Деня на Кърджали – 21 октомври и 112 години от освобождението му отбелязаха с богата празнична програма жителите и гостите на родопския град.
Не са добри условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Времето е облачно, духа силен до ураганен вятър, на места е мъгливо.
Във високите части има снежна покривка от порядъка на 5-10 см.
Лифтовите съоръжения в курортите не работят заради силния вятър.
От ПСС на БЧК са реагирали на сигнал от турист, който е имал нужда спешно от инсулин. Той се е намирал в заслона на Черни връх и е бил с много висока кръвна захар. Успяхме да го свалим и предадем на Спешна помощ, добавиха от ПСС.
От Националния институт по метеорология и хидрология обявиха за днес жълт код за силен вятър в повечето области на страната. Жълт и оранжев код за силен вятър имаше и вчера.
Общините Николаево и Гурково учредиха Местна инициативна рибарска група, съобщиха от администрацията в Николаево. По време на учредяването кметовете Константин Костов и Кънчо Папазов пожелаха подкрепа, инициативи за облагородяване на региона и поддържане на икономически и социален просперитет с добавяне на стойност към продуктите от риболова.
Костов и Папазов са членове на избрания петчленен управителен съвет, който ще бъде председателстван от кмета на община Николаево. В управителния съвет са и Тачо Пашов, управител на „Тунджа – 73“ ЕООД, Марияна Колева, председател на Народно читалище „Зорница 1928“ в село Нова Махала и Петър Симеонов, био производител от Гурково.
Учредяването започна след заключителна конференция, обобщаваща резултатите от заложените разяснителни срещи със заинтересованите страни за информиране, консултиране и изготвяне
Ерготерапевтичен кабинет отваря врати в сградата на Многопрофилната болница за активно лечение „Св.Иван Рилски – Разград" АД. Иновативният и функционален кабинет за ерготерапия ще бъде на разположение на пациентите на болничното заведение, както и на всички граждани от 25 ноември, съобщиха от ръководството на болницата.
Ерготерапията е рехабилитационен подход, който подпомага хората да развият, възстановят или запазят уменията, необходими за извършването на ежедневни дейности. Тя съчетава медицински, социални и психологически техники, за да подобри качеството на живот и независимостта на индивида. Подходяща е за хора от всички възрасти, които имат физически, когнитивни, емоционални или социални затруднения, които ограничават способността им да извършват ежедневните си дейности. Тя може да бъде полезна за деца със забавяне в развитието, със специални нужди и при затр
Видеокадри на пренасяните наркотици в камиона му на стойност 4,16 млн. лв. са открити в телефона на турския шофьор на ТИР - Метин Демирташ. Това стана ясно днес в съдебна зала по време на вземане на мярката му за постоянно задържане, поискана от Окръжна прокуратура пред състав на Окръжен съд - Хасково. Той бе задържан с над 13 кг кокаин на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“.
По информация от Агенция "Митници" шофьорът е арестуван на 15 ноември т.г. при съвместна акция на полицията и митническите власти по противодействие на контрабандата. В акцията са участвали екипи от Агенция „Митници“, „Гранична полиция“, "Борба с организираната престъпност" и Националната агенция за приходите". При обиск във фабрична кухина в пода на полуремаркето на камиона на мъжа, са били открити девет пакета с бяло прахообразно вещество.
Централната избирателна комисия (ЦИК) е съучастник в подмяната на вота и с действието или бездействието си е нарушила основните принципи на демокрацията, този избор трябва да бъде изцяло отменен. Това каза Красимира Катинчарова от партия „Величие“, депутат в 50-ото Народно събрание, на пресконференция в Националния пресклуб на . От партията изброиха четири нарушения на ЦИК.
Катинчарова посочи, че в нарушение на собственото си решение ЦИК не е взела мерки да предотврати масовите смени на цели състави на секционни комисии в изборния ден. Тя даде пример с Варна, където, по думите й, в 419 секции са направени частични или пълни смени на съставите на секционните избирателни комисии. Това е ставало по поръчка на три партии – ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“ и „Възраждане“, обясни Катинчарова. Тя отбеляза, че има жалби от подменени членове на
По традиция, честванията в днешния празничен ден започнаха с поднасяне на венци и цветя пред паметника на ген. Васил Делов, определян като освободителя на Кърджали.
Честванията продължиха с шествие на представителните блокове на учебните заведения и детски градини, предвождано от първи ученически гвардейски отряд, при Езикова гимназия „Хр. Ботев“, фанфарен оркестър и мажоретки. Официалната част на празника бе пред паметника на Освободителите в Градската градина, където бяха поднесени венци, а делото на загиналите за свободата на родопския град бе почетено и с едноминутно мълчание, на колене.
