За липса на договори за пътна маркировка в столицата, скъпи антипаркинг колчета и предпазни парапети предупредиха на брифинг общинският съветник от ГЕРБ-СДС Мирослав Боршош и Георги Георгиев, трети в листата на коалиция ГЕРБ-СДС в 25 МИР.
Общо 3372 моторни превозни средства и 6371 души са проверени на територията на Областната дирекция на МВР в Стара Загора за изминалата седмица, съобщи старши инспектор Грозданка Андреева, началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Стара Загора, цитирана от пресцентъра.
При проверката са установени седем водачи, които са управлявали моторно превозно средство (МПС) с рисково поведение, трима водачи са шофирали след употреба на алкохол до 1,2 промила, а четирима водачи са управлявали след употреба на алкохол над 1,2 промила. Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са установени да шофират двама водачи, а един водач, спрян за проверка, е отказал да бъде тестван за употреба на алкохол или наркотични вещества. Установено е едно нарушение за неправилно изпреварване.
От ОДМВР-Стара Загора обявиха още, че в същия период са установени 11 в
Таксиметрови шофьори от цялата страна ще излязат на протест днес, обявявайки се срещу поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
От 08:00 часа сутринта такситата ще започнат да се събират пред Националния стадион „Васил Левски“, а от 09:00 часа колоната ще потегли под формата на автошествие по маршрут, преминаващ покрай всички институции, имащи отношение към проблема с повишаването на гражданската отговорност, посочват организаторите.
От Националния таксиметров синдикат съобщиха на своята фейсбук страница, че организират проявата заедно с Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България и Браншова камара на таксиметровите водачи и превозвачи.
Организаторите посочва, че едновременно с авто-колоната в София ще тръгнат и шествия с таксиметрови автомобили в Бургас, Варна, ,Велик
Днес бяха отбелязани 147 години от Освобождението на Козлодуй с поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча в двора на СУ „Христо Ботев”, където през 1877 г. е бил разположен лагерът на румънските войници от Осми кавалерийски полк, начело с командир Александру Перец, се посочва в съобщение на официалната фейсбук страница на общинската администрация.
„Тогава местното населението с радост посреща своите освободители. Те не са оставени на сковаващия студ. Вратите на селските домове са гостоприемно отворени. Ранените са превързани и лекувани, войниците стоплени и нахранени“, пише в съобщението на общината. В честването днес са се включили граждани, общински съветници, представители на администрацията и учебни заведения, пенсионерски клубове.
Припомняме, че преди седем години, по повод 140 годишнината от Освобождението на Козлодуй в Бот
Увеличаването на количеството на отпадъците и повишаването на минималната работна заплата се сред мотивите за увеличението на таксата за битови отпадъци в община Шумен. Това съобщи главният експерт „Екология“ в местната администрация Живка Атанасова на брифинг, на който присъстваха кметът проф. Христо Христов, заместниците му Десислава Петрова и Даниела Русева, началникът на отдел „Местни данъци и такси“ Ивелина Щерева и директорът на Общинското предприятие „Чистота“ Радослав Кърджиев.
Таксата за битови отпадъци за жилищни сгради в Шумен и кварталите „Дивдядово“, „Макак“ и „Мътница“ е заложено да се увеличи от 1,5 на 2 промила, а за нежилищни имоти – от 4 на 5,4 промила. Предложението на общинската администрация трябва да бъде гласувано от Общинския съвет. Обявено е обществено обсъждане на проек
Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.
Според К
По искане на групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет утре предстои извънредна сесия,на която да бъде изслушан кметът Васил Терзиев за проблемите с трафика в столицата.
Договорите за пътна маркировка са изтекли през лятото, но още няма нова процедура по Закона за обществените поръчки (ЗОП), посочи Георгиев. В същото време, по думите му, има сключен договор за инхаус, за пряко възлагане, по силата на който значително поскъпват боята за маркировка, както и предпазни елементи.
София вече е градът на „златните колчета и парапети“ по този договор, те вече са три пъти по-скъпи, обяви Георги Георгиев, като уточни, че се позовава на официални данни на сайта на Столична община.
Според него преди управлението на сегашния кмет антипаркинг колче е струвало 18.68 лв., а сега - 51.34 лв., като годишно общината полага около 4000 от тези колчета. Предпазният парапет е бил 82.60 лв., а вече е – 182.28 лв.
Договорът с тези цени води до загуба от над половин милион лева на година, ще сезираме Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), икономическа полиция, заяви на свой ред Мирослав Боршош.
Първият по рода си в Стара Загора мултидисциплинарен медицински форум Medica Zagora ще се състои на 22 и 23 ноември в Културния център. Това съобщи на пресконференция началникът на отдел „Инвестиции“ в Общината Росица Райкова. Форумът се организира от администрацията в партньорство с Българския лекарски съюз (БЛС) и Регионалната здравна инспекция (РЗИ).
На пресконференцията присъстваха още директорът на РЗИ – Стара Загора д-р Недялка Кабаджова, директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ към инспекцията д-р Таня Перчемлиева, зам.-председателят на регионалната колегия на БЛС д-р Любомир Трифонов и общинският съветник Антон Тонев.
Форумът ще протече в две части, посочи Райкова. Първият ден ще е насочен предимно към медицинските специалисти, като целта ще бъде конференцията да послужи като платформа за обмяна на опит. Прогр
Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи. Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски. По думите му проблеми има в много населени места в региона и най-вече в град Ловеч.
"Причината е намаленият дебит от водоизточника "Черни Осъм". Там вървят по 290 литра в секунда за три общини – Троян, Ловеч и Плевен", обясни Събевски.
В град Ловеч няма вода 13 часа в денонощието. В общината още шест населени места са на режим, като в село Дъбрава няма водоподаване от няколко месеца. В момента водоизточникът им дава по 0,5 кубика на денонощие.
"Решението е да се търсят нови водоизточници. Не е само Дъбрава - проблем с водоподаването има в селата Прелом, Брестово, Горно Павликене, Радювене и Къкрина", каза Събевски.
Той обясни, че в Прелом има вода през 10 дни по четири часа, в Брестово – пр
Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) . Движението се осъществява двупосочно в една лента.
Трафикът се регулира от "Пътна полиция". От АПИ призовават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост.
Поради силната буря в региона са възникнали множество инциденти, по които работят аварийни екипи. Подадени са сигнали и за няколко паднали дървета, които са създали предпоставки за възникване на пътнотранспортни произшествия. От администрацията в Стара Загора призоваха гражданите за повишено внимание във връзка с усложнената метеорологична обстановка.
Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) ще връчи годишните си награди за секторите дървообработване и мебелна промишленост на конференция днес и утре в хотел "Рила", Боровец, съобщиха от Камарата.
По традиция призовете ще отличат най-бързо развиващите се микро, малки, средни и големи предприятия, най-големите износители на дървесина и мебели за 2023 г., включени са също и категории за социална отговорност и цялостен принос към бранша.
Годишната конференция е най-големият форум за двата сектора дървообработване и мебелна промишленост, като се очакват над 200 компании, посочват организаторите му. За официалното откриване на конференцията са поканени представители на Министерството на земеделието и горите, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на околната среда и водите, Изпълнителната агенция по горите, Изпълнит
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г
В своя публикация във Фейсбук кметът Терзиев заявява, че твърденията за завишени цени на маркировката са неверни и "без грам знание по материята".