирани със 171 клипа.
Главен инспектор Боюклйски представи и резултатите от контролната дейност в рамките на акция "Зима", която започна за цялата страна на 1 ноември. Той съобщи, че са санкционирани 9 велосипедисти, нарушили правилата за безопасно участие в движението, два са съставените актове на водачи на тротинетки, издаден е и един фиш. Санкционирани с фишове са били и четирима
Завършен е горският път ,,Горски път – Момчиловица – Гергиновица“, в землището на самоковското село Радуил, съобщи кметът на община Самоков по време на пресконференция, на която представи отчет за работата си през първата година от стъпването си в длъжност.
По пътя ще могат да минават пожарни автомобили и тези на горските служители, за да достигат бързо участъци, които горят или при други бедствия. През лятото бе подравнен теренът и оформена земната основа на трасето, което е с дължина близо три километра. Положен е и кариерен материал за стабилизиране на земното платно и трошено-каменна настилка.
Финансирането е безвъзмездно по проект ,,Намаляване на опасността от горски пожари на територията на община Самоков“ по Програмата за развитие на селските райони.
Кметът припомни, че в помощ на жителите на общината е и създаденото Авар
Контактният център в Самоков ще има нова онлайн платформа. Всички жители на общината ще могат да изтеглят уебприложение на своите мобилни устройства, каза на пресконференция секретарят на Община Самоков Венера Милова. Тя посочи, че през това приложение хората ще могат да подават сигнали за проблеми и нередности. Милова даде пример, че ако гражданин види запушена шахта или препълнен контейнер, ще може да направи снимка и да я качи в приложението, а сигналът ще бъде задействан. Не се изисква предоставяне на лични данни, а всички сигнали ще могат да бъдат видени в мобилното приложение, обясни Милова. Тя каза, че всичко ще бъде публично. Сигналите ще бъдат регистрирани в електронната система на Общината, добави секретарят на Общината.
Милова каза, че системата се въвежда, защото служителите на Община Самоков не винаги разбират за даден проблем. От администрацията ще разч
Тя разкри, че основното в работата е желанието да съхрани документите, които са богатството на България, за да може да бъдат показани и чрез тях да бъде разказана историята.
След дълги години работа в частния сектор Калина Маджарова решава да стане архивист преди малко повече от седем години, като близо две години е началник отдел. "Реших, че петте години, посветени на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и магистърската степен по "Балканистика", е крайно време да се отдам на историята и на документите, като дам и своя скромен принос, за да съхраним нашето богатство", посочи тя.
Калина Маджарова разкри, че най-богатият личен архив в Държавен архив-Стара Загора е на диригентката Росица Баталова. Той съдържа 610 архивни единици, като в една архивна единица може да има до 250 листа, уточни архивистът. "За нас като хора, занимаващи се с история и с документи, по-интересни и по-истински са личните фондове", посочи Маджарова. И обясни, че в нейната работа всеки един от тези лични фондове я е докоснал. И фондът на Мара Шопова, и фондът на Росица Баталова, с нейната история, посветена на оперното изкуство, както и на оперните прими Стефка Минева, Мария Клинчева и други. Защото от всеки един вземаш нещо, научаваш нещо, разбираш някой любопитен факт, свързан с историята", коментира Калина Маджарова.
Фондовете на предприятия, държавни и обществени институции са по-големи. Към момента в Държавен архив - Стара Загора общата фондова наличност е 2395,96 линейни метра с 3340 архивни фонда. От тях 3143 са учрежденски и 197 фонда са лични. Общият брой на архивните единици е 185 415. "Най-ценният ни документ са спомените на поп Минчо Кънчев. Те са много красиви с калиграфски почерк изписани. В тях разказва за Диарбекир и за заточението, и за всичко на което са били подложени българите по време на своя престой там", каза още Калина Маджарова.
Според архивиста за хората архивът е малко по-далечен и човек разбира къде е, ако има нужда да намери нещо.
