Начало Местен фокус Местните власти дискутираха на четири паралелни форума в "Албена" по време на втория ден от срещата си
6738
България

Местните власти дискутираха на четири паралелни форума в "Албена" по време на втория ден от срещата си

На четири паралелни форума участваха представителите на местната власт по време на годишната им среща във ваканционно селище "Албена" днес. Националното сдружение на общините в Република България е организатор на форума, като модератори на пленарните сесии бяха членове на сдружението.Първият паралелен форум започна в конферентна зала "Перуника" с дискусия на тема "Иновации и умни градове".

| 14 Октомври 2024, 20:26 ч.
Местните власти дискутираха на четири паралелни форума в
Местните власти дискутираха на четири паралелни форума в "Албена" по време на втория ден от срещата си
Снимка © БТА

На четири паралелни форума участваха представителите на местната власт по време на годишната им среща във ваканционно селище "Албена" днес. Националното сдружение на общините в Република България е организатор на форума, като модератори на пленарните сесии бяха членове на сдружението. Кметовете и представителите на общините дискутираха в конферентна зала "Перуника" и в зали "Сий" и "Скай" на хотел "Парадайз Блу". 

Годишната среща на местните власти в курортния комплекс “Албена”, която е организирана от Националното сдружение на общините в България (НСОРБ), продължава със следобедни сесии.

Форумът по темата “Интегрирано управление на общинската културна и образователна инфраструктура” започна в зала "Скай" на хотел „Парадайз Блу“.

Кметът на Свищов и председателят на постоянната комисия по култура на НСОРБ Генчо Генчев подчерта, че културата е важен аспект в развитието на общината. Според него това, което се прави за културата през годините, не е достатъчно. “Никой не си дава сметка, че културата е един от основните двигатели на едно общество”, каза той.

Генчев е на мнение, че за културата трябва да има законодателни промени, които да излизат от творците и местната власт.

Кметът на Община Карлово, който е и член на Управи

По традиция в навечерието на деня, в който Българската православна църква почита света Петка, в самоковското село Белчин има тържествено богослужение и литийно шествие. 

Богослужението започна в храм „Св. апост. Петър и Павел". От храма тръгна и шествието, в което се включиха духовници от Архиерейското наместничество и жители на селото. То продължи до храм „Света Петка“, който се намира над Белчин. В шествието бе изнесена икона на света Петка, която съдържа частица от нейните мощи. 

Миряните имаха възможността след шествието да се докоснат до иконата на света Петка в едноименната църква. 

В словото си пред събралите се миряни архиерейският наместник на Самоковската духовна околия, ставрофорен иконом Михаил Колев припомни историята на светицата. Той напомни и за един от най-големите деятели на селото, спомогнали за неговото развиван

Общинският съвет в Дряново ще удостои на тържествено знание днес шестима души със званието "почетен гражданин". Това съобщиха от Общинския съвет на своя уебсайт. 

Заседанието ще е от 16:00 часа и ще е на открито пред паметника "Майка България" до Община Дряново, а при лоши метеорологични условия - в Ритуалната зала на Общината.

„Почетен гражданин на Дряново“ ще бъде присъдено на Маргрета Григорова, инж. Веселин Кръстев, Антон Антонов, Дончо Донев, посмъртно да д-р Тодор Тодоров и д-р Тодор Бахчеванов.

Почетен медал за принос в развитието на образованието ще бъде връчен на Пенка Дървеникова, а почетни грамоти ще бъдат присъдени на Виржиния Дачева, Ралица Игнатова-Киселкова, Валентина Начева, отново за принос в развитието на образованието. 

Европейският конгрес по неврохирургия, на който България за първи път е домакин, бе открит тази вечер в НДК в София.

