Начало Местен фокус България има потенциал да е огромна строителна площадка през следващата година, каза министър Виолета Коритарова
7401
Икономика

България има потенциал да е огромна строителна площадка през следващата година, каза министър Виолета Коритарова

България има потенциал да е една огромна строителна площадка през следващата година, защото перспективите са големи.Но за да се случи това, трябва стабилност, силна подкрепа и институционална ангажираност с дълъг хоризонт, а не от избори до избори, които за съжаление вече станаха твърде начесто.

| 24 Октомври 2024, 15:59 ч.
България има потенциал да е огромна строителна площадка през следващата година, каза  министър Виолета Коритарова
България има потенциал да е огромна строителна площадка през следващата година, каза министър Виолета Коритарова
Снимка © Христо Касабов

България има потенциал да е една огромна строителна площадка през следващата година, защото перспективите са големи. Но за да се случи това, трябва стабилност, силна подкрепа и институционална ангажираност с дълъг хоризонт, а не от избори до избори, които за съжаление вече станаха твърде начесто. Това каза в интервю служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, потърсена във връзка с предстоящия празник на строителите - Димитровден. Със сигурност по това време на миналата година държавата отново е очаквала 2024 г. да бъде годината на мащабно строителство, но заради политическата безотговорност, управленски бъркотии и липса на капацитет, може би, всички добри намерения останаха на хартия, посочи още министърът.

„Продължаваме промяната“ (ПП) не се моли на никого и затова ще подкрепи най-възрастния за председател на Народното събрание. Това заяви в кулоарите на парламента съпредседателят на формацията Асен Василев. 

Призоваваме „Демократична България“ и БСП да направят същото, посочи Василев за предстоящото гласуване за председател на парламента. 

Най-възрастният номиниран за поста е Силви Кирилов от „Има такъв народ“. 

Втора пленарна седмица продължава първото заседание на парламента по избор на председател на 51-вото Народно събрание. Днес от 10:00 часа депутатите се събраха за пети пореден път в опит да изберат председател. Предстои са се проведе гласуване. 

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) решава дали да започне повторно процедурата за избор на нов председател на Върховния административен съд (ВАС). В дневния ред на заседанието за днес е включена точка, според която трябва да се реши дали да бъде приет времеви график за провеждане на процедура за избора, предложен от съдийската колегия на съвета.

Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури. Изборът трябваше да се състои на 20 март.

Сегашният председател на ВАС Георги Чолаков беше определен за и.ф. председател, считано от 22 ноември, до избора на нов административен ръководител.

Чолаков бе избран за изпълняващ функциите председател с подкрепата на осем от членовете на колегията, а двама гласуваха против. По време на дебата стана известно, че почти всички съдии от В

Чрез изкуствен интелект и водни дронове община Бургас ще има възможност да открива потенциални рискове от замърсяване на местообитанията в Черно море. Техниката ще бъде закупена по проект в подкрепа на “синята“ трансформация на Черноморския басейн – “Сини порти“. Инициативата беше представена в Бургас в присъствието на учени и членове на партньорските организации от Агенцията за развитие на Източното Черноморие (DOKA) - Турция, мрежата на Черноморските университети BSUN в Румъния, университет “Реджеп Тайип Ердоган Трабзон“ - Турция и Одески национален морски университет, Украйна.

Информацията ще бъде споделяна чрез транснационален клъстер за “синя“ икономика  и цифров хъб за виртуален трансфер на изследвания и технологии. Целта е създаването на транснационален клъстер, инвестиращ в усвояване на иновативни и напреднали т

Община Черноочене, заедно с още три общини – Кърджали, Момчилград и Ардино, да бъде част от новосъздаваната Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в малката родопска община. 

С гласуването на точката, съветниците упълномощиха кмета Айджан Ахмед да представлява Общината, в качеството на съучредител на Сдружението с нестопанска цел в обществена полза. Част от него са представители не само на местната власт, но и на обществения и частни сектор в четирите общини. 

„Участието на община Черноочене в Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ ще даде възможност за реализацията на проекти в областта на аквакултурите“, каза пред съветниците кметът Айджан Ахмед.

Голяма част от точките в дневния ред на ноемврийското заседание на Общинския съвет бях

Таксиметрови шофьори от Добрич излязоха на протестно шествие срещу повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Над 120 автомобила преминаха по основните булеварди и улици на града.

