Адвокати в Бургас протестираха пред Съдебната палата в града с искане да се прекрати процедурата за избор на главен прокурор.
Кражба на голяма парична сума е разкрита при 24-часова специализирана полицейска операция в Сливенско. Задържан е 63-годишен мъж от Сливен, който откраднал от частен имот в града 10 000 евро, 200 паунда, 3000 лева, златни накити и други вещи, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Първолета Мандинска.
Сигналът за кражбата е подаден в полицията на 16 ноември. Извършителят е предал доброволно откраднатите пари и вещи. В хода на разследването е установено, че задържаният е съпричастен и към други престъпления, извършени на територията на град Сливен, уточниха от полицията.
В хода на специализираната полицейска операция са разкрити 15 престъпления. Петима са задържани, образувани са три досъдебни и две бързи производства. Проверени са 811 лица, 539 превозни средства, 26 заложни къщи, 33 питейни и увеселителни заведения, 44 търговски обекта, 7 пункта за изкупуване н
Безплатни прегледи за туберколоза ще извършват в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Добрич, съобщиха от лечебното заведение. Те ще се проведат в периода от 9-и до 13 декември в ТУБ кабинет в Терапевтичния корпус на приземния етаж на болницата.
Прегледите за туберколоза са в рамките на обявената от здравното заведение Седмица на отворените врати. През периода ще извършват скрининг на риска за туберкулоза чрез анкета, консултации, а на съмнителните за туберколоза пациенти ще бъдат направени допълнителни прегледи и изследвания, посочиха от МБАЛ-Добрич.
През юни т.г. безплатни прегледи имаше в областни градове в страната, включително и в Добрич.
В резултат на приемането и изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г. се очаква намаляване на заболеваемостта от туберкулоза, под
Нивото на язовир "Порой" е било свалено значително, за да се достигнат съоръженията, изискващи ремонт. Всички дейности ще приключат до края на тази година. Това каза пред журналисти кметът на община Бургас Димитър Николов, който също се включи в инспекцията на водоема заедно със служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова, кмета на община Поморие Иван Алексиев и директора на ВиК-Бургас Цветан Мирчев.
"Очаквам оттук нататък нивото да се възстанови в рамките на година и половина-две. Язовир "Порой" ще бъде вторият резервен язовир за питейни нужди, който ще се използва за Бургас и селищата по Южното Черноморие. Предстои, разбира се, да бъдат изградени и две пречиствателни станции на язовирите "Порой" и "Ахелой". Рискове по отношение на питейната вода в следващите две години няма", каза Николов.
Близо 20 млн. лева ще струва изграждането на преч
Общо 60 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт.
Пожарникарите са реагирали на 93 сигнала за произшествия. При пожарите са пострадали трима души.
С преки материални щети са възникнали 18 пожара, от които: осем в жилищни сгради; един в промишлени сгради; един в спомагателни, временни или паянтови постройки; три в транспортни средства; три в съоръжения на открито; два други.
Без нанесени материални щети са възникнали 42 пожара, от които: седем в сухи треви, горска постеля и храсти; един в стърнища; 26 в отпадъци; шест в готварски уреди и комини; два други.
Извършени са 26 спасителни дейности и помощни операции, от които: осем при катастрофи в транспортни средства; една при инциденти с опасни вещества (
Над 200 участници се събраха в аула „Проф. д-р Александър Чирков“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“, за да се включат в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Това съобщиха организаторите на конференцията Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) и Фондация ,,Искам бебе’’. Конференцията се състоя под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“.
Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, посочиха органзаторите.&nbs
Най-после трябва да се избере и назначи висш съдебен съвет (ВСС) , който да осъзнае отговорността на своите действия, а той пък да избере и назначи главен прокурор, който е подходящ за този висок пост. Затова най-разумното решение към момента е ВСС да прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор, заяви пред журналисти в Бургас адв. Калоян Кръстевич, който днес заедно с негови колеги от Адвокатската колегия, участва в протест пред Съдебната палата в крайморския град.
Иван Гешев беше най-скандалният пример за това как неподходящ и неподготвен човек може да бъде назначен за главен прокурор, коментира Кръстевич. Г-н Сарафов, с всички свои взаимовръзки и с компроматите, с които се разпространяват в публичното пространство за него, той определено не е подходяща кандидатура за главен прокурор, заяви той. Протестът ни е срещу начина, по който се вземат тези решения и срещу самия кандидат, и мислим че за да започне да работи тази държава нормално, най-после ВСС трябва да започне да взема адекватни и уместни решения, добави адв. Кръстевич. По думите му настоящият състав на ВСС е изцяло неподходящ да направи един валиден, резонен и разумен избор, защото "те демонстрираха с назначаването на Гешев, че не са способни да работят в името на обществения интерес, а работят, диктувани от разни други подбуди".
