Да си архивист е призвание и отговорност. Това каза в интервю Калина Маджарова, началник-отдел в Държавен архив - Стара Загора по повод 10 октомври, професионален празник на архивистите. "В днешно време, когато системата на държавните архиви и хората, които работят в нея, са изключително малко, ние работещите сме всичко. Ние приемаме документите, ние ги обработваме, ние ги съхраняваме и се грижим за тях", обясни тя. Да си архивист е отговорност и чест, допълни Маджарова.
Над 1000 таксиметрови автомобила от Пловдивска област излязоха на протест срещу високите цени на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Водачите се събраха на пред спортната зала „Чайка“ на бул. „Копривщица“ и се насочиха към автомагистрала (АМ) „Тракия“, като преминаха през бул. „Марица юг“ – бул. „Копривщица“ - бул. „Шести септември“ - бул. „Руски“ - бул. „България“ - ул. „Васил Левски“ - бул. „Карловско шосе“.
На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути.
“Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента”, каза Володя Домашенк
Нездравословно високите нива на замърсяване с азотен диоксид (NO) са в много точки на град София, където има и сериозно човешко присъствие – жилищни зони, офис пространства и бизнес сгради, основни спирки на градския транспорт, училища. Това съобщиха от сдружение „За Земята“ в прессъобщение във връзка с оповестяването на данните от нов междинен доклад на тема: „Замърсяване на въздуха с азотен диоксид преди, по време на и след зоната с ниски емисии от транспорта в София“.
„В 34 от 36 измерени точки концентрациите са над средногодишната норма от 40 µg/m³ през всички месеци", се посочва в прессъобщението на „За Земята". Освен на локациите на автоматичните измервателни станции на Изпълнителната агенция по околна среда, навсякъде другаде в града имаме наднормено замърсяване с азотен диоксид, уточниха от организацията. Основе
На днешното си заседание Общинският съвет на Каварна даде съгласие Общината да кандидатства по проект за възстановяване и защита на морските пространства. Проектът е OLAMUR (Offshore Low-trophic Aquaculture in Multi-Use scenario Realization) за асоциирани региони с название на процедурата: “HORIZON-MISS-2021-OCEAN-04-01- Лайтхаус в басейните на Балтийско и Северно море. Морска аквакултура със слабо въздействие и максимално използване на морското пространство“, програма Хоризонт 2021-2027".
Заместник-кметът Диана Додова поясни, че финансирането е изцяло по проекта и не се изисква собствено дофинансиране на дейности. Тя обясни, че каскадното финансиране по проекта OLAMUR e на стойност от 100 000 евро и е определено за присъединяване на допълнителни региони, като този на Черно море и в частност община Каварна.
Пилотните проекти, като този в Бълг
Сезирал съм прокуратурата за извършване на проверка за цялата дейност по изграждане на довеждащия водопровод от яз. „Тича“ и подаването на питейна вода за нуждите на жителите на община Шумен, съобщи на пресконференция днес кметът на града проф. Христо Христов.
Той каза още, че е сезирал и Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) с искане цената на водата да бъде намалена за периода, през който, според информацията на Регионалната здравна инспекция в Шумен, водата бе с повишена мътност и от инспекцията препоръчваха да не се ползва за пиене и готвене.
"Моля да бъде извършена проверка за наличие на данни за извършени престъпления по смисъла на Наказателния кодекс от физически лица в лично качество или като представляващи съответни юридически лица в цялостната процедура по изграждане на новия довеждащ водопровод, второ – за наличие на да
Общинският съвет в Несебър настоява за ликвидация на медицинския център "Д-р Д. Пеев" ЕООД в курортния комплекс Слънчев бряг, стана известно на днешното заседание на институцията. Днес съветниците гласуваха на следващото заседание да бъде внесена докладна записка за вземане на решение за ликвидацията на здравното дружество и избор на ликвидатор. Решението бе прието с 13 гласа "за", трима "против" и един "въздържал се".
Общинският съвет реши още временно част от общинската сграда, където се намира медицинският център, да бъде предоставена на Филиала за спешна медицинска помощ, както и да се проведе конкурс за отдаване на останалата част от сградата, обслужващите гаражи и складове под наем.
Мотивите за това решение са, че при извършен одит за финансово-икономическото състояние на медицинския център са установени редица нарушения на финансовата дисциплина, при отдаването по
Тя разкри, че основното в работата е желанието да съхрани документите, които са богатството на България, за да може да бъдат показани и чрез тях да бъде разказана историята.
След дълги години работа в частния сектор Калина Маджарова решава да стане архивист преди малко повече от седем години, като близо две години е началник отдел. "Реших, че петте години, посветени на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и магистърската степен по "Балканистика", е крайно време да се отдам на историята и на документите, като дам и своя скромен принос, за да съхраним нашето богатство", посочи тя.
Калина Маджарова разкри, че най-богатият личен архив в Държавен архив-Стара Загора е на диригентката Росица Баталова. Той съдържа 610 архивни единици, като в една архивна единица може да има до 250 листа, уточни архивистът. "За нас като хора, занимаващи се с история и с документи, по-интересни и по-истински са личните фондове", посочи Маджарова. И обясни, че в нейната работа всеки един от тези лични фондове я е докоснал. И фондът на Мара Шопова, и фондът на Росица Баталова, с нейната история, посветена на оперното изкуство, както и на оперните прими Стефка Минева, Мария Клинчева и други. Защото от всеки един вземаш нещо, научаваш нещо, разбираш някой любопитен факт, свързан с историята", коментира Калина Маджарова.
