Жители на столичния район ‘’Подуяне’’ затвориха част от пътното платно на бул. ‘’Владимир Вазов’’ днес в знак на протест заради липсата на парк.
Във Пневмо-фтизиатрично отделение на Многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Никола Василиев“ АД гр. Кюстендил ще се проведе „Седмица на отворените врати“ за прегледи и консултации за туберкулоза в периода от 9 до 13 декември 2024 г. в часовия диапазон от 8:00 до 16:00 часа, информират от Регионална здравна инспекция (РЗИ) Кюстендил.
През периода ще се извърши скрининг на риска за туберкулоза чрез анкета, консултации, а на съмнителните за туберкулоза лица ще бъдат извършвани прегледи и допълнителни изследвания. Дейностите са в изпълнение на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България за периода 2021 год. - 2025 год. Програмата има за цел да се намали броят на заболелите от туберкулоза в страната.
Туберкулозата е лечимо заболяване, стига да бъде открита навреме и да бъде проведено качествено лечение, съобразено с
Съветът за координация и сътрудничество за осъществяване на националния механизъм за определяне на политиките и за координация в сферата на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма проведе заседание в сградата на Министерския съвет, съобщиха от правителствената пресслужба. Заседанието се състоя под председателството на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова.
Предвид поетите политически ангажименти на високо равнище за осъществяване на необходимите правни, регулаторни и оперативни реформи, беше отчетен напредъкът и бяха приети решения за конкретни действия по оставащите за изпълнение мерки, включени в Плана за действие на групата за финансови действия FATF и Плана за действие за изпълнение на Стратегията за противодействие на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Република България 2023 –
Международният ден на жената предприемач – 19 ноември, ще бъде отбелязан в България под мотото „Баланс – живот и бизнес“.
Денят се чества в 144 държави по света за единадесета поредна година.
Асоциацията на жените предприемачи в България „Селена” организира „Ден на жената предприемач 2024“ в Интер Експо Център в София, съобщиха от организацията. Фокусът на тазгодишното издание е "Баланс между личен и професионален живот". Темата е важна за съвременната жена предприемач, стремяща се към постигането на успех както в личния, така и в професионалния живот, отбелязват организаторите.
В Международния ден на жената предприемач събра последните данни за жените на ръководни позиции в страната, както и за времето, което те отделят за професионални и лични ангажименти.
Изследванията сочат, че в
Полага се хидроизолация по пътната плоча в участък с дължина 240 метра при основния ремонт на Дунав мост при Русе, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Припомняме, че строително-монтажните дейности по българската част от 70-годишното съоръжение започнаха на 10 юли тази година.
От АПИ уточниха, че между 13 и 19 ноември е монтирана армировка и са поставени PVC тръби за комуникационни кабели в част от тротоарния блок. През миналата седмица са завършени и дейностите по полагане на бетон за тротоарен блок в цялото затворено за ремонт трасе. Строителните дейности на съоръжението се изпълняват по утвърдения график в отсечка с дължина от 413 метра, в платното в посока България.
Продължава производството на нови стоманобетонни пътни панели за лявата лента, както и монтажът на част от реставрирания парапет и стълбовете за осветление.
Пр
Рекорден брой участници - 221 ученици, от 20 училища на седем общини на област Кюстендил, ученици от Русе, Пловдив и Монтана, са се включили в тазгодишното издание на Областния ученически конкурс "В страната на справедливостта 2024 г.". Те участват с уникални рисунки, презентации, литературни произведения и специално създаден блог.
Награждаването на част от участниците беше днес в Съдебната палата в Кюстендил. Там беше подредена и благотворителна изложба, а със събраните средства ще бъде подпомогната благородна кауза, обясниха организаторите. Утре ще бъдат наградени и участници от Дупница и близките общини. Общо отличените участници са 39, днес бяха наградени 26 от тях.
Конкурсът е част от програмата "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури" за учебната 2024/2025 г. и се провежда със съдействието и подкрепата на Реги
Исканията на гражданите са за незабавни действия по изграждането на парк на територията на ж.к. ‘’Левски Г’’.
Жителите на тази част на района наброяват над 30 000 и ежегодно се увеличават заради непрекъснатия строеж на нови жилищни сгради, в същото време няма нито един парк, посочи Елеонора Ангелова, жител на района.
