Начало Контекст В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев
8124
България

В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев

Историята на чадъра е много стара, изобретяването му се крие хилядолетия назад във времето и по исторически данни два древни народа си оспорват първенството за неговото използване.Това са египтяните и китайците, обясни д-р Вълев. Кой от двата народа наистина може да се нарече първооткривател на чадъра, той не се наема да посочи.

| 20 Октомври 2024, 05:00 ч.
В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев
В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев
Снимка © Владимир Шоков /

През есенния дъждовен сезон, когато чадърът става почти ежедневно задължителен аксесоар, попита етнолога гл. ас. д-р Илия Вълев, ръководител на отдел „Експозиции“ в Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките, откъде идва чадърът и какви суеверия  и ритуали има по нашите земи, свързани с него и с дъжда. 

Повече от 200 таксиметрови шофьори участваха в мирно протестно шествие във Велико Търново срещу увеличението на застраховката "Гражданска отговорност".

Увеличението на застраховката „Гражданска отговорност“ само за таксиметровите шофьори е неоснователно и ще доведе до сътресения в бранша, коментираха таксиметровите шофьори, които днес бяха изпразнили стоянките в рамките на града и се включиха в автошествието. То започна от учебния полигон в края на града, прoдължи през ключови кръстовища, част от международния път София-Варна и премина по главната улица на града.

Таксиметровите шофьори уточниха, че предлаганото увеличение на застраховката от три до пет пъти, в зависимост от компанията ще доведе до увеличение на цените на таксиметровите услуги. Според шофьорите становището на Асоциацията на застрахователите в България, в което се казва, че таксиметровите водач

Аз очаквам и Народното събрание, и правителството да си изпълнят обещанието така, както е заложено по закон за увеличаване на заплатите от 1 януари, защото ние не можем да си позволим в цялата ситуация на несигурност около нас да продължава този отлив от армията. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти след посещението си на Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война "Майка България" край село Гургулят, община Сливница.

"Аз много отдавна призовавам не за спешни, за аварийни мерки в подкрепа на българската армия, защото тя остава без хора", допълни държавният глава. Той подчерта, че сред най-тревожните въпроси е този за бъдещите офицери, защото има все по-малко кандидати и се стига до непопълване на випуски. Радев не пропусна и въпроса за войнишкия състав.

"Ние трябва да имаме наистина силна армия, способна, на която ние да можем да разчитаме, а най-важн

Ще бъде извършена подмяна на отоплителната и съответно охлаждащата система в спортния многофункционален балон, който се намира в Градския парк в областния град, съобщи секретарят на Община Перник Мартин Жлябинков.

Проблем в отоплението има. Чилърът не може да стопли достатъчно цялото съоръжение. Това е и причината да потърсим фирмата, която осъществи проекта. Обектът е в гаранция, за тяхна сметка ще бъде отстранено неудобството“, допълни още той.

Мартин Жлябинков каза, че фирмата, която е проектирала системата за отопление и охлаждане е заложила на варианта през лятото температурата да се поддържа от устройството, но през зимата- то да бъде подпомагано от топлопреносната мрежа в града. Чилърът обаче не е бил присъединен към „Топлофикация – Перник“, това е довело и до по – ниските температури в балона. Секретарят на Община Перник допълни, че

Първият по рода си в Стара Загора мултидисциплинарен медицински форум Medica Zagora ще се състои на 22 и 23 ноември в Културния център. Това съобщи на пресконференция началникът на отдел „Инвестиции“ в Общината Росица Райкова. Форумът се организира от администрацията в партньорство с Българския лекарски съюз (БЛС) и Регионалната здравна инспекция (РЗИ). 

На пресконференцията присъстваха още директорът на РЗИ – Стара Загора д-р Недялка Кабаджова, директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ към инспекцията д-р Таня Перчемлиева, зам.-председателят на регионалната колегия на БЛС д-р Любомир Трифонов и общинският съветник Антон Тонев. 

Форумът ще протече в две части, посочи Райкова. Първият ден ще е насочен предимно към медицинските специалисти, като целта ще бъде конференцията да послужи като платформа за обмяна на опит. Прогр

Приключи туристическият сезон за пещерата Бисерна. Посетители няма да се приемат до април следващата година. Това съобщиха от Дирекцията на Природния парк (ДПП) „Шуменско плато“. Оттам припомнят, че ограничението е въведено, за да се опазят прилепите, които обитават пещерата. 

