От утре започва третирането на терени, засегнати от борова процесионка в старозагорския квартал "Три чучура - север", съобщиха от пресцентъра на местната администрация. С това Община Стара Загора продължава последователните дейности по ограничаване и унищожаване на популацията на вредителя.
Изложба на сватбени облекла, аксесоари и фотографии под наименованието "От прабабата до правнучката", представиха в Брезник. Идеята за експозицията е дело на краеведа Аниела Асенова.
Сред показаните вещи, подредени във фоайето на местното читалище, можеше да се видят сватбени одежди, ръчно везани кърпички, подарявани в миналото по време на сватба, както и посуда. Интерес сред присъстващите предизвика и бахчата (сватбената пита), която обикновено се е правела от кума и се е дарявала от него на младоженеца. Този обреден хляб има дупка в средата, в която обикновено е поставяно малко борче или борово клонче, окичени с плодове и бонбони, за да е сладък животът на влюбените. Показан в изложбата бе и байрак (сватбеното знаме), с което до края на 60-те години в Граово се е водело хорото. Той се е държал от един от приятелите на жениха.
Авторката на изложбата коментира, че в нея
Трябва да се избере председател на Народното събрание, подкрепили сме всички извън обхвата на "ДПС-Ново начало" и "Възраждане". Днес по същия начин ще подкрепим тези кандидати. Това каза пред журналисти народният представител Джевдет Чакъров от "Алианс за права и свободи. На въпрос ако се стигне до балотаж между Рая Назарян и Силви Кирил кого ще подкрепят, Чакъров каза, че ще подкрепят Силви Кирилов. Ситуацията е динамична, ние ще имаме адекватно поведение. Нашата позиция е конструктивна, парламентът трябва да заработи, каза Джевдет Чакъров.
Работата на Народното събрание трябва да стартира, трябва да има активност, категоричен бе Чакъров. То обясни, че от "Алианс за права и свободи" са за това да се разгледат в най-спешен порядък всички антикорупционни закони. На първо време е необходимо това да бъде извършено в съдебната система, но има и редица други проблеми, които тр
Приходите от нощувки в област Търговище през септември са 190 500 лв. Те са по-малко с 0,1 процента на годишна база, информират от Териториалното статистическо бюро – Североизток, цитирайки данни за дейността на местата за настаняване в региона.
Приходите са формирани във функциониралите общо 15 места за настаняване с десет и повече легла. Броят на стаите в тях е 331, а на леглата - 648.
Общият брой на нощувките, регистрирани през септември т.г., е 2625, или с 2 на сто по-малко в сравнение със същия месец на предходната година. Нощувките от чужди граждани намаляват с 24,1 процента, а тези от български граждани нарастват с 3,9 на сто.
С най-голям относителен дял на реализираните нощувки от чужди граждани в местата за настаняване в областта е Турция - 55,8 процента, следват Китай - 6,4 на сто и Нидерландия - 5,2 процента.
Общата заетост на л
Над десет хиляди нарушения са констатирани от Дирекцията „Инспекция по труда“ в Благоевград от началото на годината, съобщиха от инспекцията. За същия период проверките за спазване на трудовото законодателство са близо 2300 на над две хиляди предприятия със зает персонал от над 50 хиляди работници и служители.
Близо шест хиляди от нарушенията се отнасят до осигуряване на здравословните и безопасни условия на труд, посочват от Инспекция по труда – Благоевград. По осъществяването на трудовите правоотношения са констатирани близо 4200 нарушения, установените случаи на работа без трудов договор са 201.
В периода септември – октомври 2024 г. инспекторите по труда извършиха засилени проверки за работа без трудов договор, посочват от инспекцията. За този период са установени 14 души, работещи без трудов договор, и четири непълнолетни лица, р
Община Търговище публикува проект за изменение на Наредбата за местните такси и цени на услуги. Промяната цели привеждане на местната наредба в съответствие с разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в Република България. Заедно с това се предлагат и нови цени за част от услугите, предоставяни от Общината. По-евтино ще бъде заявяването им по електронен път, информират от пресцентъра.
В проекта на наредбата са преизчислени цените на услугите от лева в евро. Изискването на закона е администрациите да приемат тези цени най-късно до февруари 2025 г., като част от подготовката по въвеждане на еврото у нас. Превалутирането е изчислено при курс 1,95583, като са спазени указанията в законодателството за закръгляне на сумите след десетичната запетая, обясняват от администрацията.