При откриването проф. д-р Николай Габровски, председател на Българското дружество по неврохирургия, обяви, че на събитието присъстват над 1675 участници и над 370 лектори. Решихме да отидем по-далеч от фокуса върху неврохирургията и да поканим експерти по високи технологии и успешни инвеститори, посочи той. През тази сесия ще имаме възможността да се срещнем с хора, които направиха истинска революция в сферата на новите перспективи в неврохирургията, добави проф. Габровски.

Мотото на конгреса тази година е „Иновации, образование, лидерство“ – тези три стълба не само отразяват духа на нашата професия, но са и движещата сила, която ще очертае бъдещето на неврохирургията, изтъкна той.

В приветствието си към участниците председателят н

Първият паралелен форум започна в конферентна зала "Перуника" с дискусия на тема "Иновации и умни градове". Модератор на срещата бе Юлиян Попов, а форумът бе открит от кмета на Враца Калин Каменов, който е и член на Управителния съвет на НСОРБ. Участие в дискусиите взе служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, който каза, че Българската банка за развитие има нова стратегия и подготвя различни програми, за да влезе по-директно в публичната политика и да подпомогне преодоляването на регионалните дисбаланси в страната. По думите му целта е институцията да уплътни ролята си на истинска банка за развитие, като финансира публични обекти. Карадимов уточни, че програмите се разработват в момента и през 2025 г. банката ще стане реален партньор на българските общини, особено за неща, за които държавата не може или няма право да отделя ресурс. 

По време на форума бяха обсъдени и темите "Политики на държавата за иновации и растеж", "Европейски ресурси за индустриални паркове: ще стигнат ли средствата за амбициозните общински бизнес проекти", "Иновативни практики с фокус гражданите". Беше заделен и панел за дискусии на тема "Недостигът на вода и климатичните промени: как да опазим водните си ресурси". По време на последния панел председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов каза, че е нужно да се направи национална програма за намаляване на загубите от вода, като бъде набелязана система от конкретни мерки.

В зала "Сий" на хотел "Парадайз Блу" представителите на местните власти дискутираха по темата "Общините в голямата политика за развитие на селските райони". Модератор на събитието бе Евгени Иванов. Бяха разгледани темите "Използване на местните ресурси за стопанско оживяване на селските райони", "Общините в подкрепа на местните производители – фермерски пазари, директни доставки и къси вериги на пласмент, здравословно училищно и обществено хранене", "Алтернативни решения за осигуряване на основни услуги за селските райони" и "Подкрепа от държавата за малките общини и населени места – удачни инструменти за финансова и институционална подкрепа, в т.ч. чрез използване на възможностите на общинската интервенция по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, и на подхода „Водено от общностите местно развитие“. В последната част участва заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева, която каза, че е подготвена нормативната база за начало на Подхода „Водено от общностите местно развитие“ и през настоящия програмен период. По думите проектът е качен е за обществено обсъждане, полагат се усилия да започне час по скоро. "За нас едни от най-важните проекти са инвестициите за населените места", заяви тя. 

В следобедните сесии в залите на ваканционно селище "Албена" местните власти дискутираха по темите "Какво са свършили общините през 2024 година", "Подкрепа от държавата през 2025 година", "Поглед към ситуацията на терен" и "Какво трябва да направим в общината през 2025 година". По време на панелите ръководителят на Управляващия орган на програма „Околна среда“ Галина Симеонова каза, че през 2025 година общините ще могат да кандидатстват с проекти за изграждане на площадки за отпадъци за повторна употреба. Социологът от агенция "Тренд" Евелина Славкова  цитира проучване, според което повече от половината българи смятат принципа „замърсителят плаща“ за по-справедлив при определяне на таксата битови отпадъци. 

В паралелния форум участниците обсъждаха интегрираното управление на общинската културна и образователна инфраструктура. Кметът на Тетевен д-р Мадлена Бояджиева смята, че ученето извън училище има предимства и трябва да се намери подходящото решение то да бъде направено, а общините да са двигател за неговото насърчаване. Според председателя на фондация “Народни читалища” Юрий Вълковски на някои места, където има активно читалище, което отговаря на нуждите на хората, то се е превърнало в местен омбудсман. Добри практики в ползването на училищните дворове и на града като сцена показаха от Бургас и Варна. 

