Фирмите, които използват изкуствен интелект, трябва да въведат принципи за защита на служителите, каза днес проф. Андрияна Андреева, юрист и областен управител на Варна. Тя бе сред докладчиците на националната научна конференция "Правото и бизнесът в съвременното общество". Организатор на форума е катедра „Правни науки“ към Икономическия университет в крайморския град. Във фокуса на конференцията бяха развитието на частното и публичното право за усъвършенстването на бизнеса и влиянието на дигитализацията върху обществените отношения.
Депутатите подновиха първото си заседание в пореден - четвърти опит, да изберат председател на Народното събрание.
При първите три гласувания до балотаж стигнаха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от „Продължаваме промяната-Демократична България“(ПП-ДБ), но никой от тях не събра необходимия брой гласове и заседанието беше прекъсвано.
В понеделник, след коалиционен съвет, от ПП-ДБ обявиха, че ще оттеглят Андрей Цеков като кандидат за председател на Народното събрание.
Председателстващият заседанието Силви Кирилов приветства с "добре дошли" гостите от групата в Европейския парламент „Европа на суверенните нации“.
Възможностите на свободния енергиен пазар и превръщането на либерализацията в плюс за бизнеса представиха експерти по време на втория заключителен ден на конференцията на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост в Боровец. Вчера организацията връчи годишните си награди.
През последните 2-3 години минахме през изключително сериозни препятствия от цени, които бяха отрицателни до нулеви и стигаха до четирицифрени, които бяха почти невъзможни за плащане и създаваха рискове на голяма част от бизнеса за затваряне и обявяване на несъстоятелност, коментира цените на тока за бизнеса Кремена Стоянова, енергиен експерт и основател на Elca.bg
Експертът изтъкна, че волатилността на цените на тока е продиктувана, както от обективни пазарни фактори, така и заради геополитически причини, които трудно могат да бъдат прогнозируеми. Тя напомни, че механизмът з
Таксиметрови шофьори от Добрич излязоха на протестно шествие срещу повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Над 120 автомобила преминаха по основните булеварди и улици на града.
“Една застраховка “Гражданска отговорност” може да е от 700 лева до 4000 лева само за таксиметрови автомобили. Причината била, че сме най-рисковете. Ако се направи една статистика за всички автомобили, които са общо, а не само на таксиметровите коли, най-много катастрофи са с частни автомобили. При нас такситата не съм чул една катастрофа да има. Всичките коли отзад са ударени, отпред няма ударен таксиметров автомобил. За 4000 лева застраховка „Гражданска отговорност“ как да стане да стоим и да си мълчим”, коментира пред журналисти таксиметровият шофьор Ивелин Минчев.
Той допълни, че за Добрич това решение е голяма тежест.
Сухопътните войски са гръбнака на Българската армия, те са навсякъде, където има нужда от тях. Това каза командирът на Четвърти артилерийски полк полк. Красимир Ташев при тържественото отбелязване в Асеновград на празника на Сухопътни войски. По думите му, въпреки недофинансирането на Българската армия и остарялото въоръжение, командирите на формирования се опитват това да не ги ограничава и да изпълняват успешно поставените им задачи.
"В цялата структура на държавата Българската армия е най-комплексната. Причината е, че когато е необходимо, подпомагаме Министерството на вътрешните работи на държавната граница, подпомагаме службите за пожарна и аварийна безопасност при стихийни бедствия, наводнения, пожари, в същото време сме зад граница на мисии на Европейския съюз и НАТО и се подготвяме на полеви занятия", посочи полк. Ташев.
Той припомни събитията от 1885 година
Общинският съвет в град Левски се събира на редовно заседание с дневен ред от осем точки като последната е питания от граждани и актуални въпроси, пише в съобщение, публикувано на официалния сайт на институцията.
Общинските съветници ще обсъдят проект за изменение и допълнение на Наредба №6 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. Ще бъдат обсъдени компенсирани промени на бюджета за 2024 г. и предложение за отдаване под наем на общински терен за поставяне на вендинг автомат за продажба на лекарствени продукти.
На вниманието на съветниците ще бъде и предложението за поставяне в Левски на скулптурна композиция „Земляците“в чест на актьорите Георги Парцалев и Григор Вачков и писателя Дончо Цончев.
И този месец ще се разгледа предложение за отпускане на еднократна финансова помощ при раждане ил
За използването на изкуствения интелект (ИИ) на европейско ниво са заложени изисквания не само като законодателни мерки, но и като етични норми, които да регулират ИИ в трудовите отношения, посочи Андреева. По думите е нужно въвеждането на принципи за защита на работниците и служителите от дискриминация. Работодателите трябва да гарантират, че ИИ е безопасен и да имат протокол, който отчита етапа на самообучението на тези системи, допълни юристът. Тя посочи, че принципите, заложени на европейско ниво, са около 10 и те трябва да бъдат възприети и у нас. Това може да се случи чрез нормите на Кодекса на труда, като се възложи на работодателите да регулират процеса в етичните си кодекси, допълни Андреева. Тя отбеляза, че новите правила ще важат и за университетите, тъй като те също използват изкуствен интелект. Той много подпомага дейността, но не бива да се пренебрегва човешкия фактор, нужен е контрол и спазването на етичните норми, посочи Андреева.
