Специалисти от асоциация „Жени без остеопороза” и Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Разград разясняват как да запазим костите си здрави. Информационно-скрининговата кампания под тазгодишното мото „Кажете „не“ на чупливите кости“ е по повод Световния ден за борба с остеопорозата, който се отбелязва на 20 октомври. Инициативата се осъществява под егидата на Международната фондация по остеопороза.
Ще бъде извършена подмяна на отоплителната и съответно охлаждащата система в спортния многофункционален балон, който се намира в Градския парк в областния град, съобщи секретарят на Община Перник Мартин Жлябинков.
Проблем в отоплението има. Чилърът не може да стопли достатъчно цялото съоръжение. Това е и причината да потърсим фирмата, която осъществи проекта. Обектът е в гаранция, за тяхна сметка ще бъде отстранено неудобството“, допълни още той.
Мартин Жлябинков каза, че фирмата, която е проектирала системата за отопление и охлаждане е заложила на варианта през лятото температурата да се поддържа от устройството, но през зимата- то да бъде подпомагано от топлопреносната мрежа в града. Чилърът обаче не е бил присъединен към „Топлофикация – Перник“, това е довело и до по – ниските температури в балона. Секретарят на Община Перник допълни, че
Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.
Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д
Община Черноочене, заедно с още три общини – Кърджали, Момчилград и Ардино, да бъде част от новосъздаваната Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в малката родопска община.
С гласуването на точката, съветниците упълномощиха кмета Айджан Ахмед да представлява Общината, в качеството на съучредител на Сдружението с нестопанска цел в обществена полза. Част от него са представители не само на местната власт, но и на обществения и частни сектор в четирите общини.
„Участието на община Черноочене в Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ ще даде възможност за реализацията на проекти в областта на аквакултурите“, каза пред съветниците кметът Айджан Ахмед.
Голяма част от точките в дневния ред на ноемврийското заседание на Общинския съвет бях
Общинският съвет в Генерал Тошево прие на редовното си заседание днес да бъдат осигурени от общината 2500 лева за инициативата “Благотворителна Коледа 2024” за закупуване на трайни хранителни продукти, които да се предоставят на нуждаещи се жители на общината.
Съветниците решиха да приемат изменение в Наредба за управление и финансиране на дейностите по третиране на битови и строителни отпадъци на територията на Община Генерал Тошево.
Таксите се определят по вид и количество, като за приравнените към битовите, подобни отпадъци и смесените негодни за рециклиране строителни отпадъци таксата е в размер на 143,83 лева с ДДС за тон, за биоразградимите отпадъци е 27,00 лева с ДДС за тон, а за строителните отпадъци от домакинствата събрани разделно и годни за рециклиране е в размер на 12,60 лв с ДДС за тон. Те ще се заплащат в общината при подаване на заявлени
Адвокати в Ямбол ще консултират безплатно граждани в петък, 22 ноември, когато отбелязват своя професионален празник - Деня на българската адвокатурата. Инициативата се организира за поредна година, съобщи председателят на Адвокатската колегия в Ямбол Атласка Данкова.
Безплатните правни консултации ще са от 9:00 до 11:00 часа в Клуба на адвоката в сградата на Адвокатската палата на ул. „Жорж Папазов“ 14, в залата на приземния етаж. Специализирани в различни сфери на правото адвокати ще помагат на посетителите по различни казуси.
Към момента в Ямболската колегия членуват 154 адвокати, които обслужват съдебния район, включващ съдилищата в Ямбол, Елхово и Тополовград. „Броят им се увеличава през последните няколко години. Приемаме и доста млади колеги, което е радващо“, коментира Данкова.
Ямболските адвокати се включват в образователните прог
В рамките на кампанията, която ще продължи до края на работния ден днес, лично председателят на Асоциацията „Жени без остеопороза“ Ая Лилова ще извърши изследване на костната плътност. Лилова обясни, че посетителите попълват тест на Международната фондация по остеопороза, чрез който определят личните си рискови фактори. Тестът съдържа 10 въпроса и ако има положителен отговор, това е наличие на рисков фактор. „При наличие на два рискови фактора вече е желателно да се направи измерване на костната плътност, да се види докъде са нещата и дали има някакво намаление на костната плътност. Ако това се докаже, пациентите се насочват към консултация и диагностика със специалист“, посочи Лилова.
Тя допълни, че тези кампании се провеждат вече близо 20 години и всяка година има засилен интерес от страна на хората. „По принцип не се излиза от традиционната статистика, която сочи, че една от всеки три жени и един от всеки петима мъже над 50-годишна възраст ще получи фрактура до края на живота си. Желателно е това да се предотврати, което става с профилактика и с познаване на личните рискови фактори навреме преди да е настъпила фрактурата“, обясни председателят на асоциацията. По думите основният проблем при остеопорозата е, че тя протича безсимптомно, няма физически усещания, заради което се нарича още „безшумната епидемия“. Лилова отбеляза, че общественият интерес към проблема е достатъчно засилен, а жените в по-напреднала възраст знаят и са информирани, че заболяването може да настъпи и се преглеждат навреме.