Община Свищов получи одобрение за финансиране на проекта „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на Дом за стари хора „Мария Луиза“ в град Свищов”. Дейностите са насочени към обновяване на сградата чрез преустройство и ремонт на помещенията и внедряване на мерки за енергийна ефективност с цел осигуряване на топлинен и енергиен комфорт, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Проектът ще бъде финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, като дейностите ще бъдат извършени чрез изпълнение на мерки за привеждането на дома в пълно съответствие с изискванията на стандартите за качество на резидентна грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст. Общият размер на одобрените разходи за изпълнение на проекта възлизат на 9 655 312.16 лв., като предстои сключване на договор за финансиране на

Добри са условията за туризъм по планините, но по високите места е ветровито и облачно, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

Температурите са по-ниски в сравнение с вторник и сутринта на връх Ботев е измерен минус 1 градус.

В планините ще преобладава слънчево време. По-значителни временни увеличения на облачността ще има над източните райони на Стара планина, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще духа умерен, по високите части – до силен север-северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 15°, на 2000 метра - около 8°.

Кметът на хасковското село Узунджово Димитър Ничев е издал заповед, с която забранява на животновъдите от населеното място, които отглеждат кози и овце, да ги пускат извън фермите. Кметът съобщи , че забраната му е вследствие на констатирано в селото огнище на шарка по дребните преживни животни, за което Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) публикува официално съобщение на интернет сайта си. От него става известно, че в засегнатия обект се отглеждат 307 овце и 217 кози.

Съгласно правилата на европейското и националното законодателство следва хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни дребни преживни животни в обекта, съобщават от БАБХ. Най-вероятно към умъртвяване на животните в заразената ферма ще се пристъпи още днес, каза кметът на селото.

Заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни и

Създадохме платформа за графити артисти, за да могат да творят в рамките на обществените норми и да покажем разликата между изкуство и вандализъм. Това написа кметът на София Васил Терзиев във Фейсбук. 

По думите му графитите могат да променят облика на града и да му дават нов живот. Това се опитваме да покажем заедно с над 60 талантливи графити артисти, които преобразиха оградата на Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна – ИСУЛ", добави кметът.

Терзиев посочи, че през очите на артистите градската среда оживява такава, каквато всички хора мечтаят да я видят - зелена, пълна с живот и с важни послания, които ни карат да се замислим. Столичният кмет каза още, че са изрисувани и 30 контейнера за смет. "Превърнаха се в истински произведения на изкуството, които сега красят ключови места в София", написа той.

Терзиев обясни,

Хартиените бюлетини за гласуване в 30-и Многомандатен избирателен район за предстоящите парламентарни избори, при засилена полицейска охрана, бяха доставени днес в Областната администрация в Шумен. От пресцентъра на администрацията уточниха, че са получени 178 000 бюлетини, с които ще се гласува за народни представители. В следващите два дни предстои в Областната администрация да бъдат получени останалите изборни книжа и материали- избирателните списъци и ролките за машините за гласуване. 

Всички изборни материали се съхраняват в специално помещение, определено със заповед на областния управител Бейнур Ахмед, което се охранява от служители на Областната дирекция на МВР Шумен. По утвърден график изборните книжа и материали, необходими за провеждането на изборите на 27 октомври, ще бъдат предадени с приемо-предавателни протоколи на десетте общини в Шуменско, допълниха о

