"Иска ми се да се работи в посока грижа за хората – как живеят и какви работни заплати получават. Това, според мен, трябва да е водещо в управлението на общината и ще се стремим със следващия бюджет да го направим". Това каза кметът на Дупница Първан Дангов.
Здравето е най-важната мотивация за отказ от цигарите. За съжаление много от хората прибягват към отказване от вредния порок тогава, когато вече имат здравословен проблем. А идеята е това да стане преди да има последствия, каза главният инспектор в отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Разград Катя Теофилова.
Тя обясни, че във връзка с Международния ден без тютюнопушене, който се отбелязва всеки трети четвъртък на месец ноември, в периода от 11 до 22 ноември здравни експерти провеждат здравно-образователни обучения с мултимедийни презентации за негативните последствия от тютюнопушенето сред деца и ученици от детски градини и училища на територията на област Разград.
„Чрез демонстрации с „пушещата“ кукла Сю децата и младите хора нагледно виждат какво количество катран се отлага в белите дробове от пушенето само на едн
На девет места по пътищата в Монтанско през тази нощ е имало паднали от силния вятър дървета. Всички те са премахнати бързо и шосетата са освободени за движение на автомобили, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Заради съборени от вятъра дървета временно се е налагало движение в едното платно на пътищата при селата Спанчевци и Долно Озирово в община Вършец, Ерден – община Бойчиновци, Гаврил Геново и Челюстница в община Георги Дамяново, Николово – община Монтана, Якимово в община Якимово и на изхода от село Бързия към прохода Петрохан, който е най-късият път от областите Видин и Монтана към София.
От Метеорологичната станция в Монтана съобщиха , че през тази нощ поривите на вятъра в региона са достигали до 20 метра в секунда. Стана въпрос за щорм, но с не много голяма сила, уточниха метеоролозите.
Областният управител на Монтана Калин Хай
Служебният министър на външните работи Иван Кондов ще участва в годишната среща на външните министри от Централноевропейската инициатива (ЦЕИ), която ще се проведе в Тирана днес и утре. Това информира Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница.
Фокусът на дискусията ще обхване теми от проекта на Съвместно изявление, което ще бъде прието като основен документ от срещата.
Централноевропейската инициатива включва 17 страни участнички, сред които девет страни - членки на ЕС, страни от Югоизточна Европа в процес на преговори за членство и държави от Източното партньорство. България е пълноправен член на ЦЕИ от 1 юни 1996 г., информира от МВнР.
В края на септември министър Иван Кондов взе участие в Ню Йорк в неформалната закуска на министрите на външните работи на държавите членки на Централноевропейската инициатива, която беше домакинствана от
Учредяването на Граждански съвет на "Гражданско движение за президентска република" (ГДПР) за Стара Загора беше обявено от Генади Генов в Националния пресклуб в града. Вярваме, че преминаването към президентска република ще донесе стабилност, ефективност и по-ясна отговорност в управлението на страната, каза Генади Генов, председател на ГДПР. Той официално обяви учредяването на съвета от 15 членове.
"Тази инициатива цели да обедини усилията на гражданите, експертите и обществените лидери в подкрепа на реформиране на политическа система в България. Подаваме ръка на всеки, който иска България, която заслужаваме, която децата ни заслужават", каза Генади Генов.
"През следващите седмици ще организираме поредица от срещи в общините на област Стара Загора, за да чуем вашите идеи, въпроси, притеснения. Гражданското участие е в основата на нашето движение, защото вярваме, ч
Общински съвет - Шабла прие вътрешнокомпенсаторни промени на приходно-разходната част на бюджета на Общината за 2024 година. Това стана по време на извънредно заседание днес.
Докладната записка бе внесена за разглеждане от кмета на Шабла Мариян Жечев и в нея е посочено, че в предложения проект за промени по бюджета се извършват вътрешнокомпенсирани промени между отделни параграфи по приходната част в резултат на изпълнението на бюджета, както и вътрешнокомпенсирани промени между отделни обекти по капиталовата програма на Общината и добавяне на новите обекти по сключени договори за финансиране по програмите на ЕС. Целта е изразходване на остатъчните средства от целевата субсидия за капиталови разходи до края на годината (в противен случай същите няма да ни бъдат предоставени от републиканския бюджет), получени като излишък след договарянето на обектите с изпълнителите, как
На днешния ден община Дупница отбелязва празника си, който съвпада с църковния празник на Йоан Рилски Чудотворец. Той се отбелязва с решение на Общинския съвет от 23 март 1995 година. По този повод разговаря с кмета на общината Първан Дангов.
Той изтъкна, че в края на годината парите не достигат доникъде, но посочи, че подписаните споразумения по националната програма, която се финансира от държавния бюджет през тази година за община Дупница, са за около 15 милиона лева. Очаквам до края на годината да разпишем договори за още 15 милиона лв., каза още Дангов. Той уточни, че в първата група на финансирането е заложено изграждането на водоснабдителните мрежи за селата Джерман и Самораново, ремонт и реконструкция на стадион "Бончук", изграждане на водоснабдителните мрежи за с. Яхиново и с. Крайници.
"По бюджета за догодина, по капиталовата субсидия, са предвидени пари за работни проекти, за да могат да се финансират инфраструктурни обекти с разрешителни за строеж", каза още кметът на Дупница. Относно предизвикателствата пред местната власт, според Дангов, все още не е решен трайно проблемът в сектор "Водоснабдяване" и този за управлението на отпадъците.
"Предстои държавата да финансира строителството на клетката за депото и да въведем в експлоатация сепариращата и компостираща инсталация, което трябва да се случи до края на годината. Депото има регионален характер, като включително покрива и община Кюстендил. Последните препоръки, които са ни направили от финансиращия орган – ПУДООС, са коригирани още месец юни, но до днес няма никакво движение, затова се надявам скоро да има развръзка. По време на избори - преди и след, държавната администрация не работи и всеки чака стабилна политическа обстановка", смята Дангов.
