В самоковското село Ковачевци ще се състоят частични местни избори за кмет. Право на глас имат 372 избиратели. Изборната секция ще бъде една, съобщиха от Общинската избирателна комисия.
Евродепутати от групата на „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент коментираха проблема с нелегалната миграция. Те се обединиха около нуждата да се промени европейската политика, за да се запази суверенността на държавите. Евродепутатите споделиха и опита на своите държави, а темата беше обсъдена на форум в София.
Неконтролираната и в голяма степен нелегална масова миграция в Европа поставя неминуемо въпроса за защита на нашите граници, защото това е основната характеристика на една суверенна държава, коментира евродепутатът от групата на „Европа на суверенните нации" Рада Лайкова. В този смисъл в европейски мащаб този елемент на национална автономност сами да решаваме за количеството, за качеството на миграцията към нашите държави, е основен стълб в програмата на „Европа на суверенните нации“, каза тя. По думите новият пакт за
Идеята за украсата на коледната елха в Кюстендил тази година е иновативна, каза художникът Евгени Серафимов. Той посочи, че в Кюстендил елхата винаги е била естествена, а идеята му дошла преди години, когато дървото се пречупи и бе необходимо да се коригира. Тогава се замислил дали не може на елхата да се добавят и няколко клона, за да не е толкова рехава. Така се родила идеята да се направи метална конструкция с формата на елха, която да бъде покрита с клони от иглолистни дървета.
Серафимов обясни, че коледното дърво на площада в Кюстендил ще има естетична визия, ще е кичесто и богато, а най-хубавото е, че за целта няма да бъде отсечено дърво, което е расло 50-60 години. Той поясни, че клоните, с които ще се покрие металната конструкция, са отрязани при прочистване на дървета и по този начин се получава естествена визия без да е "убито" нито едно дърво.
„Радвам с
Престолонаследницата на Великобритания – принцеса Елизабет, се венчава за Филип Маунтбатън, принц на Гърция, на 20 ноември 1947 г., сочи отдел „Справочна“ на . Венчавка е в Уестминстърското абатство в Лондон.
В средата на 1947 г. е обявен годежът с нейния далечен братовчед лейтенант Филип Маунтбатън от Кралския флот, е отбелязано в енциклопедия „Британика“.
Филип е син на принц Андрей (1882–1944) и внук на гръцкия крал Георгиос I по бащина линия. Майка му е принцеса Алис (1885–1969), най-голямата дъщеря на Луис Александър Маунтбатън, първи маркиз на Милфорд Хейвън, и принцеса Виктория от Хесен и Рейн, внучка на кралица Виктория.
Отгледан предимно във Великобритания, Филип получава образование в училището Гордънстаун, близо до Елгин Шотландия, и в Кралския военноморски колеж в Дартмут,
Бургаският апелативен съд остави в ареста мъж от Ямбол, обвинен в убийство на майка си. Апелативните магистрати потвърждават за втори път постановената от Окръжен съд – Ямбол най-тежка мярка за неотклонение „задържане под стража“, съобщават от въззивната инстанция.
Мъжът с инициали Д. М. е привлечен към наказателна отговорност за това, че около 09:30 часа на 4 юли тази година, в жилище на ул. „Полковник Бакланов“ в Ямбол умишлено е умъртвил майка си, чрез нанасяне на множество удари по главата и тялото .
Обвиняемият за втори път обжалва мярката за неотклонение. Апелативният съдебен състав отхвърля доводите на защитата за наличие на причини от здравословен характер за изменение на мярката в по-лека. Определението е окончателно, посочват от съда.
За престъплението законът предвижда от 15 до 20 години лишаване от свобода, дож
Дни на отворените врати за безплатна диагностика и последващо лечение на сънна апнея организира на 10 и 17 декември отделението „Уши, нос, гърло“ (УНГ) на Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение. В тази кампания е добре да се включат мъже и жени с хъркане, при които има данни, че е налице изменение на характеристиката на дишането или спирането му по време на сън, уточни началникът на отделението д-р Стоян Стоянов. На тях ще им бъде проведен предварително скринингов текст за наличие на сънна апнея.
