Министерският съвет прие решение за присъединяване на България към Хартата за нулеви отпадъци по линия на сътрудничеството на държавата с Европейската космическа агенция (ЕКА), съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Решение за напускане на БСП заявиха членове на три основни организации към Великотърновския общински съвет на партията, се посочва в съобщение до медиите.
Текстът е подписан от Донка Лазарова, Петко Тюфекчиев и Петър Антонов, председатели на основните партийни организации „Искра 1“, „Вяра“ и „Република“. По този начин с напускане на 92-ма члена, трите организации прекратяват съществуването си, каза Петко Тюфекчиев, който е член на партията от 1995 година и действащ общински съветник от групата на БСП във Велико Търново. Той поясни, че с напускането на партията ще подаде заявление да остане независим общински съветник.
Според съобщението, средната възраст на напусналите е 46 години. Основен мотив е неприемането на процесите в БСП през последните месеци. Според вносителите на заявлението, което днес ще бъде депозирано в Общинския партиен
Груповата цел на "Аурубис" е да намали въглеродните емисии с 50 процента до 2030 г. и да постигне пълна въглеродна неутралност до 2050 г. Това каза Ивайло Георгиев, ръководител "Устойчивост и връзки с институциите" в "Аурубис България", по време на разширена среща на групата "Aurubis AG". Събитието, посветено на стратегията за намаляване на въглеродните емисии, събра специалисти от мултидисциплинарния екип по устойчивост и декарбонизация от Германия, Белгия, Испания и САЩ. Срещата се провежда на територията на завода в Златица и Пирдоп.
Според Георгиев груповата цел означава, че въглеродните емисии се докладват на консолидирано ниво, съобразно специфичния въглероден отпечатък на заводите на групата в различните държави. За завода на "Аурубис" в Пирдоп и Златица въглеродният отпечатък през базовата 2018 г. е 210 000 тона, като до 2030 г. той трябва да бъде намален на 105 000 тон
Общинските съветници в Цар Калоян ще разгледат програма за полагане на общественополезен труд от лица, обект на месечно социално подпомагане, според информация на сайта на местната администрация.
Според приложението към докладната, внесена от кмета на Общината - Дауд Аляовлу, основната цел на програмата е пълноценното ангажиране на безработните, обект на социално подпомагане, в полезни за общината дейности. Предвижда се тези, които получават месечна социална помощ и не са включени в програми за заетост, да бъдат ангажирани в организирани от Община Цар Калоян програми за предоставяне на социални услуги, екологични програми, програми за благоустрояване и хигиенизиране на населените места и други програми за общественополезни дейности.
На заседанието ще бъдат разгледани и докладни за одобряване на задания и допускане за изработване на проекти на изменение на подробни устрой
Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас, съобщи кметът на града Иван Николов.
Огънят е обхванал последният етаж на сградата.
На мястото са две противопожарни коли и полиция. Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали, заяви кметът.
Таксиметровите шофьори в Плевен се присъединяват към националния протест, обявен за утре. Това съобщи Мария Попова, таксиметров шофьор и представител на Националния таксиметров синдикат с председател Красимир Цветков.
Нашите протести са свързани с рязкото увеличение на цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ от началото на октомври. Увеличението е от 200 до 1100%. До момента сме плащали „Гражданска отговорност“ в диапазона от 260 до 320 лв. От октомври месец застраховките започват от 800 до 4000 лв., посочи Попова.
По думите това означава допълнително натоварване на услугата, завишаване на тарифите, ще има и фалити на фирми, които няма да успеят да влязат в този ценови диапазон, ще има и влизане на таксиметровите автомобили в сивия сектор. Тя допълни, че освен тази застраховка всяка г
Нарастващата глобализация и диверсификация на космическите дейности и същественото нарастване на обема на сателити, изведени в орбита, води до сериозни заплахи за безопасността и устойчивостта, като се увеличава рискът от сблъсък или образуване на „космически отпадъци". По този начин се застрашава безопасността на космическите дейности и независимия достъп на ЕС до космоса.
Хартата е необвързваща визия за смекчаване и отстраняване на космическите отпадъци до 2030 г., която вече е подкрепена от близо 100 основни участници в космическия сектор в Европа и извън нея, което е сигнал за силната европейска водеща роля за бъдеще с нулеви космически отпадъци.
