На 10,4 млн. лв. възлизат приходите от нощувки през месец август 2024 г. в област Пловдив, като от български граждани те са 7,7 млн. лева, а от чужди - 2,7 млн. лева. Това показват последните данни на Териториалното статистическо бюро - Юг (ТСБ Юг) към Националния статистически институт (НСИ). В сравнение с август миналата година е регистрирано увеличение на приходите от нощувки с 11,6 на сто, съответно от български граждани - с 12 процента, а от чужди граждани - с 10,4 процента.
Средната месечна работна заплата във Великотърновска област е с 484 лв. по-ниска от средната за страната, сочат данните за третото тримесечие на 2024 година, публикувани от Териториалното статистическо бюро "Север", отдел "Статистически изследвания - Велико Търново".
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в областта е 1791 лв. и е с 14 лева по-ниска спрямо предходното тримесечие, както и с 484 лв. по-ниска от средната за страната (2275 лева). В сравнение с останалите области в страната по равнище на работна заплата област Велико Търново се нарежда на 15-о място. Спрямо същия период на миналата година увеличението на трудовите възнаграждения е с 20 на сто, като най-голямо е регистрирано в икономическите дейности "Строителство" - с 41,6 на сто и "Операции с недвижими имоти" - с близо 40 процента.
По предварителни данни на отдел "Стат
Евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент (ЕП), в която членува и „Възраждане“, пристигат днес в София за конференция на тема „Миграцията“, съобщиха от пресцентъра на „Възраждане“.
Утре, 20 ноември, от 9:00 часа ще се състои работна среща на тема „Парламентаризъм и демокрация“ на групата „Европа на суверенните нации“ и народни представители от „Възраждане“. Срещата ще бъде в зала 134 на Народното събрание и ще има част, открита за медии.
В разговора с евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ ще участва председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов, заместник-председателите на партията Цончо Ганев и Петър Петров и народните представители Искра Михайлова, Светослав Тодоров, Ангел Янчев, Ангел Славчев, Анг
Полага се хидроизолация по пътната плоча в участък с дължина 240 метра при основния ремонт на Дунав мост при Русе, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Припомняме, че строително-монтажните дейности по българската част от 70-годишното съоръжение започнаха на 10 юли тази година.
От АПИ уточниха, че между 13 и 19 ноември е монтирана армировка и са поставени PVC тръби за комуникационни кабели в част от тротоарния блок. През миналата седмица са завършени и дейностите по полагане на бетон за тротоарен блок в цялото затворено за ремонт трасе. Строителните дейности на съоръжението се изпълняват по утвърдения график в отсечка с дължина от 413 метра, в платното в посока България.
Продължава производството на нови стоманобетонни пътни панели за лявата лента, както и монтажът на част от реставрирания парапет и стълбовете за осветление.
Пр
Общините да бъдат облекчени с отпадането или намаляването на данъка върху добавената стойност (ДДС) при изпълнението на проекти, свързани с ремонт и изграждане на ВиК инфраструктура. За това призова кметът на община Средец инж. Иван Кичев по време на среща с регионалния министър Виолета Коритарова.
той уточни, че към момента общините са длъжни да плащат ДДС на избраните изпълнители. "Ако изпълняваният проект е по-мащабен съответно и сумите за ДДС стават по-големи. Това е тежест за малките общини. Трябва да се обърне внимание, особено в момента, когато говорим за засушаване на цялата страна и спешна нужда от ремонти, за да се спрат загубите на питейна вода", каза кметът на Средец.
Воден режим в шест села в община Средец
Община Средец е сред общините в България с най-много населени места - над 30. До пет от тях никога не са стигал
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границите с Румъния и Турция. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ към МВР на своя уебсайт.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП „Кардам“ и ГКПП „Никопол“ на изход за товарни автомобили. Поради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 08:00 ч. до 20:00 ч. всеки ден, през тях не се пропускат товарн
През август 2024 г. в областта са функционирали 254 места за настаняване с 10 или повече легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване. Данните сочат още, че общият брой на нощувките във всички места за настаняване възлиза на 137,8 хил., или с 4,3 процента по-малко в сравнение със същия месец на предходната година, като 103,4 хил. от тях са реализирани от български граждани, a 34,4 хил. - от чужди граждани.
