Начало На преден план През 2013 г. е открит череп на 1,8 милиона години, който води учени до важни изводи за първите прачовеци
9481
Хроника

През 2013 г. е открит череп на 1,8 милиона години, който води учени до важни изводи за първите прачовеци

Фосилизиран череп на 1,8 милиона години, открит в Дманиси, Грузия, показва, че далечните предшественици на човека принадлежат към един вид, макар и да са изглеждали различно.Обектът в Дманиси, където са намерени фосилите, беше открит през 1993 г. Той е много важен, защото доказва, че ранните хора са мигрирали в Азия малко след като родът Хомо се появява в Африка.

| 18 Октомври 2024, 07:00 ч.
През 2013 г. е открит череп на 1,8 милиона години, който води учени до важни изводи за първите прачовеци
През 2013 г. е открит череп на 1,8 милиона години, който води учени до важни изводи за първите прачовеци
Снимка © DFA

Фосилизиран череп на 1,8 милиона години, открит в Дманиси, Грузия, показва, че далечните предшественици на човека принадлежат към един вид, макар и да са изглеждали различно. През 2013 г. на днешната дата съобщава за публикация на грузински и швейцарски учени в сп. "Сайънс", че Хомо хабилис, Хомо рудолфензис и Хомо еректус са от една еволюираща линия, довела до съвременния човек. 

Пожарникарите са реагирали на 71 сигнала за произшествия през изминалото денонощие, съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) на МВР.

Потушени са общо 51 пожара. Пострадал е един човек. Вчера в 13:39 ч. е получено съобщение за пожар в къща в с. Черногорово, общ. Пазарджик. Пострадал е мъж на 60 г., с изгаряне по лицето и ръцете. Бил е приет за лечение в МБАЛ – Пазарджик.

Преки материални щети има при 21 пожара, от които 13 - в жилищни сгради, един - в спомагателни, временни или паянтови постройки, четири - в транспортни средства, и три - други. Извършени са 15 спасителни дейности и помощни операции, от които три при катастрофи в транспортни средства.

Регистрирани са пет лъжливи повиквания.

Общинският съвет в Несебър настоява за ликвидация на медицинския център "Д-р Д. Пеев" ЕООД в курортния комплекс Слънчев бряг, стана известно на днешното заседание на институцията. Днес съветниците гласуваха на следващото заседание да бъде внесена докладна записка за вземане на решение за ликвидацията на здравното дружество и избор на ликвидатор. Решението бе прието с 13 гласа "за", трима "против" и един "въздържал се".

Общинският съвет реши още временно част от общинската сграда, където се намира медицинският център, да бъде предоставена на Филиала за спешна медицинска помощ, както и да се проведе конкурс за отдаване на останалата част от сградата, обслужващите гаражи и складове под наем.

Мотивите за това решение са, че при извършен одит за финансово-икономическото състояние на медицинския център са установени редица нарушения на финансовата дисциплина, при отдаването по

По обвинителен акт на прокуратурата в Монтана Районният съд в града издаде условна присъда от една година с тригодишен изпитателен срок за Ц.Ц. от областния град, който като технически ръководител на бетонов възел изпълнявал немарливо регламентирана дейност и това довело до смърт на работник, съобщиха от Окръжната прокуратура в Монтана.

През август 2019 година Ц.Ц. работел като като главен технически ръководител на обект - бетонов възел, стопанисван от търговско дружество. Той бил задължен да осъществява непосредствено оперативно-стопанско, техническо и административно ръководство на всички строителни обекти на фирмата. Той трабвало да следи за спазване на трудовата дисциплина, на утвърдените правила за здравословни и безопасни условия на труд, на правилната експлоатация и доброто състояние на поверената му инсталация, техника и инструменти, както и тяхната изправност.

Д

Ограничено е движението по автомагистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът се пренасочва по обходен маршрут през Дупница и Долна Диканя при разклона за Дяково.

Шофьорите се призовават да се движат с повишено внимание и съобразена с условията скорост.

Рано тази сутрин един човек загина, други трима бяха ранени при катастрофата на 95 км на магистрала "Тракия". Заради инцидента движението в този участък на магистрала "Тракия" се отклонява по обходен маршрут. 

Тази година Пловдив ще има по-богата и по-красива коледна украса, съобщи пред журналисти кметът на града Костадин Димитров.

Общината отделя тази година 100 000 лева за нова коледна украса на града. "Поръчката вече мина, ще имаме и спонспри, които ще помагат за доукрасването на централана градска част. Тази година се концентрираме в центъра, а догодина ще разширим украсата към близките булеварди. Така година по година ще направим града ни по-красив по време на Коледа", каза кметът Костадин Димитров.

На 2 декември вечерта тържествено ще бъдат запалени светлините на коледна елха в 18:00 часа на площада пред Община Пловдив.

Обектът в Дманиси, където са намерени фосилите, беше открит през 1993 г. Той е много важен, защото доказва, че ранните хора са мигрирали в Азия малко след като родът Хомо се появява в Африка. 