През тази година пещерата е посетена от близо 5000 туристи. Бисерна е предпочитано място за екскурзия на ученически групи. Красивият природен феномен е разгледан от деца от Русе, Варна, Силистра, Тервел, Добрич и други населени места. Туроператорите също включват пещерата в своите програми, отбелязват от ДПП „Шуменско плато“.

Бисерна - най-дългата и красива пещера в Природен парк „Шуменско плато“ бе отворена за посещения от 4 септември, както информира . Разходката в пещерата е около 800 метра в едната посока, температурата е около 10 градуса и затова е необ

Историята на чадъра е много стара, изобретяването му се крие хилядолетия назад във времето и по исторически данни два древни народа си оспорват първенството за неговото използване. Това са египтяните и китайците, обясни д-р Вълев. Кой от двата народа наистина може да се нарече първооткривател на чадъра, той не се наема да посочи. Още повече, че има и косвени данни за използване на листа на широколистни растения за предпазване, както от дъжд, така и от силното слънце. Затова и съществуват два вида чадъри – за дъжд и за сянка, отбеляза етнологът. 

Някои изследователи приемат именно слънцезащитните чадъри като първообрази на съвременните чадъри, което навява мисъл, че не дъждът, а парещите лъчи на слънцето са приемани за по-опасни и създаващи по-сериозен дискомфорт у хората. Всъщност това как, къде и защо, съгласно местните обществени представи, са използвани чадърите, много зависи от природните условия, в които живее даденото население, обобщи д-р Вълев. Така например във Великобритания, където климатът е много по-влажен и дъждовете са често явление, чадърите за защита от дъжд са много по-разпространени и използвани. Преки писмени данни за тях на Острова обаче се появяват едва към XVI век. От същия период датира използването на чадъра както за защита от слънце, така и срещу дъжд и в други европейски страни.

Любопитно е да се каже как са изглеждали чадърите за слънце и за дъжд, отбеляза експертът. Ясно е, че няма как да са едни и същи, предвид познатите суровини в онези векове, от които са се произвеждали, а и заради условията, за които са предназначени да се използват. Така слънцезащитният чадър обикновено е изработван от копринен или памучен плат, украсен с дантели, кадифе, бродерия и/или апликации, което подсказва, че слънцезащитните чадъри са използвани предимно от жените. Не било прието мъже да използват подобни аксесоари в своето всекидневие. Слънцезащитни чадъри обаче било нормално да се използват по време на различни процесии, официални церемонии и ритуални практики, особено в кралските дворове и в католическата църква.

Колкото до чадърите за дъжд – те били доста по-семпли и груби на вид като обичайните материали, използвани за тяхната направа, са дървени пръти или такива от китова кост с платнено куполче отгоре, покрито обикновено с восък, за да не проникват дъждовните капки. Но и тези чадъри били използвани предимно от дамите. До към средата на XVIII век за предпазване от дъжд мъжете предимно използвали широки наметала с качулки. Тук е добре да вметна, че синтетичните полиестерни чадъри, които познаваме днес, са доста по-късно изработени, уточни д-р Вълев. Датировката на тяхното производство е от средата на XX век, но тогава чадърът е и вече масово използван аксесоар, както в женското, така и в мъжкото облекло.

Именно дъждът е „виновникът“ за появата на чадърите такива, каквито ги познаваме днес, смята д-р Вълев. В т.нар. традиционен, прединдустриален период българинът е бил подвластен на много суеверия, а дори в известна степен може да кажем и на изкривени представи за света, който го заобикаля, обясни той. По думите му това е напълно нормално предвид ниската степен на образованост сред по-голямата част от народа ни, който оформя своя светоглед не върху рационални научни открития, а въз основа на древни митове, фолклорни приказки и на мистични практики. Въпреки това, от дистанцията на времето все пак може да твърдим, че българинът не е бил суеверно сляп за това какво става около него и много практично е организирал всекидневието си. Т.е. макар и в някаква степен мистик, българинът е бил и практик, отбеляза д-р Вълев. Например, нашите предци са били напълно наясно, че дъждът е много важен за осигуряването на така необходимата влага за всички растителни посеви по ниви, ливади и градини.

Свищов е първата община, която започва саниране на жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост, каза кметът на община Свищов Генчо Генчев. Кметът заедно с ръководителя по проектите Стоян Парашкевов обявиха резултатите от обществените поръчки за саниране на 19 жилищни сгради по време на среща с домоуправителите им.

