Начало На преден план Как улична котка стана космонавт преди 61 години
9564
България

Как улична котка стана космонавт преди 61 години

Как улична котка стана космонавт и какъв принос имат към научните изследвания животните, пътували в Космоса, разказа доц. д-р Симеон Асеновски, заместник-директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН, в деня, в който се навършват 61 години от уникален експеримент – изпращането на първата и единствена досега котка в космическото пространство.„Днес на опитната база в Сахара в горните слоеве на атмосферата е била изстреляна френската ракета „Вероника“, на борда на която се е намирал контейнер с котка. Министерството на въоръжените сили съобщава в специално комюнике, че по време на целия полет уредите са предавали на земята данни за състоянието на животното.

| 18 Октомври 2024, 10:27 ч.
Как улична котка стана космонавт преди 61 години
Как улична котка стана космонавт преди 61 години
Снимка © Институт за космически изследвания и технологии

Как улична котка стана космонавт и какъв принос имат към научните изследвания животните, пътували в Космоса, разказа доц. д-р Симеон Асеновски, заместник-директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН, в деня, в който се навършват 61 години от уникален експеримент – изпращането на първата и единствена досега котка в космическото пространство., в която пише:

През нощта вятърът ще отслабне и ще се ориентира от юг-югоизток, след полунощ ще започне отново да се усилва, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). 

Над по-голямата част от страната ще бъде предимно ясно, като по-значителна облачност ще има над северозападните райони, но почти без валежи. Сутрешните температури ще са между минус 4° и 1°, по крайбрежието на морето 2°-7°, в София минус 3° - минус 4°.Атмосферното налягане ще се понижава и ще бъде значително по-ниско от средното за месеца.

Утре вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне да се увеличава. Максималните температури ще бъдат в много широки граници &ndas

Сигнали за паднали клони и за частично прекъсване на електрозахранването в две села от Община Враца бяха подадени заради силния вятър, казаха от общинска администрация. Имало е улици без ток в селата Лютаджик и Згориград, като захранването е възстановявано своевременно.

Днес за двете области Враца и Монтана бе подаден червен код за силен вятър. Според последните данни от сайта на Националния институт по метеорология и хидрология температурата към 14 часа във Враца е била 12 градуса, а силата на вятъра - 14 км/ч., но тази сутрин бе значително по-силен. 

В района на Враца вчера вятърът на моменти бе с пориви над 120 км/ч. и това стана причина за огромно количество счупени клони, няколко изкоренени дървета, откъртена изолация на сгради, паднали комини, увредени от падащи предмети автомобили, прекъсване на електрозахранването на много места. За денонощието бяха подаден

Служебният кабинет ще проведе утре редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. 

В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона –  Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове.  Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.

Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред. 

Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата.

Началото на з

Общините Николаево и Гурково учредиха Местна инициативна рибарска група, съобщиха от администрацията в Николаево. По време на учредяването кметовете Константин Костов и Кънчо Папазов пожелаха подкрепа, инициативи за облагородяване на региона и поддържане на икономически и социален просперитет с добавяне на стойност към продуктите от риболова.

Костов и Папазов са членове на избрания петчленен управителен съвет, който ще бъде председателстван от кмета на община Николаево. В управителния съвет са и Тачо Пашов, управител на „Тунджа – 73“ ЕООД, Марияна Колева, председател на Народно читалище „Зорница 1928“ в село Нова Махала и Петър Симеонов, био производител от Гурково.

Учредяването започна след заключителна конференция, обобщаваща резултатите от заложените разяснителни срещи със заинтересованите страни за информиране, консултиране и изготвяне

Озеленяването е поемане на отговорност за бъдещите поколения. Това каза кметът на Столичната община Васил Терзиев по време на конференцията "Green Business is GREAT", която се провежда в столичния хотел "Хилтън". Той потвърди думите на служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров, който подчерта, че 70 процента от вредните емисии се дължат на дейностите в големите градове. Затова, според Терзиев, е изключително важно да се провеждат зелени политики и да се съхрани наследството от предходните поколения, за да бъде запазено и за бъдещето.