Фондовете на предприятия, държавни и обществени институции са по-големи. Към момента в Държавен архив - Стара Загора общата фондова наличност е 2395,96 линейни метра с 3340 архивни фонда. От тях 3143 са учрежденски и 197 фонда са лични. Общият брой на архивните единици е 185 415. "Най-ценният ни документ са спомените на поп Минчо Кънчев. Те са много красиви с калиграфски почерк изписани. В тях разказва за Диарбекир и за заточението, и за всичко на което са били подложени българите по време на своя престой там", каза още Калина Маджарова.
Според архивиста за хората архивът е малко по-далечен и човек разбира къде е, ако има нужда да намери нещо.
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината.
В района на Туристическия информационен център, читалището и библиотеката във Велики Преслав, има отделени части от покривната конструкция на библиотеката. В периметъра на тези сгради има паднали дървени конструкции и ламарини, информират от общината.
Територията е обезопасена от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Велики Преслав. Апелира се гражданите да не преминават оттам.
Както съобщихме, на 21 ноември дежурните спасителни и противопожарни екипи в Шуменско разчистваха паднали от силния вятър дървета. За 24 часа екипите реагираха на десет сигнала, информираха от Областната дирекция на МВР в Шумен. Без ток бяха селата Овчарово и Костена река.
Темата за миграцията и правото на убежище бе обсъдена във втория ден от конференцията на групата на „Европа на суверенните нации“, която се провежда в столичен хотел. На събитието присъстваха евродепутати, както и представители на „Възраждане“. Конференцията ще продължи и утре.
По темата в първия панел от форума днес говореха адвокат проф. Улрих Фосгерау от Германия и проф. Михаел Гайстлингер от Австрия. Те коментираха някои от принципите на правото за даване на убежище.
Според проф. Улрих Фосгерау, юрист, преподавател по конституционно и европейско право, миграционната криза е на такъв етап, че се изисква затваряне на границите и налагане на правилото за първата държава. Решението в момента е пълно затваряне на границите на Германия и силен контрол на външните граници, отбеляза той. Правното положение в Германия до момента е много ясно – ис
Със заповед на кмета на община Чепеларе Боран Хаджиев от вчера е въведен воден режим във висока и ниска зона на село Проглед, каза управителят на "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) - Смолян Костадин Тотев. Той посочи, че причината е намален дебит във водоизточниците.
Съгласно заповедта на кмета Хаджиев в селото водоподаване ще има във времето от 22:00 до 06:00 часа - всеки ден до нормализиране на водоподаването.
Към момента в област Смолян е въведен режим на водата и в село Малка Арда. Стабилизирахме положението в селата Павелско, Петково и Славейно, както и в кв. Станевска маха в Смолян, хората вече имат вода. Язовир „Пловдивци“ - единственият язовир за питейни нужди в област Смолян, е пълен на 60 процента, посочи още Костадин Тотев.
За втора поредна година в Перник ще бъде отличен доброволецът и доброволческата инициатива на 2024 година. Това съобщи Александър Йорданов - младежки медиатор към Консултативния съвет за младежка политика (КСМП) към кмета на община Перник.
Той коментира, че до вчера всеки желаещ гражданин, училище или организация, са имали възможността да предложат своите номинации. Това е ставало през създадена за целта онлайн платформа.
След този етап предстои оценка на кандидатурите и определяне на трите доброволчески инициативи и заслужили млади хора. Победителите в отделните категории ще бъдат определени чрез последващо гласуване.
Награждаването на доброволеца и доброволческата инициатива на 2024 г. ще се случи на 5 декември в заседателната зала на Община Перник.
Идеята на организаторите на инициативата от КСМП е да превърнат в традиция отбелязването на М
Тържественото запалване на коледните светлини в Кюстендил, което ще се състои на площад „Велбъжд“, е насрочено за 30 декември от 17:30 часа, съобщи на брифинг кметът на община Кюстендил Огнян Атанасов.
Тогава ще грейне почти цялата украса, която е подготвена. Всяка събота ще има музика и забавления в коледното градче на Кюстендил, което е на площада, а в концертите ще взима участие и духовата музика, със специално подбрани коледни мелодии, казаха Атанасов и началникът на общинския отдел „Култура и духовно развитие“ Емануела Дюлгерска.
На 25 декември от 12:00 часа на централния площад в Кюстендил ще бъде посрещнат Дядо Коледа, а от 19:30 часа ще има коледен концерт, посочи още кметът на Кюстендил. Ежедневно ще работят творчески ателиета и работилници за деца. На 26 декември на централния площад ще се състои караоке и денс парти на откри
Като професионален празник на архивистите 10 октомври започва да се чества през 60-те години на ХХ век. С Указ 515 от 10 октомври 1951 г. на Президиума на Народното събрание се създава Архивно управление в структурата на Министерството на вътрешните работи, с което се поставя началото на националната архивна система. Година по-късно на 18 април с постановление на Министерския съвет е създаден и Държавният архив в Стара Загора.