Българска телеграфна агенция е медиен партньор на Годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в Република България. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Д-р Вилхелм Елисеев и д-р Пламена Вълчева бяха наградени от регионалната колегия на Българския лекарски съюз във Видин
Д-р Вилхелм Елисеев и д-р Пламена Вълчева бяха наградени от регионалната колегия на Българския лекарски съюз (БЛС) във Видин. Поводът е отбелязването на Деня на св. Иван Рилски и н ...
В Търговище започва мащабен ремонт на спортната зала „Иван Ангелов“
В Търговище започва мащабен ремонт на спортната зала „Иван Ангелов“. Заложените в проекта дейности предвиждат цялостно обновяване на спортното съоръжение, което е строе ...
Добри са условията за туризъм по планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Добри са условията за туризъм по планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Температурите са ниски – около 1-2 градуса, кат ...
Градски фестивал ще предложи вино от местни сортове на жителите и гостите на София днес и утре
Urban Wine Fest София 2024 започва днес в столичното Ларго. Градският винен фестивал е посветен на многообразието на местни сортове винено грозде, с които българските винари дават ...
С отдаване на воински почести в София ще бъдат отбелязани 80 години от първото сражение на Парашутната дружина
С отдаване на воински почести и поднасяне на венци и цветя пред Паметника на парашутиста в София ще бъде отбелязан Денят на военния парашутист, съобщиха от пресцентъра на Министерс ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Прогноза за времето на 19 Октомври (Събота) и следващите дни
През нощта ще бъде ясно, в Източна България ще духа слаб вятър от изток-североизток, на запад ще е почти тихо, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). ...
Минус 4 градуса е измерената температура тази сутрин в Чепеларе
Първото застудяване тази есен вече е факт, съобщи дежурният в метеорологичната станция на връх Рожен. Най-ниската температура е измерена в Чепеларе – минус 4 градуса, а на Р ...
Втора овцеферма със зараза от шарка е установена в хасковското село Узунджово в рамките на два дни, съобщиха от БАБХ
Втора ферма със заразени с шарка овце е констатирана в рамките на два дни в хасковското село Узунджово, съобщиха на официалната си страница от Българската агенция по безопасност на ...
Община Пловдив предлага нова безплатна услуга по събиране на стари електронни уреди от домовете
Община Пловдив предлага нова безплатна услуга по събиране на стари електронни уреди от домовете, съобщиха от общинския пресцентър. Услугата е част от стремежа на общината да насърч ...
Митничари задържаха 100 000 къса контрабандни цигари в турски камион на "Капитан Андреево"
Митническите служители на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" откриха и задържаха 100 000 къса (5000 кутии) контрабандни цигари при проверка на товаре ...
Тикер в 11:42 ч.
През нощта ще бъде ясно, в Източна България ще духа слаб вятър от изток-североиз ...
Начало Местен фокус
6738
България

Местните власти дискутираха на четири паралелни форума в "Албена" по време на втория ден от срещата си

На четири паралелни форума участваха представителите на местната власт по време на годишната им среща във ваканционно селище "Албена" днес. Националното сдружение на общините в Република България е организатор на форума, като модератори на пленарните сесии бяха членове на сдружението.Първият паралелен форум започна в конферентна зала "Перуника" с дискусия на тема "Иновации и умни градове".

| 14 Октомври 2024, 20:26 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Местните власти дискутираха на четири паралелни форума в
Местните власти дискутираха на четири паралелни форума в "Албена" по време на втория ден от срещата си
Снимка © БТА

На четири паралелни форума участваха представителите на местната власт по време на годишната им среща във ваканционно селище "Албена" днес. Националното сдружение на общините в Република България е организатор на форума, като модератори на пленарните сесии бяха членове на сдружението. Кметовете и представителите на общините дискутираха в конферентна зала "Перуника" и в зали "Сий" и "Скай" на хотел "Парадайз Блу". 

Годишната среща на местните власти в курортния комплекс “Албена”, която е организирана от Националното сдружение на общините в България (НСОРБ), продължава със следобедни сесии.

Форумът по темата “Интегрирано управление на общинската културна и образователна инфраструктура” започна в зала "Скай" на хотел „Парадайз Блу“.