София се присъедини към амбициозната програма на стоте зелени градове, чиято цел е до 2035 г. да намалят вредните емисии с 80 процента, изтъкна кметът. Той уточни, че основните области за действие включват транспорта. Целта е до 2040 г. 80 на сто от пътуванията в града да се осъществяват чрез обществен транспорт или алтернативни

„Днес на опитната база в Сахара в горните слоеве на атмосферата е била изстреляна френската ракета „Вероника“, на борда на която се е намирал контейнер с котка. Министерството на въоръжените сили съобщава в специално комюнике, че по време на целия полет уредите са предавали на земята данни за състоянието на животното. Контейнерът с животното е бил приземен с парашут“.

Това е уникално събитие за космическите учени – изпращането на първата котка в космоса, опит, който не е бил повторен, коментира доц. Асеновски. Той разказа подробности за случая – малка черно-бяла парижка улична котка на име Фелисет е била изпратена на борда на френска ракета през октомври 1963 г. в суборбитална мисия, която достигна височина от 154 км. През 60-те години учените основно използват кучета и маймуни за тестове на опасностите в космическите условия и за да проверят дали човек би могъл да преживее пътуване отвъд земната атмосфера. Докато руснаците залагат на кучета, в САЩ предпочитат да експериментират с маймуни, обясни ученият.

Франция обаче поема по различен път. Служителите на френската космическа агенция Cerma събират 14 улични котки, за да изберат подходящ кандидат за космически астронавт. Учените умишлено не им дават имена, за да избегнат привързване, затова избраната котка била наречена C341. След успешното изстрелване на ракетата с „изследователката“ на 18 октомври 1963 г. и безпроблемното завръщане на Земята, френската преса настояла котката да получи име. Първоначално я нарекли Феликс, по известния анимационен герой, но когато разбрали, че е женска, името било коригирано на Фелисет.

Доц. Асеновски разказа и за първия успешен експеримент с изпращане на жив организъм в Космоса. Той е проведен на 20 февруари 1947 г. от Съединените щати, когато плодови мушици (Drosophila melanogaster) са изстреляни с ракета V-2, достигайки височина от около 109 км. Целта на експеримента била да се изследва ефектът от радиацията на високи надморски височини върху живи организми. Мушиците успешно са върнати на Земята с парашут.

Това е първият документално потвърден случай на изпращане на живи същества в Космоса, преди по-известните експерименти с бозайници като кучето Лайка, което през 1957 г. става първото животно, изпратено в орбита от Съветския съюз, отбеляза ученият. 

С шествие по булеварди и улици на Кърджали таксиметрови шофьори се присъединиха към националния протест на таксиметровия бранш заради поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.

Колоната тръгна от стадион "Арена Арда" и премина по бул. “Беломорски“ през автогарата, покрай Районното управление, за да се отправи към най-големия квартал в града – кв. “Възрожденци“. По бул. “Хр. Ботев“ ще достигне до известния в града като новия мост, от който отново ще се върне в центъра. 

Не мисля, че е редно да се вдигат на определен бранш така разходите. По-добре е да се създаде „бонус-малус“ система, която е индивидуална за всеки, според това кой колко нарушения има, коментира таксиметровият шофьор Стефан Чилингиров. Според него не е справедливо застраховката да е еднаква за хора с нарушения

Осемдесет и осем машини ще чистят пътищата в Пловдив през зимата. Днес в  ОП „Чистота“ бе направен преглед на техниката, като зимното дежурство ще започне от 1 декември. Цялата техника е в готовност, каза пред журналисти Иван Стоянов, заместник-кмет на Пловдив.

За зимното поддържане на Пловдив консорциумът разполага с 40 снегорина плюс един резервен, 20 пясъкоразпръсквачи с два резервни, и пет челни товарача. Отделно шест комбинирани автомобила, които са оборудвани с пясъкоразпръсквачи и с гребла за почистване на сняг, три автомобила, оборудвани само с пясъкоразпръсквачи, седем снегорина, два челни товарача и два комбинирани трактора, ще чистят основно район „Южен“, като при необходимост тази техника ще бъде включена и в останалата част на града, каза Десислава Георгиева, директор на ОП „Чистота“. 