Бързият влак, пътуващ от София за Петрич, е блъснал човек в района на град Кресна. За тежкия инцидент съобщават Български държавни железници (БДЖ) на страницата си. В информацията се посочва, че бързият влак №5617 престоява в гара Пейо Яворов в Кресна поради инцидент. До него се е стигнало заради неправомерно пресичане на железопътната линия.
Инцидентът е станал около 19:30 часа. Извършват се следствени действия. Движението на влака ще бъде възстановено, след приключването им, става ясно от съобщението на БДЖ.
Композицията е потеглила от столицата в 16:30 часа и по разписание е трябвало да пристигне в Петрич в 20:30. Заради инцидента закъснението на влака е повече от два часа. Очаква се той да пристигне в Петрич след 22:30 часа.
В Плевен ще се състои за втори път кампания за събиране на опасни битови отпадъци чрез мобилен пункт. За това съобщават от общинската администрация.
Плевенчани ще могат да предадат безвъзмездно опасни отпадъци, генерирани в ежедневието. Сред тях са лекарства с изтекъл срок на годност, отпадъци от спирачни и антифризни течности, живачни термометри, пестициди и препарати за борба с вредители, негодни батерии и акумулатори, както и бои, разредители и замърсени опаковки.
Кампанията е насочена към битови отпадъци и няма да приема материали, образувани от аптеки, училищни лаборатории, земеделски кооперации и фирми, подчертават от общината.
Мобилният събирателен пункт ще бъде разположен на паркинга до плевенския офис на Националната агенция за приходите този четвъртък от 10:00 до 15:00 часа.
от Община Плевен коментираха, че в края на октомври, когато се орг
Изчезналото в Петрич момиче е намерено мъртво. Това каза преди минути Кирил Стойков - секретар на Община Петрич. В 10:25 часа тялото на детето е намерено на дъното на канал, пълен с вода, който се намира близо до къщата на момиченцето.
Тялото на детето все още не е извадено. Очаква се полицейските служители да пристигнат на мястото на инцидента, а следователи да извършат оглед.
На този етап не е ясно дали по тялото на детето има следи от насилие или става въпрос за нещастен случай.
Припомняме, че момиченцето изчезна вчера в 14:00 часа от дома си в ромската махала в Петрич. Сигналът е подаден в 20:00 часа, а в издирването на детето се включиха повече от 600 човека.
Затворници облагородиха района около сградата, в която се помещават Следствените арести, Окръжната и Районната прокуратура и Административния съд в Разград, съобщиха от общинската администрация.
С реализацията на инициативата на Районна служба „Изпълнение на наказанията“ в Разград днес се запознаха кметът Добрин Добрев, областният управител на Разград Владимир Димитров, комисар Димитър Михалев – началник на Областната служба „Изпълнение на наказанията“ - Апелативен район Велико Търново и ст. инспектор Даниел Петров от Областната служба „Изпълнение на наказанията“ във Велико Търново.
Началникът на Районната служба “Изпълнение на наказанията“ в Разград главен инспектор Явор Янков благодари на местната и държавната власт за съдействието, оказано при изпълнението на проекта. Той обясни, че основните дейности с
Двете президентски институции показваме, не само, че диалогът е възможен. Той може да бъде открит, конструктивен, може да допринася за развитието на добросъседството между нашите две държави. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Баку след срещата си с държавния глава на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска. Двамата разговаряха в кулоарите на климатичната конференция на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан.
„Това е третата ми среща с президента Силяновска и аз мисля, че тонът на отношения, конструктивен диалог, прагматичен диалог, открит диалог, който задаваме ние с нея, би трябвало да се възприема и от правителството на Северна Македония“, допълни Румен Радев.
Според него България очаква правителството и парламентът на страната по-скоро да извършат всичко, което е заложено в преговорната рамка и в Договора за добросъседство, за
Като професионален празник на архивистите 10 октомври започва да се чества през 60-те години на ХХ век. С Указ 515 от 10 октомври 1951 г. на Президиума на Народното събрание се създава Архивно управление в структурата на Министерството на вътрешните работи, с което се поставя началото на националната архивна система. Година по-късно на 18 април с постановление на Министерския съвет е създаден и Държавният архив в Стара Загора.