Музеят на авиацията в Крумово, филиал на Военноисторическия музей, празнува 16 октомври - Ден на българската на авиация и празник на Военновъздушните сили, със специална програма, посветена на историята на българската авиация.
Тяло на 82 годишна жена е намерено в изгоряла постройка в павелбанското село Търничени, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Стара Загора.
След получен сигнал в Районното управление за горяща къща в селото е установено, че е пламнала едностайна постройка, обитавана от възрастната жена. Изгоряла е частично постройката и цялата покривна конструкция. Намерено е тялото на жена, която е живеела в имота.
По случая е образувано досъдебно производство, а работата по случая продължава под надзора на Районната прокуратура в Стара Загора.
Припомняме, че в края на октомври т.г. мъж на 62 години загина вследствие на пожар в апартамент в Стара Загора.
ГЕРБ измислят множество причини да не говорят с нас, но истината е само една - не могат да се откажат реално от Пеевски. Това написа в личния си профил в социалната мрежа Фейсбук Кирил Петков, съпредседател на "Продължаваме промяната" и един от лидерите във формацията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).
Петков припомня, че декларацията на ПП-ДБ с искане за "санитарен кордон" около "ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски цели да се намери съгласие в 51-вото Народно събрание за премахване на няколко ключови лоста на влияние от ръцете Пеевски: главен прокурор, шеф на Комисията за противодействие на корупцията, заместник-председател на Народното събрание, шефове на комисии.
Той отбелязва, че в момента цялата държава е в ступор - без работещ парламент и без редовно без правителство. Според него всичко това е заради "неспособността на ГЕРБ да кажат твърдо не на
Предстои сключването на договор с фирма за поддръжка на 293-километровата пътна мрежа в община Кюстендил през зимния сезон, каза Ивайло Чалъков - експерт в направление "Отбранителна и мобилизационна подготовка" към Община Кюстендил.
Нормални са условията в общината, въпреки падналия сняг вчера и през нощта, нормална е и пътната обстановка, каза Чалъков. Той посочи, че единственият сигнал, получен в общината за последното денонощие, е бил във връзка с непочистен път по направлението с.Блатец – с.Лисец- с.Дождевица. Там е била изпратена снегопочистваща техника, за да бъде осигурено нормално придвижване. Температурата е положителна, няма поледица и необезопасени участъци.
"Към момента имаме готовност за зимата, предстои единствено сключването на договор с пътно поддържаща фирма", допълни Чалъков.
От началото на тази година броят на катастрофите, на загиналите и на ранените при тях в Монтанско расте в сравнение със същия период на миналата година, съобщи на брифинг началникът на КАТ в Монтана Елвис Ангелов.
През тази година в региона до момента са станали 191 тежки пътнотранспортни произшествия (ПТП) с 16 загинали и 270 ранени, докато за същия период на миналата година е имало 174 тежки ПТП с 13 загинали и 245 ранени. Тежките ПТП се увеличават със 17, загиналите с трима, ранените с 25.
Двете най-често срещани причини за тежките ПТП в област Монтана през тази година са движение с несъобразена скорост и навлизане в лентата за насрещно движение. По вид на произшествието най-често срещани са блъскане на пешеходец и удар в крайпътно дърво, уточни Иванов.
През двата почивни дни на миналата седмица в региона са станали две тежки пътни произшествия с трима загинали
Глоба от 11 000 лева и година и половина пробация получи мъжът, подпалил хвостохранилището в село Катуница. Районният съд в Пловдив одобри споразумението между Районната прокуратура и Борислав Янков от село Катуница с адвокат Георги Илчев.
Срещу Янков е повдигнато обвинение за това, че за времето от 29 до 31 октомври е замърсил въздуха с фини прахови частици на територията, обхващаща землищата на селата Ягодово, Катуница и община Пловдив, и така го е направил опасен за хората. Замърсяването е извършил, запалвайки депото за утайки в землището на село Катуница, собственост на Пречиствателната станция за отпадъчни води (ПОСВ) в Пловдив, като деянието е извършено по непредпазливост.
Пред медиите Борислав Янков каза, че е правил ремонт в имота си в близост до депото. Веднага след запалването е подал сигнал на телефон 112, но огънят бързо се разпространил, защото е имало
Този ден се отбелязва от 1963 година и е свързан с първия боен разузнавателен полет, който се провежда по време на Балканската война на 16 октомври 1912 година, извършен от поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев със самолет "Албатрос" Л2 в района на Одрин. С този полет се поставя началото на българската бойна авиация по време на Балканската война, каза Рада Банялиева, директор на Музея на авиацията.
Днес посетителите имат възможност да разгледат новата фотодокументална изложба „С крилата на противника. Трофейните самолети на България (1915 – 1918)“. Тя разказва за някои от над 20-те противникови аероплана, свалени или кацнали по различни причини на територията, контролирана от Българската армия по време на Първата световна война, както и за самоотвержеността на българските пилоти в пилотирането и използването им в бойни условия. „Това е било изключително сложно, тъй като те не познават тази техника, не са приучени на пилотаж на нея. От друга страна, пехотните войски и артилерия познават шума на вражеските самолети и понякога нашите пилоти, които ги управлявали, са били обстрелвани от наш огън. Така тези пилоти рискуват живота си и проявяват изключителна смелост и себеотрицание при пилотирането им“, обясни Банялиева.
