Рамково споразумение за взаимопомощ между общините и електроразпределителните дружества бе сключено по време на Годишната среща на местните власти в Албена, която бе организирана от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) обяви обществена поръчка за избор на изпълнител за изработването на технически проект за основен ремонт и частична реконструкция с подробен устройствен план (ПУП) на кръстовището при 20-и км на път II-44 Севлиево - Габрово при отклонението за третокласния път III-4402 Севлиево- село Враниловци. Това съобщават от агенцията на интернет страницата си.
Офертите ще се подават до 19 декември. Прогнозната стойност на поръчката е 80 000 лв. без ДДС и средствата са от бюджета на АПИ. Срокът за изработването на проекта е 60 календарни дни. От АПИ информират, че готовият технически проект ще определи конкретните строително-монтажни дейности, които е необходимо да се изпълнят, прогнозната стойност и срокът им за изпълнение.
Предвиждат се промени движение при кръстовището с изпълнението на допълнителна лента за ляв завой. Из
Общинските съветници в Перник приеха да се направят корекция в поименния списък на капиталовите разходи на Общината за тази година. Това се случи на извънредно заседание на Общинския съвет, а точката за корекцията бе единствена за разглеждане в дневния ред.
Всяка година Община Перник, а и не само, прехвърлят т.нар. преходни остатъци. Това са суми, които са предоставени на общините от републиканския бюджет за ремонт или изграждане на конкретни обекти, посочи председателят на Общинския съвет Денислав Захариев. Нормално е в една календарна година, заради тежките процедури по Закона за обществените поръчки, да не успяваме да реализираме тези обекти и парите за тях винаги биват прехвърляни за следващата година, коментира той.
Захариев поясни, че Община Перник е получила писмо от Министерство на финансите, в което е указано, че остатъчните средства трябва да бъдат р
Сливенската областна болница "Д-р Иван Селимински" ще отбележи 145 години от създаването си на 21 ноември. Програмата за юбилейното честване включва отдаване на почит пред паметта на патрона на болницата и тържествено отбелязване на празника, съобщиха от лечебното заведение.
Венци и цветя в знак на признателност ще бъдат поднесени в 12:30 часа пред паметника на д-р Иван Селимински, до административния вход на едноименната Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ). По случай празника ще се проведе тържествено събрание от 18:00 часа в зала "Май" в Сливен.
МБАЛ "Д-р Иван Селимински" е създадена през 1879 г., като приемник на първата градска болница в Сливен, припомнят от лечебното заведение.
Община Черноочене, заедно с още три общини – Кърджали, Момчилград и Ардино, да бъде част от новосъздаваната Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в малката родопска община.
С гласуването на точката, съветниците упълномощиха кмета Айджан Ахмед да представлява Общината, в качеството на съучредител на Сдружението с нестопанска цел в обществена полза. Част от него са представители не само на местната власт, но и на обществения и частни сектор в четирите общини.
„Участието на община Черноочене в Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ ще даде възможност за реализацията на проекти в областта на аквакултурите“, каза пред съветниците кметът Айджан Ахмед.
Голяма част от точките в дневния ред на ноемврийското заседание на Общинския съвет бях
Изборите както в държавата, така и в регион Плевен бяха нечестни. Твърдим убедено, че близо 30% от 78 000 гласували на изборите в Плевенска област е манипулиран вот – институционален, корпоративен или купен. Това каза на пресконференция в централата на БСП в Плевен народният представител от коалиция „БСП – Обединена левица“ Стефан Бурджев.
Той посочи, че това твърдение се базира на анализа на областната структура на партията, направен по данни на общинските организации след парламентарните избори на 27 октомври.
Факт е, че шест от осемте парламентарно представени партии са за касиране на изборите и твърдят, че са нечестни с различни нюанси – частично или цялостно, допълни Бурджев.
На тази база и с този основен мотив ние внесохме две конституционни жалби. Едната е съвместно с партия „Възраждане“ и е за цялостно касира
По време на пленарните сесии през третия ден на срещата кметовете и общинските съветници обсъждаха развитието на капацитета на общинските съвети като политически орган на местното самоуправление. Сред панелите бяха "Отговорности и предизвикателства пред общинските съвети при формирането на местните политики в мандат 2023 - 2027", "Публичност и гражданско участие" и "Актуални въпроси пред общинските съвети през 2025 година".
"Нужно е възнагражденията на общинските съветници да бъдат ясно регламентирани, а не да бъдат до определен процент от заплатите на администрацията", каза Златко Живков, член на Управителния съвет (УС) на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и кмет на Монтана, по време на дискусия, посветена на развитието на капацитета на Общинските съвети като политически органи на местното самоуправление. По думите на Живков, ако има ясен регламент за възнагражденията на съветниците, няма да се стига до неудобни ситуации при гласуването им нито за самите тях, нито за кметовете. Той припомни, че в страната са избрани 5053 съветници, а парите за заплатите им не се осигуряват от държавата, а от местните приходи.
Председателят на Националната асоциация на председателите на Общински съвети (НАПОС) Венцислав Спирдонов каза, че в страната няма Общински съвет (ОбС), който да не излъчва заседанията си онлайн. Спирдонов уточни, че ако понякога има заседания, които не се излъчват онлайн, това се дължи на технически проблеми, а не на неизпълнение на законовите изисквания. По думите му Общинските съвети вече са обезпечени с нужната апаратура.
