Музеят на авиацията в Крумово, филиал на Военноисторическия музей, празнува 16 октомври - Ден на българската на авиация и празник на Военновъздушните сили, със специална програма, посветена на историята на българската авиация.
В страната за последното денонощие са потушени 84 пожара. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Екипите на пожарната са реагирали на 237 сигнала за произшествия.
За последните 24 часа при пожар е пострадал един човек. В 21:41 часа в оперативния център на пожарната в София е получено съобщение за пожар в къща в село Пролеша, община Божурище, област София. Произшествието е ликвидирано с три пожарни автомобила, пострадал е мъж на 63 години.
С материални щети са възникнали 29 от пожарите за денонощието, 15 от тях са били в жилищни сгради. Един в промишлена сграда, един във временна постройка, шест в транспортни средства, един в съоръжение на открито и пет други. Без нанесени материални щети са 70 от възникналите пожари.
Извършени са 148 спасителни дейности и помощни операции, от кои
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината на извънредно заседание, което се проведе в сградата на общинската администрация. Точката бе единствена в дневния ред. Предложението бе прието единодушно от 11-те присъстващи съветника.
Измененията се налагат заради указания на Министерството на финансите за разплащане на капиталови разходи до края на настоящата година единствено за дейности, по които са приключили процедурите по реда на Закона за обществените поръчки и са сключени договори с изпълнителите. Последната актуализация на списъка за капиталови разходи е от настоящия месец и все още не са проведени процедурите за избор на изпълнители, поради необходимост от технологично време, посочи кметът на общината Атанас Калчев.
При приемането на бюджета на общината за 2024 година, целевата субсидия за капиталови разходи е в размер на 257 800
Общински съветници от групата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ („Спаси София“) представиха насоки за проектиране на улици и градска среда в София. На пресконференция в Столичната община общинските съветници Андрей Зографски и Стефан Спасов представиха пет основни насоки.
По думите на Зографски желанието им да представят тези насоки за планиране, проектиране и ремонт да уличната мрежа са във връзка със случващото се на ул. "Опълченска". Като резултат на всички идентифицирани грешки в този процес, ние и експертите изработихме насоки, които да решават най-важните проблеми още на чертежната дъска, за да не се налага хората да протестират, добави общинският съветник.
Нуждата от такива стандарти е голяма, каза Зографски и добави, че нивото на проектиране на градската среда е от 60-те години на миналия век - има
Груповата цел на "Аурубис" е да намали въглеродните емисии с 50 процента до 2030 г. и да постигне пълна въглеродна неутралност до 2050 г. Това каза Ивайло Георгиев, ръководител "Устойчивост и връзки с институциите" в "Аурубис България", по време на разширена среща на групата "Aurubis AG". Събитието, посветено на стратегията за намаляване на въглеродните емисии, събра специалисти от мултидисциплинарния екип по устойчивост и декарбонизация от Германия, Белгия, Испания и САЩ. Срещата се провежда на територията на завода в Златица и Пирдоп.
Според Георгиев груповата цел означава, че въглеродните емисии се докладват на консолидирано ниво, съобразно специфичния въглероден отпечатък на заводите на групата в различните държави. За завода на "Аурубис" в Пирдоп и Златица въглеродният отпечатък през базовата 2018 г. е 210 000 тона, като до 2030 г. той трябва да бъде намален на 105 000 тон
В страната за последното денонощие са потушени 85 пожара. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Екипите на пожарната са реагирали на 176 сигнала за произшествия.
За последните 24 часа при пожари има един загинал и един пострадал.
На 20 ноември в 9:01 часа е подаден сигнал за пожар в къща в село Дерманци, община Луковит, област Ловеч. При инцидента е загинала жена на 67 години, която е била трудноподвижна.
В 20:11 часа на 20 ноември е получен сигнал и за пожар в апартамент в Ловеч. Пострадал е 87-годишен мъж.
С материални щети са 15 от пожарите за денонощието, 14 от тях са били в жилищни сгради. Без нанесени материални щети са възникнали 70 пожара.
Извършени са 80 спасителни дейности и помощни операции, от които четири при катастрофи в транспортни средства.
<
Този ден се отбелязва от 1963 година и е свързан с първия боен разузнавателен полет, който се провежда по време на Балканската война на 16 октомври 1912 година, извършен от поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев със самолет "Албатрос" Л2 в района на Одрин. С този полет се поставя началото на българската бойна авиация по време на Балканската война, каза Рада Банялиева, директор на Музея на авиацията.
Днес посетителите имат възможност да разгледат новата фотодокументална изложба „С крилата на противника. Трофейните самолети на България (1915 – 1918)“. Тя разказва за някои от над 20-те противникови аероплана, свалени или кацнали по различни причини на територията, контролирана от Българската армия по време на Първата световна война, както и за самоотвержеността на българските пилоти в пилотирането и използването им в бойни условия. „Това е било изключително сложно, тъй като те не познават тази техника, не са приучени на пилотаж на нея. От друга страна, пехотните войски и артилерия познават шума на вражеските самолети и понякога нашите пилоти, които ги управлявали, са били обстрелвани от наш огън. Така тези пилоти рискуват живота си и проявяват изключителна смелост и себеотрицание при пилотирането им“, обясни Банялиева.
