Перник чества своя празник днес. Това е денят, в който църквата почита Св. Иван Рилски. През 1903 година управата на "Мини Перник" със съгласието на тогавашното министерство на търговията, утвърждава светеца от Рила за небесен покровител на миньорите, а през 1994 година с решение на местния Общински съвет 19 октомври е обявен за Ден на града.
В страната за последното денонощие са потушени 84 пожара. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Екипите на пожарната са реагирали на 237 сигнала за произшествия.
За последните 24 часа при пожар е пострадал един човек. В 21:41 часа в оперативния център на пожарната в София е получено съобщение за пожар в къща в село Пролеша, община Божурище, област София. Произшествието е ликвидирано с три пожарни автомобила, пострадал е мъж на 63 години.
С материални щети са възникнали 29 от пожарите за денонощието, 15 от тях са били в жилищни сгради. Един в промишлена сграда, един във временна постройка, шест в транспортни средства, един в съоръжение на открито и пет други. Без нанесени материални щети са 70 от възникналите пожари.
Извършени са 148 спасителни дейности и помощни операции, от кои
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границата с Турция и Румъния. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР на своя уебсайт. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам" на изход за товарни автомобили. Поради силен вятър е преустановена работата на фериботa при ГКПП "Свищов" .
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „
Над 3 800 лева бяха събрани за часове в ромския квартал в Кюстендил, парите са в помощ на пострадалите строителни работници в София, съобщи ромският общественик Стефан Лазаров. Кампанията започна вчера в 14:00 часа и завърши шест часа по-късно. Парите се набираха в помощ на пострадалите при паднало скеле на строителна площадка в София в неделя, миналата седмица. Тогава няколко души пострадаха, а един загина.
Семействата са крайно бедни и нямат възможност да поемат лечението на близките си, каза Лазаров.
Набраните вчера пари са 3 809 лв., като 1200 лв. от тях ще бъдат предадени на семейството на единия от пострадалите - Кирил, който вече е изписан от болница, но трябва да продължи лечението си и няма да има възможност да работи, докато се стабилизира. Другите 2600 лв. ще бъдат дадени на семейството на Румен, който е в тежко състояние и кома. Необходимо е, след
Общините Николаево и Гурково учредиха Местна инициативна рибарска група, съобщиха от администрацията в Николаево. По време на учредяването кметовете Константин Костов и Кънчо Папазов пожелаха подкрепа, инициативи за облагородяване на региона и поддържане на икономически и социален просперитет с добавяне на стойност към продуктите от риболова.
Костов и Папазов са членове на избрания петчленен управителен съвет, който ще бъде председателстван от кмета на община Николаево. В управителния съвет са и Тачо Пашов, управител на „Тунджа – 73“ ЕООД, Марияна Колева, председател на Народно читалище „Зорница 1928“ в село Нова Махала и Петър Симеонов, био производител от Гурково.
Учредяването започна след заключителна конференция, обобщаваща резултатите от заложените разяснителни срещи със заинтересованите страни за информиране, консултиране и изготвяне
В язовир „Среченска бара“ в Стара планина, от който се захранват с вода Монтана, Враца и още двадесетина селища от Северозападна България, в момента има 10,1 милиона кубически метра вода при максимален обем от 15,5 милиона кубически метра, съобщи управителят на ВиК-Монтана Валери Иванов.
Нивото бавно спада и дъждовете от миналата седмица не повлияха значително на притока в язовира, който продължава да е по-малък от разхода. Очаква се в зимния период в планината да паднат валежи и нивото да се вдигне, но засега има продължително засушаване. Въвеждане на ограничителни мерки за водоподаването ще се коментира, ако нивото падне до осем милиона кубически метра, обявиха от ВиК-Монтана. От водното дружество припомниха, че от построяването на язовира преди около 40 години досега той се е пълнил през пролетта почти всяка година. Най-ниските му нива са били през 2000 го
В 9:00ч. празничният ден започна със света литургия в църквата "Св. Иван Рилски", в която се съхранява частица от мощите на светеца. Малко по -късно на официална церемония кметът Станислав Владимиров поздрави перничани с думите:„Днес Перник празнува, въпреки всички трудности в международен и вътрешен план, въпреки цялата нестабилност. Ние, перничани, винаги, когато има изпитания, сме показвали, че заедно, като едно семейство, можем да преодолеем всичко. Показахме го и в последните години, изпитахме не една трудности и кризи, но заедно преодоляхме всичко“.
Областният управител Людмил Веселинов каза в словото си, че приносът на перничани за развитието на града е безценен. Със своя труд, идеи и отдаденост, се пази духът на нашите предци, но и се създават нови традиции, с които градът продължава да расте и процъфтява, отбеляза Веселинов.
„Градът носи в себе си забележителното наследство на миналото, но същевременно е отправен напред – към нови възможности, към нови хоризонти, към иновациите на бъдещето. Младите хора на Перник доказват, че тук има мечти, които могат да се сбъднат“, каза още той.
Председателят на Общински съвет в Перник – Денислав Захариев пожела на този празник още по-големи успехи. „Нека бъдем единни в името на нашия Перник. Нека духовният закрилник на нашия град Св. Иван Рилски бди над нас“.
По традиция бяха връчени годишните награди за принос в развитието на Перник.
Жена на 26 години ще търпи общо наказание от осем месеца лишаване от свобода за неизпълнение на полицейско разпореждане, шофиране след употреба на наркотици и с регистрационен номер, издаден на друго превозно средство. Това съобщиха от Районния съд в Стара Загора. Престъпленията са извършени в землището на града през април т.г., а изпълнението на наказанието е отложено за срок от три години. На осъдената е наложена и глоба в размер на 500 лева.