‘’Кварталът на забравените’’, ‘’Искаме парк! Сега!’’, Нямаме въздух!’’, ‘’Омръзна ни само да си обсъждаме!’’, ‘’ Децата ни няма къде да играят!’’,’’Извинявайте, но протестираме!’’, бяха сред посланията на протестиращите жители.
Отново не бе избран председател на Народното събрание и при петия опит.
На балотаж отново бяха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян - ГЕРБ-СДС.
Кандидатът на „Има такъв народ“ Силви Кирилов, който председателства първото заседание като най-възрастния народен представител, получи 101 гласа "за", 99 народни представители бяха "против", а 37 се въздържаха.
Рая Назарян, издигната от ГЕРБ-СДС беше подкрепена от 68 депутати, 150 - "против", 20 се въздържаха.
Свищов е първата община, която започва саниране на жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост, каза кметът на община Свищов Генчо Генчев. Кметът заедно с ръководителя по проектите Стоян Парашкевов обявиха резултатите от обществените поръчки за саниране на 19 жилищни сгради по време на среща с домоуправителите им.
По думите на Генчев за 11 от жилищните сгради договорите могат да бъдат подписани веднага, като през декември може да започне и санирането на сградите. За шест от блоковете трябва да се изчака до 3 декември за излизане на решение, защото има повече от една фирма, която е кандидатствала за изпълнение. Две от сградите са отпаднали, поради липса на избран изпълнител, като за тях се приемат оферти до 3 януари 2025 г., посочи кметът.
Оттук нататък предстои да бъдат поканени фирмите, за да се сключат договорите и след изготвянето на техническите проекти д
Общинският съвет в Ружинци одобри предложение за наемане на частен имот за зъболекарски кабинет, социални и други дейности. Това каза кметът на общината Александър Александров. Всички предложения са приети единодушно, като са присъствали 10 общински съветници, допълни той.
На заседанието са гласувани промяна на мястото на предоставяне на социалната услуга „Дом за стари хора” от с. Ружинци в с. Плешивец, одобрен е анализ на потребностите за подкрепа за личностното развитие на децата и учениците от общината, с направените дарения в полза на местната администрация през периода от 1 януари до 31 октомври е актузлизаран бюджетът, приета е и промяна на капиталовите разходи. Съветниците са дали съгласие да се закупи недвижим имот в село Ружинци. Придобитата сграда ще бъде ремонтирана и ще се използва за социални цели в полза на населението на общината, допълни
Нивото на язовир "Порой" е било свалено значително, за да се достигнат съоръженията, изискващи ремонт. Всички дейности ще приключат до края на тази година. Това каза пред журналисти кметът на община Бургас Димитър Николов, който също се включи в инспекцията на водоема заедно със служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова, кмета на община Поморие Иван Алексиев и директора на ВиК-Бургас Цветан Мирчев.
"Очаквам оттук нататък нивото да се възстанови в рамките на година и половина-две. Язовир "Порой" ще бъде вторият резервен язовир за питейни нужди, който ще се използва за Бургас и селищата по Южното Черноморие. Предстои, разбира се, да бъдат изградени и две пречиствателни станции на язовирите "Порой" и "Ахелой". Рискове по отношение на питейната вода в следващите две години няма", каза Николов.
Близо 20 млн. лева ще струва изграждането на преч
Таксиметрови шофьори от Смолян излязоха на протест срещу поскъпването на застраховката "Гражданска отговорност". С автошествие по улиците на града те се присъединиха към националния протест на работещите в бранша, който днес се провежда в големите градове на страната.
Ние сме категорично против драстичното завишение на застраховките "Гражданска отговорност", още повече с мотив, че ние сме шофьорите, които правим най-много произшествия, каза Захари Костадинов - един от организаторите на протеста в Смолян. Той посочи, че до момента са плащали около 200 лева и малко над тази сума „Гражданска отговорност“, а сега увеличението е от 50 до 1150%. „Някои колеги споделиха, че застраховките им с новите цени излизат около 3000 лева“, допълни Костадинов.
Днешният протест на таксиметровите шофьори е мирен, но те се заканиха, че ако не бъдат чути, ще предприема