По думите на Генчев за 11 от жилищните сгради договорите могат да бъдат подписани веднага, като през декември може да започне и санирането на сградите. За шест от блоковете трябва да се изчака до 3 декември за излизане на решение, защото има повече от една фирма, която е кандидатствала за изпълнение. Две от сградите са отпаднали, поради липса на избран изпълнител, като за тях се приемат оферти до 3 януари 2025 г., посочи кметът.

Оттук нататък предстои да бъдат поканени фирмите, за да се сключат договорите и след изготвянето на техническите проекти д

Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. Това показват данни на Камарата на частните съдебни изпълнители.

Председателят на Камарата - Георги Дичев, каза за  , че според тревожната тенденция, длъжниците до 20 години са 4000, до 25 години – 36 000, а между 25 и 30 години – 80 000.

Миналата година постави рекорд по отношение на изтеглените кредити, като от януари до октомври са взети заеми/кредити за общо 4 млрд. и 800 млн. лв., от които: 2,4 млрд. лв. са за жилищни имоти. Всеки четвърти българин над 18 години е ползвал заем, показва изследване на “Тренд”, направено по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, цитира данните Дичев.

Той припомни, че 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинан

Мъж на 32 г. от село в община Дългопол e задържан под стража по искане на Районната прокуратура във Варна, след обвинение за причиняване на телесна повреда на жената, с която живеел, при условия домашно насилие, съобщиха от държавното обвинение. 

Той е привлечен към наказателна отговорност за причиняване на лека телесна повреда на жената, с която съжителствал, като деянието е извършено в условията на продължавано престъпление. Освен това мъжът е обвиняем и за принуда в условията на домашно насилие, осъществена спрямо пострадалата.

Мъжът е задържан незабавно след подаден сигнал за упражненото домашно насилие на 15 ноември 2024 година. Ден по-късно, задържането му е удължено с постановление на наблюдаващия случая прокурор за срок до 72 часа с оглед довеждането му в съдебно заседание за определяне на мярка за неотклонение.

По време на разследването е станало ясн

Управителят на "ВиК - Петрич" Ивайло Христов съобщи пред журналисти, че са възникнали проблеми с два служебни автомобила заради разхлабени болтове на гумите в рамките на една седмица и в момента се проверяват записите от камерите, за да се установи дали става дума за умишлено деяние. 

"Миналата седмица на един от служебните автомобили гумата му падна в движение. Слава на Бог, е карал бавно и не се е стигнало до сериозен инцидент. Не обърнахме внимание в случая. В края на седмицата в служебния автомобил, който аз управлявам с колегата Венцислав Филчев, по време на движение усетихме странен шум. При проверка установихме, че на задно ляво колело болтовете са развити и е било въпрос на минути гумата да падне", обясни Ивайло Христов.

И по двете коли не са извършвани интервенции по смяна на летни със зимни гуми и в един момент, каза още управителят на "ВиК - Петрич". Той

В Сливен е задържан 59-годишен мъж, шофирал с алкохол много над допустимото. Пробата на място с техническо средство е отчела над 2,00 промила, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Първолета Мандинска.

Пияният шофьор е установен при полицейска проверка на 19 ноември в квартал „Стоян Заимов“ при ежедневния контрол за пътна безопасност. Водачът е задържан за 24 часа. По случая е образувано бързо производство. 

Дъждът е Божията благодат, която осигурява прехраната на населението. В още по-стари вярвания се приема, че небето, символ на мъжа, чрез дъждовните капки опложда земята, символ на жената. Ако липсва дълго време дъжд, това се приема за Божие наказание за човешките прегрешения, за нарушение на някоя забрана, за проблеми в човешкия социум. Ето защо, за да се възстанови отново Божията милост и да се предизвика валеж, то следвало да се направят различни действия, да се спазят конкретни забрани, да се изпълнят отделни обреди и обичаи. Такива например са обичаите Пеперуда, Герман, както и Гонене на змей, за които е писано много, посочи д-р Вълев. И трите обичая в своите специфични, локални разновидности се срещат почти на цялата ни етническа територия, но общото в тях е именно по магичен път да се предизвика дъжд. Обичаят Герман се среща в два варианта – от една страна за изпросване и предизвикване на дъжд, а от друга  -  ако дъждът е прекалено много и застрашава растенията от удавяне, то се прави и Герман за спиране на валежите. Днес тези обичаи вече са част от културното ни наследство, като на места се изпълняват по-скоро като форма на историческа театрална възстановка и туристическа атракция, а не като истински жив обичай, отбеляза експертът. 