Кметът на Свищов и председателят на постоянната комисия по култура на НСОРБ Генчо Генчев подчерта, че културата е важен аспект в развитието на общината. Според него това, което се прави за културата през годините, не е достатъчно. “Никой не си дава сметка, че културата е един от основните двигатели на едно общество”, каза той.

Генчев е на мнение, че за културата трябва да има законодателни промени, които да излизат от творците и местната власт.

Кметът на Община Карлово, който е и член на Управи

По традиция в навечерието на деня, в който Българската православна църква почита света Петка, в самоковското село Белчин има тържествено богослужение и литийно шествие. 

Богослужението започна в храм „Св. апост. Петър и Павел". От храма тръгна и шествието, в което се включиха духовници от Архиерейското наместничество и жители на селото. То продължи до храм „Света Петка“, който се намира над Белчин. В шествието бе изнесена икона на света Петка, която съдържа частица от нейните мощи. 

Миряните имаха възможността след шествието да се докоснат до иконата на света Петка в едноименната църква. 

В словото си пред събралите се миряни архиерейският наместник на Самоковската духовна околия, ставрофорен иконом Михаил Колев припомни историята на светицата. Той напомни и за един от най-големите деятели на селото, спомогнали за неговото развиван

Общинският съвет в Дряново ще удостои на тържествено знание днес шестима души със званието "почетен гражданин". Това съобщиха от Общинския съвет на своя уебсайт. 

Заседанието ще е от 16:00 часа и ще е на открито пред паметника "Майка България" до Община Дряново, а при лоши метеорологични условия - в Ритуалната зала на Общината.

„Почетен гражданин на Дряново“ ще бъде присъдено на Маргрета Григорова, инж. Веселин Кръстев, Антон Антонов, Дончо Донев, посмъртно да д-р Тодор Тодоров и д-р Тодор Бахчеванов.

Почетен медал за принос в развитието на образованието ще бъде връчен на Пенка Дървеникова, а почетни грамоти ще бъдат присъдени на Виржиния Дачева, Ралица Игнатова-Киселкова, Валентина Начева, отново за принос в развитието на образованието. 

Европейският конгрес по неврохирургия, на който България за първи път е домакин, бе открит тази вечер в НДК в София.

При откриването проф. д-р Николай Габровски, председател на Българското дружество по неврохирургия, обяви, че на събитието присъстват над 1675 участници и над 370 лектори. Решихме да отидем по-далеч от фокуса върху неврохирургията и да поканим експерти по високи технологии и успешни инвеститори, посочи той. През тази сесия ще имаме възможността да се срещнем с хора, които направиха истинска революция в сферата на новите перспективи в неврохирургията, добави проф. Габровски.

Мотото на конгреса тази година е „Иновации, образование, лидерство“ – тези три стълба не само отразяват духа на нашата професия, но са и движещата сила, която ще очертае бъдещето на неврохирургията, изтъкна той.

В приветствието си към участниците председателят н

Първият паралелен форум започна в конферентна зала "Перуника" с дискусия на тема "Иновации и умни градове". Модератор на срещата бе Юлиян Попов, а форумът бе открит от кмета на Враца Калин Каменов, който е и член на Управителния съвет на НСОРБ. Участие в дискусиите взе служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, който каза, че Българската банка за развитие има нова стратегия и подготвя различни програми, за да влезе по-директно в публичната политика и да подпомогне преодоляването на регионалните дисбаланси в страната. По думите му целта е институцията да уплътни ролята си на истинска банка за развитие, като финансира публични обекти. Карадимов уточни, че програмите се разработват в момента и през 2025 г. банката ще стане реален партньор на българските общини, особено за неща, за които държавата не може или няма право да отделя ресурс. 

