Кризисен център – село Овча могила при Община Свищов навърши осем години от основаването си днес. В рамките на този период служителите на Кризисния център са се отзовали на над 700 повиквания на територията на общината с противопожарен автомобил и с линейка, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
ГЕРБ измислят множество причини да не говорят с нас, но истината е само една - не могат да се откажат реално от Пеевски. Това написа в личния си профил в социалната мрежа Фейсбук Кирил Петков, съпредседател на "Продължаваме промяната" и един от лидерите във формацията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).
Петков припомня, че декларацията на ПП-ДБ с искане за "санитарен кордон" около "ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски цели да се намери съгласие в 51-вото Народно събрание за премахване на няколко ключови лоста на влияние от ръцете Пеевски: главен прокурор, шеф на Комисията за противодействие на корупцията, заместник-председател на Народното събрание, шефове на комисии.
Той отбелязва, че в момента цялата държава е в ступор - без работещ парламент и без редовно без правителство. Според него всичко това е заради "неспособността на ГЕРБ да кажат твърдо не на
Завишени, но не превишени стойности на ксилен и толуен, е регистрирала Мобилната автоматична станция (МАС) на Изпълнителна агенция по околна среда при последното за тази година измерване на качеството на атмосферния въздух в Русе. Това съобщи експертът по „Връзки с обществеността“ на екоинспекцията в крайдунавския град Рени Петрова.
Тя посочи, че станцията е била разположена в западните части на града, в района на Флотската кула, където се помещава Хидрометеорологичната станция на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав”. Там тя е извършила измервания в периода от 26 октомври до 12 ноември включително.
Освен основните атмосферни замърсители станцията е оборудвана с анализатори на бензен, толуен, мета и пара ксилени. По предварителни данни от Регионална лаборатория – Русе завишените норми на органичните съединения са
Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в Кодекса на труда, свързани с определянето на минималната работна заплата (МРЗ). Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
Предложените промени в Кодекса на труда, свързани с транспонирането на Директивата относно адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз, предстои да се дебатират в Междуведомствената работна група, създадена в МТСП, обясни на среща с представители на национално представителните организации на работодателите и работниците и служителите служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов, цитиран в прессъобщението.
Направените предложения целят единствено работата по транспониране на Директивата да стане по-целенасочена, каза министър Иванов. Трябва да положим усилие да намерим съгласие и очаквам да получим подкрепата
В съответствие със сега действащия Кодекс на труда (КТ) минималната заплата за 2025 г. е определена с постановление на Министерския съвет и от 1 януари ще бъде 1077 лв. Законодателните промени за транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС в националното законодателство няма да доведат до намаляване на нейния размер. Това посочват от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) в писмен отговор след запитване . Вчера от ведомството информираха, че предложенията за изменения в КТ ще бъдат обсъдени на работна група днес.
На този етап няма подготвен окончателен текст на Закон за изменение и допълнение на КТ, свързан с транспонирането на Директивата, коментират от МТСП. Оттам уточняват, че измененията са свързани с въвеждане на критерии за определяне на минималната работна заплата и референтна стойност за оценка на нейната адекватност. „Пр
Ловно куче оцеля, след като е нападнато от мечка край смолянското село Арда. Информацията бе потвърдена от Веселин Михайлов, председател на ловната дружинка в Арда. По негови наблюдения в околностите на селото има много мечки, които са все още активни заради топлата есен.
Инцидентът е станал в местност на около 3 км от селото при последния ловен излет. Кучето Шаро е било нападнато от мечка по време на ловната гонка. Четириногият спътник на авджиите показал храброст при схватката с мечока. Оцелялото куче е само с леки наранявания от борбата с хищника. Шаро е от порода барак, а стопанинът му Даян Грозданов вече няма притеснения за бойните му качества, обясняват ловци.
Мечките в района засега не показват признаци за преминаване към зимна летаргия, в топлото есенно време все още обикалят в горите наоколо, твърдят жители от селата от горното поречие на р. А
Служителите са отреагирали на пожари в къщи и други постройки, пожари в сухи треви, стърнища и гори. Извършвани са дейности по разчистване след пожари, катастрофи, порои на територията на общината, както и подпомагане дейностите по разчистване на наводнени къщи в село Каравелово, община Карлово.
За своята осем годишна история Центърът доказа своята ефективност във връзка с борбата с пожарите и бедствията с цел бърза и адекватна реакция за овладяване на спешни ситуации. В работата на терен служителите показват професионализъм, а тяхната адекватна и бърза реакция помага за благоприятното решаване на критични ситуации, допълниха от Общината.
