В област Сливен право на глас имат 171 339 избиратели, съобщи пред журналисти говорителят на Районната избирателна комисия (РИК) Галя Хачадурян. По общини те са разпределени: община Сливен - 108 971 души, за община Нова Загора - 31 448, община Котел - 19 180, и община Твърдица - 11 740 избиратели.
Плевенският Общински съвет се събира за извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията включва една точка: Извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година, съобщиха от общинския пресцентър.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерството на финансите е станало ясно, че трябва да се направят промени в Инвестиционната програма на Общината за тази година, за да може целевата субсидия за капиталови разходи д
Започва ремонт на градския парк в общинския център Маджарово по спечелен проект. Авансовото финансиране е получено, другата седмица откриваме строителната площадка. Това съобщи на днешната сесия на местния Общински съвет кметът на общината Ерджан Юсуф.
В точка шеста от дневния ред на сесията, посветена на питания към администрацията, той допълни, че вече е сключен и договорът за зимна поддръжка на пътищата. Средства са осигурени и за ремонт на общински път и изграждане на водопровод.
Общинските съветници дебатираха по пет докладни в дневния ред. С единодушие бе приета бюджетна прогноза за приходите и разходите в местната хазна през следващата година. Председателят на Общинския съвет Милен Иванов коментира, че финансовият план за 2025 г. все още е търде условен. Предприета бе промяна на поименния списък за капиталови разходи по бюджета на Община Маджарово за тази година.<
Официално начало на ремонта на речното корито в Асеновград постави кметът на града д-р Христо Грудев по-рано днес, съобщиха от пресцентъра на общината. Целта на ремонта е при пълноводие да не се допуска пропадане на стените, както и водата да прелее извън границите на речното корито. Проектът е с наименование "Укрепване на двата бряга на р. Асеница (р. Чепеларска) в регулацията на гр. Асеновград" и е на стойност 19,5 млн. лв., а финансирането е осигурено от държавния бюджет.
"Реализирането на този проект е сред приоритетите на общината, защото ще осигури допълнително безопасността на жилищните сгради и търговските обекти, разположени по крайбрежието на р. Чая", коментира градоначалникът. Изпълнението на обекта е от съществено значение за Асеновград, тъй като реката преминава през цялата дължина на града, допълниха от общината.
В началото на 2024 г. община Асеновгра
Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пловдив преустанови извършването на извънреден мониторинг на качеството на въздуха в село Катуница, което започна на 29 октомври, съобщиха от пресцентъра на екоинспекцията.
На 17 ноември (неделя) извънредните непрекъснати измервания на замърсителите в атмосферния въздух в Катуница, община Садово, са преустановени. Разположената пред кметството мобилната автоматична станция (МАС) за мониторинг на въздуха на Изпълнителната агенция по околна среда е отпътувала от селото, а екоинспекцията спира да публикува средночасовите стойности по показател фини прахови частици под 10 микрона (ФПЧ10) за Катуница и за двата мониторингови пункта в Пловдив.
Заради пожар в старото депо за утайки от пречиствателната станция край селото, мобилната автоматична станция остана в Катуница в продължение на 20 дни, от 29 октомври до 17 ноем
Не са добри условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Времето е ветровито и облачно.
На повечето места има минимална снежна покривка от порядъка между 1 и 6 см.
Лифтовите съоръжения в курортите не работят заради силния вятър.
Няма регистрирани инциденти с туристи през последното денонощие.
За днес е в сила предупреждение от първа и втора степен - жълт и оранжев код, за силен и поривист вятър от юг-югозапад в страната. Това съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) на сайта си.
Очаква се те да гласуват в 294 избирателни секции, като ще има една подвижна секция, предвидени са секции за хора с увреждания в различните общини. Ще бъдат разкрити секционни избирателни комисии в Дома за стари хора в Сливен и МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в областния град.
Машините за гласуване в областта ще бъдат 246, а в 46 секции ще се гласува само с хартиена бюлетина. Бюлетините за 21-ви избирателен район – Сливен са 166 000. Те пристигнаха в Сливен на 21 октомври и бяха разпределени и предадени на общините.