През целия ден в салона на самолет Ан-24, ще се прожектира филмът „Балан: Спомени летят“. Владимир Балан е един от пилотите, които управляват вражеските самолети. Той изчезва безследно след 9 септември 1944 година. Това е един от хората, отдали живота си за българската авиация, каза още Рада Банялиева.
За най-любознателните е предвидена една специална игра, наречена „Страници от миналото“, където ще отговарят на 10 въпроса върху интересни факти, представени в постоянната експозиция на музея. За първите трима, отговорили вярно, са предвидени и награди.
През настоящата година в Музея на авиацията напълно възстановен е самолет МиГ-23 порт 390, продължава работата и по възстановяването на Ил-14, на самолет „Леший 1“ и на най-ценния експонат Арадо-196 А-3 "Акула", по него остава да се нанесат знаци и номера. Това е трудна и отнемаща време работа, но пък възстановяването на самолетите им придава нов вид и самочувствие на експонатите и на нас , които се грижим за тях, каза още директорът на музея.
Приемаме поканата за среща, съобщиха от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) в отговор на ГЕРБ.
По-рано през деня от ГЕРБ потвърдиха , че има покана за среща към ПП-ДБ, подписана от Бойко Борисов. Това е станало вчера след заседанието на парламента, уточниха от пресцентъра на партията.
"След седем парламентарни избора диалогът между първите две политически сили е необходимата отговорност към българските граждани. Считаме, че конструктивният разговор за освобождаване на институциите (особено прокуратурата и антикорупционната комисия) от влиянието на г-н Пеевски е ключов за излизане от политическата криза", написаха в отговора си до ГЕРБ от ПП-ДБ.
От "Продължаваме промяната – Демократична България" предлагат срещата да се проведе в публичен формат, с участието на лидерите.
Във Враца беше открита инициативата „Осинови врачанско семейство“. За 22 години Росен Додушки не е пропуснал нито една кампания. Той каза по време на събитието, че е чест да бъде дарител. „Имах щастието да бъда от хората, които връчват подаръците на децата и не можете да си представите какво виждам в очите им – каква радост и каква благодарност! Неописуемо е“, каза Додушки от сцената.
За първа година към инициативата се присъединява и екипът на врачанския театър, казаха от културната институция. Директорът на театъра Владлен Александров ще зарадва тригодишно момченце, което е пожелало яке, играчки и лакомства.
По време на събитието прозвуча песента-химн на инициативата „Ако си дал“ на Емил Димитров в изпълнение на Георги Симеонов, който се обучава в Център за специална образователна подкрепа „Д-р Петър Берон&rd
Общинският съвет в Самуил ще разгледа Годишната програма за развитие на читалищната дейност в общината за 2025 г., сочи информация на сайта на местната администрация.
Според предварителните материали по дневния ред предстои да бъде актуализирана разходната част на бюджета на Община Самуил и капиталовия списък за 2024 година. Съветниците ще обсъдят и приемат също изменения и допълнения в Програмата за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост. Сред точките от дневния ред са още актуализиране на списъка на пътуващи учители и педагогически персонал, както и отпускане на еднократни помощи на нуждаещи се от общината.
Материалите за заседанието са публикувани на страницата на Община Самуил, в секция Общински съвет.
В началото на месеца местният парламент проведе изнесено заседание. Една от гласуваните с единодушие докладни бе за отпускане
В Деня на християнското семейство за трета поредна година кметът на Димитровград Иво Димов приветства на празнична церемония двойките от общината, сключили брак преди 50 години. Така в един от местните ресторанти в града се състояха 50 съвместни златни сватби.
„Днешният ден ни напомня, че можем да черпим сили само от изконните християнски ценности - любов, разбирателство и съпричастност. Тези неща все по-често липсват през последните години, така че християнското семейство и семейните ценности са основата, върху която трябва да надграждаме. Това е нещото, което трябва да ни дава сили и опора, за да можем да вървим напред“, каза Иво Димов.
Пред кмета съпрузите повториха отново брачния си обет, който са дали през 1974 година, и след половин век отново си обещаха да продължат пътя, по който вървят вече петдесет години неразделно със своите партньори в любов и вз
Ще бъдат предприети спешни мерки за извършването на авариен ремонт на надлеза при входа на град Черноморец. Това обяви служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която огледа съоръжението заедно с кмета на града Георги Деспов, кмета на община Созопол Тихомир Янакиев, инж. Стоян Николов - член на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" и директора на Областно пътно управление (ОПУ) - Бургас инж. Митко Порязов.
След извършване на аварийните дейности по укрепване ще може да бъде изпълнен и цялостния проект за пълна рехабилитация на съоръжението. Нашата цел сега е да го укрепим, за да няма притеснения при преминаване от местните хора и транспортните фирми, каза регионалният министър. По думите на Виолета Коритарова, регионалното ведомство ще започне работа по подготовка на необходимата документация през следващата с