Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) е представило искане пред финансовото министерство от държавния бюджет за 2025 г. да бъдат заделени 150 милиона лева целево за разрешаване на проблемите с управлението на отпадъците. Това каза днес във Варна изпълнителният директор на организацията Силвия Георгиева по време на събитие, посветено на Деня на българската община и местното самоуправление – 12 октомври. Акцентът в дискусията бе върху готовността на местните власти за промяна на формирането на такса смет. По думите на Георгиева, предстоящите промени изискват инвестиции от администрациите и това е причината сдружението да поиска отпускането на целеви средства от бюджета.
Общо 3372 моторни превозни средства и 6371 души са проверени на територията на Областната дирекция на МВР в Стара Загора за изминалата седмица, съобщи старши инспектор Грозданка Андреева, началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Стара Загора, цитирана от пресцентъра.
При проверката са установени седем водачи, които са управлявали моторно превозно средство (МПС) с рисково поведение, трима водачи са шофирали след употреба на алкохол до 1,2 промила, а четирима водачи са управлявали след употреба на алкохол над 1,2 промила. Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са установени да шофират двама водачи, а един водач, спрян за проверка, е отказал да бъде тестван за употреба на алкохол или наркотични вещества. Установено е едно нарушение за неправилно изпреварване.
От ОДМВР-Стара Загора обявиха още, че в същия период са установени 11 в
Общо 1253 са констатираните нарушения за изминалата седмица на територията на област Габрово. Това съобщи на брифинг старши инспектор Момчил Григоров, в сектор „Пътна полиция“ на Областната дирекция (ОД) на МВР - Габрово. За периода на територията на областта са настъпили три пътнотранспортни произшествия.
От всички 1253 нарушения, 815 нарушения са за превишена скорост. Установени са двама водачи, шофирали след употреба на алкохол и двама неправоспособни.
През изминалата седмица на територията на област Габрово при настъпилите три пътнотранспортни произшествия, е пострадал един водач.
Контролните органи са съставили 56 акта, като от тях 24 за неизползване на обезопасителен колан, два за ползване на мобилен телефон от водачи на МПС, два за отнемане предимство на пешеходец, два за неправилно превозване на деца в автомобила. Наложените глоби с фиш с
Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.
Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д
Нивото на язовир "Порой" е било свалено значително, за да се достигнат съоръженията, изискващи ремонт. Всички дейности ще приключат до края на тази година. Това каза пред журналисти кметът на община Бургас Димитър Николов, който също се включи в инспекцията на водоема заедно със служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова, кмета на община Поморие Иван Алексиев и директора на ВиК-Бургас Цветан Мирчев.
"Очаквам оттук нататък нивото да се възстанови в рамките на година и половина-две. Язовир "Порой" ще бъде вторият резервен язовир за питейни нужди, който ще се използва за Бургас и селищата по Южното Черноморие. Предстои, разбира се, да бъдат изградени и две пречиствателни станции на язовирите "Порой" и "Ахелой". Рискове по отношение на питейната вода в следващите две години няма", каза Николов.
Близо 20 млн. лева ще струва изграждането на преч
Общинският съвет в Тервел ще проведе извънредно заседание днес. Това става известно от публикуван на сайта на Общината проект на дневен ред, който включва две докладни записки, внесени от кмета на Тервел - инженер Симеон Симеонов.
В първа точка се посочва, че Община Тервел изпълнява проект “Повишаване на енергийната ефективност на сгради общинска собственост в Община Тервел”, който предвижда изграждането на фотоволтаична инсталация с мощност 170 kW за покриване на собствени нужди на сградата на Общинска администрация - Тервел. Проектът се финансира по мярка седем “Основни услуги и обновяване на селата в селските райони” от Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 година.
Общината може да подаде заявление за получаване на авансово плащане по проекта, след подписването на Анекс към договора по инициативата на Държавен
Промяната в модела на определянето на такса смет е, че тя вече няма да се изчислява на база оценката на имота, а на база генерирани количества боклук, стана ясно по време на дискусията. Кметът на Аксаково Атанас Стоилов коментира, че новият алгоритъм на определяне на налога обаче не е доизпипан. Според него е добре, че въвеждането на новия модел за формиране на таксата е отложен за 2026 г., тъй като през 2025 г. общините ще имат възможност да си направят необходимите изчисления, търсейки и информация от еколозите, службите по кадастър и ГРАО.
Промяната на модела ще доведе до повишение на такса смет, допълни кметът на Девня Свилен Шитов. Според него е редно общините заедно да мислят как ударът върху гражданите да бъде по-малък. По думите му е наложително да се работи много по-активно с хората, за да събират разделно отпадъците си, което може да намали финансовата тежест за депонирането на смесените боклуци. Позицията на събралите се кметове беше, че трябва да се работи и в посока пое-ефективно рециклиране и оползотворяване на различните видове отпадъци.