Колкото до суеверия, които познаваме в наши дни за чадърите, като например „не отваряй чадър вкъщи, защото е на лошо“, те са сравнително ново явление в българската култура. Ново, защото и чадърите са нов елемент от облеклото и аксесоарите на българите, проникнали първоначално в селищата от градски тип под влиянието на западноевропейската култура, посочи д-р Илия Вълев. Под ново явление имам предвид и това, че чадърите и всичко свързано с тях проникват бавно и полека с процеса на индустриализацията на страната и отварянето на българина към света, т.е. говорим от началото и особено осезателно – от средата на XIX век насам, отбеляза той. По думите му, именно оттогава у нас настъпват бавни, но революционни културни процеси, които променят драстично, както бита на обикновения човек, така и целия обществен живот в т.ч. стила и начина на обличане на българите. 

Според етнолога е трудно да се каже откъде точно са афоризмите, които се представят като форма на забранени, предупредителни практики. Краткият отговор, по думите му, е от необразованост и липса на критично, рационално мислене. Дори тук няма нужда да повдигам въпроса за религиозността на българина, която също в една или друга степен почива не на църковно-каноничното християнство, а на фолклоризираните образи на Бог, Богородица и на другите светии, както и на мито-ритуални практики с псевдохристиянски характер, посочи д-р Вълев. 

Всъщност, както преди, така и днес, водещо в поддържането на страховете и суеверията сред хората е това как е поднесена и как е възприета дадена информация, кой предава тази информация и дали може да му се има доверие, подчерта той. 

Поверието, че, ако се отвори чадър, преди да сте излезли на открито, е на бедност, той си обяснява с това, че щом отваряш чадъра в закрито пространство без да има необходимост, защото няма как да вали дъжд под покрив, по-скоро с нецелесъобразното отваряне на чадъра се пазиш от друго ирационално нещо и препречваш пътя на късмета, на парите и берекета. 

Същото може да бъде обяснението и на вярването, че както капките се стичат от чадър, оставен да съхне, така ще изтече и богатството от дома, затова чадърът се оставя да съхне разтворен. Макар в този афоризъм да има противоречие с горния, защото се отваря чадър в закрито пространство. От друга страна, ако чадърът е оставен да съхне затворен, то има опасност по-бързо да се скъса при следващо отваряне, заради рязкото разпъване на плата, от който е направен самият чадър, т.е. така по-скоро ще трябва да се купува нов, което пък означава и изтичане на парични средства, посочи Вълев.  

Поверието, че ако вали в ден, който е важен за вас, ще ви върви по вода и ще е на късмет, се свързва с очистителната сила на водата. Тя е един от основните елементи в природата и на практика присъства в почти всички очистителни и посветителни ритуали, включително в християнското кръщение, посочи етнологът. 

И още - ако вали на Гергьовден, всяка капка ще донесе жълтица - е старо традиционно поверие и има рационално обяснение. Гергьовден е преломен празник в празничния ни календар, свързан е със събуждането на природата. Това е празникът за осигуряване на богата реколта и добър приплод по нивите и по стоката, както и за здраве на хората. Приема се, че гергьовското оросяване дава още по-силна енергия на растенията, които през пролетта са като новородени, отбеляза д-р Вълев.  

Обяснението на друго поверие - ако вали, след като младоженците са си казали "да", ще имат богат и щастлив живот - отново е свързано в очистителната сила на водата, която ще отмие всичко лошо по пътя на младото семейство.

Ако върху главата ви паднат дъждовни капки от капчук, ще ви върви през целия ден, тъй като се смята, че дъждът е Божията благодат, следователно всяка дъждовна капка, включително и тази от капчук, може да се тълкува като поръсване на човек с Божията милост, смята етнологът.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от пътната агенция. Тази сутрин движението бе спряно поради пътнотрансп ...
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за ин ...
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски пр ...
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при 19 тежки катастрофи през изминалото денонощие
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при станалите 19 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие. Това съобщават от пресцентъра на МВР на сайта на ведомството.&nbs ...
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
"Седмица на бащата" бе повод за сплотяване на цялото семейство, като тя е насочена към връзката между децата и мъжките фигури в живота им – татковци, дядовци, чичовци или дру ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от пътната агенция. Тази сутрин движението бе спряно поради пътнотрансп ...
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
С искане за оставки на полицейски служители и обективно разследване граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист. Множеството, въпреки ниските темпер ...
"България може" проведе учредително събрание и избра своето ръководство
На учредително събрание на политическа партия „България Може“ в София бе избрано ръководство, което се състои от двама съпредседатели – Кузман Илиев и Иво Русчев, ...
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили за председатели народни представители, които са извън о ...
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя" на автомагистрала "Струма" в посока София. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Преминав ...
Тикер в 17:18 ч.
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Дика ...
Начало Контекст
8124
България