По време на форума бяха обсъдени и темите "Политики на държавата за иновации и растеж", "Европейски ресурси за индустриални паркове: ще стигнат ли средствата за амбициозните общински бизнес проекти", "Иновативни практики с фокус гражданите". Беше заделен и панел за дискусии на тема "Недостигът на вода и климатичните промени: как да опазим водните си ресурси". По време на последния панел председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов каза, че е нужно да се направи национална програма за намаляване на загубите от вода, като бъде набелязана система от конкретни мерки.

В зала "Сий" на хотел "Парадайз Блу" представителите на местните власти дискутираха по темата "Общините в голямата политика за развитие на селските райони". Модератор на събитието бе Евгени Иванов. Бяха разгледани темите "Използване на местните ресурси за стопанско оживяване на селските райони", "Общините в подкрепа на местните производители – фермерски пазари, директни доставки и къси вериги на пласмент, здравословно училищно и обществено хранене", "Алтернативни решения за осигуряване на основни услуги за селските райони" и "Подкрепа от държавата за малките общини и населени места – удачни инструменти за финансова и институционална подкрепа, в т.ч. чрез използване на възможностите на общинската интервенция по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, и на подхода „Водено от общностите местно развитие“. В последната част участва заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева, която каза, че е подготвена нормативната база за начало на Подхода „Водено от общностите местно развитие“ и през настоящия програмен период. По думите проектът е качен е за обществено обсъждане, полагат се усилия да започне час по скоро. "За нас едни от най-важните проекти са инвестициите за населените места", заяви тя. 

В следобедните сесии в залите на ваканционно селище "Албена" местните власти дискутираха по темите "Какво са свършили общините през 2024 година", "Подкрепа от държавата през 2025 година", "Поглед към ситуацията на терен" и "Какво трябва да направим в общината през 2025 година". По време на панелите ръководителят на Управляващия орган на програма „Околна среда“ Галина Симеонова каза, че през 2025 година общините ще могат да кандидатстват с проекти за изграждане на площадки за отпадъци за повторна употреба. Социологът от агенция "Тренд" Евелина Славкова  цитира проучване, според което повече от половината българи смятат принципа „замърсителят плаща“ за по-справедлив при определяне на таксата битови отпадъци. 

В паралелния форум участниците обсъждаха интегрираното управление на общинската културна и образователна инфраструктура. Кметът на Тетевен д-р Мадлена Бояджиева смята, че ученето извън училище има предимства и трябва да се намери подходящото решение то да бъде направено, а общините да са двигател за неговото насърчаване. Според председателя на фондация “Народни читалища” Юрий Вълковски на някои места, където има активно читалище, което отговаря на нуждите на хората, то се е превърнало в местен омбудсман. Добри практики в ползването на училищните дворове и на града като сцена показаха от Бургас и Варна. 

Община Свищов получи одобрение за финансиране на проекта „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на Дом за стари хора „Мария Луиза“ в град Свищов”. Дейностите са насочени към обновяване на сградата чрез преустройство и ремонт на помещенията и внедряване на мерки за енергийна ефективност с цел осигуряване на топлинен и енергиен комфорт, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Проектът ще бъде финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, като дейностите ще бъдат извършени чрез изпълнение на мерки за привеждането на дома в пълно съответствие с изискванията на стандартите за качество на резидентна грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст. Общият размер на одобрените разходи за изпълнение на проекта възлизат на 9 655 312.16 лв., като предстои сключване на договор за финансиране на

Добри са условията за туризъм по планините, но по високите места е ветровито и облачно, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

Температурите са по-ниски в сравнение с вторник и сутринта на връх Ботев е измерен минус 1 градус.

В планините ще преобладава слънчево време. По-значителни временни увеличения на облачността ще има над източните райони на Стара планина, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще духа умерен, по високите части – до силен север-северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 15°, на 2000 метра - около 8°.