Това е седмата национална конференция „Правото и бизнесът в съвременното общество“ и много от докладите са свързани с дигитализацията, тъй като законодателството не успява да „настигне“ тези процеси, каза при откриването на форума ръководителят на катедрата „Правни наука“ доц. Галина Йолова-Паскалева. По думите в практиката непрекъснато възникват предизвикателства, но е задължително експертите да продължат да отстояват вечните ценности на правото. В дискусиите днес се включиха Илин Димитров, секретар на президента по образование, култура и туризъм, председателят на Апелативния съд във Варна Ванухи Аракелян, юристи, представители на неправителствени организации и на академичните среди.
Джон Хенли, федерален прокурор от Департамента по правосъдие на САЩ и регионален юридически съветник за борба с корупцията за Централна Европа, акцентира върху възможността наказателна отговорност да носят и юридическите лица, както е в родината му. В България няма такъв механизъм, но самият факт, че можем да дискутираме тази тема е положителен, посочи Хенли, който даде конкретни примери от практиката в САЩ.
Мъж на 73 години е пострадал след удар от автомобил, който връщал на заден ход. Това потвърдиха от пресцентъра на Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи в Габрово.
Инцидентът е станал на бул. „Трети март“, шофьорът е предизвикал пътнотранспортното произшествие по непредпазливост, посочиха от полицията.
Пострадалият 73-годишен мъж е откаран в Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Тота Венкова“ в Габрово за преглед. Пробите за алкохол и наркотици на шофьора са отрицателни. Образувано е досъдебно производство, информираха още от МВР.
От МВР посочиха , че от началото на годината са станали 15 пътни инцидента с пешеходци в област Габрово. Общо седем от тях са станали при връщане на заден ход от превозни средства, седем пешеходци са ранени при тези инциденти. От всички пътнотранспортни произшествия
Общинският съвет в Ново село даде съгласие да се закупи сметосъбирачен автомобил за нуждите на общината. Това беше една от двете точки, внесени извънредно и включени в дневния ред на днешното заседание. Съветниците одобриха и анализа на потребностите за подкрепа за личностното развитие на децата и учениците от общината.
Дискусия предизвика предложението на кмета за приемането на нова наредба за определянето и администрирането на местните такси, цени на услуги и рекламни дейности. На първо четене бяха приети корекциите, предложени от ресорната постоянна комисия по бюджет, финанси, икономическо развитие, национални и европейски програми. Според становището на комисията увеличението на такса битови отпадъци от четири на 11 промила е много рязко и социално непоносимо. Повишаването на такси на услугите и рекламните дейности следва да бъде плавно, като така ще бъде оставен буфер за н
Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това каза днес във Варна координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова. Тя участва в кръгла маса на тема „Индекс на местната система за почтеност – устойчиво бизнес развитие“, на която се обсъждат предварителните резултати от проучването за тази година на институции и сектори, включени в местната система за почтеност, която се провежда в сградата на областна администрация в крайморския град. Чобанова допълни, че за представянето на окончателните данни ще има официално събитие, като се предвижда то да се излъчва и онлайн. Причината за това е възможността хората да видят добри практики, които са идентифицирани в част от общините. Според нея споделянето на добрите практики дава възмо
Общинският съвет в Генерал Тошево прие на редовното си заседание днес да бъдат осигурени от общината 2500 лева за инициативата “Благотворителна Коледа 2024” за закупуване на трайни хранителни продукти, които да се предоставят на нуждаещи се жители на общината.
Съветниците решиха да приемат изменение в Наредба за управление и финансиране на дейностите по третиране на битови и строителни отпадъци на територията на Община Генерал Тошево.
Таксите се определят по вид и количество, като за приравнените към битовите, подобни отпадъци и смесените негодни за рециклиране строителни отпадъци таксата е в размер на 143,83 лева с ДДС за тон, за биоразградимите отпадъци е 27,00 лева с ДДС за тон, а за строителните отпадъци от домакинствата събрани разделно и годни за рециклиране е в размер на 12,60 лв с ДДС за тон. Те ще се заплащат в общината при подаване на заявлени
Инвестиция за над 1 млн.лв. ще направи концесионерът, спечелил конкурса за реконструкция на пустеещото от десетилетия езеро в зеленото сърце на Хасково – лесопарк "Кенана", съобщи кметът на града Станислав Дечев на брифинг днес.
Решението за отдаването на концесия на обекта за срок от 35 години беше взето на сесия на Общинския съвет тази година, припомни кметът.
В близкото минало езерото и мястото около него бяха сред любимите зони за отдих и забавление на местните хора, но с времето те бяха запуснатои а езерото остана в безводие.
След приключване на процедурите по отдаване на концесия, за стопанисването на района е подписан договор с хасковската фирма "Ариаман", каза кметът на областния център. Станислав Дечев посочи, че при разработване на идейния проект за възстановяването на самото езеро и промяната на терена около него, фирмата е спазила основно и