"Още в началото на мандата си имах възможността да кажа пред Общинският съвет, че му предстои да взима непопулярни решения. Едното от тях е консолидирането на "ВиК" асоциацията и повишаването на цената на водата от 1,37 лв./куб.м на 3,74 лв./куб. метър. Другото непопулярно решение, което предстои да се вземе е повишаването на такса "смет" и данък сгради. Има случаи, при които данък сгради е в размер на 4 лв. на година – защото са ниски данъчните оценки на имотите по селата, а има такива и в града, а такса "смет" струва колкото три кутии цигари на година. Това няма как да продължава по този начин. Знам, че се намираме в трудна социално-икономическа обстановка, повишават се цени на основни хранителни продукти, на енергоносители, но пък само в този разход за отпадъците стоим с неразплатени разходи към фирмите, които извършват сметопочистването, плюс таксите към държавата за отчисленията по чл.64 от Закона за управление на отпадъците. За тази година план сметката за чистота плюс задълженията за 2023 г. и отчисленията към държавата са за около 14 милиона лева. Те са разчетени по бюджета и аз се надявам да си ги спомнят поне хората, които са ги гласували", каза Първан Дангов.
Приемането на проектобюджет за 2025 година е една от точките на днешното заседание на Общински съвет – Ардино, става ясно от публикуваната на интернет страницата на Общината покана за заседанието.
Заедно с приемането на точката, ще бъде разгледана и актуализация на бюджетната прогноза от постъпленията от местни приходи и на разходите за местни дейности за периода 2026 – 2028г.
Общинските съветници ще гласуват и промени в Програмата за капиталови разходи за 2024 година. Актуализация ще бъде гласувана и на годишната програма за управление и разпореждане с имотите – общинска собственост за настоящата година.
Провеждане на процедура по Закона за обществени поръчки за възлагане на превоз по автобусни линии от утвърдените Областна и Общинска транспортни схеми е друга точка в дневния ред на заседанието. На него ще бъде гласувана и Програма за развитие н
Граждани се събраха пред Съдебната палата в София на протест с искане да бъдат прекратени процедурите за избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд (ВАС). Събитието е под наслов "#Кой прегрупира главните прокурори", организирано от Инициатива "Правосъдие за всеки". В района има засилено полицейско присъствие.
Това е четвъртото подобно мероприятие. Организаторите съобщиха, че протести ще има всяка сряда до 18 декември. Също така те призоваха присъстващите да си носят лампи, фенери или свещи, за да "осветят тъмните коридори и прозорци на паралелната власт". Според протестиращите процедурите за избор на главен прокурор и председател на ВАС са нелегитимни, защото се извършват от орган с изтекъл мандат.
Нашата кауза е за справедливост в съдебните сгради. Това ще гарантира по-здрава икономика, по-добро образование и здравеопазване, заяви а
Снахите „приоданки“, познати още като другоселки, се събират на среща в Згориград днес, каза читалищния работник Силвия Денева. Тя, съвместно със самодейци от Народно читалище „Пробуда 1926“ – Згориград, и хора от кметството организират празника, в който участват над четиридесет дами. Началото е поставено през 2019 г. година от три снахи „приоданки“ в Згориград. Миналата година беше второто издание на празника и сега сме заедно за трети път, казва Денева. Основната идея е за сплотяване на общността и местните снахи да покажат на другоселките, че са приети и уважавани в нашето село, добави тя.
По думите й по време на празника ще има интересни предизвикателства и игри за участниците. Предвидени са и специални грамоти. В празника ще се включи и кметът на Згориград Ангел Петров. Той каза , че в селото живеят около 2000 души. Имаме де
Правителството одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация (СЗО) и България за предоставянето на доброволна вноска в подкрепа на дейността на СЗО в Ивицата Газа в размер на 100 000 евро (195 583 лв.), съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Решението е в изпълнение на заявения от страната ни хуманитарен принос в рамките на Международната конференция „Призив за действие: Спешен хуманитарен отговор за Газа“, проведена на 11 юни 2024 г. в Йордания. Необходимото финансиране ще бъде осигурено от средства по бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за помощ за развитие и хуманитарна помощ.
Изборът на международна организация, към която да бъде насочен българският принос, е мотивиран от тежката ситуация в здравния сектор в Газа. Общо 84 % от здравните заведения са разрушени и здравната система е
Вятър със скорост над 70 км/час събори дървета и клони в Русенско. Това съобщи пиарът на областната управа в Русе Георги Георгиев.
Няма информация за пострадали хора, както и за населени места без електрозахранване или комуникации. Няма поражения и по инфраструктурата.
Общинските администрации и пътноподдържащите фирми работят по премахването на падналите дървета и клони от пътната мрежа в региона.
"Има два сигнала за паднали дървета в община Русе - в селата Николово и Семерджиево. Екипи ги отстраняват", каза директорът на общинската дирекция "Обществен ред, сигурност и защита на потребителите" в Русе Георги Игнатов.
Движението по Дунав мост е било спряно за около половин час рано тази сутрин - в периода между 5:45 часа и 6:15 часа, съобщиха от граничния пункт. Камион с русенска регистрация пътувал от Румъния към България. На моста шофьорът спря
По думите му, такса "смет" в общината не е променяна през последните пет години, данъците – също. Проблемът е в това, че за нашите съграждани може поскъпването да се яви шоково - всичко наведнъж – цена на вода, електричество, такса "смет" и данък сгради. Но ако сега не го направим, догодина ще бъде още по-драстично, допълни кметът на община Дупница.