Казанлъшкото село Голямо Дряново ще посрещне производители и занаятчии от цялата страна за деветото издание на Фестивала на ореха. Това става ясно от афиша за събитието, публикуван в официалната страница на кметството. Събитието ще е на 19 октомври и се организира под патронажа на Националната асоциация на производителите и преработвателите на черупкови плодове и с подкрепата на земеделския производител Георги Василев.
Практиката досега показва, че съдилищата възприемат като много важна възможността да сезират Конституционния съд (КС). Имаме вече до началото на октомври 15 искания от съдилища, различни от върховните, т.е. като окръжен, районен, административен и апелативен. Една част от тях не бяха допуснати поради съществени слабости, които в крайна сметка са свързани със самото изискване, заложено в конституционната норма – член 150, ал. 2 – искането да се отнася до приложима по конкретно дело пред питащия съд законова норма. Това каза пред журналисти в Плевен член-кореспондент проф. Атанас Семов, който пристигна за участие в среща на тема „Сезиране на Конституционния съд от съд по чл. 150, ал. 2 от Конституцията - актуални проблеми“.
За мен продължава да е проблем това, че съдилищата не могат да правят тълкувателни питания. Тълкувателната компетентност на Конституци
Във Пневмо-фтизиатрично отделение на Многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Никола Василиев“ АД гр. Кюстендил ще се проведе „Седмица на отворените врати“ за прегледи и консултации за туберкулоза в периода от 9 до 13 декември 2024 г. в часовия диапазон от 8:00 до 16:00 часа, информират от Регионална здравна инспекция (РЗИ) Кюстендил.
През периода ще се извърши скрининг на риска за туберкулоза чрез анкета, консултации, а на съмнителните за туберкулоза лица ще бъдат извършвани прегледи и допълнителни изследвания. Дейностите са в изпълнение на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България за периода 2021 год. - 2025 год. Програмата има за цел да се намали броят на заболелите от туберкулоза в страната.
Туберкулозата е лечимо заболяване, стига да бъде открита навреме и да бъде проведено качествено лечение, съобразено с
Евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент (ЕП), в която членува и „Възраждане“, ще участват днес в конференция в София на тема „Миграцията“, съобщиха от пресцентъра на „Възраждане“.
Преди това в 09:00 часа ще се състои работна среща на тема „Парламентаризъм и демокрация“ на групата „Европа на суверенните нации“ и народни представители от „Възраждане“. Срещата ще бъде в зала 134 на Народното събрание и ще има част, открита за медии.
В разговора с евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ от страна на „Възраждане“ ще участва председателят на партията Костадин Костадинов, заместник-председателите на „Възраждане“ Цончо Ганев и Петър Петров и народните представители Искра Михайлова, Светос
Удължен е срокът на безплатните профилактични акушеро-гинекологични прегледи в „Диагностично-консултативен център I - Пазарджик“, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Пазарджик.
Инспекцията и здравното заведение си партнират по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021 – 2025 г., финансирана от Министерство на здравеопазването.
До 29 ноември жените могат да проверят своя гинекологичен статус след предварително записване по телефон, като не е необходимо направление от личен лекар, обясниха от РЗИ.
Здравните специалисти напомнят, че най-добрата профилактика срещу рака на маточната шийка е поставянето на ваксина при момичета преди започването на полов живот между 10 и 13 години, както и редовните прегледи с вземане на цитонамазка.
Резултатите от кампанията ще бъдат обобщени до края на календар
Институтът за икономически изследвания (ИИИ) при Българската академия на науките (БАН) организира юбилейна научна конференция на тема: „Икономическо развитие и политики: реалност и перспективи. Европейска интеграция, конвергенция и кохезия“, съобщиха организаторите. Събитието, посветено на 75-ата годишнина от създаването на Института, предстои утре, понеделник, от 9:30 ч. в сградата на ИИИ – София, ул. „Аксаков“, номер 3.
