Граждани се събраха на пореден протест в района на ул. „Опълченска“ в София.
Двама души са загинали, 24 души са ранени при 17 пътни инцидента в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на сайта си.
В София е имало една тежка и 35 леки катастрофи.
От началото на месеца в страната са станали 393 пътни произшествия с 44 загинали и 502 ранени. Катастрофите от началото на годината са 6431, вследствие на тях 421 души са починали, а 8101 са пострадали.
Община Черноочене, заедно с още три общини – Кърджали, Момчилград и Ардино, да бъде част от новосъздаваната Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в малката родопска община.
С гласуването на точката, съветниците упълномощиха кмета Айджан Ахмед да представлява Общината, в качеството на съучредител на Сдружението с нестопанска цел в обществена полза. Част от него са представители не само на местната власт, но и на обществения и частни сектор в четирите общини.
„Участието на община Черноочене в Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ ще даде възможност за реализацията на проекти в областта на аквакултурите“, каза пред съветниците кметът Айджан Ахмед.
Голяма част от точките в дневния ред на ноемврийското заседание на Общинския съвет бях
Мъж на 57 години е загинал при катастрофа край разградското село Ясеновец, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът за пътното произшествие е получен около 7:40 часа тази сутрин. На заледен участък по пътя Разград - Исперих, между село Ясеновец и жп прелеза, лек автомобил "Рено Меган" поднася и се удря в крайпътно дърво. На място е загинал водачът от Ясеновец. Съпругата му, на 47 години и четиригодишното им внуче, които се возели в колата, са транспортирани в разградската болница за изясняване на състоянието им.
В момента се извършва оглед от оперативно-следствена група. Движението в участъка се регулира от екипи на "Пътна полиция", посочи Георгиева.
В Плевен през изминалата седмица са съставени 50 фиша за неправилно паркиране на улици в централната градска част. Това съобщи пред журналисти началникът на отдел „Инспекторат“ в Община Плевен Николай Георгиев.
Глобата за това нарушение е 50 лв.
Според Георгиев този начин на санкциониране на шофьорите, спрели неправилно, не е по-малко ефективен от това автомобилът на нарушителя да бъде вдигнат с репатриращ автомобил, т.нар. „паяк“. Той подчерта, че много от централните улици в Плевен са тесни. Ако се наложи вдигане на автомобила с „паяк“, за да бъде откаран на наказателен паркинг, това би затруднило движението по някои улици, особено, ако те са еднопосочни, коментира Георгиев.
Към момента в Плевен няма фирма, която да извършва репатриране на автомобилите, спрели неправилно. Последната е обявила фалит.
Ге
До 28 ноември тази година младежките организации и такива, работещи с млади хора, както и неформалните младежки групи, които осъществяват дейност поне от една година на територията на община Перник, могат да представят своите проектни предложения за младежки дейности и инициативи. Те ще бъдат включени в Общинския годишен план за младежта през 2025 г. и финансирани от местната администрация, съобщиха от Община Перник.
Проектите трябва да бъдат внесени в деловодството на Общината до 16:00 ч. на 28 ноември, на хартиен или електронен носител. Изискване за изготвянето на идеите е те да се осъществяват на територията на Перник и да са в насока за повишаване на информираността на младите хора, улесняване на достъпа до информация за възможности, повишаване на социалните умения и компетенции, стимулиране на младежката активност за осъществяване на дейности на местно ниво, както и насърч
„Лятото разбрахме без никакво предизвестие, че искат да разширяват улицата, да секат дърветата. Изсякоха дърветата на 4 септември. Сега се борим за преразглеждане на проекта, защото тук в района има четири училища и три детски градини, тези деца всеки ден пресичат. Това са нашите деца, каза Иван Пешев – участник в протеста и жител от района. Няма закъснение на автобусния трафик, на автомобилния трафик тук няма тапа и това е доказано с данни от Центъра за градска мобилност, коментира Пешев. За жалост дърветата са изсечени, сега искането ни е за преразглеждане на проекта, така че ремонтът да остане, но броят на лентите да се намали или да се намали тяхната ширина, посочи той. Според него въпреки декларираните добри намерения от страна на Общината, озеленяването не се случва.
„Пряко засегната съм от случващото се, защото дъщеря ми учи в 18-о училище. Всеки ден ни се налага да пресичаме много улицата. Не искам да се притеснявам всеки ден за живота на дъщеря ми, когато направят шест лентова улица и не зная как ще се пазиш. И в момента вече е опасно на тази улица“, коментира Кристина Манева, която също е част от протестиращите.