Пред съда обвиняемата е признала и за трите престъпления. На посочената дата на околовръстен път на Стара Загора тя е попречила на орган на властта да изпълни служебните си задължения, като не е спряла на вдигната стоп палка. Тя е управлявала автомобила след употреба на метамфетамин, установена с протокол за химическа експертиза.
За всяко едно от трите деяния жената е получила отделно наказание, а съдът е определил да
Оперативните дежурни в областна администрация ми предадоха информация за паднали дървета заради силния вятър, но няма затворени пътища в региона, съобщи областният управител проф. Андрияна Андреева.
Тя допълни, че дърветата са отстранени, никъде няма прекъснато електрозахранване. По думите обстановката в областта е спокойна, независимо от някои поражения с материален характер.
До този момент няма наводнени обществени сгради или пътища в региона, каза още проф. Андреева.
Тя съобщи още, че от всички общини в областта единствено Община Варна не е представила доклад за зимната си готовност. Преди две седмици на среща при нея такъв документ е нямала и Община Дългопол, но тя вече го е предоставила.
Свързала съм се с кмета на Община Варна Благомир Коцев, но към момента не е представен такъв доклад и няма сключени договори за зимна поддържка, обобщи проф. Ан
След като докладът за „Реконструкция на ул. „Опълченска“ от бул. „Тодор Александров“ до бул. „Сливница“, в т.ч. отливен канал по бул. „Сливница“ до заустването му в река Владайска и съпътстваща инфраструктура“ на колегите от ГЕРБ-СДС бе входиран в деловодството, поисках становище от юристите на Столичния общински съвет и Столичната община. Според тях искането за подобно разглеждане е незаконосъобразно, тъй като проектът за решение не е от компетенциите на съветниците и затова няма да го включа за разглеждане на следващото заседание на градския парламент. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров, цитиран от пресцентъра.
Правомощията на общинския съвет в областта на архитектурата и градоустройството се свеждат до приемане на решения за създаване и одобряване на устройствени планов
Възпитаници на Професионалната гимназия по икономика и туризъм ,,Алеко Константинов” – Велинград бяха сред представителите на България, които влязоха в ролите на евродепутати за ден и дискутираха по темите за бедността и социалната изолация в днешното издание на младежката програма "Евроскола" в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург.
Във форума се включиха представители от 25 страни-членки на Европейския съюз. Събитието започна с видео приветствие от президента на Европейския парламент Роберта Мецола.
„Ние говорим различни езици, имаме различни гледни точки, различни култури, традиции и приоритети, може да не сме съгласни по всички въпроси, но сме съгласни с нуждата от дебати и от изслушване и уважаване на всички страни. Това означава демокрацията и това е нашата сила“, се обърна Роберта Мецола към присъстващите.
Участник в събитието бе бъ
В Деня на християнското семейство – 21 ноември, във Враца стартира инициативата „Осинови врачанско семейство“, каза председателят на управителния съвет на основните организатори от сдружение с нестопанска цел „Дом на науката и техниката“ Евелина Васкова.
Това е уникална кампания, тя е анонимна и е доказала своята устойчивост във времето, допълни Васкова. По думите й миналата година са подпомогнати 140 деца от семейства със затруднения. Една пета от тях са деца със специални потребности, добави Васкова.
Кампанията се организира с подкрепата на община Враца и областна администрация. Редица културни и образователни структури също са част от инициативата, посочи Васкова.
„Децата от две до седем годишни се подават към нас от детските заведения и от Дирекция „Социално подпомагане“. За всяко дете имаме сп
„За значителен принос и заслуги в областта на здравеопазването“ беше връчена награда на д-р Иван Евлогиев – началник на отделението по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ „Рахила Ангелова“ – Перник, на Камелия Стоянова – рентгенов лаборант в МБАЛ „Рахила Ангелова“ – Перник , а диплом „За принос и заслуги в областта на здравеопазването“ получи Д-р Красимира Светозарова – общопрактикуващ лекар.
Плакет „За значителен принос и заслуги в областта на социалната дейност“ беше връчен на Ангел Донев – директор на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Перник и на Екатерина Велева – съпредседател на Фондация П.У.Л.С. – Перник.
Плакет „За значителен принос и заслуги в областта на образованието“ беше връчен на Основно училище „Св.св. Кирил и Методий“ – с. Драгичево, по повод 145 години от основаването му.
Плакет „За значителен принос и заслуги в областта на културата“ получи Обединена школа по изкуствата към ОК Дворец на културата – Перник, по повод 70 години от основаването . Силвия Топалова – художник, по повод нейната 80-годишнина и на Стоян Чифлички-Танани – сценограф, по повод неговата 85-годишнина също бяха отличени с плакета.
Плакет „За значителен принос и заслуги в областта на журналистиката“ беше връчен на Даниела Аризанова – журналист в КТВ „Кракра“ – Перник.
Плакет „За значителен принос и заслуги в областта на сигурността и обществения ред“ беше връчен на: Главен инспектор Петър Антов – началник на сектор „Охранителна полиция“ в Първо районно управление на МВР – Перник, Младши експерт Карло Кирилов – младши полицейски инспектор в група „Охранителна полиция“ към Второ районно управление на МВР – Перник, Божидар Божилов – експерт към Териториална дирекция „Национална сигурност“ – Перник