В емисията си “Забава и знание” на 18 октомври 2013 г. пише:

Най-ранните хора от Евразия и Африка може да са от един вид

Лондон, 18 октомври 2013 г. // Фосилизиран череп на 1,8 милиона години, открит в Дманиси, Грузия, показва, че далечните предшественици на човека принадлежат към един вид, макар и да са изглеждали различно, съобщиха световните информационни агенции. 
Грузински и швейцарски учени пишат в сп. "Сайънс", че Хомо хабилис, Хомо рудолфензис и Хомо еректус са от една еволюираща линия, довела до съвременния човек. Други антрополози обаче не са съгласни с теорията. 
Учените са изследвали най-пълния череп на хоминид, намиран досега. Той е с малка черепна кутия, големи зъби и дълго лице, характерни за Хомо хабилис. Много от характеристиките на мозъчната кутия обаче са типични само за Хомо еректус. 
Черепът на 1,8 милиона години е от място, където е намерена най-голямата колекция добре запазени останки от хоминиди в света. Те са и най-ранните доказателства за първобитни хора извън Африка - група, появила се малко след като ранния Хомо се отделя от Австралопитека, чийто представител е фосилът Люси.
"Имаме най-доброто доказателство какъв е бил ранният Хомо – каза ръководителят на екипа Давид Лордкипанидзе от Грузинския национален музей в Тбилиси. – Много важно е, че имаме толкова забележителна колекция, много е рядко да има такава от едно място".
Вариациите във фосилите досега озадачаваха специалистите. Според проф. Лордкипанидзе обаче е ясно, че те са от една популация.
"Когато разгледахме тези вариации и ги сравнихме със съвременните хора, се вижда, че това е нормален диапазон на вариации" – допълни професорът.
Черепът е открит преди осем години. Оттогава екипът го сравнява с други фосили на Хомо от Африка, които датират до 2,4 милиона години. Сравнителният анализ на черепите на хоминидите разкри достатъчно прилики, за да бъдат смятани най-ранните фосили на Хомо и хоминидите от Дманиси от един вид.  
"Ако мозъчната кутия и лицето на "Череп 5" бяха намерени като отделни фосили на различни места в Африка, сигурно щяха да бъдат отнесени към различни видове -  каза Кристоф Цоликофер от Института по антропология в Цюрих. - Причината е, че в Череп 5 са обединени някои ключови черти, като малка мозъчна кутия и голямо лице, които досега не бяха наблюдавани заедно в ранен фосил на Хомо. Освен това, тъй като виждаме подобен модел и диапазон на вариации в африканските фосили, може да се приеме, че е имало един вид Хомо по това време там. А тъй като хоминидите от Дманиси са толкова подобни на африканските, приемаме, че те са от един вид".
Други палеоантрополози обаче мислят, че поне три различни вида хоминиди са съществували едновременно в Африка. Сред тях е Фред Спур от лондонския Юнивърсити колидж. Той определи като недостатъчни  методите на анализ, използвани от екипа, за да бъде направен извод, че фосилите са от един вид.
"Те правят много общ анализ на формата на черепа, лицето и мозъчната кутия – каза той. – Проблемът е, че тези видове Хомо не се определят с толкова широки характеристики на общата краниална форма, а от много специфични черти, които не са използвани от тях. Такива например са дебелите и изпъкнали вежди, ъгловатият  гръб на мозъчната кутия, някои детайли от основата на черепа, които са характерни за Хомо еректус, но не и за Хомо хабилис и Хомо рудолфензис. 

***

Общо 3372 моторни превозни средства и 6371 души са проверени на територията на Областната дирекция на МВР в Стара Загора за изминалата седмица, съобщи старши инспектор Грозданка Андреева, началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Стара Загора, цитирана от пресцентъра.

При проверката са установени седем водачи, които са управлявали моторно превозно средство (МПС) с рисково поведение, трима водачи са шофирали след употреба на алкохол до 1,2 промила, а четирима водачи са управлявали след употреба на алкохол над 1,2 промила. Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са установени да шофират двама водачи, а един водач, спрян за проверка, е отказал да бъде тестван за употреба на алкохол или наркотични вещества. Установено е едно нарушение за неправилно изпреварване. 

От ОДМВР-Стара Загора обявиха още, че в същия период са установени 11 в

Община Перник обяви обществена поръчка за изграждането на пътен възел на две нива в района на квартал Мошино. Тя е публикувана в регистъра на Централизираната автоматизирана информационна система "Електронни обществени поръчки".

Бъдещото съоръжение ще свързва обходния път за София през Мало Бучино с Републиканския път София - Кюстендил. 

Обществена поръчка включва проектиране, строителство и авторски надзор. Прогнозната стойност стойност е 32 млн. лв. без ДДС.

Пътният възел ще бъде изграден на мястото, където улица "Младен Стоянов" пресича републиканския път за Кюстендил. По проекта си предвижда реконструкция на улиците "Младен Стоянов" в участъка от светофара в квартал Мошино до пътя за Кюстендил с дължина 830 метра, както и на ул. "Монтана" - с дължина 1926 метра. Ще се реконструират и всички напречни пресичания, и пътни връзки на двете улици, както и

Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.

Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д

България изразява твърдата си подкрепа за героичния народ на Украйна в борбата му за свобода, независимост, мир и просперитет. Това заявиха в Екс от Министерството на външните работи по повод 1000 дни от началото на войната в Украйна.

МВнР отбелязва, че жестокият руски терор не сломи украински дух и смелост през тези 1000 дни война и справедливостта ще възтържествува.

Украинският президент Володимир Зеленски ще направи днес обръщение към Европейския парламент по повод навършването на 1000 дни от началото на руското военно нападение срещу неговата страна. Председателят на ЕП Роберта Мецола свика за днес извънредно заседание на евродепутатите, като се предвижда обръщението на украинския президент да прозвучи във видеопослание.

Кметът на София Васил Терзиев подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река, който е резултат от проекта “Пулсът на Перловска река – съживяване на речните коридори на София”. Това съобщиха от Столична община на сайта си.

По думите на Терзиев Перловска река е много важна за града, затова има изключително голямо значение какво всеки един прави, за да опази едно от нещата, които ще предопределят дали този град има и какво бъдеще. "Има два феномена, с които трябва да се борим днес – засушаването и наводненията, които причиняват щети. Това е причината да гледаме на водния ресурс толкова сериозно“, заяви кметът Терзиев.

