Близо 17 хиляди души са упражнили правото си на глас в област Добрич към 11:00 часа. Избирателната активност при избора за народни представители е 9,87 процента. Това показват данни, публикувани на официалния сайт на Районната избирателна комисия.
Мъж на 32 г. от село в община Дългопол e задържан под стража по искане на Районната прокуратура във Варна, след обвинение за причиняване на телесна повреда на жената, с която живеел, при условия домашно насилие, съобщиха от държавното обвинение.
Той е привлечен към наказателна отговорност за причиняване на лека телесна повреда на жената, с която съжителствал, като деянието е извършено в условията на продължавано престъпление. Освен това мъжът е обвиняем и за принуда в условията на домашно насилие, осъществена спрямо пострадалата.
Мъжът е задържан незабавно след подаден сигнал за упражненото домашно насилие на 15 ноември 2024 година. Ден по-късно, задържането му е удължено с постановление на наблюдаващия случая прокурор за срок до 72 часа с оглед довеждането му в съдебно заседание за определяне на мярка за неотклонение.
По време на разследването е станало ясн
Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов потвърди ангажимента на България към общите усилия на Европейския съюз (ЕС) в подкрепа на Украйна, съобщиха на сайта си от Министерството на отбраната. Това стана по време на заседанието на Съвета „Външни работи“ във формат министри на отбраната, което се проведе в Брюксел.
Атанас Запрянов открои значението на Военната мисия на ЕС в подкрепа на Украйна като ключов инструмент за оказване на устойчива подкрепа от страна на съюза. Министърът подчерта важността на Украинския инструмент за подкрепа и необходимостта от осигуряване на необходимото финансиране, включително и с използване на средствата от извънредните приходи от замразените руски активи.
В контекста на продължаващата война в Украйна генералният секретар на НАТО Марк Рюте посочи, че 2 % от Брутния вътрешен продукт (БВП) разходи за отбрана е крайно
Нормализира се ситуацията с тежкотоварния трафик на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово". От около часа вече работи новата система на турската митница и обработката на камионите става по електронен път, а не ръчно, съобщи областният управител на Ямбол Николай Костадинов. По думите му към момента колоната от чакащи пред граничния пункт автомобили е намаляла до около два километра.
Километрични колони от тирове се образуваха вчера пред граничните пунктове "Капитан Андреево" и "Лесово". Турската митническа администрация преустанови временно преминаването на тежкотоварни автомобили през границата с България, заради въвеждането на фаза 5 на европейската система за транзит NCTS. Прекъсването бе обявено от 21:00 ч. на 16 ноември до 7:00 ч. на 17 ноември, но продължи повече от предвиденото.
В язовир „Среченска бара“ в Стара планина, от който се захранват с вода Монтана, Враца и още двадесетина селища от Северозападна България, в момента има 10,1 милиона кубически метра вода при максимален обем от 15,5 милиона кубически метра, съобщи управителят на ВиК-Монтана Валери Иванов.
Нивото бавно спада и дъждовете от миналата седмица не повлияха значително на притока в язовира, който продължава да е по-малък от разхода. Очаква се в зимния период в планината да паднат валежи и нивото да се вдигне, но засега има продължително засушаване. Въвеждане на ограничителни мерки за водоподаването ще се коментира, ако нивото падне до осем милиона кубически метра, обявиха от ВиК-Монтана. От водното дружество припомниха, че от построяването на язовира преди около 40 години досега той се е пълнил през пролетта почти всяка година. Най-ниските му нива са били през 2000 го
Лошата инфраструктура, остарялата ВиК-мрежа, липсата на средства и хора в малките населени места са сред основните проблеми, които кметове на четири ловешки села откроиха на среща с журналисти в Националния пресклуб в Ловеч. Присъстваха Мариана Хитова, кмет на село Дойренци, Диана Василева, кмет на Деветаки, Антоанета Нанкова, кмет на Слатина и кметът на село Александрово Радослав Ганчев.
Мариана Хитова е шести мандат кмет на село Дойренци, което е второто по големина в общината. Тя открои като най-голям проблем лошата пътна инфраструктура и остарялата ВиК-мрежа. „Асфалтиране не е имало от социализма. ВиК-мрежата е на около 60 години, аварии има почти всяка седмица и това съвсем разби улиците“, посочи Хитова и не изключи вероятността скоро и в Дойренци да има режим на водата заради многобройните течове. Тя добави, че след закриването на училището много мл
Към този час своя вот за Народно събрание са дали 7 324 души от община Добрич, което е 9,19 процента. Най-висока за момента е активността в общините Крушари и Шабла. В Крушари своя глас са дали 14,47 процента от избирателите, а в Шабла 13,98 процента. Над 10% избирателна активност има и в общините Каварна, Балчик и Добричка. Най ниска избирателна активност е регистрирана в община Тервел с 7,92 процента.