В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев

Историята на чадъра е много стара, изобретяването му се крие хилядолетия назад във времето и по исторически данни два древни народа си оспорват първенството за неговото използване.Това са египтяните и китайците, обясни д-р Вълев. Кой от двата народа наистина може да се нарече първооткривател на чадъра, той не се наема да посочи.

| 20 Октомври 2024, 05:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев
В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев
Снимка © Владимир Шоков /

През есенния дъждовен сезон, когато чадърът става почти ежедневно задължителен аксесоар, попита етнолога гл. ас. д-р Илия Вълев, ръководител на отдел „Експозиции“ в Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките, откъде идва чадърът и какви суеверия  и ритуали има по нашите земи, свързани с него и с дъжда. 

Повече от 200 таксиметрови шофьори участваха в мирно протестно шествие във Велико Търново срещу увеличението на застраховката "Гражданска отговорност".

Увеличението на застраховката „Гражданска отговорност“ само за таксиметровите шофьори е неоснователно и ще доведе до сътресения в бранша, коментираха таксиметровите шофьори, които днес бяха изпразнили стоянките в рамките на града и се включиха в автошествието. То започна от учебния полигон в края на града, прoдължи през ключови кръстовища, част от международния път София-Варна и премина по главната улица на града.

Таксиметровите шофьори уточниха, че предлаганото увеличение на застраховката от три до пет пъти, в зависимост от компанията ще доведе до увеличение на цените на таксиметровите услуги. Според шофьорите становището на Асоциацията на застрахователите в България, в което се казва, че таксиметровите водач

Аз очаквам и Народното събрание, и правителството да си изпълнят обещанието така, както е заложено по закон за увеличаване на заплатите от 1 януари, защото ние не можем да си позволим в цялата ситуация на несигурност около нас да продължава този отлив от армията. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти след посещението си на Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война "Майка България" край село Гургулят, община Сливница.

"Аз много отдавна призовавам не за спешни, за аварийни мерки в подкрепа на българската армия, защото тя остава без хора", допълни държавният глава. Той подчерта, че сред най-тревожните въпроси е този за бъдещите офицери, защото има все по-малко кандидати и се стига до непопълване на випуски. Радев не пропусна и въпроса за войнишкия състав.

"Ние трябва да имаме наистина силна армия, способна, на която ние да можем да разчитаме, а най-важн

Ще бъде извършена подмяна на отоплителната и съответно охлаждащата система в спортния многофункционален балон, който се намира в Градския парк в областния град, съобщи секретарят на Община Перник Мартин Жлябинков.

Проблем в отоплението има. Чилърът не може да стопли достатъчно цялото съоръжение. Това е и причината да потърсим фирмата, която осъществи проекта. Обектът е в гаранция, за тяхна сметка ще бъде отстранено неудобството“, допълни още той.

Мартин Жлябинков каза, че фирмата, която е проектирала системата за отопление и охлаждане е заложила на варианта през лятото температурата да се поддържа от устройството, но през зимата- то да бъде подпомагано от топлопреносната мрежа в града. Чилърът обаче не е бил присъединен към „Топлофикация – Перник“, това е довело и до по – ниските температури в балона. Секретарят на Община Перник допълни, че

Първият по рода си в Стара Загора мултидисциплинарен медицински форум Medica Zagora ще се състои на 22 и 23 ноември в Културния център. Това съобщи на пресконференция началникът на отдел „Инвестиции“ в Общината Росица Райкова. Форумът се организира от администрацията в партньорство с Българския лекарски съюз (БЛС) и Регионалната здравна инспекция (РЗИ). 

На пресконференцията присъстваха още директорът на РЗИ – Стара Загора д-р Недялка Кабаджова, директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ към инспекцията д-р Таня Перчемлиева, зам.-председателят на регионалната колегия на БЛС д-р Любомир Трифонов и общинският съветник Антон Тонев. 