Тя допълни, че има запаси н

През месец ноември 2024 г. отдел „Култура“ на Община Стара Загора успешно финализира планираните проекти за ремонт, консервация и реставрация на четири войнишки паметника, посветени на Балканските войни, съобщиха от пресцентъра на институцията.

Чрез целенасочената политика на Община Стара Загора в последните години, свързана с опазването и поддържането на военни паметници, успешно се реновираха голяма част от войнишките паметници на територията на общината. С постановления на Министерския съвет от 2022 г. и 2023 г. бяха отпуснати целеви средства към Община Стара Загора за проекти, с които тя е кандидатствала и е одобрена пред Областна комисия „Военни паметници“ – Стара Загора и Националния институт за недвижимо културно наследство. Проектите включват  ремонт, консервация и реставрация на военните паметници в селата Бенковски, Петрово, Михайлов

Общо 542 лица от област Видин имат достъп до пациентските си досиета в мобилното приложение е-Здраве. В Регионалната здравна инспекция (РЗИ) сдвояване на телефона с приложението са направили 316 човека, а в офисите на „Информационно обслужване“ (ИО) и на Районната здрваноосигурителна каса (РЗОК) – съответно 39 и 187. Това съобщиха от ИО.

Националната здравноосигурителна каса насърчава осигурените лица активно да проверяват пациентските си досиета, което дава възможност да осъществят пълен контрол над информацията за медицинското им обслужване. Освен това те могат да подават своевременно сигнали, ако открият неточности, съобщиха от пресцентъра на РЗОК – Видин. И уточниха, че в досието си всеки гражданин може да открие медицински данни за прегледи, резултати от лабораторни изследвания, хоспитализации, ваксинации, вкл. направления и рецепти. Това е ефектив

Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще. Това каза президентът при откриването на бизнес форум в Сингапур с участието на представители на български и сингапурски компании. Държавният глава е на работно посещение в Сингапур, а на 24 ще замине на официална визита във Виетнам.

„Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и партньорство в много области от взаимен интерес, като започнем от електрониката и полупроводниците“, коментира президентът. Имаме много сходства, почти еднакъв брой население, изключително ограничени природни ресурси. Двете страни сме наясно, че най-големият и най-важен актив, който имаме, са нашите хора, каза още държаният глава.

Президентът е на работно посещение в Сингапур до 24 ноември, когато ще отпътува за официална визита във Виетнам.

По-късно са правени и други експерименти с насекоми, включително с пчели, но първият случай на изпращане на живи организми в Космоса са именно тези плодови мушици, обясни доц. Асеновски. 

Общо 32 маймуни и 12 кучета са били изпратени в Космоса, заедно с различни други животни като плодови мушици, мишки, котка, жаби, медузи, мравки, оси и дори хлебарки. Първите кучета, които се връщат живи, са Белка и Стрелка, изстреляни на 19 август 1960 г. в рамките на съветската космическа програма. Известно време след кацането, Стрелка ражда шест кученца, като едно от тях е подарено на президента на САЩ Джон Ф. Кенеди от съветския лидер Никита Хрушчов, допълни любопитните подробности той.

Първите животни, които обикалят Луната и се връщат на Земята, са две костенурки на борда на „Зонд 5“. На 15 септември 1968 г. костенурките са изстреляни заедно с растения, семена и бактерии, обикалят Луната и се завръщат на Земята след седем дни. Капсулата и нейните обитатели успешно преживяват повторното навлизане в атмосферата, разказа ученият.