На 15 ноември са представени публично докладът и резултатите от проекта, картирането на реката, проведено през месец октомври 2024. Проучването е направено с финансовата подкрепа на Столичната община в рамките на П

Обектът с фосилните находки – “Дманиси”, се намира на 85 км югозападно от столицата Тбилиси. Той е открит през 1993 г. Според учените, това е много важно място, защото доказва, че ранните хора са мигрирали в Азия малко след като родът Хомо се появява в Африка. През годините редовно съобщава за откритията, свързани с Дманиси:

Откриха фосили от най-ранните европейци

Лондон, 6 юни 2000 г. // Палеонтолози откриха в Грузия два фосила от човекоподобни същества, живели преди около 1,7 милиона години, предаде Прес асосиейшън.  Изследователите попаднали на находката край средновековна крепост. Предполага се, че това са фосили от най-ранните европейци, първите предци на съвременните хора, които от Африка и Азия са достигнали Европа.
Това са първите фосили от човекоподобни, открити извън Африка, уточнява ПА.
Повечето учени смятат, че най-ранният човекоподобен вид, напуснал африканския континент, е бил Хомо еректус. Фосилите, открити в Дманиси в Грузия, обаче наподобяват по-скоро тези на "братовчедите" на Хомо еректус – Хомо ергастер.
Находката, описана в сп.  Сайънс, е направена от екип учени от Грузия, Германия, Франция и САЩ. Те правят предположения и за причината за разселването на предшествениците на хората извън Африка.  Вероятно това е бил апетитът, смятат учените.  След като ранните хора започнали да ядат храни, съдържащи повече животински протеини, обитаваните от от тях територии се разширили и съвпаднали с тези, където се срещали ловуваните животни.  

***

В Грузия са открили четвърти прачовешки череп на 1,7 милиона години  

Тбилиси, 14 август 2001 г. // Грузински археолози са открили череп отпреди 1,7 милиона години, предаде Ройтерс. Той прилича на други три черепа, намерени миналата година и вероятно представляващи останки от първите прачовеци, мигрирали от Африка в Европа.
При разкопки, извършвани от учени от Грузия, САЩ и Европа, близо до средновековния град Дманиси, на около 80 км югозападно от столицата на Грузия Тбилиси, са били намерени и сечива от същия период.
Четвъртият череп внася промяна в досегашните теории за разпространението на останките, споделя пред Ройтерс Давид Лордкипанидзе от Грузинския държавен музей.
Палеонтолозите твърдят, че черепите напомнят тези на ранните хора, живели в източна Африка по същото време , а сечивата, открити на обекта, имат сходства с оръдията на труда, изработвани от африканските прачовеци.
Откритията навеждат на мисълта, че хоминидите, известни като Хомо ергастер, бързо са напуснали Африка, пресекли са териториите на сегашните Сирия и Ливан и през Турция са достигнали планинските райони на Грузия.
Хомо ергастер е по средата между по-първобитния Хомо хабилис и Хомо еректус. Представителите на Х. ергастер вероятно са били яки същества и са ползвали усъвършенствани каменни сечива. Мнозина учени смятат, че те са първите ранни хора, които напуснали Африка и населили Азия и Европа. 

***

Откриха черепа на най-древния европеец

Тбилиси, 7 август 2005 г. // Грузински учени откриха край градчето Дманиси, Източна Грузия, чeреп на най-древния първобитен човек, обитавал континента Европа, съобщи РИА "Новости". 
Пред журналисти министърът на културата, опазването на паметниците и спорта на Грузия Гeоргe Габашвили каза, че според първоначалните данни находката датира отпреди 1,8 млн. години.
"За последните пет години това е петата уникална находка на останки на най-древните хора на европейския континент. Черепът на праисторическия човек все още е в земята. Учените работят по неговото изкопаване" – съобщи Габашвили.
Според министъра, учените за пореден път се натъкват на доказателства, че първите европейци са населявали района край градчето Дманиси. 
Габашвили подчерта, че през следващите дни се очаква в страната да пристигне група чужди учени, които заедно с грузинските си колеги да продължат разкопките в Дманиси и да извършат необходимите изследвания. 
Нека припомним, че през лятото на 2001 година в района на  градчето Дманиси, разположено на 85 км югозападно от Тбилиси, бе открит череп на първобитен човек отпреди 1,75 милиона години. Според някои антрополози от това място е започнало разселването на хората към Европа. Те са дошли по днешните грузински земи от Африка.

Възниква въпросът защо толкова много ценни за науката находки са намерени на едно място. Ето каква е теорията на френски антрополог: 

Вулкан в Грузия е затрупал хора преди 1,8 млн. години

Лондон, 14 април 2008 г. // Досега почти всички човешки фосили на повече от 100 000 години са откривани от учените поотделно, по един на едно място. Не такъв е случаят с пет ранни човешки същества, живели преди 1,8 милиона години, чиито останки са били намерени при разкопки само на площ от 300 кв. м. в Грузия, съобщи "Ню сайънтист".
Въпросът е: защо те са открити заедно? Според френския антрополог Анри дьо Люмли причината трябва да се търси във вулкан, изригнал в древността на 20 километра западно от това място и затрупал древните хора с пепел.   
Обектът в Дманиси, където са намерени фосилите, беше открит през 1993 г. Той е много важен, защото доказва, че ранните хора са мигрирали в Азия малко след като родът Хомо се появява в Африка. 
Два от петте черепа са на момичета, два на мъже, а единият е на по-възрастен беззъб човек. Костите са запазени изключително добре, а положението им показва, че не са местени, т.е. възможността да са изхвърлени на едно място при наводнение се изключва, твърди  Анри дьо Люмли от парижкия Национален природонаучен музей. 
Направеният анализ на почвата показва, че районът е покрит с вулканична пепел. Палеонтологът предполага, че групата е била затрупана от нея при изригването на вулкана.
Според други палеонтолози обаче телата лежат в различни пластове пепел. А това означава, че е имало повече от едно изригвания на вулкана. Специалистите са на мнение, че това се е случило в период от около 100 години. 