Форумът ще протече в две части, посочи Райкова. Първият ден ще е насочен предимно към медицинските специалисти, като целта ще бъде конференцията да послужи като платформа за обмяна на опит. Прогр

Приключи туристическият сезон за пещерата Бисерна. Посетители няма да се приемат до април следващата година. Това съобщиха от Дирекцията на Природния парк (ДПП) „Шуменско плато“. Оттам припомнят, че ограничението е въведено, за да се опазят прилепите, които обитават пещерата. 

През тази година пещерата е посетена от близо 5000 туристи. Бисерна е предпочитано място за екскурзия на ученически групи. Красивият природен феномен е разгледан от деца от Русе, Варна, Силистра, Тервел, Добрич и други населени места. Туроператорите също включват пещерата в своите програми, отбелязват от ДПП „Шуменско плато“.

Бисерна - най-дългата и красива пещера в Природен парк „Шуменско плато“ бе отворена за посещения от 4 септември, както информира . Разходката в пещерата е около 800 метра в едната посока, температурата е около 10 градуса и затова е необ

Историята на чадъра е много стара, изобретяването му се крие хилядолетия назад във времето и по исторически данни два древни народа си оспорват първенството за неговото използване. Това са египтяните и китайците, обясни д-р Вълев. Кой от двата народа наистина може да се нарече първооткривател на чадъра, той не се наема да посочи. Още повече, че има и косвени данни за използване на листа на широколистни растения за предпазване, както от дъжд, така и от силното слънце. Затова и съществуват два вида чадъри – за дъжд и за сянка, отбеляза етнологът. 

Някои изследователи приемат именно слънцезащитните чадъри като първообрази на съвременните чадъри, което навява мисъл, че не дъждът, а парещите лъчи на слънцето са приемани за по-опасни и създаващи по-сериозен дискомфорт у хората. Всъщност това как, къде и защо, съгласно местните обществени представи, са използвани чадърите, много зависи от природните условия, в които живее даденото население, обобщи д-р Вълев. Така например във Великобритания, където климатът е много по-влажен и дъждовете са често явление, чадърите за защита от дъжд са много по-разпространени и използвани. Преки писмени данни за тях на Острова обаче се появяват едва към XVI век. От същия период датира използването на чадъра както за защита от слънце, така и срещу дъжд и в други европейски страни.

Любопитно е да се каже как са изглеждали чадърите за слънце и за дъжд, отбеляза експертът. Ясно е, че няма как да са едни и същи, предвид познатите суровини в онези векове, от които са се произвеждали, а и заради условията, за които са предназначени да се използват. Така слънцезащитният чадър обикновено е изработван от копринен или памучен плат, украсен с дантели, кадифе, бродерия и/или апликации, което подсказва, че слънцезащитните чадъри са използвани предимно от жените. Не било прието мъже да използват подобни аксесоари в своето всекидневие. Слънцезащитни чадъри обаче било нормално да се използват по време на различни процесии, официални церемонии и ритуални практики, особено в кралските дворове и в католическата църква.

Колкото до чадърите за дъжд – те били доста по-семпли и груби на вид като обичайните материали, използвани за тяхната направа, са дървени пръти или такива от китова кост с платнено куполче отгоре, покрито обикновено с восък, за да не проникват дъждовните капки. Но и тези чадъри били използвани предимно от дамите. До към средата на XVIII век за предпазване от дъжд мъжете предимно използвали широки наметала с качулки. Тук е добре да вметна, че синтетичните полиестерни чадъри, които познаваме днес, са доста по-късно изработени, уточни д-р Вълев. Датировката на тяхното производство е от средата на XX век, но тогава чадърът е и вече масово използван аксесоар, както в женското, така и в мъжкото облекло.

Именно дъждът е „виновникът“ за появата на чадърите такива, каквито ги познаваме днес, смята д-р Вълев. В т.нар. традиционен, прединдустриален период българинът е бил подвластен на много суеверия, а дори в известна степен може да кажем и на изкривени представи за света, който го заобикаля, обясни той. По думите му това е напълно нормално предвид ниската степен на образованост сред по-голямата част от народа ни, който оформя своя светоглед не върху рационални научни открития, а въз основа на древни митове, фолклорни приказки и на мистични практики. Въпреки това, от дистанцията на времето все пак може да твърдим, че българинът не е бил суеверно сляп за това какво става около него и много практично е организирал всекидневието си. Т.е. макар и в някаква степен мистик, българинът е бил и практик, отбеляза д-р Вълев. Например, нашите предци са били напълно наясно, че дъждът е много важен за осигуряването на така необходимата влага за всички растителни посеви по ниви, ливади и градини.