Първите риби в космоса са били южноамерикански гупи, които прекарват 48 дни в орбита на борда на руския космически кораб Салют 5 през 1976 г. А през 1973 г. паяк от вида „кръстат паяк“ на име Арабела става първият, който изплита паяжина в космоса, отговаряйки на въпроса дали паяжини могат да се плетат в условия на нулева гравитация, обясни доцентът. Един от интересните експерименти е бил през 2007 г. – тогава руски учени отпразнуват забележителен успех, след като хлебарка на име Надежда става първото същество, което забременява в Космоса и ражда 33 хлебарки на борда на сателита „Фотон-М“, допълни той. 

Доц. Асеновски разясни, че за космически изследвания са предпочитани различни животни, които предлагат уникални предимства за научните експерименти. Например плодови мушици се използват за генетични изследвания, тъй като имат кратък жизнен цикъл и бързо размножаване, което позволява наблюдение на множество поколения. Мишките често се използват за изучаване на физиологични и генетични реакции, тъй като техният геном е добре изследван и сходствата между тях и хората е високо. Кучета например са избрани заради тяхната способност да бъдат тренирани и емоционалното им обвързване с хората. Маймуни и шимпанзета предоставят информация за по-сложни поведенчески и когнитивни реакции, тъй като имат висока степен на близост с човешката физиология и психология. Риби и жаби често се използват за изучаване на въздействието на радиацията и безтегловността, тъй като техните организми реагират по специфичен начин на промените в околната среда. Тези животни са избрани, защото предоставят важна информация за биологичните реакции и адаптации на организми при условия, които трудно могат да бъдат изследвани при хора, коментира ученият.

Той отбеляза, че през последните години са проведени няколко интересни експеримента с животни в Космоса. На 29 юни 2018 г. космическият кораб Dragon на SpaceX излетя от Флорида с 20 мишки на борда. Те пристигнаха на Международната космическа станция (МКС) на 2 юли 2018 г. Целта на експеримента е да се изследва как физиологията и съня на животните реагират на стреса от космическите условия, посочи доц. Асеновски. Той даде и друг пример. Китайският лунен модул Chang`e 4 носи 3-килограмов запечатан контейнер, съдържащ семена и яйца на насекоми, за да се проучи дали растенията и насекомите могат да растат и да съществуват в симбиоза. Експериментът включва шест различни организми: семена от памук, картофи, рапица, както и цъфтящо растение, мая и яйца на плодовите мушици. Ако яйцата се излюпят, ларвите ще произвеждат въглероден диоксид, докато покълналите растения ще отделят кислород чрез фотосинтеза. Растежът на организмите се следи с помощта на миниатюрна камера, описа друг интересен експеримент ученият. На 3 юни 2021 г. SpaceX CRS-22 пък изстреля „водни мечета“ и хавайски калмари на Международната космическа станция. Калмарите бяха изпратени в стадий на новородени, разказа още доц. Асеновски.

Той коментира, че пътешествията в Космоса с животни имат значителен принос към научните изследвания чрез тестове за оцеляване на живите същества в космически условия, изследване на радиационното въздействие, изучаване на ефектите на безтегловността, анализ на генетични промени, свързани с човешкото здраве, и изследване на развитието и поведението на животни в необичайни условия. Тези експерименти са от съществено значение за разширяване на нашите познания за условията в Космоса и подготовката за бъдещи човешки мисии, посочи ученият.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от пътната агенция. Тази сутрин движението бе спряно поради пътнотрансп ...
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за ин ...
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски пр ...
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при 19 тежки катастрофи през изминалото денонощие
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при станалите 19 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие. Това съобщават от пресцентъра на МВР на сайта на ведомството.&nbs ...
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
"Седмица на бащата" бе повод за сплотяване на цялото семейство, като тя е насочена към връзката между децата и мъжките фигури в живота им – татковци, дядовци, чичовци или дру ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Безплатни прегледи за туберколоза ще извършват в МБАЛ-Добрич от 9-и до 13 декември
Безплатни прегледи за туберколоза ще извършват в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Добрич, съобщиха от лечебното заведение. Те ще се проведат в периода от 9-и до ...
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от пътната агенция. Тази сутрин движението бе спряно поради пътнотрансп ...
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
С искане за оставки на полицейски служители и обективно разследване граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист. Множеството, въпреки ниските темпер ...
"България може" проведе учредително събрание и избра своето ръководство
На учредително събрание на политическа партия „България Може“ в София бе избрано ръководство, което се състои от двама съпредседатели – Кузман Илиев и Иво Русчев, ...
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили за председатели народни представители, които са извън о ...
Тикер в 18:37 ч.
Безплатни прегледи за туберколоза ще извършват в Многопрофилната болница за акти ...
Начало На преден план
9564
България