В крайна сметка откритията едновременно хвърлят светлина върху нашата история, но поставят и нови въпроси:

Черепи, открити в Грузия, пренаписват историята на човешкия род

Лондон, 9 септември 2009 г. // Общоприетата теория, че Африка е люлка на човечеството бе поставена под въпрос, след като серия палеонтологични открития в Грузия показаха, че древните хора са прекарали значително време в Евразия, съобщиха в. "Дейли мейл" и в. "Индипендънт".
Археолози, ръководени от директора на Националния музей на Грузия проф. Давид Лордкипанидзе, откриха шест древни човешки скелета на 1,8 милиона години в средновековното село Дманиси на два часа път от столицата Тбилиси, които може да пренапишат историята на човешкия род.
Находките, сред които добре запазени черепи, челюстни кости и части от кости на крайници, сочат, че прародителите ни са напуснали Африка, за да покорят света, близо 800 000 години по-рано, отколкото се смяташе досега. Те вероятно са прекарали дълго еволюционно време в Евразия, преди да се върнат отново в Африка. Именно там, стотици хиляди години по-късно, те се развили в съвременни хора и предприели втора масова миграция, казват учените.
Находките в Грузия са най-ранните останки от хора, които са открити досега извън Африка. Те принадлежат на раса от ниски бели хора с малки примитивни мозъци, които са ходели и тичали като съвременните хора. До костите са открити каменни сечива, животински останки и растения. Това  доказва, че хората са ходели на лов и са се хранели с месо.
Според проф. Лордкипанидзе Африка остава безспорната люлка на човечеството, но "Грузия може да е била люлката на първите европейци".
Откритията в Грузия още повече оплитат и без това сложната история на човешкия род, изтъкна в. "Дейли мейл". Археолозите смятат, че първите истински хора – раса от ниски и набити индивиди, наречени "Хомо хабилис" – са се развили в Африка преди около 2,5 милиона години. Те са били последвани от по-висок и атлетичен вид хора, наречени "Хомо еректус", които мигрирали от Африка, за да населят Европа и Азия.
Смята се, че като напуснали Африка, техните наследници са измрели, но в Африка те са се развили в съвременните хора. Преди около 120 000 години те предприели нова вълна на миграция. Новите находки показват, че Хомо еректус е напуснал Африка много по-рано, отколкото се смяташе преди, и известно време е живял в Евразия.
Предшествениците на съвременните хора, намерени в Дманиси, са били с ръст 1,50 м и мозъкът им бил двойно по-малък от този на сегашните. "Хората от Дманиси са имали почти модерни пропорции на тялото, ходили са и са тичали бързо, но ръцете им са се движели различно и мозъкът им е бил мъничък в сравнение с нашия", заяви грузинският учен на британския Фестивал на науката в Университета на Съри.
"Въпреки това те са изработвали изкусно сечива и са притежавали социални и познавателни умения на високо ниво", добави проф. Лордкипанидзе. 

И все пак предшествениците ни не са били толкова първобитни, колкото си мислим:

Хоминидите са използвали клечки за зъби

Лондон, 9 октомври 2013 г. // Древните хора са използвали клечки за зъби преди 1,8 милиона години, разкри изследване на челюстта на грузинския хоминид от Дманиси, съобщи Би Би Си.
Учените от университета на Цюрих откриха следи от заболяване на венците по челюстите, причинено от често използване на клечка за зъби. Изследването им помага също да бъде разбрано разнообразието в зъбите на хоминидите.
Зъбите показват как са се хранели древните хора и каква е била възрастта им. Досега обаче беше неясно защо челюстите на хоминидите в Грузия са толкова разнородни. Изследователите, работещи с фосилни челюсти трябва да обръщат внимание на износването на зъбите и възрастта на индивида, каза ръководителят на изследването Ани Маргвелашвили от университета на Цюрих.
"Прогресивното износване на зъбите предизвиква процеси на ремоделиране на костите, които значително модифицират формата на челюстта . Тези ефекти се подценяват, когато фосилни хоминидни челюсти се класифицират като принадлежащи на различни видове – каза  Маргвелашвили. – Хоминидът, използвал клечка за зъби е бил млад и зъбите му не са били изтъркани. Открихме също увредена зона между зъба и венеца. Има малка вдлъбнатина и през нея може да мине клечка за зъби."
Учените са анализирали четири челюсти от една от най-големите колекции с добре запазени останки на ранни хора в света. Обектът Дманиси е важен за изследването на миграцията на хоминидите от Африка, защото там са намерени най-ранните доказателства за нея.  Все още е неясно какъв е видът на хоминидите от Дманиси. Според някои това е Хомо еректус, който пръв напуска Африка. Хоминидите от Дманиси обаче са били по-ниски, с по-къси ръце и по-малък мозък.
За изследването си учените от университета на Цюрих за пръв път са използвали подход от съдебната медицина в палеонтологията.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Дарение от пет гръбни пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“, съобщи в профила си в социалните мрежи Донка Михайлова, кмет на община Троян. Пожарогас ...
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Не считаме за правилно диалогът между нас да се води през социалните мрежи и медиите. Призоваваме ви да върнем разговора в политиката там, където е мястото му - на масата на прегов ...
Прогноза за времето на 24 Ноември (Неделя) и следващите дни
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури ще бъдат между минус 7° и минус 2°, в кот ...
До един тон на ден стига уловът на рибарите през този сезон, каза Константин Дамянов, началник сектор "Рибарство и контрол" в ИАРА
Рибарите в Бургаско се радват на добър улов. Този сезон се лови паламуд, сафрид, барбун и чернокоп, каза Константин Дамянов, началник сектор "Рибарство и контрол" в Изпълнителната ...
Прожекции на филми ще има днес в Смядово във връзка с Деня на града
Прожекции на филма „Гунди-легенда на любовта“ ще има в Смядово в Народното читалище „Братство - 1860“. Те са от 12:00 и от 17:00 часа. От 15:00 ч. ще бъде п ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
С искане за оставки на полицейски служители и обективно разследване граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист. Множеството, въпреки ниските темпер ...
"България може" проведе учредително събрание и избра своето ръководство
На учредително събрание на политическа партия „България Може“ в София бе избрано ръководство, което се състои от двама съпредседатели – Кузман Илиев и Иво Русчев, ...
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили за председатели народни представители, които са извън о ...
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя" на автомагистрала "Струма" в посока София. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Преминав ...
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие са получени в областната пожарна в Хасково до ранния следобед днес, съобщиха от Районна служба "По ...
Тикер в 16:14 ч.
С искане за оставки на полицейски служители и обективно разследване граждани се ...
Начало На преден план
9481
Хроника