Свищов е първата община, която започва саниране на жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост, каза кметът на община Свищов Генчо Генчев. Кметът заедно с ръководителя по проектите Стоян Парашкевов обявиха резултатите от обществените поръчки за саниране на 19 жилищни сгради по време на среща с домоуправителите им.

По думите на Генчев за 11 от жилищните сгради договорите могат да бъдат подписани веднага, като през декември може да започне и санирането на сградите. За шест от блоковете трябва да се изчака до 3 декември за излизане на решение, защото има повече от една фирма, която е кандидатствала за изпълнение. Две от сградите са отпаднали, поради липса на избран изпълнител, като за тях се приемат оферти до 3 януари 2025 г., посочи кметът.

Оттук нататък предстои да бъдат поканени фирмите, за да се сключат договорите и след изготвянето на техническите проекти д

Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. Това показват данни на Камарата на частните съдебни изпълнители.

Председателят на Камарата - Георги Дичев, каза за  , че според тревожната тенденция, длъжниците до 20 години са 4000, до 25 години – 36 000, а между 25 и 30 години – 80 000.

Миналата година постави рекорд по отношение на изтеглените кредити, като от януари до октомври са взети заеми/кредити за общо 4 млрд. и 800 млн. лв., от които: 2,4 млрд. лв. са за жилищни имоти. Всеки четвърти българин над 18 години е ползвал заем, показва изследване на “Тренд”, направено по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, цитира данните Дичев.

Той припомни, че 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинан

Мъж на 32 г. от село в община Дългопол e задържан под стража по искане на Районната прокуратура във Варна, след обвинение за причиняване на телесна повреда на жената, с която живеел, при условия домашно насилие, съобщиха от държавното обвинение. 

Той е привлечен към наказателна отговорност за причиняване на лека телесна повреда на жената, с която съжителствал, като деянието е извършено в условията на продължавано престъпление. Освен това мъжът е обвиняем и за принуда в условията на домашно насилие, осъществена спрямо пострадалата.

Мъжът е задържан незабавно след подаден сигнал за упражненото домашно насилие на 15 ноември 2024 година. Ден по-късно, задържането му е удължено с постановление на наблюдаващия случая прокурор за срок до 72 часа с оглед довеждането му в съдебно заседание за определяне на мярка за неотклонение.

По време на разследването е станало ясн

Управителят на "ВиК - Петрич" Ивайло Христов съобщи пред журналисти, че са възникнали проблеми с два служебни автомобила заради разхлабени болтове на гумите в рамките на една седмица и в момента се проверяват записите от камерите, за да се установи дали става дума за умишлено деяние. 

"Миналата седмица на един от служебните автомобили гумата му падна в движение. Слава на Бог, е карал бавно и не се е стигнало до сериозен инцидент. Не обърнахме внимание в случая. В края на седмицата в служебния автомобил, който аз управлявам с колегата Венцислав Филчев, по време на движение усетихме странен шум. При проверка установихме, че на задно ляво колело болтовете са развити и е било въпрос на минути гумата да падне", обясни Ивайло Христов.

И по двете коли не са извършвани интервенции по смяна на летни със зимни гуми и в един момент, каза още управителят на "ВиК - Петрич". Той

В Сливен е задържан 59-годишен мъж, шофирал с алкохол много над допустимото. Пробата на място с техническо средство е отчела над 2,00 промила, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Първолета Мандинска.

Пияният шофьор е установен при полицейска проверка на 19 ноември в квартал „Стоян Заимов“ при ежедневния контрол за пътна безопасност. Водачът е задържан за 24 часа. По случая е образувано бързо производство. 

Дъждът е Божията благодат, която осигурява прехраната на населението. В още по-стари вярвания се приема, че небето, символ на мъжа, чрез дъждовните капки опложда земята, символ на жената. Ако липсва дълго време дъжд, това се приема за Божие наказание за човешките прегрешения, за нарушение на някоя забрана, за проблеми в човешкия социум. Ето защо, за да се възстанови отново Божията милост и да се предизвика валеж, то следвало да се направят различни действия, да се спазят конкретни забрани, да се изпълнят отделни обреди и обичаи. Такива например са обичаите Пеперуда, Герман, както и Гонене на змей, за които е писано много, посочи д-р Вълев. И трите обичая в своите специфични, локални разновидности се срещат почти на цялата ни етническа територия, но общото в тях е именно по магичен път да се предизвика дъжд. Обичаят Герман се среща в два варианта – от една страна за изпросване и предизвикване на дъжд, а от друга  -  ако дъждът е прекалено много и застрашава растенията от удавяне, то се прави и Герман за спиране на валежите. Днес тези обичаи вече са част от културното ни наследство, като на места се изпълняват по-скоро като форма на историческа театрална възстановка и туристическа атракция, а не като истински жив обичай, отбеляза експертът. 