Кметът на хасковското село Узунджово Димитър Ничев е издал заповед, с която забранява на животновъдите от населеното място, които отглеждат кози и овце, да ги пускат извън фермите. Кметът съобщи , че забраната му е вследствие на констатирано в селото огнище на шарка по дребните преживни животни, за което Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) публикува официално съобщение на интернет сайта си. От него става известно, че в засегнатия обект се отглеждат 307 овце и 217 кози.

Съгласно правилата на европейското и националното законодателство следва хуманно умъртвяване и обезвреждане на всички заразени и контактни дребни преживни животни в обекта, съобщават от БАБХ. Най-вероятно към умъртвяване на животните в заразената ферма ще се пристъпи още днес, каза кметът на селото.

Заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни и

Създадохме платформа за графити артисти, за да могат да творят в рамките на обществените норми и да покажем разликата между изкуство и вандализъм. Това написа кметът на София Васил Терзиев във Фейсбук. 

По думите му графитите могат да променят облика на града и да му дават нов живот. Това се опитваме да покажем заедно с над 60 талантливи графити артисти, които преобразиха оградата на Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна – ИСУЛ", добави кметът.

Терзиев посочи, че през очите на артистите градската среда оживява такава, каквато всички хора мечтаят да я видят - зелена, пълна с живот и с важни послания, които ни карат да се замислим. Столичният кмет каза още, че са изрисувани и 30 контейнера за смет. "Превърнаха се в истински произведения на изкуството, които сега красят ключови места в София", написа той.

Терзиев обясни,

Хартиените бюлетини за гласуване в 30-и Многомандатен избирателен район за предстоящите парламентарни избори, при засилена полицейска охрана, бяха доставени днес в Областната администрация в Шумен. От пресцентъра на администрацията уточниха, че са получени 178 000 бюлетини, с които ще се гласува за народни представители. В следващите два дни предстои в Областната администрация да бъдат получени останалите изборни книжа и материали- избирателните списъци и ролките за машините за гласуване. 

Всички изборни материали се съхраняват в специално помещение, определено със заповед на областния управител Бейнур Ахмед, което се охранява от служители на Областната дирекция на МВР Шумен. По утвърден график изборните книжа и материали, необходими за провеждането на изборите на 27 октомври, ще бъдат предадени с приемо-предавателни протоколи на десетте общини в Шуменско, допълниха о

Българска телеграфна агенция е медиен партньор на Годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в Република България. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Д-р Вилхелм Елисеев и д-р Пламена Вълчева бяха наградени от регионалната колегия на Българския лекарски съюз във Видин
В Търговище започва мащабен ремонт на спортната зала „Иван Ангелов“
Добри са условията за туризъм по планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Градски фестивал ще предложи вино от местни сортове на жителите и гостите на София днес и утре
С отдаване на воински почести в София ще бъдат отбелязани 80 години от първото сражение на Парашутната дружина
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Прогноза за времето на 19 Октомври (Събота) и следващите дни
Контекст
Минус 4 градуса е измерената температура тази сутрин в Чепеларе
Местен фокус
Втора овцеферма със зараза от шарка е установена в хасковското село Узунджово в рамките на два дни, съобщиха от БАБХ
Контекст
Община Пловдив предлага нова безплатна услуга по събиране на стари електронни уреди от домовете
Контекст
Митничари задържаха 100 000 къса контрабандни цигари в турски камион на "Капитан Андреево"
На преден план
Д-р Вилхелм Елисеев и д-р Пламена Вълчева бяха наградени от регионалната колегия на Българския лекарски съюз във Видин
Основна линия
При операция на полицията в Монтанско за ден са разкрити 14 престъпления
На преден план
В Търговище започва мащабен ремонт на спортната зала „Иван Ангелов“
Основна линия
Как улична котка стана космонавт преди 61 години
Контекст
Военноморските сили получиха два нови автономни дистанционно управляеми подводни апарата по програма на Министерството на отбраната на САЩ
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.