През 2013 г. е открит череп на 1,8 милиона години, който води учени до важни изводи за първите прачовеци

Фосилизиран череп на 1,8 милиона години, открит в Дманиси, Грузия, показва, че далечните предшественици на човека принадлежат към един вид, макар и да са изглеждали различно.Обектът в Дманиси, където са намерени фосилите, беше открит през 1993 г. Той е много важен, защото доказва, че ранните хора са мигрирали в Азия малко след като родът Хомо се появява в Африка.

| 18 Октомври 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
През 2013 г. е открит череп на 1,8 милиона години, който води учени до важни изводи за първите прачовеци
През 2013 г. е открит череп на 1,8 милиона години, който води учени до важни изводи за първите прачовеци
Снимка © DFA

Фосилизиран череп на 1,8 милиона години, открит в Дманиси, Грузия, показва, че далечните предшественици на човека принадлежат към един вид, макар и да са изглеждали различно. През 2013 г. на днешната дата съобщава за публикация на грузински и швейцарски учени в сп. "Сайънс", че Хомо хабилис, Хомо рудолфензис и Хомо еректус са от една еволюираща линия, довела до съвременния човек. 

Пожарникарите са реагирали на 71 сигнала за произшествия през изминалото денонощие, съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) на МВР.

Потушени са общо 51 пожара. Пострадал е един човек. Вчера в 13:39 ч. е получено съобщение за пожар в къща в с. Черногорово, общ. Пазарджик. Пострадал е мъж на 60 г., с изгаряне по лицето и ръцете. Бил е приет за лечение в МБАЛ – Пазарджик.

Преки материални щети има при 21 пожара, от които 13 - в жилищни сгради, един - в спомагателни, временни или паянтови постройки, четири - в транспортни средства, и три - други. Извършени са 15 спасителни дейности и помощни операции, от които три при катастрофи в транспортни средства.

Регистрирани са пет лъжливи повиквания.

Общинският съвет в Несебър настоява за ликвидация на медицинския център "Д-р Д. Пеев" ЕООД в курортния комплекс Слънчев бряг, стана известно на днешното заседание на институцията. Днес съветниците гласуваха на следващото заседание да бъде внесена докладна записка за вземане на решение за ликвидацията на здравното дружество и избор на ликвидатор. Решението бе прието с 13 гласа "за", трима "против" и един "въздържал се".

Общинският съвет реши още временно част от общинската сграда, където се намира медицинският център, да бъде предоставена на Филиала за спешна медицинска помощ, както и да се проведе конкурс за отдаване на останалата част от сградата, обслужващите гаражи и складове под наем.

Мотивите за това решение са, че при извършен одит за финансово-икономическото състояние на медицинския център са установени редица нарушения на финансовата дисциплина, при отдаването по

По обвинителен акт на прокуратурата в Монтана Районният съд в града издаде условна присъда от една година с тригодишен изпитателен срок за Ц.Ц. от областния град, който като технически ръководител на бетонов възел изпълнявал немарливо регламентирана дейност и това довело до смърт на работник, съобщиха от Окръжната прокуратура в Монтана.

През август 2019 година Ц.Ц. работел като като главен технически ръководител на обект - бетонов възел, стопанисван от търговско дружество. Той бил задължен да осъществява непосредствено оперативно-стопанско, техническо и административно ръководство на всички строителни обекти на фирмата. Той трабвало да следи за спазване на трудовата дисциплина, на утвърдените правила за здравословни и безопасни условия на труд, на правилната експлоатация и доброто състояние на поверената му инсталация, техника и инструменти, както и тяхната изправност.

Д

Ограничено е движението по автомагистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът се пренасочва по обходен маршрут през Дупница и Долна Диканя при разклона за Дяково.

Шофьорите се призовават да се движат с повишено внимание и съобразена с условията скорост.

Рано тази сутрин един човек загина, други трима бяха ранени при катастрофата на 95 км на магистрала "Тракия". Заради инцидента движението в този участък на магистрала "Тракия" се отклонява по обходен маршрут. 

Тази година Пловдив ще има по-богата и по-красива коледна украса, съобщи пред журналисти кметът на града Костадин Димитров.

Общината отделя тази година 100 000 лева за нова коледна украса на града. "Поръчката вече мина, ще имаме и спонспри, които ще помагат за доукрасването на централана градска част. Тази година се концентрираме в центъра, а догодина ще разширим украсата към близките булеварди. Така година по година ще направим града ни по-красив по време на Коледа", каза кметът Костадин Димитров.

На 2 декември вечерта тържествено ще бъдат запалени светлините на коледна елха в 18:00 часа на площада пред Община Пловдив.

Обектът в Дманиси, където са намерени фосилите, беше открит през 1993 г. Той е много важен, защото доказва, че ранните хора са мигрирали в Азия малко след като родът Хомо се появява в Африка. 