Как улична котка стана космонавт преди 61 години

Как улична котка стана космонавт и какъв принос имат към научните изследвания животните, пътували в Космоса, разказа доц. д-р Симеон Асеновски, заместник-директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН, в деня, в който се навършват 61 години от уникален експеримент – изпращането на първата и единствена досега котка в космическото пространство.„Днес на опитната база в Сахара в горните слоеве на атмосферата е била изстреляна френската ракета „Вероника“, на борда на която се е намирал контейнер с котка. Министерството на въоръжените сили съобщава в специално комюнике, че по време на целия полет уредите са предавали на земята данни за състоянието на животното.

| 18 Октомври 2024, 10:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Как улична котка стана космонавт преди 61 години
Как улична котка стана космонавт преди 61 години
Снимка © Институт за космически изследвания и технологии

Как улична котка стана космонавт и какъв принос имат към научните изследвания животните, пътували в Космоса, разказа доц. д-р Симеон Асеновски, заместник-директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН, в деня, в който се навършват 61 години от уникален експеримент – изпращането на първата и единствена досега котка в космическото пространство., в която пише:

През нощта вятърът ще отслабне и ще се ориентира от юг-югоизток, след полунощ ще започне отново да се усилва, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). 

Над по-голямата част от страната ще бъде предимно ясно, като по-значителна облачност ще има над северозападните райони, но почти без валежи. Сутрешните температури ще са между минус 4° и 1°, по крайбрежието на морето 2°-7°, в София минус 3° - минус 4°.Атмосферното налягане ще се понижава и ще бъде значително по-ниско от средното за месеца.

Утре вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне да се увеличава. Максималните температури ще бъдат в много широки граници &ndas

Сигнали за паднали клони и за частично прекъсване на електрозахранването в две села от Община Враца бяха подадени заради силния вятър, казаха от общинска администрация. Имало е улици без ток в селата Лютаджик и Згориград, като захранването е възстановявано своевременно.

Днес за двете области Враца и Монтана бе подаден червен код за силен вятър. Според последните данни от сайта на Националния институт по метеорология и хидрология температурата към 14 часа във Враца е била 12 градуса, а силата на вятъра - 14 км/ч., но тази сутрин бе значително по-силен. 

В района на Враца вчера вятърът на моменти бе с пориви над 120 км/ч. и това стана причина за огромно количество счупени клони, няколко изкоренени дървета, откъртена изолация на сгради, паднали комини, увредени от падащи предмети автомобили, прекъсване на електрозахранването на много места. За денонощието бяха подаден

Служебният кабинет ще проведе утре редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет. 

В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона –  Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове.  Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.

Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред. 

Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата.

Началото на з

Общините Николаево и Гурково учредиха Местна инициативна рибарска група, съобщиха от администрацията в Николаево. По време на учредяването кметовете Константин Костов и Кънчо Папазов пожелаха подкрепа, инициативи за облагородяване на региона и поддържане на икономически и социален просперитет с добавяне на стойност към продуктите от риболова.

Костов и Папазов са членове на избрания петчленен управителен съвет, който ще бъде председателстван от кмета на община Николаево. В управителния съвет са и Тачо Пашов, управител на „Тунджа – 73“ ЕООД, Марияна Колева, председател на Народно читалище „Зорница 1928“ в село Нова Махала и Петър Симеонов, био производител от Гурково.

