Годишното общо събрание на Македоно-българската стопанска камара, на което бе приет отчетът на председателя на камарата Биляна Митева, финансовият отчет, както и програмата за работата на камарата за 2024-2025 г., се поведе в Скопие.
Мъжът, който беше приет по спешност снощи в "Пирогов", е в много тежко състояние. Това съобщиха от болницата. Той е с политравма, като има тежка двустранна гръдно-коремна травма. Опериран е по спешност. Към момента остава под активно наблюдение и реанимационно лечение.
Припомняме, че един човек загина, а двама пострадаха заради паднало скеле в сграда в София.
При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове, каза пред журналисти арх. Здравко Здравков, директор на Дирекцията за национален строителен контрол - София.
Вторият пострадал е приет в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна – ИСУЛ".
Изпълнителният директор на „Училищна Телерик Академия“ Петър Шарков връчи отличителен знак за устойчиво партньорство на зам.-кмета на община Стара Загора с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова по време на церемония в София, съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора.
С този приз организаторите отличават Община Стара Загора като устойчив партньор в развитието на дигиталното образование. Всички училища в общината имат достъп до образователните програми на buki.bg, за да повишават дигиталните умения на своите ученици, допълниха от пресцентъра.
„С постоянни и последователни дейности в партньорство с „Училищна Телерик Академия“ през последните две учебни години Община Стара Загора осигури безплатен достъп на всички ученици на територията на общината до 15 готови и изцяло разработени образователни програми, коит
Синдикатът на железничарите в България (СБЖ) и останалите синдикални организации в Български държавни железници (БДЖ) настояват за спешна среща със служебния министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова, се посочва в съобщение на Конфедерацията на независимите синдикални дружества (КНСБ), публикувано на сайта на организацията.
Писмото с искане за среща е входирано днес, а от синдикалната организация настояват на нея да се обсъди нова процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози и липсата на социален диалог по нея.
В писмото се посочва: „От медиите и от ваше интервю разбрахме, че е в ход подготовка на нова процедура за избор на железопътен превозвач за пътнически превози и същевременно се отлага края на действащия договор на държавата с „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД с една година. Ние като социални парт
Мъж на 34 години с инициали В. Т. е починал в Центъра за психично здраве в Русе, съобщиха от Окръжната прокуратура в крайдунавския град. Днес от обвинението са образували досъдебно производство за случая.
Мъжът е бил с мярка за неотклонение „Задържане под стража“, наложена от Районен съд-Русе. Той е бил обвинен за извършени на блудствени действия с малолетно момиче на 12 години, извършени на 12 ноември.
От прокуратурата съобщиха тогава, че задържаният е криминално проявен. Имал е условна присъда "лишаване от свобода" за управление на моторно превозно средство след употреба на алкохол през 2023 г. По искане на адвоката му и след случаи на буйство в Сектор „Арести“ – Русе, той е бил настанен в Центъра за психично здраве в Русе, където е починал на 18 ноември.
От прокуратурата добавиха, че в хода на разследването е бил извършен огл
За последните 10 години, в района на Източните Родопи, обхващащ части от областите Кърджали и Хасково, в дивата природа са върнати над 1000 благородни елена и елени лопатари, създадено е стадо от почти 20 зубри, които през последните години успешно се размножават. Това отчете по повод 10 години от дейността на Фондация „По-диви Родопи“ ръководителят на екипа на фондацията Андриана Трифонова.
Тя допълни, че освен трите животински вида, е възстановена популацията на черни лешояди, които са добавка към обитаващите определени места в региона белоглави и египетски лешояди. По думите , наблюденията на черния лешояд сочат, че има потенциал за първата устойчива двойка.
Трифонова припомни и за възстановяването на дивия кон (тарпан), който е бил масово разпространен някога в Европа и допълни, че от внесени и разселени трийсетина броя, те вече са около 100.
Сред идеите на ръководството на Македоно-българската стопанска камара, освен увеличаване на фирмите и компаниите, членове на камарата, са и по-голяма активност чрез проекти, като вече започналия за развитие на детския спорт за деца с увреждания в общините Кочани, Зърновци и Облешево в Северна Македония, съфинансиран от камарата, и увеличаване на възможностите за контакти между фирми от двете страни на границата.
„Фокусът ни е върху развитието на камарата, на която специфичната ситуация между двете държави не трябва да влияе. Не политиката, а хората и контактите между тях са важни, бизнес без граници трябва да има и той да се развива”, посочи председателят на камарата Биляна Митева.
