Час по-скоро България трябва да възстанови водещата си роля на Балканите. Не да реагираме, не да следваме общи политики, а да ги генерираме. Това заяви държавният глава Румен Радев, след като положи венец на паметна плоча в Сараево, символ на приятелството между България и Босна и Херцеговина.
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход. Това заяви пред българската общност в Сингапур президентът Румен Радев. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална визита във Виетнам.
"Нашата диаспора в Сингапур заема много специално място сред българските общности в чужбина, защото това е най-високо образованата диаспора. Тук има водещи специалисти в своите области, като започнем с финансите, информационните технологии, високите технологии, бизнеса, културата и спорта", коментира президентът.
Дипломатическите отношения между България и Сингапур са установени на 21 ноември 1967 г., посочва информация на отдел "Справочна" на . През 1970 г. България открива дипломатическа канцелария в Сингапур, оглавявана от временно управляващ. В пери
Океанският лайнер „Британик“, кораб-сестра на „Олимпик“ и „Титаник“, потъва на 21 ноември 1916 г. в Средиземно море край бреговете на гръцкия остров Кеа. Той е създаден с цел да бъде търговски плавателен съд, но никога не е работил като такъв. Той е преоборудван като болничен кораб по време на Първата световна война и потъва, според съобщенията след удар в мина, отбелязва енциклопедия „Британика“.
Както и останалите два кораба – „Британик“ е построен от белфастката фирма „Харланд и Волф“ (Harland and Wolff) като част от клас трансатлантически луксозни лайнери за „Уайт стар лайн“ (White Star Line). Класът, който е проектиран за комфорт, а не за скорост, е замислен през 1907 г. и първоначално включва само „Олимпик“ и „Титаник“. Третият кораб е добавен по-
Евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент (ЕП), в която членува и „Възраждане“, пристигат днес в София за конференция на тема „Миграцията“, съобщиха от пресцентъра на „Възраждане“.
Утре, 20 ноември, от 9:00 часа ще се състои работна среща на тема „Парламентаризъм и демокрация“ на групата „Европа на суверенните нации“ и народни представители от „Възраждане“. Срещата ще бъде в зала 134 на Народното събрание и ще има част, открита за медии.
В разговора с евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ ще участва председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов, заместник-председателите на партията Цончо Ганев и Петър Петров и народните представители Искра Михайлова, Светослав Тодоров, Ангел Янчев, Ангел Славчев, Анг
Общинският съвет и групата общински съветници от Българската социалистическа (БСП) в Шумен изпратиха днес своя декларация за проблемите с водоподаването в града и региона до Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) и Министерството на околната среда и водите (МОСВ), съобщават от ръководството на партията в града.
Декларацията е провокирана от срещата, инициирана от кмета на Шумен проф. Христо Христов на 12 ноември в общинската администрация, на която присъстваха председателят на Управителния съвет на „Български ВиК Холдинг“ инж. Лозко Лозев и управителят на ВиК-Шумен Иван Пушкаров.
Ръководството на общинската организация на БСП в Шумен настоява пред МРРБ и МОСВ да получи отговори на въпросите в какви срокове ще влязат в пълна експлоатационна годност довеждащият водопровод от язовир „Тича“ и пречиств
Сухопътните войски изнесоха на плещите си тежестта на войните за национално обединение, за независимост и двете световни войни. Това каза президентът Румен Радев в словото си по време на отбелязването на празника на Сухопътните войски пред Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война "Майка България" край село Гургулят, община Сливница.
Геният на нашите пълководци остава завинаги записан в аналите на военното изкуство, а българският войник стана символ на безпримерна храброст и себеотрицание, добави държавният глава.
"Крайно време е да извадим главите си от пясъка, да престанем да се занимаваме с нашите вътрешни семейни и провинциални крамоли и да се върнем там, където ни е мястото", посочи Радев. "В Босна и Херцеговина гледат на България като на един силен и достоен член на НАТО и на Европейския съюз – страна с демокрация, развита икономика и социално устройство. Те гледат към нас с надежда – да подкрепяме, да помагаме, да водим", отбеляза президентът.
Той припомни, че България е първата страна, признала независимостта на Босна и Херцеговина през 1992 г.
"Въпросът ми към българските политици е къде остана тази България – България, която първа реагираше на всички важни проблеми в региона, която беше първа във вземането на решения, беше първа в подкрепата, която инициира процеса за сигурност в Югоизточна Европа", каза още Радев.