Главният експерт в отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ-Разград Катя Теофилова каза , че до момента са се изследвали над 30 човека. Тя отбеляза, че ежегодно се изследват между 75-80 човека. По списък записаните за изследване в рамките на информационно-скрининговата кампания днес са около 100 човека. „Хората са уведомени, информирани и са загрижени за своето здраве. Превенцията за едно заболяване е на първо място и е по-добре човек да вземе предпазни мерки, отколкото после да лекува“, отбеляза експертът.
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището на която изгоря при пожар. Инцидентът е от нощта на 18 ноември, когато в апартамента спят 7-годишния син и баба му, майка на Стилияна Стефанова. Приятели, колеги и близки на Стилияна помагат с труд и първа помощ, но, за да се възстанови нормалния живот на семейството, е нужно още много.
Пожарът възниква вследствие на късо съединение. В жилището са малкият Виктор и баба му. Детето се събужда от звука на чупещите се под напора на огъня прозорци в стаята. Бързо отива и разбужда бабата, която е трудноподвижна заради операции. Спасяват се по чудо, разказва пред репортер приятелката Ваня Димитрова. За съжаление, апартаментът – казва тя, е изгорял до основи.
Сега Стилияна живее при приятелка, майка й – при роднини, а детето е при баща си, с когото майката е разделена.
В тази
Увеличаването на количеството на отпадъците и повишаването на минималната работна заплата се сред мотивите за увеличението на таксата за битови отпадъци в община Шумен. Това съобщи главният експерт „Екология“ в местната администрация Живка Атанасова на брифинг, на който присъстваха кметът проф. Христо Христов, заместниците му Десислава Петрова и Даниела Русева, началникът на отдел „Местни данъци и такси“ Ивелина Щерева и директорът на Общинското предприятие „Чистота“ Радослав Кърджиев.
Таксата за битови отпадъци за жилищни сгради в Шумен и кварталите „Дивдядово“, „Макак“ и „Мътница“ е заложено да се увеличи от 1,5 на 2 промила, а за нежилищни имоти – от 4 на 5,4 промила. Предложението на общинската администрация трябва да бъде гласувано от Общинския съвет. Обявено е обществено обсъждане на проек
Над 17,8 милиарда лева са разходите за пенсии към октомври 2024 г., което е с 2 милиарда лева повече спрямо миналата година. Това съобщи Националният осигурителен институт (НОИ) във връзка с касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, администрирани от института по силата на законова делегация. В структурата на общите разходи най-голям дял заемат тези за пенсии.
Броят на пенсионерите за октомври е 2 048 856 или с 14 595 (0,7%) повече в сравнение със същия месец на 2023 г., отчете още НОИ. Средният месечен размер на пенсията на един пенсионер е 929,95 лв., като в сравнение с миналата година той е по-висок със 104,97 лв. (12,7%). Средният месечен размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст на един пенсионер е 1 026,99 лв. В сравнение със същия месец на миналата година се наблюдава нарастване с 119,87 лв. (13,2%).
Към 31 октомври 2024 г. общият
Стоянка Христова от самоковското село Ново село отпразнува 100-годишен юбилей в присъствието на близки, роднини, приятели, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и председателят на местното читалище Бойка Михайлова. Празничната програма се състоя в салона на местното читалище.
столетницата разказа, че през всички тези години е помогнала на всеки, на когото е могла. Стоянка Христова има двама сина, седем внуци и правнуци. Тя е работила в местното стопанство като общ работник. „Благодарна съм на децата, че ме гледат“, каза тя. Дори и с нарушен слух, баба Стоянка поговори с присъстващите и им припомни случки от своя живот.
Кметът подари на рожденичката торта и букет с цветя и я поздрави.
По данни на местните жители в селото живеят 60 души, като пет от тях са деца.
Припомняме, че това е вторият столетник в селото. В нач
Столичните полицаи задържаха трима души за грабеж на 120 000 лева, съобщиха от пресцентъра на МВР. Задържането им е станало след съвместна операция на криминалисти от Четвърто Районно управление и техни колеги от секторите „Грабежи“ в Столичната дирекция на МВР и Главна дирекция „Национална полиция“.
Сигналът е подаден на 20 ноември около 11:00 часа от мъж, който е обяснил, че той и негов познат се придвижвали с личен автомобил, когато били засечени от друга кола и принудени да спрат. От превозното средство слязъл мъж на възраст около 30 години, напръскал ги със спрей, нанесъл удари с юмрук по лицето на водача и отнел мъжка чанта, в която имало 120 000 лева, мобилен телефон и документи.
Полицаите са установили, че извършителят е имал помагачи и скоро идентифицирали единия – мъж на 34 години с криминални регистрации за кражби, унищожава