"Броят на бюлетините е по решение на ЦИК, ние само утвърждаваме и нямаме право на корекция", каза Галя Хачадурян в отговор на въпрос защо броят на бюлетините е по-малък от този на избирателите. "С оглед на избирателната активност на предходни избори ЦИК е преценила, че ще отпусне брой бюлетини 166 000 и 492 ролки", допълни тя.
Общо 182-ма са кандидатите за народни представители, които ще се състезават за шест мандата. От тях 149 са мъже, жените са 43. Средната възраст на кандидатите около 49 години, като най-младият кандидат е на 31, а най-възрастният - на 82 години. От началото на регистрациите в РИК има двама заличени кандидати.
От началото на кампанията в РИК са постъпили две жалби, свързани с неправилно поставяне на агитационни материали.
Увеличаването на количеството на отпадъците и повишаването на минималната работна заплата се сред мотивите за увеличението на таксата за битови отпадъци в община Шумен. Това съобщи главният експерт „Екология“ в местната администрация Живка Атанасова на брифинг, на който присъстваха кметът проф. Христо Христов, заместниците му Десислава Петрова и Даниела Русева, началникът на отдел „Местни данъци и такси“ Ивелина Щерева и директорът на Общинското предприятие „Чистота“ Радослав Кърджиев.
Таксата за битови отпадъци за жилищни сгради в Шумен и кварталите „Дивдядово“, „Макак“ и „Мътница“ е заложено да се увеличи от 1,5 на 2 промила, а за нежилищни имоти – от 4 на 5,4 промила. Предложението на общинската администрация трябва да бъде гласувано от Общинския съвет. Обявено е обществено обсъждане на проек
Не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Това коментира пред журналисти служебният министър-председател Димитър Главчев, който отговори на журналистически въпроси преди представянето на нов изкуствен интелект от последно поколение на български език в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Относно изказвания на политици, Главчев заяви, че по-скоро би чул финансовия министър, какво казва по въпроса. Той посочи, че финансовият министър вече е представил проектобюджета и мерките, които се предвиждат в него пред част от политическите партии. Предвиждат се мерки, които да елиминират очертаващата се дупка в бюджета, посочи Главчев и напомни, че крайното решение е на народните представители.
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания относно здравословното хранене. В открито занятие на тема „Цветовете на здравето: храним се и рисуваме с вкус и вдъхновение“ учениците от клубовете „Млад кулинар“ и „Природа и фантазия“ към извънучилищното звено заедно отбелязаха месеца за борба със затлъстяването и ориентиране към здравословния начин на живот и хранене. Гости на събитието бяха главните експерти в отдел „Образование, младежки дейности и спорт“ на Община Разград – Теодора Ненкова и Айлин Маджарова, старши експертите в Регионалното управление на образованието Даниела Христова и Доцка Стефанова и главният инспектор в отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция в града Катя Теофилова.
„Наднорменото тегло е сериозен здравен проблем в о
Десетки таксиметрови водачи потеглиха тази сутрин в протестно шествие от комплекс “Меден рудник“ срещу увеличението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. В същото време представители на таксиметрови компании и водачи се събраха в района на Морската градина.
Днес по обед двата протестни лъча ще се обединят на кръговото кръстовище при изхода на Бургас в посока автомагистрала (АМ) “Тракия“, като ще преминат през основни булеварди. От Областната дирекция на МВР посочиха, че се очакват затруднения в трафика. Таксиметрови автомобили ще бъдат паркирани пред офисите на някои от представителствата на застрахователните компании в града.
Организатор на протеста е Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в Бургас, откъдето призоваха за налагане на мораториум върху определянето на “Гражданската отг
Мъж на 32 г. от село в община Дългопол e задържан под стража по искане на Районната прокуратура във Варна, след обвинение за причиняване на телесна повреда на жената, с която живеел, при условия домашно насилие, съобщиха от държавното обвинение.
Той е привлечен към наказателна отговорност за причиняване на лека телесна повреда на жената, с която съжителствал, като деянието е извършено в условията на продължавано престъпление. Освен това мъжът е обвиняем и за принуда в условията на домашно насилие, осъществена спрямо пострадалата.
Мъжът е задържан незабавно след подаден сигнал за упражненото домашно насилие на 15 ноември 2024 година. Ден по-късно, задържането му е удължено с постановление на наблюдаващия случая прокурор за срок до 72 часа с оглед довеждането му в съдебно заседание за определяне на мярка за неотклонение.
По време на разследването е станало ясн