Чрез подписването на Хартата за нулеви отпадъци България ще подкрепи европейската инициатива за безопасна и устойчива космическа среда, като от една страна ще отправи добро послание към създаващата се космическа индустрия, а от друга страна ще стане по-видима за ЕКА.
Включването на България към инициативата на ЕКА ще спомогне за развитието на космическата индустрия в страната, както и ще допринесе за повишаване на международния й имидж в сферата на космическите технологии.
България вече увеличава и своите годишни вноски в ЕКА, като последно е достигнато нивото от 2 млн. лева, заяви вчера Георги Ангелов, служебен заместник-министър на иновациите и растежа. Той каза, че когато се достигне вноската от 5 млн. лв., тогава България ще премине в следващата графа на асоцииран член в агенцията. Това е третото от общо четири нива, последно от които е пълноправното членство, уточни още Ангелов.
Във Пневмо-фтизиатрично отделение на Многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Никола Василиев“ АД гр. Кюстендил ще се проведе „Седмица на отворените врати“ за прегледи и консултации за туберкулоза в периода от 9 до 13 декември 2024 г. в часовия диапазон от 8:00 до 16:00 часа, информират от Регионална здравна инспекция (РЗИ) Кюстендил.
През периода ще се извърши скрининг на риска за туберкулоза чрез анкета, консултации, а на съмнителните за туберкулоза лица ще бъдат извършвани прегледи и допълнителни изследвания. Дейностите са в изпълнение на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България за периода 2021 год. - 2025 год. Програмата има за цел да се намали броят на заболелите от туберкулоза в страната.
Туберкулозата е лечимо заболяване, стига да бъде открита навреме и да бъде проведено качествено лечение, съобразено с
В рамките на два дни старозагорци предадоха 476 килограма опасни битови отпадъци, в рамките на поредната есенна екокампания, за която съобщи. Цел е да се съхрани зеленият облик на града, а кампанията бе организирана от фирма „БалБок Инженеринг“ АД и Община Стара Загора в средата на ноември в мобилни пунктове, разположени в парковете „Зелен клин“ и „Артилерийски“, информираха от пресцентъра на Община Стара Загора.
Заключението на организаторите е, че за седма поредна година старозагорци са проявили висока активност и отговорно отношение с предаването на това внушително количество опасни битови отпадъци. Сред тях са остатъци от лакове и бояджийски материали, разтворители, киселини, основи, пестициди и лекарства с изтекъл срок на годност. Организаторите отчитат, че отново лекарствените средства са били най-често оставяните за обезвреждане отпад
Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация. Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представи
Чрез изкуствен интелект и водни дронове община Бургас ще има възможност да открива потенциални рискове от замърсяване на местообитанията в Черно море. Техниката ще бъде закупена по проект в подкрепа на “синята“ трансформация на Черноморския басейн – “Сини порти“. Инициативата беше представена в Бургас в присъствието на учени и членове на партньорските организации от Агенцията за развитие на Източното Черноморие (DOKA) - Турция, мрежата на Черноморските университети BSUN в Румъния, университет “Реджеп Тайип Ердоган Трабзон“ - Турция и Одески национален морски университет, Украйна.
Информацията ще бъде споделяна чрез транснационален клъстер за “синя“ икономика и цифров хъб за виртуален трансфер на изследвания и технологии. Целта е създаването на транснационален клъстер, инвестиращ в усвояване на иновативни и напреднали т
В страната за последното денонощие са потушени 84 пожара. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Екипите на пожарната са реагирали на 237 сигнала за произшествия.
За последните 24 часа при пожар е пострадал един човек. В 21:41 часа в оперативния център на пожарната в София е получено съобщение за пожар в къща в село Пролеша, община Божурище, област София. Произшествието е ликвидирано с три пожарни автомобила, пострадал е мъж на 63 години.
С материални щети са възникнали 29 от пожарите за денонощието, 15 от тях са били в жилищни сгради. Един в промишлена сграда, един във временна постройка, шест в транспортни средства, един в съоръжение на открито и пет други. Без нанесени материални щети са 70 от възникналите пожари.
Извършени са 148 спасителни дейности и помощни операции, от кои