В Ямбол започна днес кампания за събиране на опасни битови отпадъци. В мобилен пункт до сградата на Общината до 16:00 часа се приемат лекарства с изтекъл срок на годност, пестициди и различни видове препарати, живачни термометри и др.
Общинският съвет в Ружинци ще разгледа предложение за наемане на частен имот за зъболекарски кабинет, социални и други дейности, сочи информация на сайта на местната администрация.
На заседанието ще бъдат обсъдени и предложения за промяна на мястото на предоставяне на социална услуга „Дом за стари хора” от с. Ружинци в с. Плешивец, анализ на потребностите относно подкрепата за личното развитие на децата и учениците от общината, актуализации на бюджета с направените дарения в полза на местната администрация през периода от 1 януари до 31 октомври, както и на разчета за капиталови разходи. Съветниците трябва да дадат съгласие и за закупуване от физическо лице на недвижим имот в село Ружинци.
Заседанието е насрочено за 16:00 часа в заседателната зала на община Ружинци. Постоянните комисии към Общинския съвет ще заседават от 15:30 часа.
Бронзова скулптура на мъжка фигура ще бъде поставена на входа на Созопол. Композицията ще съчетава функция на слънчев часовник с елемент от местната история - фигура на древен жител, в характерно облекло, който свири на арфа. Това стана известно на днешното заседание на Общинския съвет в Созопол, на което беше подкрепена инициативата на сдружението "Фарът на Аполония".
Мястото, където ще бъде поставена скулптурата, е общинско. То е на входа на града, с добра видимост и пейзаж.
Така всички преминаващи ще могат да забележат фигурата и да се снимат с нея. По този начин бихме могли да засилим интереса на туристите към културата, историята и ще добавим стойност към техния летен престой. Целта е запознаване на туристите с местната история и разпространяване на богатствата на Созопол в сферата на изкуството и археологията, каза председателят на сдружението Йордан Ил
Проектът „Рада казва „не“ на насилието“ цели постигане на по-добра информираност относно насилието и възможностите за неговата превенция. Това каза на пресконференция в Националния пресклуб в Стара Загора Донка Петкова от местния „Зонта клуб", които са инициатори и организатори на проекта. Той е част от кампанията „Зонта казва „не“ на насилието над жени и момичета", която организацията провежда ежегодно в периода от 25 ноември до 10 декември.
Символ на проекта е „куклата“ Рада, която е в оранжев цвят, изработена е от рециклируем материал и има поставен QR код и надпис "#Аз съм РАДА". QR кодът води към приложението „Помогни ми“, разработено от Национално бюро за правна помощ, където всяка застрашена жена има възможност да намери контактите на национални служби за подкрепа във всяко населено място в страната.
Само за изтеклата седмица на територията на област Кърджали са установени 1111 нарушения на Закона за движение по пътищата, като над една трета от тях са за превишена скорост. Това каза началникът на сектор „Пътна полиция“ в Областната дирекция на МВР главен инспектор Николай Дачев.
Той отчете, че за периода са настъпили девет пътнотранспортните произшествия. Установени са и шестима водачи да шофират след употреба на алкохол, като на четирима пробите са над 1,2 промила и са образувани бързи производства.
Проверени са били общо 2764 моторни превозни средства и 3337 души. За констатираните нарушения са съставени 122 акта, 622 фиша и са заснети 367 клипа за превишена скорост, за които предстои да бъдат издадени електронни фишове.
Главен инспектор Дачев припомни, че в ход е акция „Зима“. До 20 ноември контролът е фокусиран върху поведение
Няма опасност населени места в Русенско да преминат на воден режим. Това каза в съобщение до медиите областният управител на Русе Драгомир Драганов. Той обясни, че е получил поредица въпроси от притеснени граждани, тъй като все повече населени места в редица области от страната преминават на воден режим, а броят на пресъхващите язовири расте.
Драганов поясни, че захранването с питейна и битова вода в област Русе се осъществява чрез изградени кладенци и сондажи на естествени подземни водоизточници, а не от язовирите.
Експерти от Областната междуведомствена комисия са проверили изкуствените водоеми, които в региона са 14, и са констатирали, че те са в добро експлоатационно състояние. Три от язовирите са напълно източени и не работят.
По думите на Драганов водоемите в Русенско са с достатъчно голям свободен обем за поемане на висока вълна от дъждове през
От сутринта има желаещи, коментира служителката на пункта Марияна Тодорова. „Досега са предадени лекарства с изтекъл срок, препарати, бои, пестициди. Надяваме се да дойдат и още хора. Това са опасни отпадъци, които не трябва да се изхвърлят в контейнерите, ние ги вземаме и ги обезвреждаме“, допълни тя.