В емисията си “Забава и знание” на 18 октомври 2013 г. пише:

Най-ранните хора от Евразия и Африка може да са от един вид

Лондон, 18 октомври 2013 г. // Фосилизиран череп на 1,8 милиона години, открит в Дманиси, Грузия, показва, че далечните предшественици на човека принадлежат към един вид, макар и да са изглеждали различно, съобщиха световните информационни агенции. 
Грузински и швейцарски учени пишат в сп. "Сайънс", че Хомо хабилис, Хомо рудолфензис и Хомо еректус са от една еволюираща линия, довела до съвременния човек. Други антрополози обаче не са съгласни с теорията. 
Учените са изследвали най-пълния череп на хоминид, намиран досега. Той е с малка черепна кутия, големи зъби и дълго лице, характерни за Хомо хабилис. Много от характеристиките на мозъчната кутия обаче са типични само за Хомо еректус. 
Черепът на 1,8 милиона години е от място, където е намерена най-голямата колекция добре запазени останки от хоминиди в света. Те са и най-ранните доказателства за първобитни хора извън Африка - група, появила се малко след като ранния Хомо се отделя от Австралопитека, чийто представител е фосилът Люси.
"Имаме най-доброто доказателство какъв е бил ранният Хомо – каза ръководителят на екипа Давид Лордкипанидзе от Грузинския национален музей в Тбилиси. – Много важно е, че имаме толкова забележителна колекция, много е рядко да има такава от едно място".
Вариациите във фосилите досега озадачаваха специалистите. Според проф. Лордкипанидзе обаче е ясно, че те са от една популация.
"Когато разгледахме тези вариации и ги сравнихме със съвременните хора, се вижда, че това е нормален диапазон на вариации" – допълни професорът.
Черепът е открит преди осем години. Оттогава екипът го сравнява с други фосили на Хомо от Африка, които датират до 2,4 милиона години. Сравнителният анализ на черепите на хоминидите разкри достатъчно прилики, за да бъдат смятани най-ранните фосили на Хомо и хоминидите от Дманиси от един вид.  
"Ако мозъчната кутия и лицето на "Череп 5" бяха намерени като отделни фосили на различни места в Африка, сигурно щяха да бъдат отнесени към различни видове -  каза Кристоф Цоликофер от Института по антропология в Цюрих. - Причината е, че в Череп 5 са обединени някои ключови черти, като малка мозъчна кутия и голямо лице, които досега не бяха наблюдавани заедно в ранен фосил на Хомо. Освен това, тъй като виждаме подобен модел и диапазон на вариации в африканските фосили, може да се приеме, че е имало един вид Хомо по това време там. А тъй като хоминидите от Дманиси са толкова подобни на африканските, приемаме, че те са от един вид".
Други палеоантрополози обаче мислят, че поне три различни вида хоминиди са съществували едновременно в Африка. Сред тях е Фред Спур от лондонския Юнивърсити колидж. Той определи като недостатъчни  методите на анализ, използвани от екипа, за да бъде направен извод, че фосилите са от един вид.
"Те правят много общ анализ на формата на черепа, лицето и мозъчната кутия – каза той. – Проблемът е, че тези видове Хомо не се определят с толкова широки характеристики на общата краниална форма, а от много специфични черти, които не са използвани от тях. Такива например са дебелите и изпъкнали вежди, ъгловатият  гръб на мозъчната кутия, някои детайли от основата на черепа, които са характерни за Хомо еректус, но не и за Хомо хабилис и Хомо рудолфензис. 

***

Общо 3372 моторни превозни средства и 6371 души са проверени на територията на Областната дирекция на МВР в Стара Загора за изминалата седмица, съобщи старши инспектор Грозданка Андреева, началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Стара Загора, цитирана от пресцентъра.

При проверката са установени седем водачи, които са управлявали моторно превозно средство (МПС) с рисково поведение, трима водачи са шофирали след употреба на алкохол до 1,2 промила, а четирима водачи са управлявали след употреба на алкохол над 1,2 промила. Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са установени да шофират двама водачи, а един водач, спрян за проверка, е отказал да бъде тестван за употреба на алкохол или наркотични вещества. Установено е едно нарушение за неправилно изпреварване. 

От ОДМВР-Стара Загора обявиха още, че в същия период са установени 11 в

Община Перник обяви обществена поръчка за изграждането на пътен възел на две нива в района на квартал Мошино. Тя е публикувана в регистъра на Централизираната автоматизирана информационна система "Електронни обществени поръчки".

Бъдещото съоръжение ще свързва обходния път за София през Мало Бучино с Републиканския път София - Кюстендил. 

Обществена поръчка включва проектиране, строителство и авторски надзор. Прогнозната стойност стойност е 32 млн. лв. без ДДС.

Пътният възел ще бъде изграден на мястото, където улица "Младен Стоянов" пресича републиканския път за Кюстендил. По проекта си предвижда реконструкция на улиците "Младен Стоянов" в участъка от светофара в квартал Мошино до пътя за Кюстендил с дължина 830 метра, както и на ул. "Монтана" - с дължина 1926 метра. Ще се реконструират и всички напречни пресичания, и пътни връзки на двете улици, както и

Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.

Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д

България изразява твърдата си подкрепа за героичния народ на Украйна в борбата му за свобода, независимост, мир и просперитет. Това заявиха в Екс от Министерството на външните работи по повод 1000 дни от началото на войната в Украйна.

МВнР отбелязва, че жестокият руски терор не сломи украински дух и смелост през тези 1000 дни война и справедливостта ще възтържествува.

Украинският президент Володимир Зеленски ще направи днес обръщение към Европейския парламент по повод навършването на 1000 дни от началото на руското военно нападение срещу неговата страна. Председателят на ЕП Роберта Мецола свика за днес извънредно заседание на евродепутатите, като се предвижда обръщението на украинския президент да прозвучи във видеопослание.

Кметът на София Васил Терзиев подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река, който е резултат от проекта “Пулсът на Перловска река – съживяване на речните коридори на София”. Това съобщиха от Столична община на сайта си.

