Жена на 61 години е била спасена, след като е приета за лечение в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) - Бургас в тежко състояние заради заразяване с опасната бактерия Vibrio vulnificus ("Вибрио вулнификус"). Това съобщиха от лечебното заведение като уточниха, че при заразяване за часове може да се развие сепсис и да настъпи смърт, а данните за страната ни показват, че няма данни за човек, оцелял след заразяване по кръвен път.
Над 230 проверки за качеството на атмосферния въздух в София е извършил Столичният инспекторат от началото на отоплителния сезон, съобщи на страницата си във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев.
Съставени са 26 акта и фишове, дадени са и множество предписания, допълни кметът и отбеляза, че в този сезон най-често страдаме от влошаването на качеството на въздуха и проверките се правят, за да спре замърсяването.
Най-често нерегламентираните дейности са свързани със горене на отпадъци, замърсяване на уличните платна от камиони с непочистена ходова част, извършване на строителни и ремонтни дейности, при които се получава запрашаване и др., обясни столичният кмет.
Столичната община продължава да работи активно върху системи за подобряване на капацитета на общината да засича навреме замърсяването, за да да се съхрани здравето на хората, увери Терзиев.
&nbs
След като докладът за „Реконструкция на ул. „Опълченска“ от бул. „Тодор Александров“ до бул. „Сливница“, в т.ч. отливен канал по бул. „Сливница“ до заустването му в река Владайска и съпътстваща инфраструктура“ на колегите от ГЕРБ-СДС бе входиран в деловодството, поисках становище от юристите на Столичния общински съвет и Столичната община. Според тях искането за подобно разглеждане е незаконосъобразно, тъй като проектът за решение не е от компетенциите на съветниците и затова няма да го включа за разглеждане на следващото заседание на градския парламент. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров, цитиран от пресцентъра.
Правомощията на общинския съвет в областта на архитектурата и градоустройството се свеждат до приемане на решения за създаване и одобряване на устройствени планов
„Роми и дезинформация“ ще е тема на журналистическа работилница. Събитието ще се състои на 21 ноември в пространството „Сохо“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).
Ще бъде представено проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност. То е изготвено от Мина Киркова, журналистка от Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания ще представят Деян Николов и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Модератор на срещата ще бъде Мария Черешева, журналистка и председателка на АЕЖ-България.
Сред въпросите, които ще бъдат поставени на работилницата, са как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстоянието, може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, п
Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) ще връчи годишните си награди за секторите дървообработване и мебелна промишленост на конференция днес и утре в хотел "Рила", Боровец, съобщиха от Камарата.
По традиция призовете ще отличат най-бързо развиващите се микро, малки, средни и големи предприятия, най-големите износители на дървесина и мебели за 2023 г., включени са също и категории за социална отговорност и цялостен принос към бранша.
Годишната конференция е най-големият форум за двата сектора дървообработване и мебелна промишленост, като се очакват над 200 компании, посочват организаторите му. За официалното откриване на конференцията са поканени представители на Министерството на земеделието и горите, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на околната среда и водите, Изпълнителната агенция по горите, Изпълнит
Общинският съвет в Левски подкрепи предложение за поставяне на скулптурна композиция „Земляците“. Тя е в чест на актьорите Георги Парцалев и Григор Вачков и писателя Дончо Цончев.
В предложението на кмета на общината Любка Александрова, което бе разгледано на днешната сесия, се посочва, че за създаването на скулптурната композиция се организира благотворителна кампания за събиране на средства. Тя стартира през август 2022 година с учредяването на инициативен комитет и е под патронажа на вицепрезидента на България Илияна Йотова.
За изграждането на „Земляците“ са необходими 120 000 лева, като към момента са събрани малко над 80 000 лева. Идеята на местната управа е композицията да бъде готова и поставена през юни догодина, когато се навършват 100 години от рождението на Георги Парцалев. В негова чест през следващата година ще
Единственият описан в литературата случай е на белгийски турист, отказал хоспитализация и загинал за часове, посочи д-р Калина Цанкова, началник на Микробиологичната лаборатория в УМБАЛ-Бургас. Миналата година в научни публикации са докладвани пет смъртни случая в Тампа бей, Флорида, които се дължат на същия причинител.
Българката е била на почивка на къмпинг край Силистар. Там наранява крака си на шезлонг, но, въпреки откритата рана, влиза в морето. Още в същия ден кракът се подува, появяват се големи мехури, вдига температура. Пристига в болницата в дежурството на хирурга д-р Тодор Шуплев.
"Установихме инфекция. Последва хирургична обработка на крака, за да не допуснем тя да се разпространи. Взехме и микробиологична проба“, посочи той. Д-р Цанкова разпознава причинителя веднага, макар че го е виждала само три пъти в своята практика.
