Детският лекар и хомеопат д-р Марио Янакиев получи приза "Лекар на годината 2024" в Хасково. Церемонията по връчването на отличията на Районната лекарска колегия в Хасково към Българския лекарски съюз в традиционните пет категории се състоя в зала "Хасково" на Общината в навечерието на празника на българския лекар - 19 октомври.
Общинските съветници в Хитрино одобриха на днешното си заседание единодушно докладната записка, предвиждаща актуализация на бюджета на общината за 2024 г.
Те гласуваха единодушно и докладна записка, свързана с приемането на план за провеждането на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при бедствия, аварии и катастрофи, възникнали на територията на обект „Склад за препарати за растителна защита” в с. Тимарево. Това бяха първите две докладни записки, разгледани от общинските съветници в Хитрино.
Дневният ред на заседанието включва шест докладни записки, а като седма точка е предвидено питане, съобщи кметът на общината Нуридин Исмаил.
Средната месечна работна заплата във Великотърновска област е с 484 лв. по-ниска от средната за страната, сочат данните за третото тримесечие на 2024 година, публикувани от Териториалното статистическо бюро "Север", отдел "Статистически изследвания - Велико Търново".
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в областта е 1791 лв. и е с 14 лева по-ниска спрямо предходното тримесечие, както и с 484 лв. по-ниска от средната за страната (2275 лева). В сравнение с останалите области в страната по равнище на работна заплата област Велико Търново се нарежда на 15-о място. Спрямо същия период на миналата година увеличението на трудовите възнаграждения е с 20 на сто, като най-голямо е регистрирано в икономическите дейности "Строителство" - с 41,6 на сто и "Операции с недвижими имоти" - с близо 40 процента.
По предварителни данни на отдел "Стат
Плевенският Общински съвет прие промяна в инвестиционната програма на извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията беше от една точка - извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година.
Промяната бе приета с 25 гласа „за“, двама „против“ и 11 „въздържал се“. Първоначално в залата се регистрираха 37 общински съветници.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен, е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерс
Все още има седемкилометрова опашка от чакащи тежкотоварни автомобили пред граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово", но постепенно ситуацията се нормализира. Причината за бавното пропускане на камионите е, че обработката се извършва ръчно, съобщи областният управител на Ямбол Николай Костадинов.
"Очакваме всеки момент да бъде пусната електронната обработка след въвеждането на новата система на турската митническа администрация. Прави се всичко възможно да се отпуши колоната. В момента няма напрежение сред шофьорите, осигурени са химически тоалетни, раздадена им е вода", каза още областният управител на Ямбол.
По думите му е създадена добра организация, има достатъчно полицейско присъствие, контролира се самият процес от служители на Областната дирекция на МВР – Ямбол и на "Гранична полиция". Леките автомобили и автобусите преминават безпроблемно пре
Изключително интензивен е трафикът от камиони в района на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Дунав мост" при Русе. Това съобщиха от граничния пункт.
Около 40 тежкотоварни автомобила изчакват в района на граничната зона този следобед. Останалите камиони са основно в буферния паркинг, който е почти запълнен. Времето за престой там е около 18 часа.
Сред изчакващите шофьори е и Митко Аговски. "Идвам от Гърция. В Русе пристигнах около 19:30 часа вчера, а от паркинга тръгнах в 12:30 часа днес. Много време е, но няма какво да се направи. Опашките са голям проблем. Отивам до Букурещ, разтоварвам и се връщам обратно", обясни Митко Аговски.
От граничния пункт информираха, че за последното денонощие през съоръжението са преминали в двете посоки общо 2921 камиона. От тях 1489 са влезли в България, а от страната са излезли 1432.
От там об
В категорията "Принос за развитие и утвърждаване на авторитета на съсловната организация" наградата е за д-р Лиляна Минкова. Колегията определи за първенец в категорията "Ти си нашето бъдеще" за млад лекар д-р Димитър Ангелов. За принос в развитието и прилагането на иновативна медицина първи в региона е д-р Иван Николов, а за дългогодишна дейност и активен принос в развитието на специалност призът беше даден на д-р Георги Кемалов. Отличията бяха връчени от председателя на Управителния съвет на съсловната организация д-р Николай Колев.
Д-р Марио Янакиев завършва медицина в Пловдив през 1990 година. Работи първоначално в "Спешна помощ", а от 2000 година е общопрактикуващ лекар с над 2000 пациенти, предимно деца. Има издадени две книги, в момента пише трета. Бил е и преподавател.