През 2017 г. трима служители в Кризисния център бяха наградени с почетно отличие на МВР за доблест и заслуга трета степен, заради проявена от тяхна страна храброст в конкретна ситуация, застрашаваща живота и здравето на хората и за оказано съдействие на МВР. През същата година Съветът на Европа отличи в конкурс за описание на добри практики в местното самоуправление иновативната за България практика: „Кризисен център към кметство Овча могила, община Свищов“, където Общината заема престижно второ място. В края на 2020 г. служителите на Кризисния център са наградени от кмета на Общината д-р Генчо Генчев с почетна грамота и Медал „За граждански заслуги“ – III степен за принос в кризисни ситуации и извънредно положение по време на ковид пандемията.
Към настоящия момент в Кризисния център работят четирима служители, а във всички дейности се включват и доброволци от Доброволно формирование – Община Свищов.
Кризисен център – село Овча могила при Община Свищов е открит на 11 октомври 2016 г. по идея на кмета на Общината д-р Генчо Генчев като първия в България Кризисен център за борба с пожарите, бедствията и катастрофите. През август доброволци от Кризисния център участваха в гасенето на пожар в свищовското село Горна Студена.
През следващото денонощие над страната ще преобладава облачно време, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология. През нощта от югозапад ще започнат нови валежи от дъжд, в планинските райони над 500 метра надморска височина - от сняг, без валежи ще е в Северозападна България. През деня от запад валежите временно спират, най-късно в североизточните райони, но през нощта срещу четвъртък от юг отново ще се активизират. Ще духа слаб, в източните райони до умерен северен вятър. Минималните температури ще бъдат между 0° и 5°, а максималните: в Северна България между 3° и 6°, в Южна и по Черноморието - между 7° и 12°. В София минималната температура ще е около 0°, максималната - около 7°. Атмосферното налягане ще се понижи, но ще се задържи малко по-високо от средното за месеца.
Над Черноморието ще бъде облачно, на много места с валежи
За една седмица – от 4 до 10 ноември, във Варненска област са установени 20 души, шофирали след употреба на алкохол или наркотици, съобщиха от полицията в крайморския град. Наложените актове и фишове са над 2072. Засечените нарушения на ограниченията за скорост надхвърлят 4670.
Общо седем души са шофирали с над 1,2 промила алкохол в кръвта. По тези случаи са образувани досъдебни производства. Шестима души са шофирали под въздействието на наркотици.
През седмицата в региона са станали общо 69 катастрофи, като при три пътнотранспортни произшествия са загинали четирима души – трима водачи и един пътник.
Припомняме, че през предходната седмица в областта бяха регистрирани над 4500 случая на шофиране с превишена скорост, а катастрофите бяха 44 без загинали.
За днес прекъсваме заседанието и го възобновяваме на 13 ноември, сряда, от 11:00 часа, обяви след почивката Силви Кирилов, който председателства първото заседание на Народното събрание. Това е консенсусът, до който се е стигнало на Председателски съвет, който се събра в почивката, поискана от "Има такъв народ" (ИТН), след като и на балотажа не бе избран редовен председател на новия парламент.
Тошко Йорданов от ИТН преди прекъсването предложи временно за председател на Народното събрание да бъде избран най-възрастният депутат - Силви Кирилов, който да остане на поста до момента, в който се сформира мнозинство, което да излъчи свой председател.
Най-възрастният присъстващ народен представител - Силви Кирилов (”Има такъв народ”), откри първото заседание на новоизбраното 51-во Народно събрание.
Преди това в залата се регистрираха 234 обявени за избрани народни представители и беше установено наличието на кворум за начало на заседанието.
В пленарната зала присъстват президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър-председател Димитър Главчев, патриархът на Българската православна църква Даниил, министри от служебния кабинет, представители на съдебната власт, на официалните вероизповедания в България и на дипломатическия корпус.
По Конституция на първото заседание на новоизбрания парламент народните представители ще положат клетва и трябва да изберат председател и заместник-председатели на Народното събрание.
„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП – ДБ) още не са решили за номинацията си за председател на 51-ия парламент. Това коментира Божидар Божанов от ПП-ДБ в отговор на въпрос какво е предложението на формацията. Все още не сме го решили окончателно, ще го обявим малко по-късно, каза той пред журналисти тази сутрин преди началото на първото заседание на новото Народно събрание.
Нашите условия са ясни и публични – няма как да дадем подкрепа за председател, ако след това ще има мнозинство, в което участва Пеевски, и не приема спирането на процедурата за главен прокурор, коментира също Божанов.
Нашият анализ на политическата криза е, че тя е там, защото хората не вярват, че институциите работят в тяхна полза, заяви Божидар Божанов на въпрос относно действията на партиите, за да бъде съставено редовно правителство. И добави: „