До четири години може да започне изграждането на новия Дунав мост при Русе при осигуряване на средства. Това заяви председателят на Научно-техническия съюз по транспорта (НТСТ) инж. Ясен Ишев.
Двама души са загинали, 24 души са ранени при 17 пътни инцидента в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на сайта си.
В София е имало една тежка и 35 леки катастрофи.
От началото на месеца в страната са станали 393 пътни произшествия с 44 загинали и 502 ранени. Катастрофите от началото на годината са 6431, вследствие на тях 421 души са починали, а 8101 са пострадали.
Клуб „Светлини сред сенките“ при Общинския детски комплекс „Св. Иван Рилски“ в Казанлък ще представи своята 21-ва колективна книга „Щури букви“, съобщиха от комплекса. Представянето ще бъде на 21 ноември в общинската библиотека „Искра“.
Книгата е адресирана към малките читатели, които изучават азбуката и е забавно четиво, написано в рими. Освен стихотворения, посветени на всяка буква, младите автори са нарисували илюстрации към всеки стих.
Ще бъдете приятно изненадани и силно вдъхновени, от срещата с младите писатели и художници, обръщат се организаторите към желаещите да посетят представянето.
Светлините на коледната елха в Перник ще бъдат запалени на 6 декември, съобщи секретарят Мартин Жлябинков. Той каза още, че тази година е избрано ново място за Коледния базар и елхата.
Традиционният базар тази година няма да бъде подреден на Централния градски площад „Кракра Пернишки“, а в пространството пред Общинския комплекс „Дворец на културата“, обясни Жлябинков. Там ще бъде позиционирана и елхата, върху фонтана, който е покрит и зазимен, уточни той. Ще бъде изградена специална платформа, на която ще бъде поставена, ще бъде обособено и място за снимки. „Около нея ще бъдат подредени и дървените къщички за базара. Смятаме, че новото място ще даде един нов облик и уют", отбеляза секретарят на Община Перник.
Усилено върви подготовката, а и монтажните дейности по коледната украса в града, каза още той. Улица „Търговска“, Централ
Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.
„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.
Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния
Установени са 547 нарушения на скоростните режими, от които 445 са извън населени места, съобщи пред журналисти старши инспектор Тунай Йонуз от сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР в Шумен при проведена акция на "Пътна полиция" на бул. „Симеон Велики“ в града, където бяха проверени десетки водачи на автомобили, включително в рамките на втория етап от акция „Зима“.
„Продължава тенденцията да се нарушава ограничението на скоростта, основно в извънградска среда. Най-голямото нарушение на скоростта през седмицата е на водач, засечен да управлява автомобил със 160 км/час, при разрешени 90 км/час, преди да навлезе в с. Радко Димитриево“, каза Йонуз.
По думите му 1102 са извършените проверки на водачи на автомобили в Шуменско от 11 до 17 ноември. Регистрирани са 16 пътнотранспортни произшествия, с д
Той участва в „Дунавски транспортен форум – 2024“ в Канев център на Русенския университет „Ангел Кънчев“, на който бяха представени транспортните проекти и предизвикателства пред региона.
Инж. Ишев уточни, че са започнали проучвателни дейности по новия Дунав мост, който трябва да се изгради между Русе и Гюргево. „Водеща е румънската страна. Две години ще проучват къде точно, каква геология. Предварително ще правят технологични оценки. Надявам се след две години ще се изготви задание и ще се обяви търг. Тече процедурата, стъпка по стъпка, да се надяваме, че след още година-две ще може да бъде избран изпълнител и при осигуряване на средства, да започнат строително-монтажни работи“, каза още инж. Ишев.
Той добави, че е важно да се определи точното място на съоръжението, което трябва да има връзка с магистралата Русе – Велико Търново. Припомняме, че изграждането започна в края на миналата година, като тя беше определена за приоритетен обект. Освен осигуреното финансиране по програма "Транспортна свързаност" 2021-2027 г. обаче се търсят и допълнителни средства за осигуряване на изграждането на близо 133-километровата магистрала.