За професията на педиатъра основни умения са колегиалност и умения за комуникация. Лекарят освен това трябва да има характер и ясна цел пред себе си, каза Янакиев на церемонията. Необходимо е и да можеш "да влезеш" в душата на родителя, добави той. По негови думи сега трудно се работи с младото поколение, което първо поставя диагноза в Гугъл, а след това иска второ мнение от медика.
Снахите „приоданки“, познати още като другоселки, се събират на среща в Згориград днес, каза читалищния работник Силвия Денева. Тя, съвместно със самодейци от Народно читалище „Пробуда 1926“ – Згориград, и хора от кметството организират празника, в който участват над четиридесет дами. Началото е поставено през 2019 г. година от три снахи „приоданки“ в Згориград. Миналата година беше второто издание на празника и сега сме заедно за трети път, казва Денева. Основната идея е за сплотяване на общността и местните снахи да покажат на другоселките, че са приети и уважавани в нашето село, добави тя.
По думите й по време на празника ще има интересни предизвикателства и игри за участниците. Предвидени са и специални грамоти. В празника ще се включи и кметът на Згориград Ангел Петров. Той каза , че в селото живеят около 2000 души. Имаме де
Трафикът на камиони по магистрала "Марица" към Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" вече е нормализиран. Към тази сутрин вече няма опашки от товарни автомобили, които престояват на пътното платно в очакване да пресекат границата, съобщи началникът на КАТ - Хасково Димо Чобанов.
Кризата с движението започна от 16 ноември, когато Турция спря временно обработката на камиони на пункта "Капъкуле" заради плановото въвеждане на етап пет на европейската система за транзит NCTS. Трафикът бе възстановен на 18 ноември в 0:50 часа след полунощ. В резултат на мярката по аутобана "Марица" обаче се образуваха опашки от тирове, които в някои моменти достигнаха 40 километра преди "Капитан Андрево".
Преди два дни "тапата" от тежки превозни средства започна да намалява.
В същото време за последното денонощие до 8:00 часа тази сутрин на ГКПП "Капита
За незаконна сеч, хулиганство, унищожаване и повреждане на имущество снощи са задържани двама мъже - 33-годишен от село Арчар и 51-годишен от село Владиченци. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин.
Служители на Изпълнителната агенция по горите са сигнализирали вчера в полицията за извършена от тях проверка в с. Владиченци и установените там два товарни автомобила с немаркирани дърва. Пристигналите на мястото полицаи са установили седем кубика дърва без контролна горска марка и без превозен билет в товарен автомобил с румънска регистрация и около един кубик дърва в товарен автомобил с българска регистрация. Двете моторни превозни средства и дървата са иззети. Изяснено е също, че към 18:00 часа, в хода на проверката на горските служители, неизвестни към онзи момент са отправяли обиди, хвърляли камъни и предмети към тях и служебния автомобил. При огледа на колата р
Мъж на 57 години е загинал при катастрофа край разградското село Ясеновец, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът за пътното произшествие е получен около 7:40 часа тази сутрин. На заледен участък по пътя Разград - Исперих, между село Ясеновец и жп прелеза, лек автомобил "Рено Меган" поднася и се удря в крайпътно дърво. На място е загинал водачът от Ясеновец. Съпругата му, на 47 години и четиригодишното им внуче, които се возели в колата, са транспортирани в разградската болница за изясняване на състоянието им.
В момента се извършва оглед от оперативно-следствена група. Движението в участъка се регулира от екипи на "Пътна полиция", посочи Георгиева.
Общо 542 лица от област Видин имат достъп до пациентските си досиета в мобилното приложение е-Здраве. В Регионалната здравна инспекция (РЗИ) сдвояване на телефона с приложението са направили 316 човека, а в офисите на „Информационно обслужване“ (ИО) и на Районната здрваноосигурителна каса (РЗОК) – съответно 39 и 187. Това съобщиха от ИО.
Националната здравноосигурителна каса насърчава осигурените лица активно да проверяват пациентските си досиета, което дава възможност да осъществят пълен контрол над информацията за медицинското им обслужване. Освен това те могат да подават своевременно сигнали, ако открият неточности, съобщиха от пресцентъра на РЗОК – Видин. И уточниха, че в досието си всеки гражданин може да открие медицински данни за прегледи, резултати от лабораторни изследвания, хоспитализации, ваксинации, вкл. направления и рецепти. Това е ефектив