По думите на Терзиев Перловска река е много важна за града, затова има изключително голямо значение какво всеки един прави, за да опази едно от нещата, които ще предопределят дали този град има и какво бъдеще. "Има два феномена, с които трябва да се борим днес – засушаването и наводненията, които причиняват щети. Това е причината да гледаме на водния ресурс толкова сериозно“, заяви кметът Терзиев.

На 15 ноември са представени публично докладът и резултатите от проекта, картирането на реката, проведено през месец октомври 2024. Проучването е направено с финансовата подкрепа на Столичната община в рамките на П

Обектът с фосилните находки – “Дманиси”, се намира на 85 км югозападно от столицата Тбилиси. Той е открит през 1993 г. Според учените, това е много важно място, защото доказва, че ранните хора са мигрирали в Азия малко след като родът Хомо се появява в Африка. През годините редовно съобщава за откритията, свързани с Дманиси:

Откриха фосили от най-ранните европейци

Лондон, 6 юни 2000 г. // Палеонтолози откриха в Грузия два фосила от човекоподобни същества, живели преди около 1,7 милиона години, предаде Прес асосиейшън.  Изследователите попаднали на находката край средновековна крепост. Предполага се, че това са фосили от най-ранните европейци, първите предци на съвременните хора, които от Африка и Азия са достигнали Европа.
Това са първите фосили от човекоподобни, открити извън Африка, уточнява ПА.
Повечето учени смятат, че най-ранният човекоподобен вид, напуснал африканския континент, е бил Хомо еректус. Фосилите, открити в Дманиси в Грузия, обаче наподобяват по-скоро тези на "братовчедите" на Хомо еректус – Хомо ергастер.
Находката, описана в сп.  Сайънс, е направена от екип учени от Грузия, Германия, Франция и САЩ. Те правят предположения и за причината за разселването на предшествениците на хората извън Африка.  Вероятно това е бил апетитът, смятат учените.  След като ранните хора започнали да ядат храни, съдържащи повече животински протеини, обитаваните от от тях територии се разширили и съвпаднали с тези, където се срещали ловуваните животни.  

***

В Грузия са открили четвърти прачовешки череп на 1,7 милиона години  

Тбилиси, 14 август 2001 г. // Грузински археолози са открили череп отпреди 1,7 милиона години, предаде Ройтерс. Той прилича на други три черепа, намерени миналата година и вероятно представляващи останки от първите прачовеци, мигрирали от Африка в Европа.
При разкопки, извършвани от учени от Грузия, САЩ и Европа, близо до средновековния град Дманиси, на около 80 км югозападно от столицата на Грузия Тбилиси, са били намерени и сечива от същия период.
Четвъртият череп внася промяна в досегашните теории за разпространението на останките, споделя пред Ройтерс Давид Лордкипанидзе от Грузинския държавен музей.
Палеонтолозите твърдят, че черепите напомнят тези на ранните хора, живели в източна Африка по същото време , а сечивата, открити на обекта, имат сходства с оръдията на труда, изработвани от африканските прачовеци.
Откритията навеждат на мисълта, че хоминидите, известни като Хомо ергастер, бързо са напуснали Африка, пресекли са териториите на сегашните Сирия и Ливан и през Турция са достигнали планинските райони на Грузия.
Хомо ергастер е по средата между по-първобитния Хомо хабилис и Хомо еректус. Представителите на Х. ергастер вероятно са били яки същества и са ползвали усъвършенствани каменни сечива. Мнозина учени смятат, че те са първите ранни хора, които напуснали Африка и населили Азия и Европа. 

***

Откриха черепа на най-древния европеец

Тбилиси, 7 август 2005 г. // Грузински учени откриха край градчето Дманиси, Източна Грузия, чeреп на най-древния първобитен човек, обитавал континента Европа, съобщи РИА "Новости". 
Пред журналисти министърът на културата, опазването на паметниците и спорта на Грузия Гeоргe Габашвили каза, че според първоначалните данни находката датира отпреди 1,8 млн. години.
"За последните пет години това е петата уникална находка на останки на най-древните хора на европейския континент. Черепът на праисторическия човек все още е в земята. Учените работят по неговото изкопаване" – съобщи Габашвили.
Според министъра, учените за пореден път се натъкват на доказателства, че първите европейци са населявали района край градчето Дманиси. 
Габашвили подчерта, че през следващите дни се очаква в страната да пристигне група чужди учени, които заедно с грузинските си колеги да продължат разкопките в Дманиси и да извършат необходимите изследвания. 
Нека припомним, че през лятото на 2001 година в района на  градчето Дманиси, разположено на 85 км югозападно от Тбилиси, бе открит череп на първобитен човек отпреди 1,75 милиона години. Според някои антрополози от това място е започнало разселването на хората към Европа. Те са дошли по днешните грузински земи от Африка.

Възниква въпросът защо толкова много ценни за науката находки са намерени на едно място. Ето каква е теорията на френски антрополог: 

Вулкан в Грузия е затрупал хора преди 1,8 млн. години

Лондон, 14 април 2008 г. // Досега почти всички човешки фосили на повече от 100 000 години са откривани от учените поотделно, по един на едно място. Не такъв е случаят с пет ранни човешки същества, живели преди 1,8 милиона години, чиито останки са били намерени при разкопки само на площ от 300 кв. м. в Грузия, съобщи "Ню сайънтист".
Въпросът е: защо те са открити заедно? Според френския антрополог Анри дьо Люмли причината трябва да се търси във вулкан, изригнал в древността на 20 километра западно от това място и затрупал древните хора с пепел.   
Обектът в Дманиси, където са намерени фосилите, беше открит през 1993 г. Той е много важен, защото доказва, че ранните хора са мигрирали в Азия малко след като родът Хомо се появява в Африка. 
Два от петте черепа са на момичета, два на мъже, а единият е на по-възрастен беззъб човек. Костите са запазени изключително добре, а положението им показва, че не са местени, т.е. възможността да са изхвърлени на едно място при наводнение се изключва, твърди  Анри дьо Люмли от парижкия Национален природонаучен музей. 
Направеният анализ на почвата показва, че районът е покрит с вулканична пепел. Палеонтологът предполага, че групата е била затрупана от нея при изригването на вулкана.
Според други палеонтолози обаче телата лежат в различни пластове пепел. А това означава, че е имало повече от едно изригвания на вулкана. Специалистите са на мнение, че това се е случило в период от около 100 години. 