По време на конференцията ще бъдат обсъдени предизвикателствата и политиките за европейската интеграция, регионалната конвергенция и секторното развитие, както и макроикономическите и социални измерения на членството в Европейския съюз. В нея ще участват икономисти от ИИИ при БАН и Института по аграрна икономика към Селскостопанската академия, както и преподаватели и докторанти от Софийски университет „Св. Климент Охридски&l
За поредна година жителите и гостите на Голямо Дряново ще имат възможност да закупят био ядки, сирена, пчелен мед, керамика, дърворезба и други ръчно изработени стоки. Начало на фестивала ще даде представянето на кулинарна благотворителна изложба, след което ще започне и фолклорна програма с участие на клубове по народни танци и певчески групи. Пресъздадени ще бъдат народни традиции, а специални гости на празника ще са певиците сестри Диневи.
През целия ден в Етнографски комплекс „Светилото“ посетителите на фестивала ще могат да разгледат изложби на художниците Румен Петков и Иван Гайдаров, както и мозайките на Станимир Чернев.
Организатори на празника са Кметство Голямо Дряново и Народно читалище „Зора – 1902“.
Орехът е в бита на жителите на Голямо Дряново от десетилетия. Именно там се е намирал най-старият орех на Балканския полуостров на възраст над 500 години, в чест на който през 1965 година е издадена пощенска марка, посочват от Община Казанлък на официалния си сайт. В селото се намира и един от най-големите орехови масиви от български сортове.
„Роми и дезинформация“ ще е тема на журналистическа работилница. Събитието ще се състои на 21 ноември в пространството „Сохо“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).
Ще бъде представено проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност. То е изготвено от Мина Киркова, журналистка от Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания ще представят Деян Николов и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Модератор на срещата ще бъде Мария Черешева, журналистка и председателка на АЕЖ-България.
Сред въпросите, които ще бъдат поставени на работилницата, са как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстоянието, може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, п
Отново не бе избран председател на Народното събрание и при петия опит.
На балотаж отново бяха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян - ГЕРБ-СДС.
Кандидатът на „Има такъв народ“ Силви Кирилов, който председателства първото заседание като най-възрастния народен представител, получи 101 гласа "за", 99 народни представители бяха "против", а 37 се въздържаха.
Рая Назарян, издигната от ГЕРБ-СДС беше подкрепена от 68 депутати, 150 - "против", 20 се въздържаха.
"ВиК" ЕООД в Петрич е в стабилно финансово състояние и прогнозира печалба за настоящата година от около 200 хиляди лева, каза управителят на дружеството Ивайло Христов. Според него изключително важни за финансовото състояние на дружеството са спечелените обществени поръчки и договорите за строителство. "Без тях резултата, който обявих за очаквана печалба от около 200 хиляди лева, би бил немислим", каза Христов. Без допълнителните дейности, цената на водата също няма да може да се запази, поясни още той.
"С разходите, които има дружеството, в други ВиК оператори цената на водата е три лева, а качеството на услугата е същото. Да не говорим, че огромни области са на жесток режим на водата, а пък ние се водим най-топлата точка в България и дори не сме намеквали за режим на водата", каза още Ивайло Христов.
По думите му за доброто финансово състояние на дружеството тази годин
При изкопни дейности в землището на самоковското село Белчин е открит снаряд, съобщиха от Община Самоков на официалната си фейсбук страница.
Районът е отцепен и входът към село Белчин от село Клисура ще бъде затворен до пристигането на компетентните органи.
През последното денонощие екипите на пожарната са реагирали на 126 сигнала за произшествия. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН).
Ликвидирани са общо 81 пожара без загинали и пострадали.
С преки материални щети са възникнали 22 пожара, от които осем в жилищни сгради, два в промишлени сгради, седем в транспортни средства. Без нанесени материални щети са 59 пожара, от които 12 в сухи треви, горска постеля и храсти, 36 в отпадъци, седем в готварски уреди и комини.
Спасителните екипи са участвали в 39 спасителни дейности и помощни операции, от които седем при катастрофи в транспортни средства. При 30 случая е оказана техническа помощ.
Лъжливите повиквания са шест.