"Невъзможно е да объркаш. Тази бактерия е подвижна, характерно е, че не расте в среда, в която растат подобните на нея“, обяснява тя. Незабавно е направена антибиограма, започнато е антибиотично лечение, което паралелно с хирургичното дава резултат, но не веднага. След близо месец борба за живот и 10 операции, в които участва целия състав на Втора хирургия, жената е изписана в добро състояние и с два крака – обичайно в подобни случаи се налага ампутация, за да не се разпространи инфекцията.
"Хората не предполагат до каква голяма беля може да доведе една раничка. Това е отворена врата за инфекции, затова нека да бъдат внимателни и да не влизат в морето с пресни рани“, призоваха лекарите. Според д-р Цанкова необичайното разпространение на бактерията се дължи на прекалено горещия климат това лято.
Видеокадри на пренасяните наркотици в камиона му на стойност 4,16 млн. лв. са открити в телефона на турския шофьор на ТИР - Метин Демирташ. Това стана ясно днес в съдебна зала по време на вземане на мярката му за постоянно задържане, поискана от Окръжна прокуратура пред състав на Окръжен съд - Хасково. Той бе задържан с над 13 кг кокаин на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“.
По информация от Агенция "Митници" шофьорът е арестуван на 15 ноември т.г. при съвместна акция на полицията и митническите власти по противодействие на контрабандата. В акцията са участвали екипи от Агенция „Митници“, „Гранична полиция“, "Борба с организираната престъпност" и Националната агенция за приходите". При обиск във фабрична кухина в пода на полуремаркето на камиона на мъжа, са били открити девет пакета с бяло прахообразно вещество.
Започна умъртвяването на животните в засегнатата от шарка по дребните преживни животни ферма за овце в Хасково. Надявам се днес до края на деня мероприятията да бъдат изпълнени и да започне дезинфекция на обекта. Това съобщи директорът на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Хасково д-р Георги Илиев на извънредно заседание на Областната епизоотична комисия в областната администрация.
Както съобщихме вчера, огнището на шарка бе установено в в животновъден обект със 180 овце. Сигналът е получен в понеделник следобед от частнопрактикуващ ветеринар, посочи Илиев. Той припомни, че вече със заповед са определени 3-километрова предпазна зона и 10-километрова наблюдавана зона около фермата. Това е пето огнище на болестта в региона от 16 октомври досега, отчете Илиев. Последното бе на 12 ноември в стопанство в село Узунджово също със 180 овце.
Наложе
Стоянка Христова от самоковското село Ново село отпразнува 100-годишен юбилей в присъствието на близки, роднини, приятели, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и председателят на местното читалище Бойка Михайлова. Празничната програма се състоя в салона на местното читалище.
столетницата разказа, че през всички тези години е помогнала на всеки, на когото е могла. Стоянка Христова има двама сина, седем внуци и правнуци. Тя е работила в местното стопанство като общ работник. „Благодарна съм на децата, че ме гледат“, каза тя. Дори и с нарушен слух, баба Стоянка поговори с присъстващите и им припомни случки от своя живот.
Кметът подари на рожденичката торта и букет с цветя и я поздрави.
По данни на местните жители в селото живеят 60 души, като пет от тях са деца.
Припомняме, че това е вторият столетник в селото. В нач
Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. Това показват данни на Камарата на частните съдебни изпълнители.
Председателят на Камарата - Георги Дичев, каза за , че според тревожната тенденция, длъжниците до 20 години са 4000, до 25 години – 36 000, а между 25 и 30 години – 80 000.
Миналата година постави рекорд по отношение на изтеглените кредити, като от януари до октомври са взети заеми/кредити за общо 4 млрд. и 800 млн. лв., от които: 2,4 млрд. лв. са за жилищни имоти. Всеки четвърти българин над 18 години е ползвал заем, показва изследване на “Тренд”, направено по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, цитира данните Дичев.
Той припомни, че 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинан
Не очакваме криза с липсата на питейна вода в област Бургас, каза пред журналисти служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която е на посещение в района.
Наблюдаваме количествата в язовирите. Няма повод за притеснение, дори и при продължаващ период на суша през следващата година, посочи още тя. Заедно с директора на ВиК - Бургас Цветан Мирчев, кмета на община Бургас Димитър Николов и колегата му в Поморие Иван Алексиев, министърът инспектира на място дейностите по ремонта на язовирите "Порой" и "Ахелой". Плановете са тези два водоема да бъдат използвани като буфери, които да захранват Бургас и Южното Черноморие при недостатъчни количества в основните за региона язовири "Ясна поляна" и "Камчия".
"През последната година засушаването е осезаемо. За да няма нужда в следващите периоди, в които очакваме то да продължи, да се създава