Колкото до суеверия, които познаваме в наши дни за чадърите, като например „не отваряй чадър вкъщи, защото е на лошо“, те са сравнително ново явление в българската култура. Ново, защото и чадърите са нов елемент от облеклото и аксесоарите на българите, проникнали първоначално в селищата от градски тип под влиянието на западноевропейската култура, посочи д-р Илия Вълев. Под ново явление имам предвид и това, че чадърите и всичко свързано с тях проникват бавно и полека с процеса на индустриализацията на страната и отварянето на българина към света, т.е. говорим от началото и особено осезателно – от средата на XIX век насам, отбеляза той. По думите му, именно оттогава у нас настъпват бавни, но революционни културни процеси, които променят драстично, както бита на обикновения човек, така и целия обществен живот в т.ч. стила и начина на обличане на българите. 

Според етнолога е трудно да се каже откъде точно са афоризмите, които се представят като форма на забранени, предупредителни практики. Краткият отговор, по думите му, е от необразованост и липса на критично, рационално мислене. Дори тук няма нужда да повдигам въпроса за религиозността на българина, която също в една или друга степен почива не на църковно-каноничното християнство, а на фолклоризираните образи на Бог, Богородица и на другите светии, както и на мито-ритуални практики с псевдохристиянски характер, посочи д-р Вълев. 

Всъщност, както преди, така и днес, водещо в поддържането на страховете и суеверията сред хората е това как е поднесена и как е възприета дадена информация, кой предава тази информация и дали може да му се има доверие, подчерта той. 

Поверието, че, ако се отвори чадър, преди да сте излезли на открито, е на бедност, той си обяснява с това, че щом отваряш чадъра в закрито пространство без да има необходимост, защото няма как да вали дъжд под покрив, по-скоро с нецелесъобразното отваряне на чадъра се пазиш от друго ирационално нещо и препречваш пътя на късмета, на парите и берекета. 

Същото може да бъде обяснението и на вярването, че както капките се стичат от чадър, оставен да съхне, така ще изтече и богатството от дома, затова чадърът се оставя да съхне разтворен. Макар в този афоризъм да има противоречие с горния, защото се отваря чадър в закрито пространство. От друга страна, ако чадърът е оставен да съхне затворен, то има опасност по-бързо да се скъса при следващо отваряне, заради рязкото разпъване на плата, от който е направен самият чадър, т.е. така по-скоро ще трябва да се купува нов, което пък означава и изтичане на парични средства, посочи Вълев.  

Поверието, че ако вали в ден, който е важен за вас, ще ви върви по вода и ще е на късмет, се свързва с очистителната сила на водата. Тя е един от основните елементи в природата и на практика присъства в почти всички очистителни и посветителни ритуали, включително в християнското кръщение, посочи етнологът. 

И още - ако вали на Гергьовден, всяка капка ще донесе жълтица - е старо традиционно поверие и има рационално обяснение. Гергьовден е преломен празник в празничния ни календар, свързан е със събуждането на природата. Това е празникът за осигуряване на богата реколта и добър приплод по нивите и по стоката, както и за здраве на хората. Приема се, че гергьовското оросяване дава още по-силна енергия на растенията, които през пролетта са като новородени, отбеляза д-р Вълев.  

Обяснението на друго поверие - ако вали, след като младоженците са си казали "да", ще имат богат и щастлив живот - отново е свързано в очистителната сила на водата, която ще отмие всичко лошо по пътя на младото семейство.

Ако върху главата ви паднат дъждовни капки от капчук, ще ви върви през целия ден, тъй като се смята, че дъждът е Божията благодат, следователно всяка дъждовна капка, включително и тази от капчук, може да се тълкува като поръсване на човек с Божията милост, смята етнологът.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при 19 тежки катастрофи през изминалото денонощие
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Възстановено е движението по магистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
На преден план
С искане за оставки на полицейски служители граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист
Контекст
"България може" проведе учредително събрание и избра своето ръководство
На преден план
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход, каза Джевдет Чакъров в Пловдив
Местен фокус
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя"
Местен фокус
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Местен фокус
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Основна линия
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Сфера
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Сфера
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.