През изминалото денонощие са потушени 101 пожара според данните на сайта на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ за 25 октомври. Няма загинали и пострадали. Пожарникарите са реагирали на 137 сигнала за произшествия.
През третото тримесечие на 2024 г. общият брой на заетите лица в област Шумен е 65 300, от които 36 700 са мъже, а 28 600 са жени. Коефициентът на заетост за населението на 15 и повече навършени години в областта през третото тримесечие на годината е 50,4% (при 53,8% за страната), съответно 58,9% за мъжете и 42,5% за жените, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток към Националния статистически институт (НСИ).
По брой на заетите лица област Шумен заема 14-о място сред всички 28 области в страната. С най-голям брой заети лица са областите София (столица), Пловдив и Варна, а с най-малък брой заети са областите Видин, Силистра и Разград, добавиха от Отдел „Статистически изследвания - Шумен“.
По показателя коефициент на заетост област Шумен заема 15-о място в страната. През третото тримесечие на 2024 г. заетите лица на възраст между 15 и 64
Свищов е първата община, която започва саниране на жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост, каза кметът на община Свищов Генчо Генчев. Кметът заедно с ръководителя по проектите Стоян Парашкевов обявиха резултатите от обществените поръчки за саниране на 19 жилищни сгради по време на среща с домоуправителите им.
По думите на Генчев за 11 от жилищните сгради договорите могат да бъдат подписани веднага, като през декември може да започне и санирането на сградите. За шест от блоковете трябва да се изчака до 3 декември за излизане на решение, защото има повече от една фирма, която е кандидатствала за изпълнение. Две от сградите са отпаднали, поради липса на избран изпълнител, като за тях се приемат оферти до 3 януари 2025 г., посочи кметът.
Оттук нататък предстои да бъдат поканени фирмите, за да се сключат договорите и след изготвянето на техническите проекти д
В Пловдив се увеличава таксата за твърди битови отпадъци (ТБО). Това съобщи пред журналисти кметът на Пловдив Костадин Димитров. "С разрастването на града и нарастването на населението, разходите за събиране, транспортиране и обработка на отпадъци нараства. За да имаме по-добра чистота и стабилност, е необходимо допълнително финансиране“, аргументира се Димитров. Той допълни, че са проведени много срещи със сдружението на общините, като в много градове има промяна на таксата за битовите отпадъци, а в някои от градовете има и промяна на данъците.
"В Пловдив това не се случва, но се налага актуализация на ставката за ТБО. Предложението ни е тя да се увеличи от 1,8 промила на 2,6 промила за физически лица, а за бизнеса от 5,3 промила на 7,7 промила”, каза Димитров. По думите му това ще донесе на един апартамент разход за такса „смет” от 30 стотинки на
Десетки таксиметрови шофьори излязоха на протест във Варна срещу увеличението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Те потеглиха с шествие през централната част на града в посока квартал „Аспарухово“ и обратно. Шофьорите възнамеряват да направят два кръга по маршрута.
„Протестът ни е против несъразмерните застрахователни полици за „Гражданска отговорност“, коментира председателят на Независим синдикат „Авто 94“ във Варна Димчо Иванов.
Той обясни, че е решено изведнъж такситата да бъдат вкарани в рисковите списъци, където са опасни товари, школите за правоспособност и спортните коли. „Сега изведнъж ни вкараха и нас в рисковия списък, като се има предвид, че за цяла година инцидентите на пътя по вина на таксиметрови шофьори е 0,03 процента“, посочи Иванов.
По думите му увеличен
Ограничено е движението по автомагистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът се пренасочва по обходен маршрут през Дупница и Долна Диканя при разклона за Дяково.
Шофьорите се призовават да се движат с повишено внимание и съобразена с условията скорост.
Рано тази сутрин един човек загина, други трима бяха ранени при катастрофата на 95 км на магистрала "Тракия". Заради инцидента движението в този участък на магистрала "Тракия" се отклонява по обходен маршрут.