Инж. Ишев отчете, че строителите на обхода на Бяла, по който се работи от миналата година, са изградили вече бетонов възел, изгражда се и асфалтова база. Изникнал е проблем с изграждането на високи насипи, които върху льосови почви не са превени досега в България.
„Явно при проектирането не са съобразили, че в България такива високи насипи в льосови почви не са правени. Очакваме най-късно до края на месеца този въпрос да бъде решен, за да може да се даде технология как да бъдат изпълнявани те“, каза още инж. Ишев.
Няма опасност населени места в Русенско да преминат на воден режим. Това каза в съобщение до медиите областният управител на Русе Драгомир Драганов. Той обясни, че е получил поредица въпроси от притеснени граждани, тъй като все повече населени места в редица области от страната преминават на воден режим, а броят на пресъхващите язовири расте.
Драганов поясни, че захранването с питейна и битова вода в област Русе се осъществява чрез изградени кладенци и сондажи на естествени подземни водоизточници, а не от язовирите.
Експерти от Областната междуведомствена комисия са проверили изкуствените водоеми, които в региона са 14, и са констатирали, че те са в добро експлоатационно състояние. Три от язовирите са напълно източени и не работят.
По думите на Драганов водоемите в Русенско са с достатъчно голям свободен обем за поемане на висока вълна от дъждове през
Необходимостта от продължаване на диалога Европейски съюз - Израел и прилагането на споразумението за асоцииране, е от ключово значение за намиране на трайно решение на конфликта в региона на базата на две държави, заяви зам.-министърът на външните работи Елена Шекерлетова на Съвета „Външни работи“ в Брюксел, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).
Това стана по време на дискусия по повод предложението на върховния представител Жозеп Борел да бъде суспендиран политическия диалог ЕС-Израел.
Българският заместник външен министър акцентира върху необходимостта от деескалация на конфликта, подновяване на дипломатическите усилия и недопускане на разрастването на военните действия в региона.
„България подкрепя изпълнението на Резолюция 2735 на Съвета за сигурност на ООН за незабавното и безусловно освобождаване на всички заложници и прекр
Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе връчиха два акта на "Оргахим резинс" АД за разпространение на миризми. Това съобщи експертът "Връзки с обществеността" на РИОСВ в крайдунавския град Рени Петрова.
На предприятието за пpoизвoдcтво, тъpгoвия, внoc, изнoc и диcтpибуция нa смоли, дисперсии и лепила "Оргахим резинс" АД са съставени два акта за нарушение на условието за неразпространение на миризми извън границите на работната площадка, записано в комплексното разрешително.
Нарушенията са установени през предходния месец. В инспекцията на 9 октомври са получени многобройни сигнали от граждани за разпространение на миризми. В изпълнение на заповед на директора на РИОСВ в Русе за извънреден контрол в района на производствените площадки на дружества от Източна и Западна промишлена зона са извършени обходи в интервала от 19:00 до
Плевенският Общински съвет прие промяна в инвестиционната програма на извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията беше от една точка - извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година.
Промяната бе приета с 25 гласа „за“, двама „против“ и 11 „въздържал се“. Първоначално в залата се регистрираха 37 общински съветници.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен, е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерс
Общинските съветници в Дулово дадоха съгласието си за учредяване на Местна инициативна група (МИГ) „Дулово 2024“. Това се случи на проведеното извънредно заседание на Общинския съвет.
Докладната записка бе входирана от кмета на общината инж. Невхис Мустафа. В нея се посочва, че решението за създаване на МИГ е част от подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), финансиран от Програмата за селските райони за периода 2021 – 2027 година. Друг мотив да се създаде инициативна група, че Общината не се е възползвала от предимствата и възможностите на подхода ЛИДЕР, предлаган в предни програмни периоди, с което са пропуснати ползи за институцията и за местните общности.
Основните цели на местната инициативна група са подкрепа на местните общности за реализиране на социални, икономически и екологични проекти, създаване на интегрирани стратегии за разви
Въпреки това той добави, че няма промени на крайния срок за изпълнението строителните дейности по магистралата, като припомни, че по договор първите два участъка – от Русе до Бяла и обхода на Бяла трябва да завършат в края на 2027 година.