Броят на избирателните, които имат право да гласуват за депутати в Народното събрание (НС) общо в област Добрич, е 171566 души.
За петте депутатски мандата от Осми многомандатен избирателен район се борят 159 кандидати, като те са разпределени в 27 листи, става известно от справка на официалния сайт на Районната избирателна комисия.
В областта са образувани 376 секции, като най-много са в община Добрич, където са 130. В община Добричка има 68 секции, в община Генерал Тошево са 45, в община Балчик са 38 секциите за гласуване, в община Тервел местата за гласуване са 32, в община Каварна са 30, в община Крушари са 17 и в община Шабла секциите са 16.
Общинският съвет в Кюстендил ще гласува проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на Община Кюстендил. В него се регламентира изменение и допълнение в частта, относно начина на формиране на цените на услугите и наименованието им, предоставяни от преобразуваното и преименувано общинско предприятие „Ученическо хранене и социален патронаж“, пише в докладните записки, публикувани на сайта на Общината.
Основната цел на предлагания проект на наредба е актуализирането й с оглед обединяването на технологичен и човешки ресурс за постигане и предлагане на по-качествена услуга, пише още в докладната записка.
Общинският съвет (ОбС) ще гласува и предложение за сключване на договор за револвиращ кредит с фонд ФЛАГ, за поемането на краткосрочен общински дълг с цел реализаци
Светлините на коледната елха в Перник ще бъдат запалени на 6 декември, съобщи секретарят Мартин Жлябинков. Той каза още, че тази година е избрано ново място за Коледния базар и елхата.
Традиционният базар тази година няма да бъде подреден на Централния градски площад „Кракра Пернишки“, а в пространството пред Общинския комплекс „Дворец на културата“, обясни Жлябинков. Там ще бъде позиционирана и елхата, върху фонтана, който е покрит и зазимен, уточни той. Ще бъде изградена специална платформа, на която ще бъде поставена, ще бъде обособено и място за снимки. „Около нея ще бъдат подредени и дървените къщички за базара. Смятаме, че новото място ще даде един нов облик и уют", отбеляза секретарят на Община Перник.
Усилено върви подготовката, а и монтажните дейности по коледната украса в града, каза още той. Улица „Търговска“, Централ
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски програми и проекти, икономически и стопански дейности“ в общината Владимир Младенов.
На мястото от години се провежда традиционен неделен пазар. Ремонтните дейности започнаха в края на лятото, а финансирането е от държавния бюджет, допълни Младенов. По думите му се изгражда открит пазар тип навес със стабилна метална конструкция. Ще има общо 62 постоянно монтирани маси, както и допълнителни пет броя преместваеми павилиони.
Припомняме, че на заседание на Общински съвет – Мизия през септември беше взето решение да се поиска от държавата имот, който да се ползва за паркинг. Тепърва ще работим по устрояването на паркинг, ще го проектираме и ще търсим финансиране. Първи
Първа национална конференция в подкрепа на донорството на генетичен материал: "Квадратът на живота: донори, реципиенти, лекари и държавата – заедно в името на новия живот" организират Изпълнителна агенция “Медицински надзор” и фондация “Искам бебе”, съобщиха от Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН). Конференцията ще се състои от 13:00 часа в Университетската многопрофилна болница за активно лечение ,, Света Екатерина’’.
Целта на форума е да привлече общественото внимание към темата за даряването на яйцеклетки и сперматозоиди - често единствена възможност двойката да се сдобие с желаното дете.
В конференцията ще вземат участие както донори и реципиенти на яйцеклетки, така и медицински специалисти, които ще разкажат за надеждите и предизвикателствата, през които минават пациентите до желаното дете.
Десетки таксиметрови шофьори излязоха на протест във Варна срещу увеличението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Те потеглиха с шествие през централната част на града в посока квартал „Аспарухово“ и обратно. Шофьорите възнамеряват да направят два кръга по маршрута.
„Протестът ни е против несъразмерните застрахователни полици за „Гражданска отговорност“, коментира председателят на Независим синдикат „Авто 94“ във Варна Димчо Иванов.
Той обясни, че е решено изведнъж такситата да бъдат вкарани в рисковите списъци, където са опасни товари, школите за правоспособност и спортните коли. „Сега изведнъж ни вкараха и нас в рисковия списък, като се има предвид, че за цяла година инцидентите на пътя по вина на таксиметрови шофьори е 0,03 процента“, посочи Иванов.
По думите му увеличен