“Една застраховка “Гражданска отговорност” може да е от 700 лева до 4000 лева само за таксиметрови автомобили. Причината била, че сме най-рисковете. Ако се направи една статистика за всички автомобили, които са общо, а не само на таксиметровите коли, най-много катастрофи са с частни автомобили. При нас такситата не съм чул една катастрофа да има. Всичките коли отзад са ударени, отпред няма ударен таксиметров автомобил. За 4000 лева застраховка „Гражданска отговорност“ как да стане да стоим и да си мълчим”, коментира пред журналисти таксиметровият шофьор Ивелин Минчев.

Той допълни, че за Добрич това решение е голяма тежест.

Тя съобщи, че вече са възобновени строителните дейности по големите инфраструктурни проекти - работи се по нови трасета, които бяха замразени от години, рестартирано е пътното поддържане, развитието на регионите. В строеж са 160 км магистрални участъци и скоростни пътища, а на 170 км главни републикански пътища се извършва основен ремонт. До края на годината започва строителството на още 4 участъка от АМ "Хемус" и ще завърши изграждането на отсечката от Боаза до пътя за Луковит.

По програмата за безплатно саниране на жилищните сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) министърът съобщи, че е ускорен процесът по договаряне, като са изпратени над 350 покани до крайните получатели за сключване на договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (БФП) към общините. Направена е организация във възможно най-кратки срокове да бъдат изпратени покани до всички одобрени сгради на Етап 1. Предприети са и стъпки за увеличаване на административния капацитет на Звеното за изпълнение на НПВУ към МРРБ. Към този момент са подписани общо 63 договора, съобщи министър Коритарова. Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ (БФП) за тях е близо 88,3 млн. лева. За съжаление обаче няма стартирали строителни дейности на одобрените сгради, каза министърът.

По темата за Националната жилищна стратегия, която не е актуализирана от 2004 г., министърът посочи, че тя е с висока обществена чувствителност. "Трябва да бъде изготвена много прецизно, с широк консенсус, с академичен и експертен поглед. Тя трябва да стъпва както на демографската ситуация в момента, така и да отчита пазара и икономическите реалности. Да заложи адекватни очаквания и прогнози, а не да бъде поредният пожелателен документ, който си остава само на хартия", смята министър Коритарова. 

Следва пълният текст на интервюто:

Министър Коритарова, в навечерието на празника на строителите искам да Ви попитам какъв е размерът на националните и европейските средствата за сектора, които за тази година са на разположение на бизнеса? За следващата година какво показват разчетите на Министерството? От тази сума какъв е делът за обновяване на жилищни, на обществени сгради, за пътното строителство, за ВиК сектора, за изграждането на нови язовири и за поддръжката на съществуващите, за овладяване на свлачищата? Какви са разчетите за 2025 г.? Готови ли сте с предложенията за бюджета на ведомството и на пътната агенция за следващата година? 

Сезирал съм прокуратурата за извършване на проверка за цялата дейност по изграждане на довеждащия водопровод от яз. „Тича“ и подаването на питейна вода за нуждите на жителите на община Шумен, съобщи на пресконференция днес кметът на града проф. Христо Христов. 

Той каза още, че е сезирал и Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) с искане цената на водата да бъде намалена за периода, през който, според информацията на Регионалната здравна инспекция в Шумен, водата бе с повишена мътност и от инспекцията препоръчваха да не се ползва за пиене и готвене. 

"Моля да бъде извършена проверка за наличие на данни за извършени престъпления по смисъла на Наказателния кодекс от физически лица в лично качество или като представляващи съответни юридически лица в цялостната процедура по изграждане на новия довеждащ водопровод, второ – за наличие на да

Ветеринари от партньорската на Софийския зоопарк организация СНЦ "Зелени Балкани" успешно поставиха уникална протеза, направена с 3D принтер, на наш бял щъркел, пострадал при злополука. Това съобщиха във Фейсбук от Зоологическата градина София.

Поставената пластина позволява на животното да се храни нормално и реално спасява неговия живот, посочиха от зоопарка. По думите им щъркелът се чувства добре и може да бъде видян в сектор "Птици" заедно с други представители на този вид, пристигнали от спасителния център на "Зелени Балкани" поради неспособността си да летят.