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов подчерта, че са нужни и промени в законодателството, които да позволят общините сами да въвеждат разделното събиране на отпадъци, а не да работят само с 4-те лицензирани оползотворяващи организации в страната. Позицията му бе подкрепена и от кмета на Варна Благомир Коцев, който посочи, че местната власт не разполага с механизъм за въздействие върху тези компании, за да ги накара да сложат повече цветни контейнери или да ги изпразват по-често.
Кметът на Белослав Деян Иванов повдигна темата с нерегламентираните сметища и разходите, които правят общините за почистването им. Според него в тази посока също трябва да се работи много с хората, за да им се обясни, че парите за разчистването на боклука, който изхвърлят в нарушение на правилата, могат да бъдат ползвани за по-смислени неща.
Изпълнителният директор на НСОРБ съобщи пред кметовете, че през следващата година организацията планира провеждането на 12 срещи в страната, посветени на управлението на отпадъците и изчисляването на такса смет по нов начин. По думите на Георгиева темата ще бъде широко дискутирана и на предстоящата в Албена Годишна среща на местните власти, която ще се проведе от 13 до 15 октомври. Очаква се в тридневния форум да вземат участие над 800 представители на общини и Общински съвети от страната, както и на министерства и държавни агенции.
В Плевен през изминалата седмица са съставени 50 фиша за неправилно паркиране на улици в централната градска част. Това съобщи пред журналисти началникът на отдел „Инспекторат“ в Община Плевен Николай Георгиев.
Глобата за това нарушение е 50 лв.
Според Георгиев този начин на санкциониране на шофьорите, спрели неправилно, не е по-малко ефективен от това автомобилът на нарушителя да бъде вдигнат с репатриращ автомобил, т.нар. „паяк“. Той подчерта, че много от централните улици в Плевен са тесни. Ако се наложи вдигане на автомобила с „паяк“, за да бъде откаран на наказателен паркинг, това би затруднило движението по някои улици, особено, ако те са еднопосочни, коментира Георгиев.
Към момента в Плевен няма фирма, която да извършва репатриране на автомобилите, спрели неправилно. Последната е обявила фалит.
Ге
„Роми и дезинформация“ ще е тема на журналистическа работилница. Събитието ще се състои на 21 ноември в пространството „Сохо“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).
Ще бъде представено проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност. То е изготвено от Мина Киркова, журналистка от Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания ще представят Деян Николов и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Модератор на срещата ще бъде Мария Черешева, журналистка и председателка на АЕЖ-България.
Сред въпросите, които ще бъдат поставени на работилницата, са как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстоянието, може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, п
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие да открие повторно процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС), пo предложен от Съдийската колегия времеви график.
Според хронограмата процедура започва днес, а внасянето на предложения за кандидати ще могат да се правят в следващите четири заседания на Пленума на ВСС. Предвижда се изборът на председател да се проведе на 20 март.
Атанаска Дишева се обяви против подновяването на процедурата. Един от доводите беше липсата на кандидати по време на предходната процедура. Според нея няма как седмица по-късно да се появи някой.
По думите на Олга Керелска това е спорна процедура, пълна със съмнения. Тя също не подкрепи подновяването на процедурата.
Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури.
От 19 до 22 ноември 2024 г. на посещение във Варна бе командирът на Военноморските сили на Република Полша вицеадмирал Ярослав Земянски, съобщиха от Щаба на флота в крайморския град.
На 20 ноември пред сградата на Адмиралтейството гостът беше посрещнат с тържествена церемония от контраадмирал Кирил Михайлов, командир на Военноморските сили на България.
По време на разговорите в Командването на Военноморските сили вицеадмирал Земянски беше запознат с мисията, задачите, състава и проектите за развитие на българските Военноморски сили. Бяха обсъдени въпроси от взаимен интерес, набелязани насоките за развитие и перспективите на двустранното сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, допълват от Щаба на флота.
След това вицеадмирал Земянски се запозна със задачите на Центъра „Военноморски координационен елемент“ по разкриване на опозната картина
Увеличението на таксата за битови отпадъци коментираха кметове на общини от Югозападна България на пресконференция, организирана от Сдружението на Югозападните общини (СЮЗО). На пресконференцията стана известно, че кметове на 35 общини са се подписали под позиция, относно политиките на местните власти за управление на отпадъците.
Съобразно екологичното законодателство на българските общини е вменена отговорността и ангажимента относно дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъците, както и грижите за зелените площи и чистотата на общинските пространства, каза на пресконференцията кметът на Сандански Атанас Стоянов. Той подчерта, че обезпечаването на тази комплексна дейност е с такса „битови отпадъци“, но голяма част от общините „вече изпитват хроничен дефицит“ на финансови средства, относно обезпечаването на тази дейности.&n