Учредяването започна след заключителна конференция, обобщаваща резултатите от заложените разяснителни срещи със заинтересованите страни за информиране, консултиране и изготвяне

Озеленяването е поемане на отговорност за бъдещите поколения. Това каза кметът на Столичната община Васил Терзиев по време на конференцията "Green Business is GREAT", която се провежда в столичния хотел "Хилтън". Той потвърди думите на служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров, който подчерта, че 70 процента от вредните емисии се дължат на дейностите в големите градове. Затова, според Терзиев, е изключително важно да се провеждат зелени политики и да се съхрани наследството от предходните поколения, за да бъде запазено и за бъдещето.

София се присъедини към амбициозната програма на стоте зелени градове, чиято цел е до 2035 г. да намалят вредните емисии с 80 процента, изтъкна кметът. Той уточни, че основните области за действие включват транспорта. Целта е до 2040 г. 80 на сто от пътуванията в града да се осъществяват чрез обществен транспорт или алтернативни

„Днес на опитната база в Сахара в горните слоеве на атмосферата е била изстреляна френската ракета „Вероника“, на борда на която се е намирал контейнер с котка. Министерството на въоръжените сили съобщава в специално комюнике, че по време на целия полет уредите са предавали на земята данни за състоянието на животното. Контейнерът с животното е бил приземен с парашут“.

Това е уникално събитие за космическите учени – изпращането на първата котка в космоса, опит, който не е бил повторен, коментира доц. Асеновски. Той разказа подробности за случая – малка черно-бяла парижка улична котка на име Фелисет е била изпратена на борда на френска ракета през октомври 1963 г. в суборбитална мисия, която достигна височина от 154 км. През 60-те години учените основно използват кучета и маймуни за тестове на опасностите в космическите условия и за да проверят дали човек би могъл да преживее пътуване отвъд земната атмосфера. Докато руснаците залагат на кучета, в САЩ предпочитат да експериментират с маймуни, обясни ученият.

Франция обаче поема по различен път. Служителите на френската космическа агенция Cerma събират 14 улични котки, за да изберат подходящ кандидат за космически астронавт. Учените умишлено не им дават имена, за да избегнат привързване, затова избраната котка била наречена C341. След успешното изстрелване на ракетата с „изследователката“ на 18 октомври 1963 г. и безпроблемното завръщане на Земята, френската преса настояла котката да получи име. Първоначално я нарекли Феликс, по известния анимационен герой, но когато разбрали, че е женска, името било коригирано на Фелисет.

Доц. Асеновски разказа и за първия успешен експеримент с изпращане на жив организъм в Космоса. Той е проведен на 20 февруари 1947 г. от Съединените щати, когато плодови мушици (Drosophila melanogaster) са изстреляни с ракета V-2, достигайки височина от около 109 км. Целта на експеримента била да се изследва ефектът от радиацията на високи надморски височини върху живи организми. Мушиците успешно са върнати на Земята с парашут.

Това е първият документално потвърден случай на изпращане на живи същества в Космоса, преди по-известните експерименти с бозайници като кучето Лайка, което през 1957 г. става първото животно, изпратено в орбита от Съветския съюз, отбеляза ученият. 

С шествие по булеварди и улици на Кърджали таксиметрови шофьори се присъединиха към националния протест на таксиметровия бранш заради поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.

Колоната тръгна от стадион "Арена Арда" и премина по бул. “Беломорски“ през автогарата, покрай Районното управление, за да се отправи към най-големия квартал в града – кв. “Възрожденци“. По бул. “Хр. Ботев“ ще достигне до известния в града като новия мост, от който отново ще се върне в центъра. 

Не мисля, че е редно да се вдигат на определен бранш така разходите. По-добре е да се създаде „бонус-малус“ система, която е индивидуална за всеки, според това кой колко нарушения има, коментира таксиметровият шофьор Стефан Чилингиров. Според него не е справедливо застраховката да е еднаква за хора с нарушения

Осемдесет и осем машини ще чистят пътищата в Пловдив през зимата. Днес в  ОП „Чистота“ бе направен преглед на техниката, като зимното дежурство ще започне от 1 декември. Цялата техника е в готовност, каза пред журналисти Иван Стоянов, заместник-кмет на Пловдив.