С плакати с надписи „Опълченците на „Опълченска“, „Не на разширяването на „Опълченска“, „Не искаме магистрала в центъра“ и „Не искаме асфалт, искаме дървета“, гражданите от протеста затвориха за кратко кръстовищата на ул. „Опълченска“ с бул. „Тодор Александров“ и бул. „Александър Стамболийски“.
На светофара на кръстовището на ул. „Опълченска“ и бул. „Александър Стамболийски“ затвореното движение предизвика напрежение между пътници от преминаващ трамвай и протестиращите. Протестът се охраняваше от екипи на полицията.
Протестите на ул. „Опълченска“ започнаха през юли тази година срещу отсичането на 39 дървета във връзка с ремонтни дейности в района.
Правителството одобри проект за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Заложената основна цел е повишаване на безопасността на движението по пътищата, ограничаване и поставяне началото на тенденция за трайно намаляване на броя на загиналите и ранените от пътнотранспортни произшествия, увеличаване на превантивния ефект, подобряване на ефективността от контролната дейност, ограничаване на усещането за безнаказаност в нарушителите на правилата за движение, уточняват от пресслужбата.
Законопроектът обхваща няколко основни промени. Регламентират се подробно стойностите на максимално разрешената скорост за движение в населено място, извън него, автомагистрала и скоростен път за различните категории, към които спадат управляваните от водачите моторни превозни средства. Въвеждат се и нормативни изисквания и реглам
Срамувам се от това, което виждам, написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов в профила си във Фейсбук.
Изборът, най-възрастният депутат да стане временно председател на 51-вия Парламент, е спасителен пояс. Е, паднал се е от „Има такъв народ“, допълва Трифонов.
Той припомня, че Силви Кирилов е изключителен специалист и не е само един от най-добрите уролози в страната, но има и огромен административен опит – бил е начело на най-голямата болница в държавата – Медицинска Академия.
Слави Трифонов отхвърля обвинението, че всичко, което се случва около избора на председател на парламента, е било заради следващия служебен кабинет.
Не! Предложението на „Има такъв народ“ – доц. д-р Силви Кирилов да стане председател на 51-вия Парламент е, за да може парламентът да заработи, президентът д
Трето бригадно командване отбеляза празника си с поднасяне на венци и цветя на Паметника на загиналите във войните през 1912-1913 г. и през Първата и Втората световна война мъже от благоевградското село Габрово и с поход и посещение на средновековен храм край селото.
Празничният ден за бригадното командване започна на центъра на селото, където се издига чешма, над която са изписани имената на всички местни мъже, загинали във войните. Венци и цветя положиха командирът на Трето бригадно командване полк. Кирил Спаневиков, директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев, кметът на селото Борислав Ханджийски, бившият кметски наместник Герасим Богдански и жители на селото.
Пред военнослужещите Богдански разказа за идеята да се издигне паметникът. На същото място е имало занемарена чешма, п
Оряхово днес отбелязва 147 години от своето освобождение. То е свързано непосредствено с обсадата на Плевен, разказа директорът на Историческия музей в дунавския град Евгения Найденова.
„Когато започва обсадата, ген. Гурко решава, че превземането на укрепленията при Оряхово ще е от изключително значение, за да се прекъснат снабдителните връзки на османските войски. Той отделя румънски войски под командването на полк. Слъничану, които се отправят към Оряхово, заедно с руски части, командвани от ген. Майендорф“, посочи Найденова. Те пристигат в съседното на Оряхово село Селановци на 18 ноември и на 19 ноември започват движенията. Румънските войски нападат откъм с. Лесковец, а руските войски заемат позиция към Мизия, тогава Букьовци, за да отвличат вниманието. Основната битка се води от румънските войски. Целият ден е изпълнен със сражения, загиват над 150 войници и п
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда лева, плакет на Анастас Карастоянов и грамота. Наградата се присъжда за сериозни постижения във фотографското майсторство, за творчески темперамент и за силата на авторското послание. Отличието бе връчено от кмета на община Самоков инж. Ангел Джоргов. Официалната церемония се състоя в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Второто място отиде при Михаела Стоянова. Тя получи плакет, грамота и чек в размер на 500 лева. Третото място е за Яница Генова.
За втора поредна година журито и кметът инж. Ангел Джоргов взеха решение да бъде присъдена специална награда за цялостен принос за развитието на фотографията в България. Тя бе присъдена на Цончо Балканджиев. Т