До февруари 2025 г. трябва да бъдат актуализирани и всички останали общински наредби
Сред дейностите са наземно пръскане с биологичен агент в старозагорските паркове и квартали, механична борба с изрязване на гнездата на ларвите вредители по дърветата с автовишка и прибирането им в найлонов чувал, който след това се изгаря в инсинератор, поставяне на феромонни капани, които улавят процесионката още като молец.
От администрацията предупреждават гражданите за специално внимание към указателните табели за обработката на терените. Парливите космици на боровата процесионка са опасни и причиняват обриви, а при по-чувствителните хора и при домашните животни могат да доведат до респираторни проблеми и алергични реакции, посочват още от администрацията и отбелязват, че е препоръчително да не се пипат гъсениците и белите къдели по дърветата с голи ръце.
Припомняме, че действията за борба с борова процесионка започнаха през есента на м.г., като се изискваха различни мерки, с които се третираха засегнатите райони. Според изпълнителя стъпките за борба с вредителя, които се изпълняват в община Стара Загора, остават нещо уникално, защото към момента няма община в България, която изпълнява последователно целия цикъл на пест контрол мениджмънт.
Над 200 участници се събраха в аула „Проф. д-р Александър Чирков“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“, за да се включат в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Това съобщиха организаторите на конференцията Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) и Фондация ,,Искам бебе’’. Конференцията се състоя под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“.
Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, посочиха органзаторите.&nbs
Общинският съвет в Брезово ще заседава днес и ще направи анализ за състоянието на общинската пътна мрежа и безопасността на движение по пътищата в община Брезово. Това се съобщава на сайта на община Брезово.
На заседанието ще бъде обсъдена още информация за ефективността на общинската транспортна схема в общината. Също така ще се приеме Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците от община Брезово за 2024 - 2026 г.
Сдружение с нестопанска цел "Местна инициативна група Брезово, Братя Даскалови" ще представи информация относно изпълнението на стратегията за воденето от общностите за местно развитие. На 18 т-о заседание на Общински съвет-Брезово предстои да се приеме и годишен план за ползване на дървесината за 2025 г. на община Брезово.
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването. Събитието, което се проведе в TEZ Event Center, беше организирано от сдружение "Клъстер Тракия икономическа зона" (КТИЗ) по инициатива на фирма "Сокотаб", която е член на сдружението.
Кръглата маса беше открита от инж. Пламен Панчев, основател на Тракия икономическа зона (ТИЗ). След официалната част Инна Владева, групов координатор по устойчивост във фирма "Сокотаб", представи презентация, включваща основните аспекти на водната криза у нас и екологичните цели и задачи, които компанията си е поставила, за да се справи с проблема.
"Идеята за тази среща беше провокирана до голяма степен от внедряването на стандарт по опазване на водните ресурси. Ние започвам
Задържани са четирима "лихвари", претърсени са седем адреса и са иззети над 100 хил. лева и документи при акция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) срещу група, изнудвала длъжници чрез заплахи и насилие да продават имоти и погасяват кредити, отпускани срещу непосилни лихвени проценти. Това съобщиха от дирекцията.
На всички задържани са повдигнати обвинения, а мярката им за неотклонение е удължена до 72 часа.
Специализираната полицейска операция се е състояла във вторник, 19 ноември, в София, под надзора на Софийската градска прокуратура. В хода са задържани четирима мъже – на 47, 49, 50 и 54 години, за участие в престъпната схема. При претърсване на седем адреса и автомобили на арестуваните са намерени и иззети около 100 хил. лева, мобилни апарати, документи за прехвърляне на недвижими имоти и моторни превозни средства и други, ко
Актуализация на инвестиционната програма на Община Бобов дол, в частта "Капиталови разходи" за 2024 година, гласува Общинският съвет в града, на извънредна сесия днес. С решението средства, заложени в програмата за обекти, които не могат да бъдат реализирани през тази финансова година, се пренасочват за погасяване на заема на община Бобов дол, който е в размер на 210 хиляди лева и е от от 2006 г., каза председателят на Общинския съвет (ОбС) Красимир Чаврагански. "Има писмо от Министерство на финансите, с което се позволява средствата, които не могат да се усвоят, да се пренасочат", обясни Чаврагански.
Въпросът за актуализацията предизвика широка дискусия по време на заседанието, тъй като общински съветници питаха защо до този момент не са били изработени проекти и не е започнала работата по заложените капиталови обекти за годината. "Няма достатъчно хора, а броят на работе