Успех в работата на Македоно-българската стопанска камара пожела посланикът на България в Северна Македония Желязко Радуков. На Общото събрание присъстваха и ръководителят на службата по търговско-икономическите въпроси на България в Република Северна Македония Димитър Сълов и генералният консул на страната ни в Битоля Николай Димитров.
Македоно-българската търговска камара има над 65 членове, тя е създадена през 2011 г., съгласно Закона за търговските камари в Република (Северна) Македония. Основните приоритети са насърчаване на икономическите връзки между различни компании от двете страни на границата, свързвайки общите интереси на своите членове и насърчавайки подобряването на работата им, както и да насърчава и увеличава институционално търговията между двете страни.
Таксиметрови шофьори в София и други градове на страната протестираха днес срещу поскъпването на застрахователната премия по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
В столицата таксиметрови автомобили се събраха в 08:00 часа тази сутрин пред Националния стадион „Васил Левски“ и се отправиха на протестно автошествие. По информация на председателя на Националния таксиметров синдикат Красимир Цветков шествието е преминало през сградите на Комисията за защита на потребителите, Министерството на транспорта и съобщенията, Асоциацията на застрахователите, Комисията за защита на конкуренцията, прокуратура, Народното събрание и Министерския съвет. Крайната му точка е била сградата на Комисията за финансов надзор на ул. „Будапеща“ 16 в столицата.
„Искаме мораториум върху цената на задължителната застраховка „
Рибарите в Бургаско се радват на добър улов. Този сезон се лови паламуд, сафрид, барбун и чернокоп, каза Константин Дамянов, началник сектор "Рибарство и контрол" в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). По думите му, тази година морето дава много риба, черноморската е прясна и е в изобилие. От 500 килограма до един тон риба разтоварва на ден един риболовен кораб, уточни той. От сладководните видове в момента на пазарите се предлагат шаран, сом, толстолоб.
"Заради богатия улов на чернокоп през последните дни, цената му падна драстично. От 15-16 лева преди две-три седмици, в момента е около 9 лева за килограм. Шаранът се търгува за около 6-7 до 8 лева. Цената му се е покачила спрямо миналата година. Леко завишение се отчита и при цената на паламуда. В началото имаше в изобилие от този вид, след което уловът намаля, затова сега цената му малко се е покачила, н
Днес започна гласуването за годишните награди „Добрият самарянин“, което ще продължи до 25 ноември, съобщиха организаторите на инициативата сдружение „Самаряни“. За тоСдружзи период всеки може да се запознае с номинациите и да даде своя вот в сайта samaritans.bg
Отличието на общността “Добрият Самарянин” представя избора на нашата общност за добротворство, което обединява и мобилизира, което ни предизвиква следващия път и ние да реагираме, подчерта Мария Данева от сдружението-организатор на събитието.
Номининациите за 14-ото издание на наградите са общо девет. Сред тях са Илия Динев, Мойсей Гичев, Динко Илиев и Стоян Маринов, които с риск за живота си спасяват 73-годишен мъж от пламъците на огнената стихия, обхванала дома му.
Номинирани са още децата и колективът на Детска градина № 66 “Детски рай”, които на първия у
Общо 20 безработни от община Цар Калоян ще бъдат ангажирани всеки месец в благоустрояването и хигиенизирането на населени места, както и в подпомагането на дейността на общинските институции на територията на общината. Това предвижда приетата на днешното заседание на Общинския съвет Програма за полагане на обществено полезен труд от безработни, подпомагани с месечни социални помощи.
Безработни, които получават месечна помощ по чл.9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, но не са включени в програмите за заетост, задължително трябва да полагат обществено полезен труд, заяви кметът на общината Дауд Аляовлу. Той отбеляза, че съобразно нуждите на общината, безработните ще бъдат включени в различни обществено полезни дейности. Те ще подпомагат социалните услуги и училищата при доставка на дърва и въглища, при разтоварване на хуманитарни помощи. Осв
Община Сандански започна изпълнението на проект на стойност 309 964 лева, свързан с извършването на строителни дейности на улица "Райски кът", съобщиха от общинската администрация. Оттам уточниха , че обособяването на пешеходната зона, която ще свърже две успоредни улици ще позволи на жителите на село Поленица да стигат по нея до град Сандански.
Поради внесена жалба строителните дейности бяха спрени, но след като Върховният административен съд се произнесе в полза на Община Сандански, строителството е възобновено, поясняват от пресцентъра на Общината.
Реализацията на проекта започва, а дейностите по изграждане на новата пешеходна улица в местността Нишан Таши трябва да приключат в рамките на 140 дни.
Изграждането на пешеходното трасе ще реши един дългогодишен проблем за жителите на село Поленица и всички живеещи в региона, на които ще се осигури бърз и лесен