До февруари 2025 г. Общинските съвети трябва да са коригирали всички наредби, които касаят местните данъци, такси или цени на услуги, и те да бъдат преизчислени и в евро, каза Стефан Тихолов, член на УС на Националната асоциация на председателите на общински съвети (НАПОС) и председател на ОбС в Ловеч. Той припомни, че тази стъпка е според закона за въвеждане на еврото у нас. Тихолов обаче подчерта, че преди тези гласувания е добре по места да бъдат проведени широки кампании сред хората, за да не се стига до напрежение и да има притеснения, че изведнъж местните налози ще поскъпнат двойно и тройно.
Във втората паралелна сесия кметовете и представителите на общините дискутираха взаимодействието с електроразпределителните дружества (ЕРП). По време на сесията бе подписано и рамково споразумение между НСОРБ и трите ЕРП-та.
Корекция на поименния списък на капиталовите разходи за 2024 г. приеха по време на провелото се извънредно заседание на Общинския съвет в град Земен. Това бе единствената точка за разглеждане в дневния ред.
Общината ще финализира заплащането по доставянето на сметосъбирачна машина, съобщи председателят на Общинския съвет в Земен Ива Борисова. С това решение се намаляват средствата за дейности по технически проекти за ремонти на улици, тротоари и сгради. От тези дейности се намаляват 39 032 лв., като те ще бъдат прехвърлени за доплащането на специализирания автомобил, уточни Борисова.
Вследствие на изменението на Закона за държавния бюджет целевите средства и разходи да не могат да бъдат прехвърлени в бюджета за 2025 г. се наложи Общината да направи актуализация. Така средствата ще бъдат разходвани за нещо полезно и необходимо до края на годината, коментира
Таксиметровите шофьори в Плевен се присъединяват към националния протест, обявен за утре. Това съобщи Мария Попова, таксиметров шофьор и представител на Националния таксиметров синдикат с председател Красимир Цветков.
Нашите протести са свързани с рязкото увеличение на цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ от началото на октомври. Увеличението е от 200 до 1100%. До момента сме плащали „Гражданска отговорност“ в диапазона от 260 до 320 лв. От октомври месец застраховките започват от 800 до 4000 лв., посочи Попова.
По думите това означава допълнително натоварване на услугата, завишаване на тарифите, ще има и фалити на фирми, които няма да успеят да влязат в този ценови диапазон, ще има и влизане на таксиметровите автомобили в сивия сектор. Тя допълни, че освен тази застраховка всяка г
Официално начало на ремонта на речното корито в Асеновград постави кметът на града д-р Христо Грудев по-рано днес, съобщиха от пресцентъра на общината. Целта на ремонта е при пълноводие да не се допуска пропадане на стените, както и водата да прелее извън границите на речното корито. Проектът е с наименование "Укрепване на двата бряга на р. Асеница (р. Чепеларска) в регулацията на гр. Асеновград" и е на стойност 19,5 млн. лв., а финансирането е осигурено от държавния бюджет.
"Реализирането на този проект е сред приоритетите на общината, защото ще осигури допълнително безопасността на жилищните сгради и търговските обекти, разположени по крайбрежието на р. Чая", коментира градоначалникът. Изпълнението на обекта е от съществено значение за Асеновград, тъй като реката преминава през цялата дължина на града, допълниха от общината.
В началото на 2024 г. община Асеновгра
Стара Загора се включва в националната кампания за безопасно шофиране „Аз ще бъда отговорен шофьор“, организирана от Министерството на образованието и науката. Инициативата се провежда в партньорство със Спортен клуб (СК) „Автоцар Рали“ и автомобилния състезател Илия Царски, който се състезава за екипа. Това съобщиха от Община Стара Загора.
Целите на кампанията са в бъдещите водачи на моторни превозни средства (МПС) да се формира отговорно отношение към управлението на автомобил, да се стимулира познаването и спазването на правилата за движение при управление на превозно средство, да се покажат основните рискове, свързани с неправилен избор на скоростта на движение.
Обучението за старозагорските ученици ще се проведе на 26 ноември в Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“, информираха от Общината.&
Задържани са четирима "лихвари", претърсени са седем адреса и са иззети над 100 хил. лева и документи при акция на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) срещу група, изнудвала длъжници чрез заплахи и насилие да продават имоти и погасяват кредити, отпускани срещу непосилни лихвени проценти. Това съобщиха от дирекцията.
На всички задържани са повдигнати обвинения, а мярката им за неотклонение е удължена до 72 часа.
Специализираната полицейска операция се е състояла във вторник, 19 ноември, в София, под надзора на Софийската градска прокуратура. В хода са задържани четирима мъже – на 47, 49, 50 и 54 години, за участие в престъпната схема. При претърсване на седем адреса и автомобили на арестуваните са намерени и иззети около 100 хил. лева, мобилни апарати, документи за прехвърляне на недвижими имоти и моторни превозни средства и други, ко
Заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов каза, че се надява тази зима да няма проблеми с електрозахранването при влошени метеорологични условия. "Да се надяваме, че тази зима няма да имаме проблемите на миналата година. Тя беше изключение. Да си пожелаем тази зима да мине леко", добави той.
С това споразумение ще утвърдим нашия диалог с ЕРП-тата. Разчитам действително на диалог и съдействие на ЕРП с всички кметове и общини, каза председателят на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на Велико Търново Даниел Панов.