В крайна сметка откритията едновременно хвърлят светлина върху нашата история, но поставят и нови въпроси:

Черепи, открити в Грузия, пренаписват историята на човешкия род

Лондон, 9 септември 2009 г. // Общоприетата теория, че Африка е люлка на човечеството бе поставена под въпрос, след като серия палеонтологични открития в Грузия показаха, че древните хора са прекарали значително време в Евразия, съобщиха в. "Дейли мейл" и в. "Индипендънт".
Археолози, ръководени от директора на Националния музей на Грузия проф. Давид Лордкипанидзе, откриха шест древни човешки скелета на 1,8 милиона години в средновековното село Дманиси на два часа път от столицата Тбилиси, които може да пренапишат историята на човешкия род.
Находките, сред които добре запазени черепи, челюстни кости и части от кости на крайници, сочат, че прародителите ни са напуснали Африка, за да покорят света, близо 800 000 години по-рано, отколкото се смяташе досега. Те вероятно са прекарали дълго еволюционно време в Евразия, преди да се върнат отново в Африка. Именно там, стотици хиляди години по-късно, те се развили в съвременни хора и предприели втора масова миграция, казват учените.
Находките в Грузия са най-ранните останки от хора, които са открити досега извън Африка. Те принадлежат на раса от ниски бели хора с малки примитивни мозъци, които са ходели и тичали като съвременните хора. До костите са открити каменни сечива, животински останки и растения. Това  доказва, че хората са ходели на лов и са се хранели с месо.
Според проф. Лордкипанидзе Африка остава безспорната люлка на човечеството, но "Грузия може да е била люлката на първите европейци".
Откритията в Грузия още повече оплитат и без това сложната история на човешкия род, изтъкна в. "Дейли мейл". Археолозите смятат, че първите истински хора – раса от ниски и набити индивиди, наречени "Хомо хабилис" – са се развили в Африка преди около 2,5 милиона години. Те са били последвани от по-висок и атлетичен вид хора, наречени "Хомо еректус", които мигрирали от Африка, за да населят Европа и Азия.
Смята се, че като напуснали Африка, техните наследници са измрели, но в Африка те са се развили в съвременните хора. Преди около 120 000 години те предприели нова вълна на миграция. Новите находки показват, че Хомо еректус е напуснал Африка много по-рано, отколкото се смяташе преди, и известно време е живял в Евразия.
Предшествениците на съвременните хора, намерени в Дманиси, са били с ръст 1,50 м и мозъкът им бил двойно по-малък от този на сегашните. "Хората от Дманиси са имали почти модерни пропорции на тялото, ходили са и са тичали бързо, но ръцете им са се движели различно и мозъкът им е бил мъничък в сравнение с нашия", заяви грузинският учен на британския Фестивал на науката в Университета на Съри.
"Въпреки това те са изработвали изкусно сечива и са притежавали социални и познавателни умения на високо ниво", добави проф. Лордкипанидзе. 

И все пак предшествениците ни не са били толкова първобитни, колкото си мислим:

Хоминидите са използвали клечки за зъби

Лондон, 9 октомври 2013 г. // Древните хора са използвали клечки за зъби преди 1,8 милиона години, разкри изследване на челюстта на грузинския хоминид от Дманиси, съобщи Би Би Си.
Учените от университета на Цюрих откриха следи от заболяване на венците по челюстите, причинено от често използване на клечка за зъби. Изследването им помага също да бъде разбрано разнообразието в зъбите на хоминидите.
Зъбите показват как са се хранели древните хора и каква е била възрастта им. Досега обаче беше неясно защо челюстите на хоминидите в Грузия са толкова разнородни. Изследователите, работещи с фосилни челюсти трябва да обръщат внимание на износването на зъбите и възрастта на индивида, каза ръководителят на изследването Ани Маргвелашвили от университета на Цюрих.
"Прогресивното износване на зъбите предизвиква процеси на ремоделиране на костите, които значително модифицират формата на челюстта . Тези ефекти се подценяват, когато фосилни хоминидни челюсти се класифицират като принадлежащи на различни видове – каза  Маргвелашвили. – Хоминидът, използвал клечка за зъби е бил млад и зъбите му не са били изтъркани. Открихме също увредена зона между зъба и венеца. Има малка вдлъбнатина и през нея може да мине клечка за зъби."
Учените са анализирали четири челюсти от една от най-големите колекции с добре запазени останки на ранни хора в света. Обектът Дманиси е важен за изследването на миграцията на хоминидите от Африка, защото там са намерени най-ранните доказателства за нея.  Все още е неясно какъв е видът на хоминидите от Дманиси. Според някои това е Хомо еректус, който пръв напуска Африка. Хоминидите от Дманиси обаче са били по-ниски, с по-къси ръце и по-малък мозък.
За изследването си учените от университета на Цюрих за пръв път са използвали подход от съдебната медицина в палеонтологията.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Прогноза за времето на 24 Ноември (Неделя) и следващите дни
До един тон на ден стига уловът на рибарите през този сезон, каза Константин Дамянов, началник сектор "Рибарство и контрол" в ИАРА
Прожекции на филми ще има днес в Смядово във връзка с Деня на града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
Контекст
"България може" проведе учредително събрание и избра своето ръководство
На преден план
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Местен фокус
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Местен фокус
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Местен фокус
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Основна линия
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Сфера
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Сфера
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Контекст
Фериботът Свощов - Зимнич преустановява работа поради лоши метеотологични условия, съобщиха от "Гранична полиция"
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.