Профилактичните прегледи ще се извършват в УНГ отделението, от 15:00 до 18:00 часа, а по преценка на д-р Стоянов, ще бъдат извършени последващи холтерови изследвания на пациентите.
Профилактиката на сънна апнея може да предотврати доста тежки здравословни проблеми,
За кметското място ще се борят четирима кандидати - Борислав Джорджилов от „Възраждане“, Илона Догазанова от „БСП за България“, досегашният кмет на селото Никола Хайверов от ГЕРБ и Михаил Милчев от „Продължаваме промяната – Демократична България“.
До частични местни избори се стигна след като ОИК – Самоков прекрати предсрочно пълномощията на кмета на селото Никола Хайверов, затова че е собственик и управител на ЕТ „Спейс – Никола Хайверов“.
Решението за прекратяване на пълномощията беше обжалвано пред Административен съд – София област, но Върховният административен съд отмени решението на съда и потвърди решението на ОИК – Самоков за прекратяване на мандата на кмета на селото Хайверов.
Изборите са насрочени с указ на президента.
С първа копка кметът на община Свиленград арх. Анастас Карчев даде днес началото на проекта за благоустрояването на квартал „Изгрев”, съобщиха от пресцентъра на общината.
На днешния празник на християнското семейство започваме нашия най-голям проект за последните години, с който ще подобрим жизнената среда на хората в квартала. След приключване на строителството ще бъде решен проблемът с разделното събиране на отпадъците, ще има много повече места за паркиране и разнообразни възможности за отдих и спорт, каза на церемонията кметът, цитиран от пресцентъра.
Кварталът, който е най-големият жилищен район в Свиленград с площ 46 400 кв. м. с население над 2 000 души, ще придобие модерна визия с облагородени междублокови пространства с нови детски и зелени зони, паркинги и велоалеи.
Проектът е разработен от общината през 2020 година и след няколкогодишн
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие да открие повторно процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС), пo предложен от Съдийската колегия времеви график.
Според хронограмата процедура започва днес, а внасянето на предложения за кандидати ще могат да се правят в следващите четири заседания на Пленума на ВСС. Предвижда се изборът на председател да се проведе на 20 март.
Атанаска Дишева се обяви против подновяването на процедурата. Един от доводите беше липсата на кандидати по време на предходната процедура. Според нея няма как седмица по-късно да се появи някой.
По думите на Олга Керелска това е спорна процедура, пълна със съмнения. Тя също не подкрепи подновяването на процедурата.
Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури.
Институциите в област Ямбол са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, направена е добра организация. Това увери в коментар пред медиите областният управител Николай Костадинов след заседание днес на Областния щаб за защита при бедствия.
Снегопочистващата техника в Ямболска област е на разположение. Зимното поддържане на 635 км републиканска пътна мрежа на територията на областта ще се извършва от 60 машини. Още 13 комбинирани машини са за 35-километровия участък от автомагистрала „Тракия“ в региона, каза директорът на Областното пътно управление инж. Галин Костов.
Осигурени са необходимите количества с инертни материали. Складирани са в шест обособени пункта в Ямболско – при пътните възли „Кабиле“ и „Зимница“ на автомагистрала „Тракия“, до пътен възел „Петолъчкатата“, в Ямбол, Елхово
Плевенският Общински съвет се събира за извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията включва една точка: Извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година, съобщиха от общинския пресцентър.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерството на финансите е станало ясно, че трябва да се направят промени в Инвестиционната програма на Общината за тази година, за да може целевата субсидия за капиталови разходи д
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие са получени в областната пожарна в Хасково до ранния следобед днес, съобщиха от Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението". Най-много - 10, са те в областния център.
В повечето случаи става дума за паднали дървета и клони, откъртена мазилка и скъсани жици. С материални щети е само един случай в Хасково, при който паднало дърво е счупило задното панорамно платно на лек автомобил на улица "Ихтиман".
Поривите на вятъра бяха най-силни в 50:45 часа сутринта днес, когато бе отчетен северозападен вятър със скорост към 24 метра в секунда, или около 86 километра в час, казаха от местната хидрометереологична обсерватория.