Пред пункта идват както граждани, така и служители на фирми. „За втори път предаваме тонер касети. Сега около 20 касети, а предният път много повече, защото бяха трупани с години. Тази инициатива е много добра“, коментира Радостина Атанасова, служител в строителна фирма.
Екоакцията за събиране на опасни отпадъци от домакинствата е втората за тази година в Ямбол, след изключително успешната през пролетта, отчитат организаторите от фирма „БалБок инженеринг“ и Общината. Ямбол ще продължи да се включва в подобни кампании, посочи председателят на Общинския съвет Антон Шиков. По думите му Община Ямбол възнамерява да изгради и депа за постоянно съхранение на опасни битови отпадъци.
В област Ямбол есенна кампания за събиране на опасни битови отпадъци ще се състои и в град Елхово на 18 октомври. Мобилният пункт ще бъде разположен от 10:00 до 16:00 часа на паркинга пред Народно читалище „Развитие – 1893“.
Близо 80 хил. достигна общият брой на активните потребители, които чрез мобилното приложение "еЗдраве" имат пълен достъп до всички регистрирани в Националната здравноинформационна система (НЗИС) прегледи, направления, рецепти, ваксини, хоспитализации, резултати от лабораторни изследвания, профилактичен календар и др. Това съобщиха от акционерното дружество "Информационно обслужване" (ИО).
Само за последните три месеца над 53 хил. души са сдвоили здравното си досие с приложението, след като от 2 септември т.г. гражданите, които не притежават електронен подпис, могат да посетят офис на ИО, Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) или Регионалната здравна инспекция (РЗИ), където оторизиран служител да им съдейства за получаване на достъп, допълниха от ИО. Данните показват, че най-активни са били потребителите от София, Пловдив, Бургас, Варна и Плевен. Приложението, което беше раз
От 1 юли Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) във Видин е издала 10 733 електронни протоколи за скъпоструващи лекарства. От същата дата започна приемът единствено на електронни протоколи, като с въвеждането им отпадна задължението на здравноосигурените лица за посещение на място и да представят медицинска документация за заверка на протокол. Това съобщиха от пресцентъра на здравната администрация във Видин.
Анализът на данните показва, че пациентите, които получават скъпоструващи лекарства за домашно лечение, могат да получат потвърждение за по-малко от два часа. Вече не е необходимо да предоставят хартиени документи в аптеките. Така достъпът до скъпоструваща терапия, заплащана от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), е облекчен максимално за здравноосигурените пациенти, допълниха от касата във Видин. И уточниха, че част от тях са трудноподвижни, което им спестява
Започва ремонт на градския парк в общинския център Маджарово по спечелен проект. Авансовото финансиране е получено, другата седмица откриваме строителната площадка. Това съобщи на днешната сесия на местния Общински съвет кметът на общината Ерджан Юсуф.
В точка шеста от дневния ред на сесията, посветена на питания към администрацията, той допълни, че вече е сключен и договорът за зимна поддръжка на пътищата. Средства са осигурени и за ремонт на общински път и изграждане на водопровод.
Общинските съветници дебатираха по пет докладни в дневния ред. С единодушие бе приета бюджетна прогноза за приходите и разходите в местната хазна през следващата година. Председателят на Общинския съвет Милен Иванов коментира, че финансовият план за 2025 г. все още е търде условен. Предприета бе промяна на поименния списък за капиталови разходи по бюджета на Община Маджарово за тази година.<
В област Плевен през миналата седмица са регистрирани 44 пътнотранспортни произшествия. От тях девет са тежки с 12 ранени. При нито един от пътни инциденти няма загинали. Това съобщи днес на брифинг регионалният говорител на Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в Плевен старши експерт Мариана Цветкова.
Тя посочи, че за отчетения период активно е работено по противодействие на престъпленията, свързани с управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотични вещества. Регистрирани са 11 престъпления, като девет шофьори са засечени да управляват автомобилите си след употреба на алкохол, от тях трима са с над 1,2 промила. Двама са шофирали след употреба на наркотици.
През изминалата седмица служителите с полицейски правомощия по контрола на пътното движение са съставили 207 акта за установени административни нарушения и 689 фиша, допълни Цветко
Общо 60 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт.
Пожарникарите са реагирали на 93 сигнала за произшествия. При пожарите са пострадали трима души.
С преки материални щети са възникнали 18 пожара, от които: осем в жилищни сгради; един в промишлени сгради; един в спомагателни, временни или паянтови постройки; три в транспортни средства; три в съоръжения на открито; два други.
Без нанесени материални щети са възникнали 42 пожара, от които: седем в сухи треви, горска постеля и храсти; един в стърнища; 26 в отпадъци; шест в готварски уреди и комини; два други.
Извършени са 26 спасителни дейности и помощни операции, от които: осем при катастрофи в транспортни средства; една при инциденти с опасни вещества (