През целия ден в салона на самолет Ан-24, ще се прожектира филмът „Балан: Спомени летят“. Владимир Балан е един от пилотите, които управляват вражеските самолети. Той изчезва безследно след 9 септември 1944 година. Това е един от хората, отдали живота си за българската авиация, каза още Рада Банялиева.
За най-любознателните е предвидена една специална игра, наречена „Страници от миналото“, където ще отговарят на 10 въпроса върху интересни факти, представени в постоянната експозиция на музея. За първите трима, отговорили вярно, са предвидени и награди.
През настоящата година в Музея на авиацията напълно възстановен е самолет МиГ-23 порт 390, продължава работата и по възстановяването на Ил-14, на самолет „Леший 1“ и на най-ценния експонат Арадо-196 А-3 "Акула", по него остава да се нанесат знаци и номера. Това е трудна и отнемаща време работа, но пък възстановяването на самолетите им придава нов вид и самочувствие на експонатите и на нас , които се грижим за тях, каза още директорът на музея.
Единственото стабилно управление, което може да съществува, е управление с "Възраждане". Това обяви пред журналисти в парламента лидерът на партията Костадин Костадинов. Той бе категоричен, че е възможно да има правителство. Според него обаче каквото и да бъде това правителство, то няма да е стабилно.
"Възраждане" ще предложат Петър Петров за председател на 51-ото Народно събрание, каза още лидерът на партията и добави, че Петров е опитен юрист. Костадинов заяви, че партията му няма да подкрепи никой от другите кандидати в случай на балотаж.
Възкресна служба се състоя днес в храм "Св. Николай Мирликийски" в Трън. Тя се води от отците Игнатий и Стефан.
В проповедта си към събралите се миряни, отец Игнатий припомни един от текстовете в евангелието на Лука. В него се разказва как един човек тръгва от Ерусалим към Йерихон, попадайки в разбойническа засада. Същият бива бит, ограбен и в полуживо състояние. Покрай него първоначално преминал свещеник, който го погледнал и не му помогнал. Дошъл и един левит. Той също погледнал клетника и не му оказал помощ. Накрая край него минал един самарянин, който го качва на добичето си и закарва в странноприемница. Там го оставя, за да се погрижат за него, заплащайки престоя му.
Според отец Игнатий изводът, който може да се направи от тази история е, че от човек, от когото очакваш, няма да дойде това, което трябва. То ще дойде от този, от който нямаш очаквания и него трябва да
Трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) „Русе" и „Кардам“ на границата с Румъния е интензивен на изход за товарни автомобили, съобщиха от Главната дирекция „Гранична полиция“ на МВР.
На ГКПП „Дунав Мост Русе“ от 1 до 15 ноември се въведе временна организация на движението на трасето за тежкотоварни автомобили, поради ремонт на дезинфекционно съоръжение "Мобилна система, тръбен тип за външна дезинфекция на преминаващи МПС", напомнят от „Гранична полиция".
Заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост, при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП &
Външна и вътрешна екологични лаборатории ще изгради по проект община Крушари. Това стана известно по време на извънредното заседание на Общински съвет - Крушари днес. Заседанието имаше единствена точка в дневния ред, в която общинските съветници трябваше да гласуват решение за отпускане на средства по проекта преди да бъде сключен договорът за изпълнение.
Община Крушари, заедно с община Лумина в Румъния, и Основно училище "Христо Смирненски" в Генерал Тошево ще работят заедно по проект “Подобряване на защитата и опазването на природата, биоразнообразието и зелената инфраструктура, включително в градските райони, и намаляване на всички форми на замърсяване", финансиран по Програма "Интеррег VI-A Румъния- България". Бюджетът, одобрен за община Крушари, е 65 951,68 евро, а общият размер на средствата по проекта е 362 754,97 евро.
Дейностите, планирани за и
Икономиката се нуждае от политическа стабилност, която да осигури добра среда за нейното развитие. Липсата на стабилно управление е гарант единствено за несигурност не само в политически, но и във финансов и икономически план. Това каза на пресконференция в Пресклуба в Пазарджик съпредседателят на Сдружението на частните предприемачи и работодатели (СЧРП) в Пазарджик Нишан Бъздигян
Той изрази опасение, че нестабилността в държавата ще продължи.
Нишан Бъздигян цитира последни данни на НСИ за спад на българската индустрия, който продължава двадесет месеца. "Общата оценка за икономическата среда в страната се понижава с 5,6 пункта спрямо предходния месец и това е вече 20-ти месец подред. Оценката за бизнес климата в промишлеността пада с 5 пункта през октомври до най-ниското си ниво от края на 2021 г. Производителите отчитат по-малко поръчки през последните месеци. В