Председателят на Адвокатската колегия в Бургас адвокат Юрий Бошнаков каза, че конкретният повод за протеста е "несъгласието с поредния водевил, който се предлага във връзка с откритата процедура по избор на нов главен прокурор".
"У нас моралната и гражданска амнезия е широко разпространена и затова искам да припомня как преди няколко години същият този ВСС, който към настоящия момент с две години е просрочил мандата си, намери необходимите за длъжността главен прокурор нравствени, професионални и морални качества в Иван Гешев. Какво се случи след неговия избор, какви чутовни успехи постигна прокуратурата в борбата с престъпността и проблемите, които възникнаха от неговото кадруване, мисля, че сте запознати всички. В крайна сметка неговото кадруване беше прекратено. Знаете как се случи това - с един скандал, в който беше замесен и изпълняващият в момента функцията главен прокурор - Борислав Сарафов. Неговата кандидатура ни притеснява, защото няколко години той беше човекът, който пазеше гърба на бившия главен прокурор, човекът, който беше съгласен с всички негови действия. Тези обстоятелства, бездействия в определени кръгове и определени изявления, ни дават повод да считаме, че този човек не е човекът, който Конституцията е предвидила да изпълнява длъжността главен прокурор, добави Бошнаков.
Той поздрави и колегите си по повод Европейския ден на адвоката, който се чества днес, като им пожела здраве, успехи и непримиримост към случващото се у нас в последните години.
Таксиметровите шофьори от почти всички превозвачески фирми в Хасково се присъединиха днес към националния протест на бранша срещу повишаване на цените на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Над 150 таксиметрови коли тръгнаха от паркинга пред градския стадион и минаха по възловите булеварди на града в мирно шествие, като израз на недоволството.
Най-масово новите цени на застрахователите по „Гражданска отговорност“ варират от досегашните 320-330 лв. на 750- 800 лева. Има обаче и драстични примери, какъвто даде таксиметровият превозвач Димитър Делчев. Новата застраховка за служебния му автомобил е 3460 лева на фона на платените за нея преди три месеца 240 лева.
„Няма държава, която да сложи нещата на мястото си и да спре лобистките действия при това, което се случва“, категоричен е Иван Иванов, който е управител на
Днес бяха отбелязани 147 години от Освобождението на Козлодуй с поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча в двора на СУ „Христо Ботев”, където през 1877 г. е бил разположен лагерът на румънските войници от Осми кавалерийски полк, начело с командир Александру Перец, се посочва в съобщение на официалната фейсбук страница на общинската администрация.
„Тогава местното населението с радост посреща своите освободители. Те не са оставени на сковаващия студ. Вратите на селските домове са гостоприемно отворени. Ранените са превързани и лекувани, войниците стоплени и нахранени“, пише в съобщението на общината. В честването днес са се включили граждани, общински съветници, представители на администрацията и учебни заведения, пенсионерски клубове.
Припомняме, че преди седем години, по повод 140 годишнината от Освобождението на Козлодуй в Бот
Възстановено е електрозахранването в селата Овчарово и Костена река, които останаха без ток заради силния вятър. Към момента на територията на община Шумен няма населени места без ток. Това съобщи главният експерт „Отбранително-мобилизационна подготовка“ инж. Валентин Николов, цитиран от пресцентъра на общинската администрация.
Оттам отбелязват, че от сутринта са получени общо 20 сигнала за паднали дървета и счупени клони, осем от които са подадени на денонощния телефон на общината, а дванадесет - на тел. 112.
Екипите на Общинското предприятие „Паркове и обредна дейност“ и на Регионалната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ са реагирали своевременно и към момента няма затворени пътища на територията на общината. На всички критични участъци е извършен обход. Четири екипа на Общинското предприятие „Парк
Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.
Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д
От социалната услуга "Топъл обяд" могат да се възползват до 170 потребители, съобщиха от Община Велинград.
От 1 октомври 2022 година Община Велинград предоставя подкрепа ,,Топъл обяд”, която цели да осигури здравословна, разнообразна и питателна храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигурят такава, разясниха още от местната администрация.
Съпътстващите мерки ще бъдат реализирани през целия период на изпълнение на административния договор и ще подпомагат социалното приобщаване на крайните получатели или насърчаване на социалната интеграция на хора, изложени на риск от бедност или социално изключване, включително най-нуждаещите се. Планирането и предоставянето на съпътстващи мерки е основано на извършен анализ и установени специфични потребности за всеки отделен краен получател, добавиха от Общината.
Периодът з