За зимното поддържане на Пловдив консорциумът разполага с 40 снегорина плюс един резервен, 20 пясъкоразпръсквачи с два резервни, и пет челни товарача. Отделно шест комбинирани автомобила, които са оборудвани с пясъкоразпръсквачи и с гребла за почистване на сняг, три автомобила, оборудвани само с пясъкоразпръсквачи, седем снегорина, два челни товарача и два комбинирани трактора, ще чистят основно район „Южен“, като при необходимост тази техника ще бъде включена и в останалата част на града, каза Десислава Георгиева, директор на ОП „Чистота“. 

Тя допълни, че има запаси н

През месец ноември 2024 г. отдел „Култура“ на Община Стара Загора успешно финализира планираните проекти за ремонт, консервация и реставрация на четири войнишки паметника, посветени на Балканските войни, съобщиха от пресцентъра на институцията.

Чрез целенасочената политика на Община Стара Загора в последните години, свързана с опазването и поддържането на военни паметници, успешно се реновираха голяма част от войнишките паметници на територията на общината. С постановления на Министерския съвет от 2022 г. и 2023 г. бяха отпуснати целеви средства към Община Стара Загора за проекти, с които тя е кандидатствала и е одобрена пред Областна комисия „Военни паметници“ – Стара Загора и Националния институт за недвижимо културно наследство. Проектите включват  ремонт, консервация и реставрация на военните паметници в селата Бенковски, Петрово, Михайлов

Общо 542 лица от област Видин имат достъп до пациентските си досиета в мобилното приложение е-Здраве. В Регионалната здравна инспекция (РЗИ) сдвояване на телефона с приложението са направили 316 човека, а в офисите на „Информационно обслужване“ (ИО) и на Районната здрваноосигурителна каса (РЗОК) – съответно 39 и 187. Това съобщиха от ИО.

Националната здравноосигурителна каса насърчава осигурените лица активно да проверяват пациентските си досиета, което дава възможност да осъществят пълен контрол над информацията за медицинското им обслужване. Освен това те могат да подават своевременно сигнали, ако открият неточности, съобщиха от пресцентъра на РЗОК – Видин. И уточниха, че в досието си всеки гражданин може да открие медицински данни за прегледи, резултати от лабораторни изследвания, хоспитализации, ваксинации, вкл. направления и рецепти. Това е ефектив

Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще. Това каза президентът при откриването на бизнес форум в Сингапур с участието на представители на български и сингапурски компании. Държавният глава е на работно посещение в Сингапур, а на 24 ще замине на официална визита във Виетнам.

„Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и партньорство в много области от взаимен интерес, като започнем от електрониката и полупроводниците“, коментира президентът. Имаме много сходства, почти еднакъв брой население, изключително ограничени природни ресурси. Двете страни сме наясно, че най-големият и най-важен актив, който имаме, са нашите хора, каза още държаният глава.

Президентът е на работно посещение в Сингапур до 24 ноември, когато ще отпътува за официална визита във Виетнам.

По-късно са правени и други експерименти с насекоми, включително с пчели, но първият случай на изпращане на живи организми в Космоса са именно тези плодови мушици, обясни доц. Асеновски. 

Общо 32 маймуни и 12 кучета са били изпратени в Космоса, заедно с различни други животни като плодови мушици, мишки, котка, жаби, медузи, мравки, оси и дори хлебарки. Първите кучета, които се връщат живи, са Белка и Стрелка, изстреляни на 19 август 1960 г. в рамките на съветската космическа програма. Известно време след кацането, Стрелка ражда шест кученца, като едно от тях е подарено на президента на САЩ Джон Ф. Кенеди от съветския лидер Никита Хрушчов, допълни любопитните подробности той.