„21 октомври е важна дата! Не е само повод за тържествени прояви, но и момент на размисъл и благодарност за всичко, което Кърджали представлява“, каза в приветствието си към присъстващите заместник-кметът Байрям Байрям, който допълни, че „историята ни е училище за мъдрост и сила – тя ни напомня за важността на свободата, на единството и на съхраняването на традициите“.
Байрям подчерта, че днес, повече от всякога, е важно да се гордеем с многообразието, което ни отличава. „Кърджали е дом на хора от различни етноси, използващи различни религии, култури и традиции. Именно това разнообразие е нашата сила“, каза още заместник-кметът.
Сред гостите на празника бяха народни представители от Кърджали и страната, областният управител Никола Чанев, представители на религиозните общности в лицето на отец Петър Гарена и заместник-районния мюфтия Сезер Садулов, представители на различни институции и политически партии.
Адвокатска клетва от 1933 г., полагана при встъпване в длъжност, бе сред архивните документи, които членовете на Адвокатската колегия в Ямбол прелистиха в днешния празничен Ден на българската адвокатура. Откритите досиета от началото на миналия век ще бъдат предадени на Държавен архив – Ямбол, съобщи председателят колегията Атласка Данкова.
„Обещавам се и се кълна в името на Всемогъщия и Всезнающия Бог да изпълнявам съвестно длъжностите си като адвокат, да се показвам достоен за необходимите за професията доверие и уважение чрез моето поведение при нейното упражнение и извън него и да не нарушавам уважението към съдилищата и властите, като помня, че за всичко това ще бъда длъжен да давам отчет през закона и пред Бога и Страшния негов съд. Заклех се.” Това гласи клетвата, полагана от новоприети членове на Адвокатска колегия – Ямбол, открита в до
В страната за последното денонощие са потушени 85 пожара. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Екипите на пожарната са реагирали на 176 сигнала за произшествия.
За последните 24 часа при пожари има един загинал и един пострадал.
На 20 ноември в 9:01 часа е подаден сигнал за пожар в къща в село Дерманци, община Луковит, област Ловеч. При инцидента е загинала жена на 67 години, която е била трудноподвижна.
В 20:11 часа на 20 ноември е получен сигнал и за пожар в апартамент в Ловеч. Пострадал е 87-годишен мъж.
С материални щети са 15 от пожарите за денонощието, 14 от тях са били в жилищни сгради. Без нанесени материални щети са възникнали 70 пожара.
Извършени са 80 спасителни дейности и помощни операции, от които четири при катастрофи в транспортни средства.
<
Хората във видинското село Въртоп очакват да се ремонтира пътя до населеното място. Участъкът от съседното село Срацимир до Въртоп не е ремонтиран вече 39 години. Това каза Петър Илиев, който е кметски наместник за четвърти мандат.
Подготвени са всички документи за ремонт на пътя, като в момента се очаква решение на съда, защото има обжалване на обществената поръчка. Може би до месец или два ще започнат строително-ремонтните работи, уточни той.
Заради лошото състояние на пътя автобусният транспорт до селото беше преустановен, но благодарение на кмета на община Видин д-р Цветан Ценков всеки петък има автобус. Хлябът се раздава всеки вторник. В селото няма магазин, допълни Илиев. И уточни, че във Въртоп по постоянен адрес живеят 25 човека, като повечето са над 80 години.
Държавният глава Румен Радев пристигна в резиденцията на президента на Сингапур Тарман Шанмугаратнам, където двамата ще разговарят.
Президентът ще бъде в Сингапур до 24 ноември, когато ще отпътува за официално посещение във Виетнам.
Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще, каза президентът по-рано днес при откриването на бизнес форум в Сингапур с участието на представители на български и сингапурски компании.
Сингапур е с население от малко над шест милиона души. Територията на страната е 735 кв. км. Сингапур е парламентарна република. Държавен глава е президентът, избиран чрез преки избори за срок от шест години с право да бъде преизбиран неограничен брой пъти. Президентът Тарман Шанмугаратнам встъпва в длъжност на 14 септември 2023 г.
Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в Ямбол и посочи, че има достатъчно противогрипни ваксини.
„Чрез министерството осигуряваме ваксини по националната програма за лица над 65-годишна възраст, там има достатъчно количества. По отношение на свободния пазар, тази година имаме информация, че са с около 10 000 са повече от доставените ваксини през предходната година“, каза здравният министър.
Здравната система е готова да посрещне грипната вълна, има достатъчно ваксини и лекарства, увери министър Кондева. И посочи, че в момента в страната има повече регистрирани случаи на COVID-19 отколкото на грипни инфекции. „Това е нормално, тъй като все още сезонът на грипа не е навлязъл в своя пик", добав
След тържествения ритуал пред паметника на освободителите, празничната програма продължи с концерт на Здравко Мандаджиев и танцова формация „Кабири“.
На пространството до театъра от 16:30 часа децата на Кърджали ще се представят на организираната от Общински детски комплекс „Сцена на талантите“.