Най-много чужди граждани, посетили област Пловдив, са от Турция - 14 процента, Испания - 12,1 на сто, Франция - 6,8 процента, Германия - 6,6 на сто и Израел - 6,1 на сто от общия брой на всички пренощували чужденци в областта.
Мъж на 34 години с инициали В. Т. е починал в Центъра за психично здраве в Русе, съобщиха от Окръжната прокуратура в крайдунавския град. Днес от обвинението са образували досъдебно производство за случая.
Мъжът е бил с мярка за неотклонение „Задържане под стража“, наложена от Районен съд-Русе. Той е бил обвинен за извършени на блудствени действия с малолетно момиче на 12 години, извършени на 12 ноември.
От прокуратурата съобщиха тогава, че задържаният е криминално проявен. Имал е условна присъда "лишаване от свобода" за управление на моторно превозно средство след употреба на алкохол през 2023 г. По искане на адвоката му и след случаи на буйство в Сектор „Арести“ – Русе, той е бил настанен в Центъра за психично здраве в Русе, където е починал на 18 ноември.
От прокуратурата добавиха, че в хода на разследването е бил извършен огл
Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на атомната електроцентрала и след извършена проверка от страна на Агенцията за ядрено регулиране в 10:07 ч. блокът беше включен в електроенергийната система на страната. Това съобщиха от АЕЦ "Козлодуй.
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" беше спрян за планов годишен ремонт рано сутринта на 19 октомври. Оттогава изпълнени всички предвидени дейности за ремонт, както и мерки за повишаване на безопасността и осигуряване на дългосрочната експлоатация. Реакторът на шести блок беше презареден със свежо ядрено гориво за следващата горивна кампания. Освен това бяха извършени необходимите изпитания и проверки, които потвърдиха работоспособността и надеждността на съоръженията, допълват от атомната централа.
Съгласно технологичния регламент, натоварването на блока се извършва поетапно. Пети енергоблок на АЕЦ „Козлодуй” про
Повече от 50% от българите – 56 на сто, предпочитат в 51-вото Народно събрание да бъде съставено правителство, дори с цената на компромиси, сочи национално представително проучване на „Галъп интернешънъл“ за предаването „Референдум“ по БНТ.
Малко над една пета - 22 %, декларират желание да се проведат нови парламентарни избори. Още 22 на сто не могат да преценят, става ясно от проучването.
Изследването е проведено между 31 октомври и 8 ноември 2024 г. сред 806 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1 % от извадката е равен на около 54 хиляди души.
Според социолозите, сред електоратите на парламентарно представените политически сили нагласите са разнообразни, но като че ли
Общинските съветници в Дулово дадоха съгласието си за учредяване на Местна инициативна група (МИГ) „Дулово 2024“. Това се случи на проведеното извънредно заседание на Общинския съвет.
Докладната записка бе входирана от кмета на общината инж. Невхис Мустафа. В нея се посочва, че решението за създаване на МИГ е част от подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), финансиран от Програмата за селските райони за периода 2021 – 2027 година. Друг мотив да се създаде инициативна група, че Общината не се е възползвала от предимствата и възможностите на подхода ЛИДЕР, предлаган в предни програмни периоди, с което са пропуснати ползи за институцията и за местните общности.
Основните цели на местната инициативна група са подкрепа на местните общности за реализиране на социални, икономически и екологични проекти, създаване на интегрирани стратегии за разви
В община Ивайловград от социалната услуга "Асистентска подкрепа" ще се ползват нови 65 потребители. Това става, след като местният Общинският съвет разшири с гласуване на свое заседание Годишния план за социалните дейности през следващата 2025 година. Досега ползващите услугата бяха 29 души. Мярката ще увеличи с 31 социалните асистенти, които осъществяват дейността. Други промени в социалните услуги не се предвиждат.
В проекта за дневен ред на сесията първоначално фигурираха 13 точки, към които в началото на заседанието бяха добавени още шест. Дебатирани бяха промени в Наредбата за администрирането на местните такси и цени на услуги, които предоставя администрацията. Бе постигнато съгласие те да бъдат завишени с около 10 процента, макар да бяха изразени и мнения, че увеличението трябва да е по-голямо.
Бяха гласувани и приети Годишен отчет за изпълнението на програмата за