С преки материални щети са възникнали 19 пожара, седем от тях са били в жилищни сгради. Без нанесени материални щети са възникнали 82 пожара. Повечето от тях са били в сухи треви, горска постеля и храсти, както и в отпадъци и др. Пожарникарите са се включили в 31 спасителни дейности и помощни операции. Те са оказали съдействие при девет катастрофи, спасяване на животни, отстраняване на опасни предмети и др.
Установени са и пет лъжливи повиквания.
Преди дни сливенски пожарникари спасиха възрастна жена, в чието жилище е горял пожар. Дежурният екип огнеборци е извел 83-годишната собственичка на апартамента преди да пострада.
Не са добри условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Времето е облачно, духа силен до ураганен вятър, на места е мъгливо.
Във високите части има снежна покривка от порядъка на 5-10 см.
Лифтовите съоръжения в курортите не работят заради силния вятър.
От ПСС на БЧК са реагирали на сигнал от турист, който е имал нужда спешно от инсулин. Той се е намирал в заслона на Черни връх и е бил с много висока кръвна захар. Успяхме да го свалим и предадем на Спешна помощ, добавиха от ПСС.
От Националния институт по метеорология и хидрология обявиха за днес жълт код за силен вятър в повечето области на страната. Жълт и оранжев код за силен вятър имаше и вчера.
Продължава проверката на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) след снощния инцидент в София, при който скеле се срути и уби един човек, а двама бяха ранени. Това съобщиха от агенцията. Снощи инспектори са били на място, днес продължава огледът на документацията.
При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове, каза пред журналисти вчера вечерта арх. Здравко Здравков, директор на Дирекция за национален строителен контрол - София. Предстои днес да бъде извършена проверка, за да бъде установено има ли строителни книжа, дали дейностите се извършват законно и на кого ще бъдат наложени санкции, посочи той.
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест. Това определи на свое заседание днес състав на Оръжния съд в Хасково, който трябваше да се произнесе по искането на двамата за изменение на мярката за неотклонение в по-лека с мотиви за влошено здравословно състояние и липса на действия по разследването от два месеца.
Искендер и Иляз са обвинени в участие в организирана престъпна група с цел неправомерно получаване на средства от фондове на Европейския съюз. Акцията на Софийската градска прокуратура и Комисията за противодействие на корупцията в Минерални бани бе на 20 септември т.г.
Освен Искендер и Иляз, за обвиняеми са привлечени и синът и дъщерята на Искендер, които са с парична гаранция. На 3 октомври Окръжният съд в Хасково определи "домашен арест" за обвиняемите. Процесът тогава бе съпътстван от протести пред
Озеленяването е поемане на отговорност за бъдещите поколения. Това каза кметът на Столичната община Васил Терзиев по време на конференцията "Green Business is GREAT", която се провежда в столичния хотел "Хилтън". Той потвърди думите на служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров, който подчерта, че 70 процента от вредните емисии се дължат на дейностите в големите градове. Затова, според Терзиев, е изключително важно да се провеждат зелени политики и да се съхрани наследството от предходните поколения, за да бъде запазено и за бъдещето.
София се присъедини към амбициозната програма на стоте зелени градове, чиято цел е до 2035 г. да намалят вредните емисии с 80 процента, изтъкна кметът. Той уточни, че основните области за действие включват транспорта. Целта е до 2040 г. 80 на сто от пътуванията в града да се осъществяват чрез обществен транспорт или алтернативни
Институциите в област Ямбол са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, направена е добра организация. Това увери в коментар пред медиите областният управител Николай Костадинов след заседание днес на Областния щаб за защита при бедствия.
Снегопочистващата техника в Ямболска област е на разположение. Зимното поддържане на 635 км републиканска пътна мрежа на територията на областта ще се извършва от 60 машини. Още 13 комбинирани машини са за 35-километровия участък от автомагистрала „Тракия“ в региона, каза директорът на Областното пътно управление инж. Галин Костов.
Осигурени са необходимите количества с инертни материали. Складирани са в шест обособени пункта в Ямболско – при пътните възли „Кабиле“ и „Зимница“ на автомагистрала „Тракия“, до пътен възел „Петолъчкатата“, в Ямбол, Елхово