Държавният глава е на официално двудневно посещение в Босна и Херцеговина по покана на председателстващия босненското Председателство Денис Бечирович. Днес той се срещна с върховния представител на международната общност в Босна Кристиан Шмит, както и с членове на колегията на двете камари (Камара на народите и Камара на представителите) на босненския парламент.
Очаква се президентът да се срещне с председателката на Съвета на министрите Боряна Крищо, както и да посети военната база на мисията на ЕС в Босна (ЕУФОР) "Алтея" и българските представители в нея.
Турската митническата администрация възстанови в 0:50 часа след полунощ днес трафика на тежкотоварни камиони през границата с България при граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево - Капъкуле", след като той бе прекъснат от 21:00 часа на 16 ноември, което бе планирано заради въвеждането на фаза 5 на европейската система за транзит NCTS. Това съобщиха официално от Агенция "Митници".
Прекъсването на обработката през най-големия сухоземен граничен пункт в Европа - Капитан Андреево, доведе до огромни опашки, които снощи по информация на областния управител на Хасково Мехмед Атаман бяха с дължина близо 40 километра по магистрала "Марица".
Първо в 0:20 часа е възстановена обработката на тировте в посока Турция, а влизащите у нас тежки превозни средства са започнали да преминават в 0:50 часа, уточниха от митницата. Оттам информираха още, че до 6:00 часа тази сут
Готовността на Община Болярово за реакция при усложнена зимна обстановка ще разгледа на днешното си заседание местният Общински съвет. В проекта за дневен ред са включени общо шест точки, сред които промяна в инвестиционната програма и бюджета на Общината, както и одобряване на помощ за пострадало от пожар домакинство.
Зимното поддържане на шосетата в крайграничната община ще се осъществява според класа на пътните участъци. За снегопочистването на републиканската пътна мрежа – ІІ-ри и ІІІ-ти клас, която в община Болярово е 80 км, отговорността ще се носи от щаб, сформиран със заповед на областния управител, се казва в докладната записка, внесена от кмета Христо Христов. За общинската четвъртокласна пътна мрежа с дължина 59,30 км е обявена обществена поръчка за избор на изпълнител за периода 2025-2027 г. До 31 декември т. г. зимното почистване на общинските пътища ще се из
През нощта от запад на изток ще премине бърз студен атмосферен фронт, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Атмосферното налягане рязко ще се повиши и ще бъде значително по-виско от средното за месеца.
Преди полунощ в Източна България ще продължи да духа силен югозападен вятър, докато в останалата част от страната вятърът ще се ориентира от запад-северозапад и с него ще нахлува студен въздух. В западните и планинските райони валежите от дъжд, на отделни места с гръмотевици, ще преминават в сняг и ще се образува снежна покривка. След полунощ валежите в западната половина от страната ще спират и облачността ще се разкъсва. Минималните температури ще са между минус 3° и 2°, по крайбрежието на морето 3°-5°, в София минус 2°
Утре над по-голямата част от страната ще е предимно слънчево. Преди обяд в Източна България облачност
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в Шуменско намалява спрямо второто с 3,1 процента до 1795 лева. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток.
Оттам отбелязват, че средната брутна месечна работна заплата в областта за юли 2024 г. е 1794 лева, за август - 1765 лева, а за септември - 1827 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Преработваща промишленост" (с 9,4 процента) и "Държавно управление" (с 4,6 на сто). Най-голямо увеличение на заплатите се наблюдава във "Финансови и застрахователни дейности" (с 23,9 процента) и "Операции с недвижими имоти" (с 12,9 на сто).
През наблюдавания период средното месечно възнаграждение в областта нараства с 13,4 процента спрямо същото тримесечие на 2023 г. В обществения сектор ръстът е с 13,
Общинският съвет в Брезово проведе 18-ото си заседание за 2024 година и прие анализа за състоянието на общинската пътна мрежа и безопасността по пътищата. Заместник-кметът на община Брезово Иван Шишков докладва, че дължината на общинската пътна мрежа е 78,220 километра. Ремонтирани са участъци от пътищата Зелениково - Чехларе, Отец Кирилово - Дрангово - Златосел, Пъдарско - Стрелци, също и Сърнегор - Пъдарско - Върбен.
Община Брезово е подписала споразумение с Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) за съвместно финансиране и поддържане на общинските пътища в град Брезово с обща дължина 5,124 км. Съгласно документа АПИ участва в финансирането за поддържане на платната за движение в т.ч. и зимно поддържане на републиканските пътища в границата на община Брезово със средства от 42 630 лева или 30 744 лева за текущи ремонти и 11 886 лева за зимно поддържане.
През настоящата го