Първите животни, които обикалят Луната и се връщат на Земята, са две костенурки на борда на „Зонд 5“. На 15 септември 1968 г. костенурките са изстреляни заедно с растения, семена и бактерии, обикалят Луната и се завръщат на Земята след седем дни. Капсулата и нейните обитатели успешно преживяват повторното навлизане в атмосферата, разказа ученият.

Първите риби в космоса са били южноамерикански гупи, които прекарват 48 дни в орбита на борда на руския космически кораб Салют 5 през 1976 г. А през 1973 г. паяк от вида „кръстат паяк“ на име Арабела става първият, който изплита паяжина в космоса, отговаряйки на въпроса дали паяжини могат да се плетат в условия на нулева гравитация, обясни доцентът. Един от интересните експерименти е бил през 2007 г. – тогава руски учени отпразнуват забележителен успех, след като хлебарка на име Надежда става първото същество, което забременява в Космоса и ражда 33 хлебарки на борда на сателита „Фотон-М“, допълни той. 

Доц. Асеновски разясни, че за космически изследвания са предпочитани различни животни, които предлагат уникални предимства за научните експерименти. Например плодови мушици се използват за генетични изследвания, тъй като имат кратък жизнен цикъл и бързо размножаване, което позволява наблюдение на множество поколения. Мишките често се използват за изучаване на физиологични и генетични реакции, тъй като техният геном е добре изследван и сходствата между тях и хората е високо. Кучета например са избрани заради тяхната способност да бъдат тренирани и емоционалното им обвързване с хората. Маймуни и шимпанзета предоставят информация за по-сложни поведенчески и когнитивни реакции, тъй като имат висока степен на близост с човешката физиология и психология. Риби и жаби често се използват за изучаване на въздействието на радиацията и безтегловността, тъй като техните организми реагират по специфичен начин на промените в околната среда. Тези животни са избрани, защото предоставят важна информация за биологичните реакции и адаптации на организми при условия, които трудно могат да бъдат изследвани при хора, коментира ученият.

Той отбеляза, че през последните години са проведени няколко интересни експеримента с животни в Космоса. На 29 юни 2018 г. космическият кораб Dragon на SpaceX излетя от Флорида с 20 мишки на борда. Те пристигнаха на Международната космическа станция (МКС) на 2 юли 2018 г. Целта на експеримента е да се изследва как физиологията и съня на животните реагират на стреса от космическите условия, посочи доц. Асеновски. Той даде и друг пример. Китайският лунен модул Chang`e 4 носи 3-килограмов запечатан контейнер, съдържащ семена и яйца на насекоми, за да се проучи дали растенията и насекомите могат да растат и да съществуват в симбиоза. Експериментът включва шест различни организми: семена от памук, картофи, рапица, както и цъфтящо растение, мая и яйца на плодовите мушици. Ако яйцата се излюпят, ларвите ще произвеждат въглероден диоксид, докато покълналите растения ще отделят кислород чрез фотосинтеза. Растежът на организмите се следи с помощта на миниатюрна камера, описа друг интересен експеримент ученият. На 3 юни 2021 г. SpaceX CRS-22 пък изстреля „водни мечета“ и хавайски калмари на Международната космическа станция. Калмарите бяха изпратени в стадий на новородени, разказа още доц. Асеновски.

Той коментира, че пътешествията в Космоса с животни имат значителен принос към научните изследвания чрез тестове за оцеляване на живите същества в космически условия, изследване на радиационното въздействие, изучаване на ефектите на безтегловността, анализ на генетични промени, свързани с човешкото здраве, и изследване на развитието и поведението на животни в необичайни условия. Тези експерименти са от съществено значение за разширяване на нашите познания за условията в Космоса и подготовката за бъдещи човешки мисии, посочи ученият.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при 19 тежки катастрофи през изминалото денонощие
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
Безплатни прегледи за туберколоза ще извършват в МБАЛ-Добрич от 9-и до 13 декември
Основна линия
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
На преден план
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
Контекст
"България може" проведе учредително събрание и избра своето ръководство
На преден план
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Местен фокус
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Местен фокус
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Местен фокус
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Основна линия
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Сфера
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.